2019 m. gegužės 27 d. 02:00 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Diskutavo dėl pavardžių rašymo pasuose

(5)

Penktadienio vakarą Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekoje vykusiame miestiečių susitikime su uostamiestyje išrinktais Seimo nariais vyko arši diskusija, ar paso pirmame puslapyje asmens vardas ir pavardė turi būti rašoma tik lietuviškais rašmenimis, ar visgi būtų galima naudoti  lotyniškos abėcėlės raides x, w, q. Gausiai į susitikimą susirinkę miestiečiai siūlomų naujovių  nepalaikė.

“Lietuvos Konstitucijoje yra parašyta, kad mūsų valstybinė kalba yra lietuvių. Turime įstatymus, turime institucijas, kurios vykdo valstybinės lietuvių kalbos priežiūrą, bet pastaruoju metu kyla labai daug aistrų ir įvairių nuomonių dėl valstybinės kalbos“, - diskusiją pradėjo lietuvių kalbos puoselėtojas Mindaugas Karalius, paprašęs politikų paaiškinti, kaip kiekvienas jų supranta valstybinę lietuvių kalbos politiką.

„Mano nuomone, turėtų nelikti valstybinės lietuvių kalbos komisijos, nes tai yra politizuota organizacija, kuriai tiek pat metų, kiek ir man. Deja, nieko gero ji dabar ir nebedaro. Ji pražiopsojo tokius procesus, kad jaunimas jau rašo nelietuviškais rašmenimis“, - rėžė Seimo narys Gintaras Vaičekauskas.

Simonas Gentvilas svarstė, kad šiandieninė lietuvių kalba itin griežtai reguliuojama, kartais net perlenkiama lazda.

„Gal nebūčiau toks griežtas, kaip mano kolega Gintaras Vaičekauskas. Kalbos komisiją, manau, reikia išlaikyti, bet reikėtų kalbėti ir apie kalbos evoliuciją. Man patinka, kad kalbos ekspertai randa lietuviškus pakaitalus iš kitų šalių atėjusiems skoliniams, bet reikia pripažinti, kad kartais lazda perlenkiama. Pavyzdžiui, kodėl įmonių pavadinimai negali būti užsienio kalba? Beje, šią savaitę Ūkio ministerija pateikė pataisymus, kad būtų leidžiama tai daryti. Manau, kad būtų galima diskutuoti apie tai, kiek griežtai reikėtų reguliuoti tuos dalykus. Pavyzdžiui, Islandijoje yra ypač griežta kalbos komisija, kuri reguliuoja netgi asmenvardžius. Norint vaiką pavadinti vienu ar kitu vardu, reikia gauti komisijos leidimą. Manau, kad tokiu atveju jau stipriai perspausta“, - nuomonę išsakė S. Gentvilas.

Algimantas Kirkutis priminė, kad lietuvių kalba yra viena seniausių kalbų, tad turi būti itin puoselėjama ir prižiūrima.

„Mano nuomone, visose valstybinėse institucijose turėtų išlikti griežtai lietuvių kalba“, - minėjo A. Kirkutis.

Tokios pat pozicijos laikėsi ir Dainius Kepenis. Jis priminė, kad buvo surinkta kone 70 tūkstančių gyventojų parašų, kad pirmame paso puslapyje asmenvardžiai būtų rašomi tik lietuviškais rašmenimis, o reikalui esant, lotyniškos abėcėlės rašmenis būtų galima naudoti antrame puslapyje.

„Ir taip jau per daug į savo kalbą esame įsileidę amerikonizmų ir anglizmų, nebevartojame „š“ ir „ž“, tad reikia būti griežtesniems šiuo klausimu. Pavyzdžiui, estai jau seniai susitvarkė savo raidynus internete, o mes iki šiol negalime to padaryti“, - kalbėjo D. Kepenis.

M. Karalius priminė, kad pagrindinis valstybinės kalbos politikos tikslas – plėsti valstybinės kalbos vartojimą.

Seime yra pateikti net 4 projektai dėl asmenvardžių rašymo asmens dokumentuose. Du iš jų siūlo leisti asmens dokumentuose naudoti lotyniškos abėcėlės raides, kiti du tam prieštarauja. Pastarieji siūlo lotyniškas raides leisti naudoti ne pirmame puslapyje esančiame pagrindiniame įraše, o, pavyzdžiui, antrame ar tolesniuose puslapiuose.

„Pirmas etapas bus pasas, tada ir lentelės gatvėse. Esu kategoriškas šiuo klausimu, negali būti jokių išlygų“, - savo nuomonę išsakė D. Kepenis.

„Jei dabar įsileisime tris raides, paskui gali tekti ir hieroglifus įsileisti. Tuomet prarasime stuburą“, - antrino A. Kirkutis.

„Liberalai visada manė, kad asmenvardis yra asmens nuosavybė, o ne tautos. Valstybės tėvas Jonas Basanavičius savo pavardę rašė su „sz“, „Aušros“ laikraštis taip pat buvo rašomas su „sz“. Reikia pabrėžti, kad mes kalbame tik apie lotyniškų raidžių vartojimą pasuose ir niekur kitur“, - kitokios nuomonės laikėsi S. Gentvilas. 

„Jei asmenvardis yra asmens nuosavybė, gal tuomet aš galiu jį nusipirkti?“ – replikavo M. Karalius.

Jis akcentavo, kad visame pasaulyje pavardės yra rašomos valstybine kalba.

„Galų gale rašydami pavardes valstybine kalba panaikiname diskriminaciją pagal tautybę“, - minėjo M. Karalius.

Diskusijoje svarstyta ir apie tai, ar tikrai dera Lietuvos energetinę laisvę simbolizuojantį SGD terminalą vadinti nelietuvišku „Independence“ pavadinimu. Kiek vėliau prisijungęs Naglis Puteikis pasižadėjo šiuo klausimu užsiimti.

„Atsiprašau, kad iki šiol neištesėjau šio pažado“, - sakė N. Puteikis.

„Pagalvokime ir apie kitus mūsų identitetą žalojančius pavadinimus, pavyzdžiui, upės pavadinimas „Danė“, ar „Dangė“. Kreipiausi į valstybinę lietuvių kalbos komisiją, bet ji neleidžia grąžinti Dangės pavadinimo“, - minėjo S. Gentvilas.

Į susitikimą buvo pakviesti visi Klaipėdoje išrinkti Seimo nariai, bet atvyko tik G. Vaičekauskas, S. Gentvilas, N. Puteikis, A. Kirkutis ir D. Kepenis. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis

2017-11-25   15:51

IP: 195.14.182.157

Atėjo laikas lietuviams išsirink karalių,
Kiek galima ant pinigų į svetimus žiūrėt.
Ar atveš popiežius karūną,
Kai švęsim šimtmetį Lietuvos... . . . .

Mes

2017-11-25   09:41

IP: 88.118.203.19

Esame ES , kaip deklaruojama , daug keliaujame. Jokas ima del keliu papildomu raidžių. Tik tai nepadės, kai koks nors vokietis įgarsina musu pavardė. Retas supras , tai jis.

Juokeliai

2017-11-25   08:47

IP: 78.57.219.197

tie rasybos ir keliu lotynisku raidziu draudimo ypatumai.Juokinga ir tokia diskusija,okupuotame ir kolonizuotame Memelyje.Ne ant ju valstybe laikosi.Be tvirtos ekonomikos,paskaiciuotos politikos nebus pilieciu,nebeliks sveiku protingu zmoniu isgaruos kuriama butaforine valstybele ir visas raidynas.O tuomet seimo nariai savo ieskojimus gal jau gales susikist,kad ir i uzpakali ir kukuot,gal net Lukiskiu kalejimo belangese uz savo padarytus nusikaltimus per nepriklausomybes laikotarpi.Kodel vengiama aktualiu problemu-beprasmiu istatyminiu normu,emigracijos,melo,valstybines korupcijos svarstymo su pilieciais.ES savo dokumentuose jums rodo LT BEDA- emigracija,atskirtis,mirtingumas,korupcija,o dvaro ASILAS vis bliauna savo.....kalba,raides,pavardes,pilietybe.Jus savo suktumu ir korupcija pardavete Lietuva tik uz tukstantinius kysius ir bevertem tapsianciu akciju pakisu paketelius.Vargas tau Jaruzale sauke zydai...o ka bliauna versiai dvaro seimelio nariai,,,raides,rasyba.O gal jau viskas nuvaziavo negriztamai ir ateina DVARO KAPUT...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdoje šiemet turėtų iškilti seklio skulptūra, skirta įamžinti policijos kriminalistus. Šią idėją...

Klaipėdoje turėtų iškilti bronzinė seklio skulptūra nuotrauka, foto

Kaip praėjusiais, taip ir šiais metais Klaipėda nusidažė įvairiomis spalvomis. Šeštadienį Klaipėdoje...

Klaipėdą nuspalvino nuotaikingas spalvų bėgimas nuotrauka, foto

Tikėtina, kad 2019-uosius Klaipėdoje paskelbus Didžiojo elingo metais, pagaliau klaipėdiečiai atkreips dėmesį...

Odė laivų statytojams ir metalo meistrams nuotrauka, foto

Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

"Dorė" keliauja po Lietuvą nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Jau ir sostinės visuomenei buvo pristatytas naujausias šeštasis Neringos kultūros almanachas "Dorė"....

N.Puteikis: prezidentas nėra tik užsienio reikalams nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo narys Naglis Puteikis, sekmadienį balsavęs prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose, Eltai...

Buvusi SEL mylimoji nustebino Klaipėdos publiką nuotrauka, foto

Įvairybės, Retai viešumoje pasirodanti buvusi Egidijaus Dragūno (SEL) mylimoji Eleonora Sebrova (Orea) šeštadienį prabangiame...

Iki 16 valandos rinkimuose balsavo 42 proc. rinkėjų nuotrauka, foto

Lietuva, Sekmadienį iki 16 valandos balsavo 42 proc. rinkėjų – keliais nuošimčiais mažiau...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...