2020 m. liepos 8 d. 02:22 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Birželį Klaipėdos RATC atidarys šlako perdirbimo aikštelę ir pradės smulkinti baldus

Reklama

Šalia Dumpių regioninio sąvartyno kitą mėnesį jau bus apdorojamas sudegintų atliekų šlakas ir kuru paverčiami iš regiono surinkti baldai ar kitos didžiosios atliekos, sudėtyje turinčios medienos. UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) pabaigė specializuotos aikštelės statybas, gavo leidimus veiklai ir įregistravo šį objektą.

„Po atliekų sudeginimo lieka šlakas, kuris daugelyje Europos valstybių panaudojamas kaip statybinė medžiaga. Tačiau tam jį reikia paruošti - išsijoti į skirtingas frakcijas, išvalyti nuo metalų ir priemaišų. Iki šiol šiuos procesus atlikdavome ant Dumpių sąvartyno kaupo, o dabar apdorojimą ir išgautų medžiagų sandėliavimą vykdysime specialiai tam paruoštoje aikštelėje“, - pasakojo Ramunė Šličienė, KRATC ekologinės infrastruktūros skyriaus viršininkė.

Tai svarbiausias pastarųjų metų Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo infrastruktūros projektas. Jis maksimaliai priartino KRATC prie tikslo „Zero Landfill“ (nulis komunalinių atliekų į sąvartyną). Jei aukščiausiu aplinkosauginiu tikslu rūšiuojantiems gyventojams keliamas „Zero Waste“ (nulis atliekų buityje), tai tokių kaip KRATC atliekų sistemos administratorių didžiausia siekiamybė, kad į sąvartyną nebepatektų nė kilogramo komunalinių atliekų.

„Vertinant, kokia šio projekto nauda, išskirčiau bent tris aspektus.  Ekologiniu požiūriu – dar geriau išrūšiuosime. Ekonominiu – patobulinsime žiedinės ekonomikos ciklą, dar daugiau atliekų grąžinsime pakartotiniam naudojimui ar energijos gamybai. Socialiniu – išlaikysime stabilius mokesčius Klaipėdos miesto bei regiono gyventojams, nes išvengsime valstybinio „sąvartyno mokesčio“, kurio didinimas Lietuvoje prognozuojamas nuo 5 iki 30 eurų už toną“, - sakė Šarūnas Reikalas, KRATC direktorius.

Direktorius priminė, kad rinkliava už atliekas Klaipėdoje išlieka mažiausia tarp šalies didmiesčių ir nedidėja jau septynerius metus. Viena iš priežasčių yra būtent ta, jog sąvartyne „laidojama“ mažai komunalinių atliekų, išvengiant valstybinio sąvartynų taršos mokesčio.    

Lietuvos RATC asociacijos duomenimis, Klaipėda jau trečius metus yra lyderiais šalyje pagal mažiausiai sąvartyne šalinamų atliekų kiekius. 2019 m. sąvartyne pašalinta tik 8,6 proc. komunalinių atliekų nuo viso regione sutvarkyto kiekio, kai bendras Lietuvos vidurkis siekia 22 proc.

Sąvartyno kaupą mažinti padės ir naujojoje aikštelėje vykdomas didžiųjų atliekų perdirbimas. Specialiu smulkintuvu iš regiono gyventojų surinkti seni baldai ir kitos medienos atliekos bus sumalamos, atskiriami metalai, o degi frakcija panaudojama kurui. Iki šiol didžiosios atliekos buvo deponuojamos sąvartyne, nes jų rūšiavimui ir perdirbimui nebuvo gautas aplinkosaugininkų leidimas.

Šlako ir didžiųjų atliekų apdorojimo aikštelės statyba kainavo 1,5 mln. eurų  be PVM. Visa suma investuota iš KRATC sukauptų ir pasiskolintų lėšų.

Žymos: kratc, šlakas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Didžiausiame Vakarų Lietuvos dienraštyje "Vakarų ekspresas" tęsiame pažintis su Klaipėdos miesto tarybos...

Vidmantas Dambrauskas: "Tokia rinkėjų valia ir ją reikia gerbti" (Visas tekstas) nuotrauka, foto

„Čia kalbama ne apie transporto mazgo įrengimą, o kalbama apie Girulių...

Tikina, kad klaipėdiečiai „guls kryžiumi“ nuotrauka, foto

Per karantiną ir jam pasibaigus Klaipėdos mieste vyksta daug gatvių remonto, statybos...

Remontai ir statybos mieste: džiugina ar erzina? nuotrauka, foto

Dėl smarkaus vėjo išvirtę seni medžiai šį kartą žalos pridarė Skulptūrų parke,...

Lūžusi šaka apgadino Tautinių kultūrų centro stogą nuotrauka, foto

Klaipėdos tenisininkų pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Liepos 4-5 d. Klaipėdoje vyko Lietuvos reitinginis U12 turnyras "Prince cup 2020",...

BMW su LGBT atributika ne juokais supykdė internautus nuotrauka, foto

Automobiliai, Birželis pasaulyje minimas kaip „LGBT Pride“ mėnuo – tai mėnesis, kai organizuojamos...

Vidmantas Dambrauskas: "Tokia rinkėjų valia ir ją reikia gerbti" (Visas tekstas) nuotrauka, foto

Klaipėda, Didžiausiame Vakarų Lietuvos dienraštyje "Vakarų ekspresas" tęsiame pažintis su Klaipėdos miesto tarybos...

Pokyčiai: svarbi informacija moksleivių tėvams nuotrauka, foto

Švietimas, Nors karantino metu nebuvo reikalaujama turėti galiojantį moksleivio sveikatos pažymėjimą, dar birželio...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 5 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...