2019 m. gegužės 20 d. 08:12 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Gražiausia "Klaipėdos knyga" tapo netradicinis fotografijų leidinys

Gražiausia "Klaipėdos knyga" tapo netradicinis fotografijų leidinys nuotrauka, foto

GRAŽIAUSIOS knygos "Vidurnakt ir giliau" vienas iš autorių Remigijus Treigys, Kūrėjų sąjungos atstovas Vladas Balsys, mecenatas Rimantas Cibauskas ir konkurso komisijos pirmininkė Agnė Dautartaitė-Krutulė.

© Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Tryliktą kartą vykusiame konkurse "Klaipėdos knyga" įvertintos per praėjusius metus klaipėdiečių sukurtos ir Klaipėdoje išleistos knygos. Šįsyk laurus skynė konceptualumu, originalumu išsiskiriantys leidiniai.

Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos organizuojamam konkursui buvo pateiktos 27 knygos, varžėsi 13 leidyklų. Klaipėdietiški leidiniai rungėsi dėl "Populiariausios knygos", "Gražiausios knygos" vardo ir naujos nominacijos - "Knyga, prakalbinusi popierių". Pastarąją, skiriamą už knygos meninę visumą, įsteigė didmenine prekyba užsiimanti UAB "Papyrus Lietuva". "Knyga, prakalbinusia poperių" tapo klaipėdietės Ritos Latvėnaitės sukurta pasakų knyga vaikams "Kas tas Asis", kurią išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla "Spauda".

POPULIARIAUSIA knyga 2018 metais tapo Vytauto Kuso poezijos ir miniatiūrų leidinys "Kertinis akmuo". Iš kairės knygą išleidusios spaustuvės "Druka" atstovės, knygos autorius, konkurso mecenatas Rimantas Cibauskas ir bibliotekos direktorė Bronislava Lauciuvienė.

Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

"Populiariausią knygą" balsuodami rinko skaitytojai. Balsavimas beveik mėnesį vyko penkiuose Klaipėdos bibliotekos padaliniuose ir internete. Iš viso buvo balsuota 2051 kartą. Daugiausiai skaitytojų simpatijų (261 balso) sulaukė Vytauto Kuso knyga "Kertinis akmuo: lietuviški trieiliai ir dailės miniatiūros", skirta Lietuvos 100-mečiui, išleista spaustuvėje "Druka". 2-ąją vietą, surinkusi 242 balsus, pelnė knyga "Vytautas Majoras", išleista S. Jokužio leidykloje-spaustuvėje. 3-ioji vieta teko Dariaus Rekio knygai "Kaip kukiai su gruzdžiais kovojo", kurią išleido "Alma littera", "ScandBook". Už šią knygą buvo balsuota 170 kartų.

"Gražiausią knygą" vertino komisija, vadovaujama knygos meno specialistės Vilniaus dailės akademijos lektorės, knygų dizainerės Agnės Dautartaitės-Krutulės. Komisijos pirmininkė prisipažino, jog nesitikėjo tokio "derliaus" ir nuoširdžiai džiaugėsi Klaipėdos krašto knygų kūrėjų pasiekimais, entuziastingai gyrė konkurse pristatytas knygas.

"Šis kraštas labai kūrybingas ir energingas. Kuo toliau, tuo labiau niekam nekyla abejonių, kad šie apdovanojimai būtini kasmet", - komisijos pirmininkei antrino konkurso mecenatas, verslininkas Rimantas Cibauskas.

A. Dautartaitė-Krutulė sakė, kad 8 žmonėms buvo nelengva susitarti, kuri knyga yra toji vienintelė. Pažymėjo, kad į antrąjį turą pateko Sondros Simanos knyga "Iškamšų kontora", Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus knyga "Klaipėdos (Memel) kraštas: nuo ištakų iki XVII amžiaus", knyga vaikams "Jūros ABC", kurią išleido Lietuvos jūrų muziejus ir kt.

KNYGOS, PRAKALBINUSIOS POPIERIŲ, "Kas tas Asis" autorė Rita Latvėnaitė dėkojo eilėmis.

Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Dizainerė pažymėjo, kad pastaruoju metu tapo itin madinga leisti knygas vaikams ir jos ne visada aukšto meninio lygio, tačiau tai netaikytina klaipėdiečių sukurtoms knygoms vaikams. Jos itin patrauklios, meniškos, gražios, tiesiog "limpa prie rankų".

Konceptuali vaikiška knyga "Užsimerk", atspausdinta reginčiųjų ir Brailio raštu, laimėjo trečiąją vietą "Gražiausios knygos" nominacijoje. Šią knyga išleido Eglės Jokužytės įmonė "Verslas ir menas".

Antrosios vietos diplomu už idėjos ir formos dermę įvertintas Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus išleistas originalus Violetos Bubelytės fotografijų albumas.

"Gražiausios knygos" titulas skirtas Beno Šarkos ir Remigijaus Treigio leidiniui "Vidurnakt ir giliau", kurį parengė Kūrėjų sąjunga, o spausdino Sauliaus Jokužio leidykla-spaustuvė.

Anot A. Dautartaitės-Krutulės, knygos "Vidurnakt ir giliau" forma tokia tobula, jog komisija neturėjo priekaištų.

Knyga laureatė yra neįprasto formato. Kartoninėje dėžutėje sudėtos pavienės nuotraukos. Jose užfiksuotos Klaipėdos menininkų B. Šarkos ir R. Treigio kasdienybės akimirkos, kurias autoriai kasdien publikuodavo socialiniame tinkle "Facebook".

"Netipiška knygos forma, nes ją reikia išimti iš dėžutės ir išpakuoti. Knyga gali išsiskleisti bet kokiu pavidalu. Ji gali tapti paroda daugiabučio namo laiptinėje, bibliotekoje ar namuose.

Žavu, kad ji gimė internete. Po to išėjo į parodų sales, o galiausiai virto leidiniu ir kiekvienas jį įsigijęs žmogus gali tapti kūrėju, savaip komponuodamas fotografijas. Tai yra dviejų menininkų dialogas ir kūrėjo dialogas su visuomene. Tai knyga, kuri praradusi klasikinę formą, peržengusi kanonines knygos tradicijas tapo kai kuo daugiau. Tai yra leidinys, knyga, fotografijų albumas ir paroda viename", - žavėjosi komisijos pirmininkė.

Gavusieji "Gražiausios knygos" apdovanojimą džiaugėsi, kad jų nematomas fotografijų albumas staiga tapo toks matomas.

Konkursą "Klaipėdos knyga" organizuojančios Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos direktorė Bronislava Lauciuvienė pridūrė, kad kitais metais reikėtų konkurse paskelbti naują nominaciją "Eksperimentinė knyga", nes būtent toks eksperimentinis ir naujoviškas leidinys yra knyga "Vidurnakt ir giliau", ir, apskritai, eksperimentinių leidinių konkurse kasmet vis daugiau.

IŠSKIRTINUMAS. "Tai yra leidinys, knyga, fotografijų albumas ir paroda viename", - žavėjosi knyga "Vidurnakt ir giliau" komisijos pirmininkė Agnė Dautartaitė-Krutulė.

Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Vieno pagrindinių "Vilties bėgimo" iniciatorių ir Klaipėdos Šventojo Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios vienuolio...

"Vilties bėgime" svarbiausi ne kilometrai nuotrauka, foto

Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Nors gatvėse telkšo balos, Klaipėda bėga. Sekmadienį uostamiestyje vyksta tradicinis "Vilties bėgimas",...

Pirmieji "Vilties bėgimo" bėgikai džiaugėsi lietumi nuotrauka, foto

Brolis Benediktas kviečia rasti laiko ir atvykti į 12-ąjį  „Vilties bėgimą”, kuris...

Vilties bėgimas: "Jei neturėsi laiko – esi beturtis!" nuotrauka, foto

Antradienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, ************** Protingos mintys: „Kas nieko neklausia, tas nieko neišmoks“ (T. Fuleris)....

Su A.Guoga Centro partija turi daugiau už konservatorius nuotrauka, foto

Lietuva, Iš visų 17 į Europos parlamentą šiemet žygiuojančių partijų ir komitetų, daugiausia...

Internetu parsisiuntė akacijų ir vos išvengė kalėjimo nuotrauka, foto

Lietuva, Neseniai mokslus baigęs jaunuolis sėdo į teisiamųjų suolą už, atrodo, nekaltai...

Šilutės laiškininkai važinėja elektriniais dviračiais nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šiaulių dviračių gamintoja „Baltik vairas“ pagal užsakymą Lietuvos paštui pagamino 210 elektrinių...

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 14 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...