2018 m. lapkričio 14 d. 03:31 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Jachtai "Jūratė" grąžintas senasis vardas "Helene"

(5)

Jachtai "Jūratė" grąžintas senasis vardas "Helene" nuotrauka, foto

VANDENYJE. Jachta "Helene" į vandenį nuleista šiemet liepos 18 d.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Vakar Klaipėdoje iš naujo buvo pakrikštyta Lietuvos jūrinės istorijos ir kultūros klubo "Budys" restauruota paminklinė jachta "Jūratė", pastatyta 1903 metais, ir jai grąžintas jos senas vardas "Helene".

Jachtos "Helene" krikštamote tapo Saulė Mačiukaitė-Žvinienė, buvusio Smiltynės jachtklubo vadovo Sigismundo Mačiuko, svajojusio įkurti jachtų muziejų, anūkė. Laivelis pakrikštytas pagal tikrąsias tradicijas: krikštamotės dukra, iškėlusi rankas į dangų, tarė: "Tavo vardas bus "Helene". Jos broliukas iš kibirėlio užpylė vandens ant jachtos. Gražią kalbą pasakė.

Vakar atsakingi asmenys pasirašė jachtos vardo restitucijos aktą, kuris bus siunčiamas į Vilnių. Pasak "Budžio" klubo pirmininko Kosto Franko, tai ne šiaip kokia nors užgaida. Jachta buvo restauruota, atstatyti jos gabaritai, sutvarkytas rangoutas, takelažas, burės. Buvo dirbama dvejus metus. Paminklinei jachtai sutvarkyti buvo gauta europinių pinigų.

Jau pernai buvo galima nuleisti laivą į vandenį, bet iškilo įvairių netikėtų trukdžių. Todėl į vandenį "Helene" buvo nuleista tik šiemet liepos 18 d. "Taigi jachtą išbandėme, tad jau drąsiai galėjome ją krikštyti", - sakė K. Frankas.

Jachta "Helene" Klaipėdoj bus plukdomi turistai.

Kitas dalykas, per tą laikotarpį netikėtai buvo surasta naujų dokumentų, susijusių su šia jachta. Pasak K. Franko, pasirodo, tais laikais kiekviena jachta buvo atskirai projektuojama. Valstybiniame kultūros paveldo registre, į kurį įtraukta ši jachta, tebėra seni duomenys apie jos ilgį, stiebą, giką, vardą, statyklą ir kt.

PARAMA. Paminklinei jachtai "Helene" restauruoti lėšų skyrė Europos Sąjunga.

Taigi dabar nori nenori teks koreguoti dokumentus - jachtos bilietą, o paskui pakeisti įrašą Kultūros vertybių registre. K. Frankas juokauja, kad klubas dabar turės bristi biurokratijos džiunglėmis. Popierius reikės susitvarkyti ir Nacionalinėje mokėjimų agentūroje.

Istorija

Jachta "Helene" priklausė žurnalistui Caesar Heitmann. Konstruktorius H. Heidtmann savo jachtų statykloje Uhlenhorste prie Hamburgo jam suprojektavo ir pastatė lenktyninę "5 metrų" klasės jachtą "Helene". Nuo 1903 iki 1909 lenktynių jachta buvo registruota Hamburgo jachtklube. 1909 m. "Helene" buvo pertvarkyta į turistinę - su kajute.

Po I pasaulinio karo 1925 m. žurnalas "Die Yacht" nurodė, kad "Helene" savininkas yra jau W. Wagneris iš Memelio jachtklubo. 1935 jachtą nupirkęs R. Bobrowskis iš Memelio kanojų klubo pavadino ją "Haffwarts" ("Į marias").

Pokariu pašiūrėje netoli Dramos teatro buvo rastas jachtos korpusas be švino balasto, be vairo, rangouto, takelažo ir burių. Greitosiomis suremontuota Pauliaus Lindenau laivų statyklos jachtų ir valčių dirbtuvėse jachta buvo pavadinta lietuvišku vardu "Jūratė" ji tapo pirmąja LTSR jachta. Daug Lietuvos jūrų kapitonų tvirtina, kad pirmąją plaukiojimo praktiką jie įgijo būtent šioje jachtoje.

1968 m. mariose ties Pilkopa "Jūratė" nuskendo. Dviejų žmonių įgula išsigelbėjo. 1969 m. jachtos korpusą leista tvarkyti inžinieriui restauratoriui Kostui Frankui.

1991 m. Klaipėdos "Žalgirio" jachtklubas "Jūratę" perdavė klubui "Budys".

2001 m. Lietuvos kultūros ministro įsakymu "Jūratė" paskelbta kultūros vertybe Nr. 26008.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Rimtautas

2018-08-17   16:50

IP: 188.69.208.21

"Nu jo" - pirma kur nors pasiskaityk, ką reiškia žodis Budys, o paskui lok, gerai?

Nu jo

2018-08-17   14:25

IP: 62.140.137.50

Klubas budys ....toks vardas suniui tiktu bet ne klubui

2018-08-17   13:44

IP: 212.59.13.115

Iniciatyva graži, nieko nepridursi.
tačiau kaip visada, D.B. straipsniai - kažkokia parodija..:
"Laivelis pakrikštytas pagal tikrąsias tradicijas: krikštamotės dukra, iškėlusi rankas į dangų, tarė: „Tavo vardas bus „Helene“. Jos broliukas iš kibirėlio užpylė vandens ant jachtos. Gražią kalbą pasakė." Iš kur tokios tradicijos? ir ta replika apie kalbą - jei tikrai gražią pasakė, tai gal vertėjo užsirašyti? ar čia ironija tokia?..
"tais laikais kiekviena jachta buvo atskirai projektuojama." Visais laiakis jachta projektuojama individualiai, kaip ir laivas. Tik paskui, jei projektas vykęs, pagal tuos pačius brėžinius statomi "sister-shipai", arba serijos...

O dėl restauravimo tai europinius pinigėlius atimčiau... sudėti sintetinai lynai, Harken blokeliai, dakroninės burės (tikrai ne medvilnės) ir taip toliau... padarytas vaizdas, bet ne autentika.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos savivaldybėje sudaryta darbo grupė patvirtino galutinę atliktų darbų sąmatą ir pritarė...

Atgimsta buvęs dujų fabrikas nuotrauka, foto

Uostamiesčio teritorijoje stūksančius kuršių piliakalnius sutvarkyti pasiryžusi ir į biurokratines džiungles...

Klaipėdos piliakalniams – unikalūs akcentai nuotrauka, foto

Stebuklai Klaipėdoje: prieš rinkimus miesto puošimas didžiosioms metų šventėms atpigo kone perpus....

Išlaidumu Kalėdoms pagarsėjusi Klaipėda pranešė apie netikėtą pasirinkimą nuotrauka, foto

Vienas seniausių 1684 metais Christopho Hartknocho graviūroje užfiksuotų mūsų miesto vaizdų atgimė...

Piešinys ant sienos - duoklė miesto praeičiai nuotrauka, foto

Dramatiškame nervų mūšyje - „Neptūno“ pralaimėjimas nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ (3-3) FIBA Čempionų lygos rungtynėse įsirašė pirmąjį pralaimėjimą „Švyturio“ arenoje.

"Crossfit" varžybose - klaipėdiečių triumfas nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sunkiosios atletikos treneriai Mantas Žvirblys ir Algimantas Trajanauskas ne tik treniruoja...

Vytautas Kažukauskas: „Siela šaukė grįžti prie menų“ nuotrauka, foto

Kultūra, V.Kažukauskas: „Statusas „keliaujantis teatras“ – suteikia naujų patirčių ir iššūkių“

Kariai leidosi į žygį per Lietuvą nuotrauka, foto

Lietuva, Antradienį Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione iškilminga rikiuote prasidėjo Sausumos pajėgų...

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...