2019 m. gegužės 27 d. 12:12 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Dangės skveras pasiklydo teismuose

(20)

Dangės skveras pasiklydo teismuose nuotrauka, foto

NĖ CENTO. Dangės skvero rekonstrukcijos viziją sukūrę ir daugiau nei vienerius metus prie techninio ir darbo projekto dirbę UAB "TAU projektai" architektai Romas Gailius (dešinėje) ir Mindaugas Savickas galiausiai už atliktą darbą negavo nė cento. Pasirodo, nesumokėta ir tyrimus atlikusiems archeologams. Tačiau, pasak Savivaldybės atstovų, tai neturėtų kliudyti tęsti projektavimo darbų.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Regis, Dangės skvero rekonstrukcijos projektas patiria vis daugiau sunkumų. Dar šią žiemą projektas turėjo būti baigtas ir netrukus planuota pradėti statybas, tačiau techninį projektą rengianti UAB "Hidrostatybos projektai" paskelbė bankrotą ir ant ledo, nesumokėjusi nė vieno euro, paliko daugiau nei vienerius metus dirbusius architektus ir kasinėjimo darbus skvere atlikusius archeologus.

Tiek Savivaldybė, tiek naujieji projekto rengėjai - UAB "Hidrosfera" atstovai sako, kad projektavimo darbai jau eina į pabaigą ir, tikėtina, netrukus prasidės statybos darbai. Tačiau teisme su "Hidrostatybos projektais" besibylinėjantys subrangovai, UAB "TAU projektai" architektai, ir archeologai abejoja, ar tai įmanoma, ir su nerimu laukia, koks bus rezultatas.

Liko ant ledo

Praėjusių metų lapkritį "Vakarų ekspresas" rašė apie tai, kad projekto pristatymo metu Savivaldybėje susipyko rangovai ir subrangovai, nesusišneka, kas už ką atsakingi, kad nėra projekto vadovo. Tai esą didžiausia problema, nes subrangovai neturi informacijos apie projekto eigą, kokios dalys yra, kokių nėra.

Dangės skvero rekonstrukcijos viziją sukūrę ir daugiau nei vienerius metus prie techninio ir darbo projekto dirbę UAB "TAU projektai" architektai Romas Gailius ir Mindaugas Savickas galiausiai už atliktą darbą negavo nė cento. Tačiau, padavę "Hidrostatybos projektus" į teismą, ką tik sulaukė teismo nuosprendžio, draudžiančio naudotis jų parengtu projektu, kol nebus sumokėti pinigai.

Architektai sutiko atvirai papasakoti apie intrigų kupinus darbo užkulisius. Konkursui dėl Dangės skvero rekonstrukcijos pateikę savo viziją "TAU projektų" architektai laimėjo. Ir nors už darbą niekas nemoka, vien dalyvaujant konkurse reikia atitikti griežtus reikalavimus. "Galima sakyti, kad mūsų sukurtas ir laimėjęs projektas suteikė galimybę kitai įmonei - "Hidrostatybos projektams" - pasirašyti sutartį su Savivaldybe ir gauti pinigus, o mes tarsi likome ant ledo. Juk visur egzistuoja praktika, kad projektą sukūrę architektai vėliau vadovauja projektavimo darbams, tik ne Klaipėdoje", - skėsčiojo rankomis R. Gailius.

Kai 2016 metais Savivaldybė su "Hidrostatybos projektais" iškilmingai pasirašė sutartį, su "TAU projektais" pasirašyti sutartį buvo ilgai delsiama. Maždaug po keturių mėnesių projektą administruojanti bendrovė vis dėlto pasirašė sutartį su Dangės skvero rekonstrukcijos idėjos autoriais.

Šie kibo į darbus, tačiau matydami netvarką vis kėlė erzelį: reiškė pretenzijas, kad nėra projekto vadovo, kad projektą administruojanti bendrovė vilkina procesus, kad nėra vykdomi projektui būtini parengiamieji darbai: archeologiniai, geologiniai, dendrologiniai ir istoriniai tyrimai, kad apskritai neaišku, kas, kada ir kokius darbus atliks, ir t. t.

"Daug triukšmo kėlėme ir dėl Dangės krantinių. Negalime daryti tokių nesąmonių, kai krantinės apkalamos dailylentėmis - juk tos lentos, kurios kainuoja didelius pinigus, greitai supus!" - sakė R. Gailius.

Didelį nepasitenkinimą reiškę architektai galiausiai pateikė parengtą techninį ir darbo projektą, tačiau esą fiktyvių pretenzijų architektams turėjusi bendrovė "Hidrostatybos projektai" už darbą taip ir neatsiskaitė - neva architektai tinkamai neatliko darbų. "Tai turbūt nauja verslo rūšis", - juokiasi R. Gailius.

2017-ųjų gruodį pasibaigus rangovų sutarties su subrangovais terminui, "TAU projektams" keletą kartų skambino architektai iš Kauno, kurie siūlėsi užbaigti projektą. "Kauniečiai žadėjo už metų darbą įmonei sumokėti 15 tūkst. eurų, bet už tai reikalavo tylėti, atsisakyti visų autorinių teisių, intelektinės nuosavybės teisių, žodžiu, nereikšti jokių pretenzijų dėl to, kad jie naudosis mūsų atliktu darbu. Mes svarstėme galimybę duoti sutikimą, neperduodant autorinių teisių, nes atsibodo visas šis absurdas, vis geriau tokie pinigai nei nieko. Tačiau pinigų taip ir negavome nei iš vienų, nei iš kitų", - teigė architektas.

Šiuo metu "TAU projektų" architektai bylinėjasi teisme su bendrove "Hidrostatybos projektai", jau sulaukė teismo sprendimo. "Šiandien joks kitas architektas, inžinierius ar valdininkas (taip pat Savivaldybė) negali kišti nagų prie mūsų darbo", - teigė architektas.

Viso projekto vertė - apie 140 tūkst. eurų, iš kurių už idėją, koncepciją ir projekto parengimą architektams "Hidrostatybos projektai" turėjo sumokėti maždaug 40 tūkst. eurų.

"Pasielgta nesąžiningai"

Pasirodo, kad "Hidrostatybos projektai" už darbą nesumokėjo ir kasinėjimus Dangės skvere atlikusiems archeologams - šie taip pat padavė paslaugas užsakiusią bendrovę į teismą.

"Teismas už darbą mums priteisė 32 tūkst. eurų, tačiau situacija tokia, kad nežinome, kaip juos atgauti - "Hidrostatybos projektams" iškelta bankroto byla, - pasakojo UAB "Statybų archeologija" gamybos vadovas Donatas Zubrickas, - ši bendrovė tiesiog pasinaudojo mūsų kvalifikacija viešojo pirkimo metu. Tam, kad "Hidrostatybos projektai" apskritai laimėtų viešojo pirkimo konkursą, kartu dalyvavome pirkime, kaip oficialūs subrangovai pateikėme savo kvalifikaciją įrodančius dokumentus. Pasirašėme sutartį, vykdėme kasinėjimo darbus, už kuriuos reikėjo sumokėti žmonėms atlyginimus, sutvarkyti teritoriją. Visa tai atlikome iš savo pinigų."

VIZIJA. Rekonstruojant krantines, "TAU projektų" architektai siūlė jas kai kur "nuleisti" iki vandens, įrengtose terasose galėtų kurtis jaukios lauko kavinukės, taip pat upėje galėtų atsirasti plaukiojanti terasa kameriniams renginiams. Ar kada nors ši vizija išsipildys, neaišku - šiuo metu architektai sulaukė teismo sprendimo, draudžiančio kitiems asmenims naudotis architektų parengtu projektu. "TAU projektai" vizualizacijos

Archeologai teigė esantys susirūpinę, ar apskritai kada nors sulauks žadėto atlygio, kadangi projektą tęsti jau perduota kitai bendrovei - UAB "Hidrosfera".

Dangės skvere atliktų archeologinių tyrimų naudojimas esąs apribotas visoms trečiosioms šalims, taigi jei "Hidrostatybos projektai" pinigų taip ir nesumokės, gali būti, jog projekto apskritai nebus galima naudoti - juk jame yra ir archeologinių tyrimų duomenys.

Pasak D. Zubricko, parko koncepcija turėtų būti kuriama remiantis istorinių ir archeologinių tyrimų duomenimis, nes tai - kultūrinio paveldo teritorija. Beje, neturint archeologinių tyrimų, galimybė gauti statybų leidimą apribojama.

"Mūsų įmonei tai - didžiuliai pinigai. Manau, buvo pasielgta nesąžiningai. Labiausiai gaila miesto, nes miestas turi projektą, už kurį sumokėti pinigai, tačiau situacija yra idiotiška", - galvą kraipė D. Zubrickas.

Projektą žada užbaigti dar liepą

Buvęs "Hidrostatybos projektų" vadovas Saulius Auzbikavičius patvirtino, kad bendrovei iškelta bankroto byla, tačiau kalbėdamas apie situaciją nedaugžodžiavo, tik pasakė, kad byla iškelta "dėl sunkumų". "Aš jau esu atleistas iš vadovo pareigų, tad visais klausimais reiktų kreiptis į "Hidrosferą", - tepasakė jis.

Vadovavimo darbus perėmusios bendrovės UAB "Hidrosfera" direktorius Arvydas Bielinis teigė, kad Dangės skvero rekonstrukcijos projekto architektūriniams darbams atlikti buvo pasamdyti kiti architektai ir projektą planuojama užbaigti jau netrukus.

"Tam, kad nekiltų problemų dėl autorystės, buvo pakeista projekto koncepcija. Taigi dirbam toliau. Liepos 20-ąją turėtume užbaigti projektavimo darbus, - teigė bendrovės vadovas. - Siekiant išvengti plagijavimo, panaikinta anksčiau projekte numatyta sala, pakeistas takų išdėstymas, atlikti ir kiti pakeitimai."

Pasiteiravus, kaip jie žada spręsti nesumokėtų pinigų klausimą, pašnekovas atsakė, kad dabar bendrovė dirba už likutį, kurio Savivaldybė nebuvo sumokėjusi "Hidrostatybos projektams".

"Pasiskaičiavome, kad gausime mažiau, nei planuota, bet svarbu, kad bent tiek gausime. Naujieji architektai taip pat sakė, kad pinigų jiems mažoka, bet ką darysi - tai darome dėl miesto. Reikia padėti", - teigė A. Bielinis.

Skvero rekonstrukcija - jau kitąmet?

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Elida Mantulova patvirtino, kad projektavimo darbai jau baigiami ir netrukus projektas bus keliamas į "Infostatybos" sistemą - sieks gauti statybą leidžiantį dokumentą.

"Kai tai įvyks, Savivaldybė už visiškai parengtą projektą naujiesiems rangovams - "Hidrosferai" - turės sumokėti likusią projektui rengti skirtų pinigų dalį", - sakė E. Mantulova.

Pašnekovė pripažino, kad viso projekto užbaigti be archeologinių tyrimų galimybės nėra. "Jeigu "Hidrostatybos projektai" iš tiesų neatsiskaitė su archeologais ir architektais, tai - nedoras elgesys. Tačiau mes šiuo atveju negalime daryti jokios įtakos", - gūžčiojo pečiais Savivaldybės atstovė.

Kol kas pačiai E. Mantulovai dar neaišku, kaip gali pakrypti skvero rekonstrukcijos darbai, jei nebus galima naudotis architektų ir archeologų atliktu darbu.

"Tačiau kol kas nėra aplinkybių, kurios neleistų tęsti projektavimo darbų. Jei dėl vienokių ar kitokių priežasčių projektą teks kuriam laikui sustabdyti, taip ir nutiks", - aptakiai kalbėjo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.

Viešųjų pirkimų konkursai esą nėra tobuli - visi apribojimai ir derinimai atima daug laiko ir išpučia projektų kainą. Tačiau reglamentai, kurie reguliuoja viešojo ir privataus sektoriaus santykius, esą labai griežti tam, kad sandoriai vyktų skaidriai.

Jeigu projektavimo darbai vyks be nesklandumų, dar šiais metais būtų pasirašyta rangos darbų sutartis ir, praėjus žiemai, jau prasidėtų statybos darbai.

Vizija

Primename, kad "TAU projektų" architektų vizijose - per skverą besidriekiantis takas, kuriame būtų pažymėta miesto vystymosi istorija, miestui svarbios datos. Jų siūlymu skvero centrinėje dalyje turėtų būti ramaus poilsio oazė ir pažinimo erdvė, o gale - aktyvaus poilsio zona.

Kaip klaipėdiečiai yra įpratę, Dangės skverą ir ateityje turėtų puošti fontanas. Tačiau dabartinis rekonstruojamas greičiausiai nebus. Pagal užduotį Savivaldybė įpareigojo numatyti grindinį fontaną.

"TAU projektų" architektų vizija - išsaugoti kuo daugiau esamų želdinių. Buvo žadama sukurti jaukų parko apšvietimą, gal net sukuriant šviesų šou.

Taip pat planuota atidengti rastus archeologinius radinius - buvusios vilos pamatus ir numatyti juos ateityje pritaikyti.

Buvo numatytos priemonės, kad miesto bendruomenė galėtų dalyvauti kuriant skverą. Buvo numatyta sukurti savotiškus virtualius pasus visiems parko medžiams. Pavyzdžiui, Klaipėdos universiteto studentai besimokydami prižiūri "savo medį", o kiekvienas miesto pilietis tai gali stebėti virtualiai, komentuoti, vertinti.

Rekonstruojant krantines, šios kai kur galėtų būti "nuleistos" iki vandens, įrengtose terasose galėtų kurtis jaukios lauko kavinukės.

Taip pat siekiama sukurti geresnes sąlygas vandens pramogoms. Ties dabartine irkluotojų baze siūloma įrengti įlankėlę baidarėms ir valtims nuleisti, čia pat, viduryje upės, galėtų atsirasti plaukiojanti terasa kameriniams renginiams. Juos būtų galima stebėti iš abiejų Dangės upės krantų.

Šios 3,5 hektaro užimančios erdvės sutvarkymas turėjo būti dedikuojamas Lietuvos Respublikos šimtmečiui.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Gg

2018-09-03   20:31

IP: 64.64.108.217

Vieta ir projektas superinis greiciau ji igyvendinkit.

Liberalams

2018-07-12   21:38

IP: 86.100.107.136

"Hidrosfrera" paruoš krantinės ir projektą? Rekvizitai lt aiškina, kad ta UAB verčiasi projektavimu, ekspertizėmis. Konsultacijomis investicijų, uosto menedžmento klausimais. Kitaip kalbent, jau taisyklė tampa, kad kašperovskiai Klaipėdoje randa derlingą dirvą savo verslui, pavyzdžiui Jūros šventės įvaizdį, pirmą kartą savo veikloje, kuria rūbų parduotuvė, Klaipėdos ženklą miestas nupirko iš įmonės, kuri pirmą kartą tuo pradėjo verstis, Hidrosferai taip, pat tai bus pirmasis bandymas architektūros srityje. Neveltui liberalų šūkis Klaipėdai :laisvu stiliumi", tai reiškia laisvę valdžiai, neigiant visa taisykles ir kūrybinę laisvę leidžiant mūsų ir miesto pinigus.

briedas

2018-07-12   11:46

IP: 86.38.159.38

"Tačiau dabartinis rekonstruojamas greičiausiai nebus." Senojo jau seniai nebėra.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdoje šiemet turėtų iškilti seklio skulptūra, skirta įamžinti policijos kriminalistus. Šią idėją...

Klaipėdoje turėtų iškilti bronzinė seklio skulptūra nuotrauka, foto

Kaip praėjusiais, taip ir šiais metais Klaipėda nusidažė įvairiomis spalvomis. Šeštadienį Klaipėdoje...

Klaipėdą nuspalvino nuotaikingas spalvų bėgimas nuotrauka, foto

Tikėtina, kad 2019-uosius Klaipėdoje paskelbus Didžiojo elingo metais, pagaliau klaipėdiečiai atkreips dėmesį...

Odė laivų statytojams ir metalo meistrams nuotrauka, foto

Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: Tiltų g. 26ARezervacijų tel.: 8 46 211 390

Naujausi duomenys rodo, kad Jurijus pateko į „Eurovizijos“ finalą: jis pretenduoja į didžiulę kompensaciją nuotrauka, foto

Lietuva, Prieš pusantros savaitės „Eurovizijos“ konkurso antrajame pusfinalyje buvo paskelbta, kad Lietuvos...

Gitano Nausėdos šeima: žmona ir dukros nuotrauka, foto

Lietuva, Šalia sekmadienį prezidentu išrinkto ekonomisto Gitano Nausėdos dažnai galima matyti jo sutuoktinę...

Ko vertos Europos ambicijos, jei Lietuvai kiltų grėsmė nuotrauka, foto

Skaityk dabar, JAV pasitraukia iš NATO, Europa lieka viena, o Rusija nieko nelaukia ir...

Patarimai, Paskelbta prieš 47 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...