2020 m. rugsėjo 27 d. 22:33 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Aiškinsis teršalų Baltijos jūroje kilmę

(papildyta) (3)

Aiškinsis teršalų Baltijos jūroje kilmę nuotrauka, foto

DARBAI. Pirmadienį buvo tęsiami teršalų likvidavimo darbai Klaipėdos uosto Žiemos įlankoje.

© Uosto direkcijos nuotr.

Reklama

"Vakar buvo svarbiausia suvaldyti situaciją ir teršalų dėmę aptverti, maksimalų teršalų kiekį surinkti, o šiandien mūsų pagrindinis uždavinys yra išsiaiškinti taršos šaltinį ir teršalų kilmę", - pirmadienį spaudos konferencijoje sakė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.

Kol kas, pasak jo, atsakyti į šiuos klausimus negalima, tačiau bendradarbiaujama su Aplinkos apsaugos agentūra, Uosto direkcijos darbuotojai stebi padėtį uoste, ieško, kur yra galimas taršos šaltinis. Tikslaus skaičiaus, kiek teršalų jau surinkta, Uosto direkcijos vadovas pasakyti negalėjo, nes jie renkami kartu su vandeniu.

„Jie vežami į specialias talpyklas, bus apdirbami, utilizuojami ir tada bus nustatytas tikrasis teršalų kiekis“, - sakė A. Latakas.

Pirmadienį iki pietų buvo surinkta apie 100 kubinių metrų vandens kartu su teršalais.

Uosto direkcijos vadovas nenorėjo spėlioti, kuo užterštas pajūrio vanduo. Pasak jo, mėginiai yra išvežti į laboratoriją Kaune, laukiama rezultatų, koks produktas ar medžiaga užteršė vandenį.

„Dedame visas pastangas, kad sužinotume kuo greičiau. Aplinkosaugininkai taip pat stipriai dirba, manau, neužilgo turėsime informaciją, kokia čia medžiaga. Dar labai svarbu, ar ta pati medžiaga jūroje ir ar ta pati medžiaga uoste“, - sakė A. Latakas.

Versijų - ne viena

Teršalai iš akvatorijos, pagal pirminę informaciją, pateko į Žiemos įlanką.

Tiriamos įvairios taršos kilmės versijos. Viena jų - kad vanduo buvo užterštas po incidento, kai laivas įsirėžė į krantinę. Vis dėlto pabrėžiama, kad tas laivas buvo tuščias, paruoštas grūdų krovai.

„Buvo atlikta išsami inspekcija ir tas laivas, kuris kliudė krantinę, tikimasi, kad jis galės būti pakrautas, bet taisyklės labai griežtos ir atvažiavę inspektoriai nustatė, kad tam laivui reikia pasiremontuoti triumus. Su šita avarija, su šituo teršalų išsiliejimu šitas įvykis tikrai neturi nieko bendra“, - patikino A. Latakas.

Jei bus rastas kaltininkas, pasak A. Latako, institucijos užsiimtų ir žalos išieškojimu.

„Mano supratimu, dabar mums svarbiausia ne galvoti, kam kokią baudą išrašyti, bet tiesiog susitvarkyti su šita situacija, surinkti, išsiaiškinti šaltinius ir tada jau būtų kalbama apie kitus dalykus“, - pabrėžė Uosto direkcijos generalinis direktorius.

Reklama

Reagavo greitai

Naftos produktų dėmė uosto akvatorijoje buvo pastebėta sekmadienį apie 6 val. ryto. Uosto direkcijos dispečeriai apie įvykį informavo atsakingas institucijas, nedelsiant buvo išsiųstas Uosto direkcijos kateris „Zunda“, skirtas teršalams rinkti.

Apie 9 val. buvo pakeltas Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis. Pilotai pastebėjo 2 kv. km teršalų dėmę.

Ties Žiemos įlanka buvo pastatyta 350 m bonų užtvarų. Papildomai buvo pasitelktas Uosto direkcijos narų ir naftos surinkimo laivas „Naras“.

„Pasisukus vėjui teršalai buvo sunešti prie šiaurinio molo, ten pavyko sėkmingai aptverti tą dėmę ir surinkti. Kur dar galėjo pasklisti, sraigtasparnis skraidė, žiūrėjo, bet buvo duota informacija, kad daugiau surinkti nereikia, nes teršalų nėra“, - komentavo A. Latakas.

Sekmadienį dėl išsiliejusių teršalų paplūdimiuose buvo draudžiama maudytis. Raudona vėliava visuose miesto paplūdimiuose buvo iškelta ir pirmadienį.

Reklama

Nepaisant to, kad vizualiai jokių taršos pėdsakų jūroje nebesimato ir jos sukeltų nemalonių kvapų nebesijaučia, saugant poilsiautojų sveikatą, Klaipėdos paplūdimiuose maudytis kol kas nerekomenduojama.

Pirmadienį ryte buvo apiplaukta akvatorija, taip pat plaukta ir už jūros vartų, tačiau jūroje teršalų dėmių nebuvo pastebėta. Pačioje Klaipėdos jūrų uosto akvatorijoje, pasak Uosto direkcijos, teršalų taip pat nėra.

Tačiau pirmadienį sutelktomis pajėgomis toliau tęsiami teršalų likvidavimo darbai Klaipėdos uosto Žiemos įlankoje. Čia papildomai statomos absorbcinės bonų užtvaros, toliau tęsiami teršalų rinkimo darbai.

Pasak A. Latako, reaguota buvo greitai ir likviduojant problemą kartu dirba Uosto direkcija, Savivaldybė, aplinkosaugininkai, ugniagesiai gelbėtojai, Karinės jūrų pajėgos, Karinės oro pajėgos ir kiti. Vadovo teigimu, pasiteisino uoste vykstančios pratybos, nes visi veiksmai buvo atlikti tinkamai ir laiku.

KRANTAS. Teršalų pėdsakai buvo matomi ir paplūdimiuose.

Reklama

„Klaipėdos paplūdimių“ nuotr.

Pasigedo operatyvumo

Pirmadienį A. Latakas susitiko ir su Klaipėdos miesto meru Vytautu Grubliausku. Po susitikimo išplatintame pranešime teigiama, kad šis incidentas - rimtas išbandymas visoms institucijoms.

"Nors visos struktūros veikė koordinuotai, nesklandumų tam tikrose grandyse būta ir iš to reikia daryti rimtas pamokas. Visų pirma pasigendu gerokai didesnio operatyvumo iš aplinkosauginių institucijų.

Vienas iš neatsakytų klausimų – kodėl nebuvo leista naudoti valstybės rezerve uosto privalomai sukauptų detergentų, skirtų teršalų išskaidymui. Tai būtų leidę gerokai operatyviau surinkti teršalus.

Tuo skundėsi ir ugniagesiai gelbėtojai, ir uostas. Vakar vyko ir tam tikra diskusija, kada turi įsijungti kariuomenės pajėgos, kada Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, kiek ir kokiu atveju gali padėti tarpininkauti Savivaldybės specialistai. Dėl pilno suderinamumo dar yra kur tobulėti", – sakė Klaipėdos meras.

Reklama

Taip pat, mero nuomone, greičiau galėtų būti atliekami ir paimtų mėginių tyrimai. Dabar juos tirs 4-5 dienas.

"Tai tikrai ne tie terminai, kada ekstremaliais atvejais reikia žinoti realią situaciją. Manau, kad aplinkosauginėje grandyje operatyvumo galėtų ir turėtų būti gerokai daugiau. Ekstremaliose situacijose visos institucijos turi veikti ekstremaliais terminais“, – pranešime spaudai cituojamas meras.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jei bus rastas kaltininkas....

2020-08-10   18:26

IP: 88.119.39.109

o tai imanomas ir kitoks rezultatas??? Gal ta saliarka is zemes gelmiu atvare savo greziniu?

2020-08-10   11:04

IP: 185.11.26.161

Daro milžiniška žala žmonėms

Aaa yra kišeninė mero ir uostininku

2020-08-10   10:59

IP: 185.11.26.161

Ir jie dar nori išorini uosta statyti. Tai bus kas dien

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos jūrininkų ligoninė šių metų birželį patyrė kibernetinę ataką. Nacionalinio kibernetinio saugumo...

Jūrininkų ligoninė birželį patyrė kibernetinę ataką nuotrauka, foto

Dienraščio „Vakarų ekspresas“ redakcija tęsia konkursą „Automobilių statymo ypatumai“. 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Pasitinkant Vairuotojų ir keliaujančiųjų dieną Klaipėdos apskrities pareigūnai dar kartą priminė, kad...

Išvengti nelaimių kelyje padėtų atsargumas nuotrauka, foto

Nelaimė Slengiuose, kai antradienį žuvo iš šalutinio kelio paspirtuku išvažiavęs ir po...

Po tragedijos Klaipėdos rajone: gyventojai jaučiasi negirdimi, žada sukilti nuotrauka, foto

Po rezultatyvaus savaitgalio - 3-ioji BHL turnyrinės lentelės vieta nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos rankinio klubas "Dragūnas" sekmadienį Baltijos rankinio lygos (BHL) rungtynėse namuose rezultatu...

Už apsilankymą Nidos švyturyje Neringos muziejai surinko apie 15 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Neringa, Už apsilankymą Nidos švyturyje iš viso surinkta apie 15 tūkst. eurų, BNS...

Vladimiras Laučius. Kaip mes nešame Baltarusijai demokratijos saulę nuotrauka, foto

Nuomonės, Lietuvos politinis elitas taip drąsiai kovoja už laisvę ir demokratiją Baltarusijoje, fotografuodamasis socialiniams tinklams...

Laura Groza: "Kiekvienas spektaklis man - lyg mylimasis" nuotrauka, foto

SE, Rugsėjo 19,20 dienomis Maksimo Gorkio pjesės "Saulės vaikai" premjera Klaipėdos dramos teatras...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...