2018 m. rugsėjo 26 d. 15:23 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Dėl pastato gatvėje pasipylė kaltinimai

(36)

Dėl pastato gatvėje pasipylė kaltinimai nuotrauka, foto

TEIGINIAI. Istorikas Dainius Elertas mano, kad pastato vertingumo tyrėjams įtakos turėjo suinteresuotos uostamiesčio įmonės.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Istorijos puoselėtojai klaipėdiečiai priešinasi valdžios norams nugriauti pastatą Naujosios Uosto g. 5, nes jis - vienas iš nedaugelio likusių pastatų, menančių Lietuvos jūrinę istoriją.

Trečiadienį 95-ame, paskutiniame, vakare su Senąja Klaipėda ICOMOS Lietuvos nacionalinio komiteto Klaipėdos pakomitečio pirmininkas, Lietuvos jūrų muziejaus istorikas Dainius Elertas skaitė paskaitą "Naujosios Uosto g. Nr. 5 pastato (slepiama) istorija". Tiesa, susitikimo metu skambėjo ne tik istoriniai faktai, bet pasipylė ir kaltinimai.

Pats D. Elertas turi surinkęs labai daug istorinių faktų apie tą pastatą vaiduoklį Naujosios Uosto g. 5. Pasirodo, jame 1926 metais turėjo butą ir gyveno pirmasis Klaipėdos uosto kapitonas Liudvikas Stulpinas.

Tame pastate 19909 m. buvo įsikūrusi Karališkoji uosto statybos valdyba. Jame buvo ir gyvenamieji butai. Už to namo buvo didžiulis gražus sodas. Jame kurį laiką gyveno ir Liudvigas Hagenas, garsus uostų projektuotojas, ir tokia garsi asmenybė kaip Ričardas Vysockis, ir Jonas Šimoliūnas, labai daug kuo prisidėjęs prie Klaipėdos ir Šventosios uostų rekonstrukcijos. Buvo toks metas, kai tame pastate tilpo ir uosto statybos valdyba, ir net gintaro apdirbimo įmonė, ir dar gyveno žmonės. 1927 m. į jį persikėlė uosto direkcija. Po karo jame buvo įrengtos Klaipėdos laivų remonto įmonės dirbtuvės. Beje, 1950 metais Klaipėdos uoste dar buvo parkas.

Pastate yra išlikę ir puošnūs laiptų turėklai, ir originalus flagštokas, ant kurio turėjo kabėti Lietuvos vėliava, ir puošnios grindys, ir kt. "Tame pastate - istorinės atminties klodai", - sako D. Elertas.

Abejoja atliktais tyrimais

Istorikas D. Elertas mano, kad šio pastato vertė ne veltui slepiama šiais laikais. Jis kelia klausimą, ar pastatas "išėjo" į gatvę, ar gatvė "įėjo" į pastatą? Ko gero, turi omenyje, gatvės paplatinimą.

Pasak jo, pastatų, kurie primintų jūrinę mūsų istoriją, yra likę tikrai nedaug. Šio pastato tyrimų buvo nemažai, tačiau tyrėjai nevertino pastato vertybių. Pasak D. Elerto, tiesiog nutylimas Zitos Genienės atliktas tyrimas. Jis mano, kad vėlesniems tyrėjams įtakos turėjo suinteresuotos įmonės. Anot jo, AB "Klaipėdos jūrų krovinių kompanija ("Klasco") neva buvusi suinteresuota, nes ruošėsi gabenti stambiagabaričius krovinius atominei elektrinei, o tas pastatas jai trukdęs platinti gatvę.

Viena iš tyrėjų architektė Snieguolė Stripinienė "Vakarų ekspresui" patvirtino, kad tyrimų dėl šio pastato buvo atlikta tikrai nemažai. Ji tyrė pastato vertybes miesto užsakymu ir tikrai ne dėl "Klasco" interesų. Pasak jos, tas pastatas yra gražus, tačiau gaila, kad jis stovi būtent tokioje vietoje.

"Tyrimų daug, vis dėlto vilniečiai nusprendė, kad tą pastatą reikia palikti. Niekas neprieštarauja, kad tai yra senas užstatymas, vienas iš buvusios gatvės išklotinės formantų. Dabar jis yra įsikišęs į gatvę. Niekas nesako, kad tas pastatas negražus. Tiesiog jis stovi ne vietoje ir todėl jo likimas labai liūdnas. Tikriausiai, jeigu pastatas atsiranda viduryje gatvės, neįmanoma jo pritaikyti. Kad ir ką bedarytume, tas namas bus gatvės viduryje. Nei jame kas nors gyvens, nei jį kaip kitaip panaudosi. Gaila, kad tas namas stovi tokioje netinkamoje vietoje. Yra rizikingai išsikišęs į gatvę. O tyrimai dėl to pastato yra padaryti visi, kokie tik yra įmanomi. Ir tikrai "Klasco" manęs neprašė jai padėti", - sakė S. Stripinienė.

Deja, išgirsti "Klasco" atstovų nuomonės nepavyko - direktorius Audrius Pauža telefonu vakar nebuvo pasiekiamas.

Pastatas - saugus?

Istorikas stebisi, kad po daugelio metų pastatas parūpo ir Savivaldybei, mat ji norinti per jį nutiesti dviračių taką. Anot jo, siūlomi keli variantai, kaip išsaugoti pastatą ir nutiesti tą dviračių taką, tačiau Savivaldybė juos ignoruojanti.

Paskaitą klausiusieji žmonės pageidavo, kad D. Elerto istorinė medžiaga būtų perduota visoms toms vertinimo taryboms, kurios nusprendė, kad šis pastatas neturėtų būti įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Istorikas sako, kad ta medžiaga seniai yra, bet į ją nereaguojama.

Žmonės, besidomintys istorija, bando apsaugoti tą pastatą nuo sugriovimo ir mano, kad dabar, įsikišus Vilniaus paveldosaugininkams, jis esąs saugus. Pastatas šiemet esą buvo įtrauktas į vertybių registrą ir UAB "Sweco Lietuva" rengiamame miesto bendrajame plane jis išliks.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

>Istorija

2018-05-08   11:47

IP: 78.62.147.40

Kam tas "Bastiono" tiltas reikalingas ir dar pakeliamas? Liberalai sumanė pinigėlio atsirėžti, būtų didžiausi kvailysrė pradėti jo statyba.

Tautietis

2018-05-07   22:31

IP: 86.100.134.190

Namą reikia griauti ir viskas. Mąstant, kad visus pastatus senus reikia išsaugoti, niekada nevyktų pažanga. Tai pirmas klaipėdietis, turbūt, kai įsikūrė šitoje teritorijoje buvo miškas. Tai gal visus namus griaukim ir atsodinkim mišką arba palikim pievas?Juk visada miestai keitėsi, augo, taip pat keitėsi ir pastatai. Aš visada už išsaugojimą, bet racionalus mąstymas turi būti. Tas namas juk viduryje gatvės. Nejaugi neturim daugiau to laikmečio namų, kurie išliks ateities kartoms?

Hm

2018-05-07   20:08

IP: 90.143.112.252

Darykit kaip daro kiniečiai,jie griuvenų nerestauruoja, nugriauna ir pastato tokį pat tik visiškai naują.Po keleto metų jis atrodo taip pat kaip atrodytų restauruotas

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdoje apsilankę fizinę negalią turintys vilniečiai negailėjo pastabų vietos viešojo transporto vairuotojams....

Neįgalieji pažėrė priekaištų Klaipėdos vairuotojams nuotrauka, foto

Nors ši vasara gelbėtojams buvo darbinga, jų veikla džiaugėsi ne visi. Priekaištų...

Užkliuvo gelbėtojų įspėjimai nuotrauka, foto

Baltijos jūroje siaučiant stipriam vėjui ir dideliam bangavimui, trečiadienį nuo ryto...

Stiprus vėjas: Klaipėdos uoste ribojama laivyba nuotrauka, foto

Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Agnė Bilotaitė priėmė sprendimą dalyvauti...

Kandidatuos Klaipėdos mero rinkimuose nuotrauka, foto

Neįgalieji pažėrė priekaištų Klaipėdos vairuotojams nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje apsilankę fizinę negalią turintys vilniečiai negailėjo pastabų vietos viešojo transporto vairuotojams....

Premija, medalis ir premjero padėka – dopingo platinimu įtariamam treneriui nuotrauka, foto

Sportas, Bronislavas Vyšniauskas sulaukė Lietuvos ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio padėkos rašto ir valstybinės...

Užkliuvo gelbėtojų įspėjimai nuotrauka, foto

Klaipėda, Nors ši vasara gelbėtojams buvo darbinga, jų veikla džiaugėsi ne visi. Priekaištų...

Kelionės Nemunu: labiausiai įsiminė į galvą įremtas milicininko pistoletas nuotrauka, foto

Skaityk dabar, 24 metų kaunietis Aurimas Valujavičius baidare Nemunu nuirklavo beveik tūkstantį kilometrų. Visa...

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...