2019 m. kovo 25 d. 05:22 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Griūvantis pastatas - teismų karuselėje

(11)

Griūvantis pastatas - teismų karuselėje nuotrauka, foto

LIKIMAS. Praėjusiais metais griūvančio pastato klausimas persikėlė į teismą.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Gatvės dalyje esantis ir pavojų eismo dalyviams keliantis pastatas adresu Naujoji Uosto g. 5, panašu, dar ilgai liks nepajudinamas.

Nors Vilniaus apygardos administracinis teismas neseniai priėmė palankų sprendimą Klaipėdos savivaldybei, kuri turėjo minčių apleistą pastatą nugriauti, Kultūros paveldo departamentas tokį teismo sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Gresia užburtas ratas

"Vakarų ekspresas" praėjusių metų rugsėjį rašė apie Kultūros paveldo departamento (KPD) Pirmosios nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos sprendimą pripažinti pastatą kaip urbanistinės struktūros elementą - turi būti išsaugota pastato vieta ir tūris.

Tokį sprendimą Klaipėdos savivaldybės administracija apskundė pirmosios instancijos teismui, kuris skundą tenkino ir panaikino KPD Pirmosios nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos priimtą sprendimą.

Tačiau, kaip teigia Klaipėdos savivaldybės Teisės skyriaus vedėjas Andrius Kačalinas, prieš keletą dienų veiksmų ėmėsi pats KPD, kuris apskundė teismo sprendimą.

"Dabar bylą nagrinės Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Ši instancija jau bus galutinė. Iš praktikos, kartais laukiame ir metus, kol tokia byla pradedama nagrinėti. Gali būti, kad sprendimo sulauksime ir metų pabaigoje. Priklausys nuo teismo užimtumo", - sakė A. Kačalinas.

Pasak jo, net jei ir Klaipėdos savivaldybė sulauktų galutinio palankaus teismo verdikto, nereiškia, kad KPD Pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba negalės priimti analogiško sprendimo.

"Dabar teismas nurodė, kad Pirmosios nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos sprendime trūko motyvų, argumentacijos. Gali būti ir taip, kad po teismo sprendimo ta pati institucija, nurodžiusi daugiau motyvų, priims tokį patį sprendimą. Toks variantas neatmestinas ir neatmestina, kad Klaipėdos savivaldybė vėl tokį sprendimą skųs", - galimus variantus ateityje įvardijo A. Kačalinas.

Jis pridėjo, kad įpareigoti KPD priimti konkretų sprendimą negali nei teismas, nei Klaipėdos savivaldybės administracija, mat KPD yra atskira institucija, nepavaldi Savivaldybei.

"Dėl šios priežasties toks sprendimas gali būti priimtas kelis kartus. Praktikoje taip yra buvę", - teigė A. Kačalinas.

Saugo pastato vietą ir tūrį

Klaipėdos savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška priminė, kad Savivaldybė negalės prie pastato prisiliesti tol, kol neįsiteisės teismo sprendimas.

"Pastato medžiagiškumas nėra saugomas. Bet kas tuo užsiims? Iš esmės galima pastatą pastatyti iš kitų medžiagų, bet ekonomiškai nebūtų naudinga. Visiškai neracionaliu ir nelogiška. Dabar pastatas stovi gatvės dalyje, situacija - užšaldyta. Ta apsauga gali padaryti ir meškos paslaugą", - sakė V. Juška.

Jo teigimu, pasaulio praktika rodo, kad tokias kultūros vertybes perkelti įmanoma - tai padaryti leidžia Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nuostata. V. Juškos manymu, taip būtų galima išsaugoti vertybę.

"Šiuo atveju mūsų pastato neįmanoma net perkelti. Jo statusas įdomus - urbanistinės struktūros elementas. KPD saugo vietą ir tūrį. Iš esmės net paties pastato pastumti 10 metrų į teritoriją būtų neįmanoma.

PAVOJUS. Pastatas adresu Naujoji Uosto g. 5 jau ne vienerius metus kelia pavojų eismo dalyviams. Panašu, kad geriausiu atveju galutinis teismo verdiktas paaiškės šių metų pabaigoje.

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Tai, galima sakyti, yra šiuolaikinės paveldosaugos Lietuvoje grimasos.

Objektai pagal teisės aktus galėtų būti saugomi lanksčiau, atsižvelgiant į šiandieninius poreikius, jų pritaikymo galimybes. Su tokiais apsaugą reglamentuojančiais teisės aktais nueiname iki absurdo - saugome sovietmečiu perstatyto pastato tūrį, užuot iš tiesų saugoję vertingą pastato dalį", - nusivylimo neslėpė Paveldosaugos skyriaus vedėjas.

V. Juška pridėjo, kad KPD parengtas teisės aktas šioje situacijoje nepalieka vietos jokiai interpretacijai. Jo manymu, KPD reikėtų labiau vadovautis sveiku protu ir svarstyti visus įmanomus variantus.

"Galutinis taškas bus padėtas tik tada, jeigu Klaipėdos savivaldybės administracija laimės bylą ir jeigu KPD Pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba įsiklausys į argumentus. Jeigu to nebus, tada vėl turėsime tą pačią situaciją", - sakė V. Juška.

Kelia pavojų eismo dalyviams

Kol griūvantis pastatas lieka stovėti gatvėje, vis didesnis nerimas kyla ir vairuotojams, ir pėstiesiems.

"Nepaisant to, kad pastatas aptrauktas tinklu, tinkas byra, susidaro sankaupos, kartais važiuoji ir galvoji: "Praplyš tinklas ar ne." Nelaimė gali nutikti bet kada", - svarstė Paveldosaugos skyriaus vedėjas V. Juška.

Kiek anksčiau pastabų dėl pastato turėjo Klaipėdos savivaldybės saugaus eismo komisija. Neretai pastebima, kad dėl išsikišusios pastato dalies pėstieji rizikuoja savo saugumu ir eina gatve, kur, ypač piko metu, vyksta intensyvus eismas.

Beje, prieš mėnesį gatvės dalyje esančio pastato nepastebėjo jaunas vairuotojas, kuris su "Volkswagen Passat" automobiliu į jį rėžėsi. Laimei, be teisės vairuoti prie vairo sėdęs 18-metis rimčiau nenukentėjo. Jo keleivis dėl sužalojimų buvo išvežtas į ligoninę.

Žymos: naujoji uosto 5

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ar gali

2019-02-16   11:53

IP: 90.142.182.37

ar gali būti LIETUVA laisva kai pilna įdiotų savų o be to dar visos pakampės gnibžda įvairiausiais titkinais....

2019-02-14   18:40

IP: 185.11.26.161

Jei toks vertingas statinys, gal gatve "patraukti" nugriovus buvusio PK tvora

Marius

2019-02-13   11:27

IP: 109.123.74.102

Jeigu norime gyventi, saugiame, gražiame, švariame ir augančiame mieste. privalome imtis permainų. Dabar šis pastatas yra avarinės būklės, kelią pavojų vairuotojams ir pėstiesiams, gadina miesto vaizdą, neleidžia sudaryti normalių eismo sąlygų vairuotojams, pėstiesiams ir dviratininkams, plius ši teritorija bus atnaujinta iš pagrindų, taps traukos centru, o čia toks vėžys stovi.. Dabar kas matoma Klaipėdoje, kad vieni nori keisti miestą į gerąją pusę, o kiti viską stabdo ir neleidžia to daryti ir taip stovime metais vietoje. Kai žmonės išvien dirbs miesto labui, tada tik bus matyti miesto augimas, nes dabar žiauru kas darosi..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Sekmadienį per pietus Šiauriniame rage prie skulptūros „Bučinys“ rinkosi 350 kilometrų įveikę...

Iš Vilniaus į Klaipėdą atbėgo per 28 valandas nuotrauka, foto

Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Prieš metus, pernai kovą, buvo pradėti Jono kalnelio tvarkybos darbai, kurių vertė...

Jono kalnelyje - neįtikėtini dalykai nuotrauka, foto

Šeštadienį apie 11 val. Naujajame turguje apsilankę žmonės sutriko: grojo muzika, stovėjo...

Naujajame turguje išdalinta 1000 spurgų nuotrauka, foto

Lietuvoje pastebėti pirmieji gandrai nuotrauka, foto

Lietuva, Artėjant Gandro dienai, kuri minima pirmadienį, Liaudies buities muziejus pakvietė prisiminti...

Kodėl klaipėdiečiai A.Hitlerį sutiko su džiaugsmu? nuotrauka, foto

Klaipėdos istorija, Lygiai prieš 80 metų – 1939 m. kovo 23 d. - į...

Kitokia pažintis su Berlynu: nuo apleistų CŽV pastatų iki linksmybių šimtamečiame šokių klube nuotrauka, foto

Kelionės, Planuodami atostogas ar trumpas išvykas svetur, dažniausiai renkamės turistų patikrintas, populiariąsias kelionių...

Sužinokite, kas laukia: savaitės astrologinė prognozė nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė kitai savaitei, kovo 25-31 dienoms. Horoskopą parengė Sidonija Kulikauskienė. AVINAS...

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėdos istorija, Paskelbta prieš 11 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...