Be pasirinkimo: ruošiasi dezinfekuoti visas uostamiesčio laiptines

Be pasirinkimo: ruošiasi dezinfekuoti visas uostamiesčio laiptines

Praėjusios savaitės pradžioje Klaipėdos savivaldybei nurodžius periodiškai dezinfekuoti visų uostamiesčio daugiabučių namų laiptines, tai daryti suskubo ne visi. Kai kurie miestiečiai laiptines dezinfekuoja individualiai vos karantinui prasidėjus, kiti laukia administratorių sprendimo, mat vykdomos gyventojų apklausos. Miesto valdžia atkerta, kad laiptinės turi būti dezinfekuojamos be išimties, nes tik taip bus galima užkirsti kelią koronavirusui plisti.

Tačiau noras dezinfekuoti daugiabučių laiptines pradžiugino ne visus. Štai praėjusią savaitę pasirodė klaipėdiečių pranešimų, kad kai kurios įmonės už nuodugnią laiptinės dezinfekciją iš vieno buto prašo 50 eurų. Visgi yra atvejų, kai už tokią sumą vienkartinė dezinfekcija atliekama visiems vienos laiptinės gyventojams. Kai kurie administratoriai apskritai tokią paslaugą atlieka nemokamai.

Už laiptinę - nuo 60 eurų

Praėjusią savaitę "Vakarų ekspreso" redakciją pasiekė miestiečių nusiskundimai. Vieni teigė, kad dezinfekcijos kaina šiaurinėje ir pietinėje miesto dalyse skyrėsi itin pastebimai. Beje, kaina priklauso ir nuo to, kelių aukštų yra daugiabutis.

Štai "Laukininkų valda" ant kai kurių laiptinių iškabino pranešimus, kad laiptinių dezinfekcija bus vykdoma kartą per savaitę tol, kol tęsis karantinas.

"Vienos laiptinės vieno karto visa antivirusinės dezinfekcijos kaina 5 aukštų name apie 60 Eur, 9 aukštų name - apie 80 Eur", - rašoma "Laukininkų valdų" pranešime, kuriame pridėta, kad laiptinės gyventojų daugumai atsisakius darbai nebus vykdomi.

Šiuo konkrečiu atveju penkiaaukščiame daugiabutyje vienam butui vienkartinė laiptinės dezinfekcija kainuotų 4 eurus, panaši suma siektų ir gyvenantiems devynaukščiame name.


DEZINFEKCIJA. Kai kurie daugiabučių namų administratoriai jau nurodė gyventojams, kiek kainuoja vienkartinė laiptinės dezinfekcija. Kiti tokią paslaugą gyventojams atlieka nemokamai. "Mano būsto" nuotr.

"Stengiamės savo turimomis priemonėmis dezinfekuoti laiptines. Tai darome nuo karantino pradžios. Būtų gerai, jeigu administratoriai laiptines dezinfekuotų reguliariai, juk laiptinės yra didelė terpė virusams plisti. Kaina už dezinfekciją nėra didelė, dabar svarbiausia - sveikata ir saugumas", - sakė klaipėdietis Andrius.

Laiptines dezinfekuoja nemokamai

Tačiau yra ir puikių iniciatyvų, kurios uostamiesčio gyventojams brangiai nekainuoja. Štai daugiabučių namų administratorius "Mano būstas" skirtinguose Lietuvos miestuose nemokamai dezinfekavo 150 laiptinių.

Pasak įmonės "Mano būstas" Ryšių su visuomene grupės vadovo Pauliaus Ugianskio, šią savaitę pradedamas laiptinių valymas drėgnuoju būdu.

"Vadovaudamiesi Klaipėdos miesto savivaldybės įsakymu, laiptinių valymą drėgnuoju būdu pradėsime jau šią savaitę. Kartu visas laiptines, kurias valysime, nemokamai papildomai dezinfekuosime. Sertifikuotomis priemonėmis valysime turėklus, lauko durų rankenas, pašto dėžutes, liftų mygtukus ir panašiai", - "Vakarų ekspresui" sakė P. Ugianskis.

Jis pridėjo, kad valymo darbai bus atliekami vieną kartą per savaitę, o darbų kaina sieks apie 8 euro centus su PVM per mėnesį už vieną kvadratinį buto metrą.

P. Ugianskio teigimu, šios paslaugos gyventojai daugumos sprendimu gali atsisakyti, tačiau tuomet už higienos normų laikymąsi atsakingi taps jie patys.

"Taip pat primename, kad "Mano būstas" jau dvi savaites Klaipėdos daugiabučiuose, kurių gyventojams oficialiai nustatyta koronaviruso diagnozė, nemokamai atlieka visą pramoninę antivirusinę dezinfekciją. Šią iniciatyvą, kuri bus tęsiama ir toliau, remia "Fondas Janukonis", - sakė P. Ugianskis.

Dezinfekcija - bent kartą per savaitę

Klaipėdos savivaldybė Klaipėdos miesto daugiabučius gyvenamuosius namus administruojančioms įmonėms, butų ir kitų patalpų savininkų bendrijų pirmininkams, jungtinės veiklos sutarties pagrindu veikiantiems asmenims periodiškai organizuoti bendrojo naudojimo patalpų valymą, dezinfekuoti daugiabučių namų laukujų durų rankenas, telefonspynes, laiptų turėklus pavedė balandžio 2 d.

Įsakyme nurodyta, kad bendrojo naudojimo patalpos turi būti valomos ir dezinfekuojamos pagal faktinį poreikį, tačiau ne rečiau kaip kartą per savaitę.

Apie tai gyventojai turi būti informuoti skelbimais ant laiptinės durų.

"Dezinfekcijai naudoti sertifikuotą skystį, kurio veiksmingumas virusams, grybeliams ir bakterijoms įrodytas laboratoriškai. Dezinfekuojant laiptines vadovautis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis.

Informuoti ir paprašyti gyventojų nepalikti dviračių, vaikiškų vežimėlių ar kitų asmeninių daiktų bendrose erdvėse bei dezinfekavimo metu ir bent 30 minučių po dezinfekcijos į laiptinę neiti", - rašoma Klaipėdos savivaldybės įsakyme.

Prižiūrės tvarką

Pirmadienį Klaipėdos savivaldybėje vykusioje spaudos konferencijoje Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Neniškio pasiteiravus, ar kai kurie administratoriai iš tiesų gali leisti gyventojams pasirinkti - dezinfekuoti daugiabučio namo laiptinę ar ne, šis patikino, kad tokia priemonė yra privaloma be jokių išimčių. Tokias sąlygas, administracijos direktoriaus teigimu, padiktavo vis didėjantis užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius.

"Pirminis variantas buvo toks, kad patys administratoriai, bendrijos turėjo daryti apklausas ir išsiaiškinti - reikia ar ne. Tuo metu virusas nebuvo tiek išplitęs ir rizika užsikrėsti buvo tikrai mažesnė. Bet jau praeitą savaitę įvertinus situaciją buvo priimtas sprendimas ir jis privalomas visiems administratoriams, bendrijoms ar jungtinės veiklos sutarties pagrindu veikiantiems asmenims", - spaudos konferencijoje situaciją komentavo G. Neniškis.

Pasak jo, kuri įmonė dezinfekuos laiptines, sprendžia patys administratoriai, bendrijos. Jis patikino, kad Savivaldybė pasistengs atlikti didesnį vaidmenį informacijos sklaidoje.

"Namų administratoriai irgi atlieka procedūras ir pasirenka tinkamiausią variantą. Savivaldybė pasistengs dalyvauti informacijos sklaidoje, galbūt daliai žmonių informacija neprieinama. Tikriausiai nuo kainos ir kokybės priklauso. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad dezinfekavimo tikslas yra kaip įmanoma sumažinti darbo krūvį medikams. Tai supraskime ir suvokime. Daug priklauso ir nuo mūsų elgesio, kad ligos plitimas būtų maksimaliai sustabdytas", - teigė G. Neniškis.

Jis pridėjo, kad kol kas Klaipėdos savivaldybė gyventojams kompensuoti mokesčių už laiptinių dezinfekavimą neturi galimybės.

"Kol kas neplanuojame kompensuoti. Žinant laiptinių skaičių ir Savivaldybės įsipareigojimus, tokių galimybių neturime. Kalbant apie kainas, girdime informaciją. Kad nebūtų dviprasmybių, surinksime informaciją ir įkelsime į Klaipėdos savivaldybės tinklalapį - už kiek kokia kompanija dezinfekuoja. Girdėjome, kad šiaurinėje miesto dalyje brangiau, o pietinėje - pigiau, ir atvirkščiai", - sakė Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius G. Neniškis.

Informacija

Dėl besikeičiančios epidemiologinės situacijos, kurią kelia koronaviruso paplitimo grėsmė, Aplinkos ministerija primygtinai ragina daugiabučių namų administratorius ir pačius gyventojus imtis priemonių šiai grėsmei mažinti. Viena iš užtvarų užkratui plisti - laiptinių dezinfekcija.
Daugiabučius administruojančioms įmonėms, šių namų butų ir kitų patalpų savininkų bendrijų pirmininkams, jungtinės veiklos sutarties pagrindu veikiantiems asmenims rekomenduojama organizuojant bendrojo naudojimo patalpų valymą periodiškai dezinfekuoti dažniausiai liečiamas vietas - durų rankenas, telefonspynių ir liftų mygtukus, laiptinių turėklus. Tai raginami daryti ir daugiabučių gyventojai bei kitų patalpų savininkai ir naudotojai.
Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos išplatintas rekomendacijas, aplinkai valyti ir dezinfekuoti rekomenduojama naudoti 0,1% natrio hipochloritą (skiesti santykiu 1:50, jeigu naudojamas buitinis baliklis, kurio pradinė koncentracija yra 5 proc.). Paviršius, kuriuos gali sugadinti natrio hipochloritas, reikia valyti 70 proc. koncentracijos etanoliu. Prieš naudojant dezinfekcines medžiagas, būtina kiekvieną paviršių nuvalyti neutraliu plovikliu.
Panaudotas valymo ar dezinfekavimo priemones po kiekvieno valymo reikia išmesti kaip užterštas atliekas, o daugkartinio naudojimo valymo priemonės turi būti dezinfekuojamos papildomai.
Organizuojant dezinfekavimo procedūras, būtina užtikrinti jas atliekančių žmonių apsaugą, aprūpinti juos darbo ir saugos priemonėmis, kaip tai numato teisės aktai (Lietuvos higienos norma HN 90:2011 "Dezinfekcijos, dezinsekcijos ir deratizacijos bendrieji saugos reikalavimai").
Aplinkos ministerijos inf.

Norėčiau atkreipti dėmesį, kad dezinfekavimo tikslas yra kaip įmanoma sumažinti darbo krūvį medikams. Tai supraskime ir suvokime. Daug priklauso ir nuo mūsų elgesio, kad ligos plitimas būtų maksimaliai sustabdytas.

Gintaras NENIŠKIS, Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder