2019 m. gegužės 24 d. 18:27 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Jūrų muziejus

Jūrų muziejus

Ruoniukams statys reabilitacijos centrą

(3)

Ruoniukams statys reabilitacijos centrą nuotrauka, foto

Lietuvos jūrų muziejaus pastangomis kasmet nuo bado išgelbėjami ir į Baltijos jūrą paleidžiami našlaičiais likę ruoniukai.

© LJM nuotrauka

Įspūdingai atnaujintą akvariumą su povandeniniu tuneliu šį mėnesį atidaręs Lietuvos jūrų muziejus (LJM) sustoti neketina – jau kuriami nauji ateities planai.

Iki 2020 metų šalia delfinariumo turėtų atsirasti lankytojams atviras Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras, kuriame būtų slaugomi, laikomi išgelbėti gyvūnai, daugiausia – ruoniukai.

„Šis centras būtų vienas iš objektų apie 1,4 ha teritorijoje, kurioje riogso gelžbetoninis daug metų nebenaudojamas baseinas. Tolesniuose planuose – eksperimentariumas ir visus metus veikiančios geoterminio vandens maudyklės. Dabar laukia ilgas ir atsakingas darbas rengiant projektus, kreipiantis dėl finansavimo“, – „Lietuvos žinioms“ sakė LJM direktorė Olga Žalienė.

Nėra sąlygų

Ambicingi LJM projektai veja vienas kitą. Prieš dvejus metus duris atvėrė rekonstruotas delfinariumas su naujai įrengtu atviru baseinu, delfinų terapijos centru. Šiemet po remonto bei modernizavimo darbų Nerijos forte atidarytas ir LJM su akvariumu. Muziejininkų ateities vizija – atstatyti išnykusį Kopgalio kaimelį, jame galėtų apsigyventi delfinų terapijos dalyviai, turistai. Tačiau, anot O. Žalienės, ši idėja dar šiek tiek palauks, nes dabar kimbama į darbus kuriant Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrą.

Paradoksalu, kad jo vieta pasirinktas sovietmečiu statytas didžiulis žuvininkystės tyrimų laboratorijai priklausęs gelžbetoninis baseinas, kuris buvo kaip gyvūnų kankinimo erdvė. Mat baseine būdavo eksperimentuojama su elektra, išbandant įvairius tokios brutalios žūklės metodus.

LJM pavyko perimti šį objektą savo žinion bei parengti teritorijos detaliojo plano korektūras. „Jas jau patvirtino Klaipėdos miesto taryba, todėl dabar rengiamas techninis projektas. Kalbame apie baseino teritoriją, o ar bus panaudotos pačios gelžbetoninio lovio konstrukcijos, paaiškės po architektų darbo. Gali būti, kad tas baseinas bus užpiltas žemėmis. Apie 800 kv. metrų ploto gyvūnų reabilitacijos centras užimtų tik trečdalį vietovės ir būtų statomas pirmiausia“, – pasakojo O. Žalienė. Preliminariais skaičiavimais, minėto centro statybos sąmata gali siekti apie 1,5 mln. eurų, tačiau ji gali kisti įvertinus viešų konkursų rezultatus. Dėl finansavimo ketinama kreiptis į Aplinkos ministeriją, Europos Sąjungos struktūrinius fondus.

Anot muziejininkų, per 21 metus nuo bado, išsekimo yra pavykę išgelbėti per 60 ruoniukų, o jų kiekvieną pavasarį žmonės randa Lietuvos pajūryje. LJM Jūrų paukščių ir žinduolių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas „Lietuvos žinioms“ sakė, kad šiemet palyginti ramu, pagalbos prireikė vos dviem ruoniukams. „Dabar tie pamestinukai glaudžiasi LJM administracinėse patalpose, kurios visiškai nepritaikytos tokiai veiklai. Jie prižiūrimi, maitinami paprastose voniose, bet tokiai veiklai ten netinkamos sąlygos. Kitas dalykas – gyvūnų reabilitacija vyksta Jūrų muziejuje, o tai rizikinga, nes kyla grėsmė užkrėsti sveikus, nuolat muziejuje gyvenančius jūrų žinduolius“, – pasakojo jis.

Pasak O. Žalienės, dėl šių priežasčių ir norima pastatyti šiuolaikišką gyvūnų reabilitacijos centrą. „Jame būtų patogiau dirbti, geriau jaustųsi ir patys „klientai“. Ne visi jie būtų laikomi karantino baseinuose, nes centras būtų atviras visuomenei, žmonės galėtų savo akimis išvysti išgelbėtus ir stiprėjančius, prižiūrimus ruoniukus, kuriuos vėliau paleidžiame atgal į Baltijos jūrą“, – aiškino LJM vadovė. Jos teigimu, savotiškos jūrų gyvūnų prieglaudos statinys bus susiliejantis su aplinka, žole užsodintu stogu ir primenantis kopas.

Ateities planai

Likusioje baseino teritorijos dalyje norima pastatyti eksperimentariumą bei įrengti geoterminio vandens maudykles. Muziejininkai „Lietuvos žinioms“ pasakojo, kad vadinamasis eksperimentariumas būtų edukacinė erdvė, tiesiogiai supažindinanti su vandeniu, laivais, fizikos dėsniais. Pavyzdžiui, kad suvoktume, kodėl sunkiausių konteinerių prikrautas laivas neskęsta. Eksperimentams būtų naudojami sumažinti modeliai.

Vietoj šio sovietmečio relikto turėtų iškilti net trys unikalūs turistams skirti objektai./Deniso Nikitenkos (LŽ) nuotrauka.

Ambicingiausiu ateities objektu laikomas karšto geoterminio vandens baseinas ar baseinai. „Mokslininkai žino, kad Vakarų Lietuvoje glūdi žmonių sveikatinimui naudingo geoterminio vandens klodai. Jeigu pavyktų įgyvendinti viziją, toje pačioje teritorijoje žmonės išvystų ir gyvūnų reabilitacijos centrą, ir eksperimentariumą, taip pat galėtų pasilepinti karšto vandens procedūromis“, – pasakojo LJM atstovė spaudai Nika Puteikienė.

Turizmo specialistų įsitikinimu, besiplečiantis ir dar daugiau veiklos bei atrakcijų siūlantis LJM artimoje ateityje pasieks šalies muziejų lankomumo rekordus. Vien pirmąją dieną, atidarius akvariumo pastatą, jame apsilankė per 1000 žmonių.

Žymos: ruoniukai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Liuks

2017-12-18   11:36

IP: 86.164.74.99

.

somnambulas

2017-12-17   15:37

IP: 88.119.116.121

tai po kadencijos ir kepenis i gardeli atvarys atsipust turbut?

geri planai

2017-12-17   13:23

IP: 91.19.80.243

Puiku, tik sėkmės. Gerai, kad pasikeis to pono Toliušio apleista " žuvivaisos" stotis...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūrų muziejus

2010-aisiais, Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumą uždarius rekonstrukcijai, į Graikiją buvo išgabenti 11...

Į Graikiją iškeliavę delfinai sugrįžo ne visi nuotrauka, foto

Į Lietuvos jūrų muziejų šiemet pavasaris atėjo anksčiau. Jau nuo trečiadienio –...

Jūrų muziejus pradeda šventinį sezoną nuotrauka, foto

Kultūros ministerija skelbia atranką į 16 nacionalinių ir valstybinių muziejų vadovų postus.

Skelbiami 16 muziejų vadovų konkursai nuotrauka, foto

Lietuvos jūrų muziejuje 2018 metais apsilankė 793 346 lankytojai – tai rekordinis...

Jūrų muziejuje - rekordinis lankytojų skaičius nuotrauka, foto

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (12) nuotrauka, foto

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Priešais Šideikių namo (dabar Tautinių kultūrų centras) langus buvo žvyruotas kelias (dabar...

Čempionate - merginų rekordas ir lyderių kovos nuotrauka, foto

Sportas, Penktadienį Klaipėdoje prasidėjo ir šeštadienį iki vakaro vyks Lietuvos suaugusiųjų vyrų ir...

Paskutinį gegužės savaitgalį - renginių lavina nuotrauka, foto

Renginiai, Vakarų Lietuva skambiai ir aktyviai palydės paskutinį pavasario savaitgalį. Pajūrio gyventojams ir...

„Neptūnui“ - žūtbūtinis mūšis Vilniuje nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien Klaipėdos "Neptūno" krepšininkai Vilniuje bandys kabintis dėl kelialapio į Lietuvos krepšinio...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Paskelbta prieš 26 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Renginiai, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...