2019 m. sausio 24 d. 14:22 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Bus minima Klaipėdos krašto diena

2019-01-11, 15:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Bus minima Klaipėdos krašto diena nuotrauka, foto

Sausio 15 d. 17 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) vyks Klaipėdos krašto dienai paminėti skirtas renginys. Jame bus pristatoma nauja knyga ir DVD filmas "Paskutinis, užvėręs vartus", parengti pagal Juliaus Radtkės (Rotkio) (g. 1935 m. Žygaičių k., Tauragės apskr., dabar gyv. Ahause, Vokietijoje) rankraštį.

Autobiografiniuose atsiminimuose vaiko ir jaunuolio akimis jautriai atskleidžiama karo ir pokario tikrovė, skaudūs išgyvenimai, patirti lageriuose, emigracijoje Vokietijoje. Pasakotojo talentu apdovanotas rankraščio autorius prisimena savo gimines - Vilenbrechtus, Rotkius, Paliokus, jaunystės draugus bei kaimynus. Pasakojimus papildo senos fotografijos, dokumentai, laiškai. Atskirame knygos skyriuje pristatomi J. Radtkės darbai, nuveikti Tėvynės labui išeivijoje bei Lietuvoje po nepriklausomybės paskelbimo. Lietuvai autorius padovanojo ryškiausius savo metalo plastikos darbus, kurie sukurti lietuviškų pasakų ir legendų temomis. Už surengtus labdaros projektus ir kitus nuopelnus Lietuvai prezidentas Valdas Adamkus 1998 m. J. Radtkei išimties tvarka suteikė Lietuvos Respublikos pilietybę.

Knygoje pasakojimai pateikti išsaugant autentiškumą, kalbos grynumą, pasakotojo toną, svetimybės ir tarminiai žodžiai paaiškinami žodynėlyje. Autorius naudoja etnografinius buities daiktų, darbo įrankių pavadinimus, kitus etnografinius terminus, kalbos išraiškingumą sustiprina mažybinės priesagos, būdingos Paprūsės ir Mažosios Lietuvos regiono gyventojams, atskleidžiančios savitą tarmės, stovinčios prie išnykimo slenksčio, grožį. J. Radtkės kalba jausminga, vartojama nemažai ištiktukų, jaustukų. Pasakojimai iliustruojami garsažodžiais, kurie žinomi iš tautosakos, o neretai ir priežodžiais ar vaizdingais posakiais. Etnografiniai buities ir ūkio darbų aprašymai atskleidžia darbų pobūdį, periodiškumą. Greta pateikti autentiškų eksponatų - darbo įrankių - vaizdai ir patį darbo procesą iliustruojančios nuotraukos.

Donato Bielkausko filme "Paskutinis, užvėręs vartus" iškeliamos ir pristatomos vertybinės nuostatos, paskatinusios J. Radtkę rašyti dienoraštį. Pirmoji dalis sukurta pagal rankraštį ir nuotraukas iš šeimos bei giminės albumų. Kūrybos braižas pristatomas 2-oje dalyje. Filmo moto - skausmas ir išsiskyrimas nenugali prisirišimo ir meilės. Žmogų galima atplėšti nuo motinos, nuo tėvynės, bet išplėšti meilę neįstengs jokia brutali jėga.

Atsiminimų knyga ir DVD filmas suteiks galimybę į Paprūsės ir Klaipėdos krašto istorinius įvykius pažvelgti vietos gyventojo akimis, žmogiškų jausmų ir vidinių išgyvenimų plotmėje pajusti tragiškų istorinių įvykių skaudulius, pažinti to meto šeimos narių tarpusavio santykių tikrovę, kaimo buities realijas, evangelikų liuteronų konfesinio gyvenimo detales. Tai knyga apie meilę artimui ir Lietuvai, pasiryžimą visomis išgalėmis prisidėti prie Lietuvos suklestėjimo.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą Viešosios įstaigos Klaipėdos jūrininkų ligoninės...

Jūrininkų ligoninė skelbia konkursą į direktoriaus pareigas nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas ir jo pavaduotoja Judita Simonavičiūtė susitiko su...

Tremtiniams pagerbti - jaunimo iniciatyva nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto taryba nusprendė, kad rektoriaus rinkimai vyks vasario 21 dieną. Tiesa,...

Rektoriaus rinkimai - vasario pabaigoje nuotrauka, foto

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) ketvirtadienio posėdyje planuoja nutarti derinti...

Galime tikėtis mažesnių sąskaitų už karštą vandenį nuotrauka, foto

Laiveliu plauksime į Tauralaukį jau šiemet? nuotrauka, foto

Jūra, Klaipėdos miesto savivaldybė neatsisako idėjos įveiklinti vidaus vandenis. Tiksliau, kalbama apie Danės...

Valdžiai kontrolė svarbiau nei pati žvejyba nuotrauka, foto

Jūra, Priekrantės žvejys Vytas sako šiemet nuo sausio mėnesio negalintis žvejoti per visokias...

Streikas Švedijoje didelės įtakos neturės nuotrauka, foto

Jūra, Visuose Švedijos uostuose nuo vakar prasidėjo tris dienas truksiantis uostų darbuotojų streikas....

Jūrininkų ligoninė skelbia konkursą į direktoriaus pareigas nuotrauka, foto

Klaipėda, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą Viešosios įstaigos Klaipėdos jūrininkų ligoninės...

Jūra, Paskelbta prieš 21 min.

Jūra, Paskelbta prieš 1 val.

Jūra, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...