2019 m. kovo 22 d. 12:06 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Aplinkosaugos priemonės įgyvendinamos nuosekliai

(1)

2018-12-07, 02:01

Kristina BEREIŠIENĖ, AB "Klaipėdos vanduo" Nuotekų departamento vyriausioji nuotekų tvarkymo technologė

Aplinkosaugos priemonės įgyvendinamos nuosekliai nuotrauka, foto

AB "Klaipėdos vanduo" nuotekų valymo įrenginių sklaidos modeliavimo rezultatai.

Šiais metais 20-metį švęsianti AB "Klaipėdos vanduo" Dumpių nuotekų valykla siekdama sumažinti kvapus nuosekliai įgyvendina aplinkosaugos priemones.

AB "Klaipėdos vanduo" nuotekų valykla savo veiklą vykdo vietovėje, kurioje koncentruojasi visos didžiausios komunalines paslaugas teikiančios Klaipėdos miesto įmonės (miesto komunalinių atliekų sąvartynas, UAB "Branda LT" kompostavimo aikštelės, AB "Grigeo Klaipėda" nuotekų valykla), kurių ūkinės veiklos metu į aplinkos orą išmetamos kvapą turinčios organinės ir neorganinės medžiagos. Visų šių įmonių kontekste AB "Klaipėdos vanduo" nuotekų valykla yra "tranzitinė teritorija", kadangi per ją miesto link eina ir iš įvardintų įmonių veiklos susidarantys kvapai.

Daugelį metų AB "Klaipėdos vanduo" vykdo nuoseklų aplinkosauginių priemonių įgyvendinimą ir savo technologiniame procese diegia daug naujų inovatyvių sprendimų, siekdama sumažinti kvapų emisiją į aplinką ir pagerinti nuotekų išvalymo efektyvumą.

Įgyvendinti projektai

2014 m. rugpjūčio mėn. AB "Klaipėdos vanduo" parengė ir pateikė paraišką LAAIF-P-40(2014/1) Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondui dėl aplinkos apsaugos investicinio projekto "Nuotekų valyklos nuotekų pritekėjimo kameros ventiliacinės sistemos ir oro valymo įrenginio sumontavimo darbai" įgyvendinimo, siekdama sumažinti taršą kvapais iš savo įmonės teritorijos.

Pagrindiniai taršos šaltiniai Klaipėdos m. nuotekų valykloje, remiantis NVSC sklaidos modeliavimo duomenimis.

2015 m. pabaigoje buvo atlikti nuotekų valyklos nuotekų pritekėjimo kameros ventiliacinės sistemos ir oro valymo įrenginio (biologinio filtro) sumontavimo ir paleidimo bei derinimo darbai (projekto vertė - 138 000 Eur). Iš nuotekų priėmimo kameros ir grotų patalpos surinktas oras įsiurbiamas pro vertikaliąją drėkinimo koloną ir paduodamas į biologinį filtrą. "Kvapnus" oras, praėjęs per biologiškai aktyvią filtro medžiagą - biomasę, išvalomas ir išsisklaido į gamtinę aplinką. Šis projektas 2016 m. Lietuvos pramonininkų konfederacijos organizuojamoje "Lietuvos metų gaminys" nominacijoje buvo įvertintas aukso medaliu.

2017 m. vasario mėn. AB "Klaipėdos vanduo" Dumpių nuotekų valyklos nuotekų priėmimo pastate šalia veikiančios oro valymo sistemos nemaloniems kvapams pašalinti papildomai sumontuota pirmoji Lietuvoje UAB "AIRPLUS1 Lituanica" patentuota automatinė kvapų neutralizavimo ozonu sistema, kuri šalina nemalonius nuotekų kvapus bei naikindama bakterijas, pelėsį ir grybelį, nereikalauja jokių agresyvių cheminių medžiagų, švaraus vandens ar didelių energijos sąnaudų, tačiau užtikrina, kad į gamtinę aplinką būtų išleidžiamas maksimaliai išvalytas oras.

Siekiant pagerinti biologinio nuotekų valymo efektyvumą AB "Klaipėdos vanduo" 2018 m. nuotekų valykloje (Dumpių k.) atliko maišyklių (projekto vertė - 194 000 Eur) ir oro tiekimo sistemos modernizavimą (projekto vertė - 337 000 Eur), t. y. 20 metų senumo maišyklės ir orapūtės buvo pakeistos moderniomis.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento užsakymu 2018 m. rugsėjo mėn. 3 d. ir 2018 m. rugsėjo mėn. 17 d. buvo paimti oro mėginiai iš visų AB "Klaipėdos vanduo" Klaipėdos m. nuotekų valyklos teritorijoje esančių stacionarių neorganizuotų taršos šaltinių ir atliktas kvapo sklaidos modeliavimas, siekiant įvertinti galimą įmonės poveikį pietinės Klaipėdos mesto dalies gyvenamosios aplinkos orui.

Higienos normos neviršijamos

Remiantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos patikrinimo akto išvada <..Dėl AB "Klaipėdos vanduo" nuotekų valymo įrenginių vykdomos veiklos kvapo koncentracija pietinės Klaipėdos miesto dalies, Toleikių k. ir Ketvergių, Klaipėdos r. sav., gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų aplinkos ore neviršijo Lietuvos higienos normos HN 121:2010 "Kvapo koncentracijos ribinė vertė gyvenamosios aplinkos ore" didžiausios leidžiamos kvapo koncentracijos ribinės vertės, t. y. 8 europinių kvapo vienetų (OUE/m3). 8 europinių kvapo vienetų (OUE/m3) izolinija, ribojasi su gyvenamąja aplinka adresu: Gručeikių g.1, Gručeikiai, Klaipėdos r...> (žr. 1 pav.).

Atlikti kvapo koncentracijos sklaidos modeliavimo rezultatai parodė, kad 8 europinių kvapo vienetų (OUE/m3) izolinija ne tik kad neišeina iš nustatytų Klaipėdos m. nuotekų valyklos sanitarinės apsaugos zonos (SAZ - 500m) ribų, bet netgi nesiekia jos, o NVSC patikrinimo akte nurodytas gyvenamosios aplinkos adresas įeina į patvirtintą Klaipėdos m. nuotekų valyklos SAZ ir nuotekų valyklos projektavimo laikotarpiu atsisakė keltis į kitą jam siūlomą gyvenamąją vietą, kaip tai padarė kiti aplinkinių sklypų gyventojai.

Atsakomybė

Nepaisant išvardintų faktų AB "Klaipėdos vanduo" jaučia didžiulę atsakomybę ir atskaitomybę Klaipėdos miesto ir rajono gyventojams, todėl siekia ir toliau nuosekliai vykdyti aplinkosauginę politiką mažinant kvapų emisiją į aplinką iš AB "Klaipėdos vanduo" nuotekų valyklos.

Kvapų emisijai į aplinką sumažiniti AB "Klaipėdos vanduo" 2019 m. biudžete numatė 120 000 Eur lėšas Klaipėdos m. nuotekų valyklos (Dumpių k.) gravitaciniams tankintuvams uždengti (žr. 2 pav. Taršos šaltinis Nr.1 ir 3 pav.). Tai atlikus ir pakartojus kvapų modeliavimą, bus prasminga svarstyti ir dėl pirminių radialinių nusodintuvų uždengimo (žr. 2 pav. Taršos šaltinis Nr. 2), įrengiant atitinkamas oro valymo sistemas, tačiau pagal preliminarius specialistų skaičiavimu, tai gali kainuoti 5-6 mln. eurų. Tai didelė suma, kuri atsilieptų vandens kainai ir atitinkamai užgultų Klaipėdos miesto gyventojų pečius, todėl AB "Klaipėdos vanduo" ieško alternatyvių techninių sprendimų ir galimų finansavimo ir/ar subsidijavimo galimybių, kad maksimaliai sumažintų pirminių radialinių nusodintuvų uždengimo kaštus. Jeigu atsirastų tokia galimybė įgyvendinti minimus projektus, tada būtų galima maksimaliai sumažinanti galimą kvapų emisiją į aplinką ir ateityje išvengti bet kokių manipuliacijų kvapų tematika.

Kvapų mažinimas turi būti vykdomas nuosekliai ir kompleksiškai, t.y. kvapų poveikį pietinės Klaipėdos miesto dalies gyvenamosios aplinkos orui galima sumažinti įgyvendinus konkrečias technines aplinkosaugines priemones visoms ten veikiančioms įmonėms, todėl būtinas ir kitų įmonių indėlis į kvapų mažinimą.

 Vienas iš Klaipėdos m. nuotekų valyklos gravitacinių tankintuvų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Arunas

2018-12-07   09:53

IP: 88.119.136.103

Tik nereikia modeliavimo pateikti kaip gryną tiesą. Gal eiliniam nesusidurusiam tai daro įspūdį, o kas žino AA teisės aktus ir metodikas pasakys, kad modeliavimas ir lieka modeliavimu, kur galima papaišyti izolinijas priklausomai nuo įvestų vėjo krypčių, kitų klimato parametrų labai skirtingai ir pateikti tik gražųjį paveikslą. Visi ūkinės veiklos subjektai, norėdami praeiti PAV procedūras pasipaišo modeliukus, labai aktyvi čia Sweco Lietuva, o realybėje visas miestas smirdi. Savo Picaso paveikslus pasilikit sau.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Nors metai jau įsibėgėjo, 2019-ieji visgi paskelbti Didžiojo elingo metais. Ketvirtadienį tokiam...

2019-ieji - Didžiojo elingo metai nuotrauka, foto

Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Nuo kitų mokslo metų už pailgintos dienos grupes klaipėdiečiams reikės mokėti perpus...

Mokestis už pailgintas grupes mažės perpus nuotrauka, foto

Valdančiosios daugumos gretos didėja. Prie koalicijos naujai išrinktoje Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje...

Prie koalicijos jungiasi ir Laima Juknienė nuotrauka, foto

Talinas atsisako plastikinių indų nuotrauka, foto

Pasaulis, Nuo spalio 1 d. visuose Taline vykstančiuose viešuosiuose renginiuose bus draudžiama naudoti...

Klaipėdiečiai kyla į ketvirtfinalio mūšį nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien 20 val. praėjusio sezono Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) čempionai Klaipėdos "Neptūno-Akvaservis"...

Vanduo – ne tik gyvybės, bet ir susirgimų šaltinis nuotrauka, foto

Sveikata, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), minėdamas Pasaulinę vandens dieną (kovo 22-ąją),...

Už ką balsuotų lietuviai, jei seimo rinkimai vyktų rytoj nuotrauka, foto

Lietuva, Naujausių apklausų duomenys rodo, kad savivaldos rinkimų išvakarėse aptirpo kone visų politinių...

Pasaulis, Paskelbta prieš 52 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...