2018 m. gruodžio 14 d. 07:06 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Jūrų muziejus

Jūrų muziejus

Kuršių nerija turės ruoniukų sanatoriją

(2)

Kuršių nerija turės ruoniukų sanatoriją nuotrauka, foto

Simboliška, kad Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras iškils vietoj šio gelžbetoninio baseino, kuriame sovietmečiu kankindavo žuvis.

© Deniso Nikitenkos (LŽ) nuotrauka

Lietuvos jūrų muziejus (LJM) rengiasi naujoms ir paskirtimi Lietuvoje unikalioms statyboms: Kopgalyje iškils Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras.

Vienam lankomiausių šalyje muziejų iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų skirta 1 mln. 380 tūkst. eurų. „Šių pinigų reabilitacijos centro statyboms nepakaks, todėl bus skiriamas bendrasis finansavimas iš LJM lėšų, taip pat bus kreipiamasi į Vyriausybę. Projekto sąmata – apie 2 mln. eurų. Dabar laukiame, kol bus baigtas objekto statybų rangovo parinkimo viešas konkursas. Jei nekils nenumatytų kliūčių, statybos turėtų būti pradėtos kitąmet, o baigtos iki 2020–2021 metų“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo LJM direktorė Olga Žalienė.

Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre, kuriame glaustųsi ir būtų slaugomi išgelbėti gyvūnai (daugiausia – ruoniukai), numatoma galimybė priimti ir lankytojus.

Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre, kuriame būtų slaugomi išgelbėti gyvūnai (daugiausia – ruoniukai), numatoma galimybė priimti ir lankytojus.

Prasidės statybos

Skaičiuojama, kad per 22 metus LJM darbuotojams nuo bado ir išsekimo yra pavykę išgelbėti per 70 ruoniukų – jų žmonės vis randa Lietuvos pajūryje kiekvieną pavasarį. Šie metai – rekordiniai: LJM priglaudė ir iki šiol augina 14 ruonių jauniklių. „Jie bus paleisti į laisvę jau netrukus, šį rudenį“, – „Lietuvos žinioms“ sakė LJM atstovė spaudai Nika Puteikienė.

Muziejininkų teigimu, nuo bado išsekę į mūsų Baltijos jūros pakrantę įvairiose vietose bangų išmesti ruoniukai ilgus metus glausdavosi administracinėse LJM patalpose, kurios tam visiškai nepritaikytos. Rekonstravus LJM akvariumą, dalis nelaimėlių perkelta ten. „Gyvūnų reabilitacija vyksta Jūrų muziejuje, o tai rizikinga, nes kyla grėsmė užkrėsti sveikus, nuolat muziejuje gyvenančius jūrų žinduolius. Nėra gydymo patalpų, todėl reabilitacijos centras seniai buvo būtinas“, – teigė N. Puteikienė.

Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras iškils ten, kur dabar riogso dar sovietmečiu statytas didžiulis žuvininkystės tyrimų laboratorijai priklausęs gelžbetoninis baseinas. Jis buvo tarsi savotiška gyvūnų kankinimo erdvė, mat baseine būdavo eksperimentuojama su elektra, išbandant įvairius tokios brutalios žūklės metodus.

LJM pavyko perimti šį objektą ir parengti teritorijos detaliojo plano korektūras. Jau patvirtintas ir reabilitacijos centro techninis projektas, gautas statybos leidimas. „Apie 800 kv. m ploto gyvūnų reabilitacijos centras užimtų tik trečdalį vietovės ir būtų statomas pirmiausia. Pagal projektą, gelžbetoninio lovio konstrukcijos bus demontuotos. Dabar vyksta viešas rangos darbų pirkimo konkursas, vokai su pasiūlymais turėtų būti atplėšti šį mėnesį. Kai paaiškės galutinė objekto kaina, bus skiriamas trūkstamas finansavimas, nes vien ES lėšų nepakaks“, – pasakojo O. Žalienė.

Teigiama, kad ne visi ruoniukai bus laikomi karantino baseinuose, nes reabilitacijos centrą norima atverti visuomenei, kad žmonės galėtų pamatyti išgelbėtus ir stiprėjančius, prižiūrimus ruoniukus, kurie vėliau būtų paleidžiami atgal į Baltijos jūrą. „Žinoma, lankymo sąlygos bus kitokios nei muziejaus akvariume, į kurį galima patekti visiems, stebėti gyvūnus už stiklo. Planuojame, kad į reabilitacijos centrą įleisime tik organizuotas grupes, bus vedamos edukacinės ekskursijos. Kasdien ir visiems ten vaikščioti nebus galima“, – teigė LJM vadovė.

Sustoti neketina

Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras būtų vienas iš objektų 1,4 ha dabar apleistoje teritorijoje šalia delfinariumo. Ateityje norima pastatyti eksperimentariumą bei įrengti geoterminio vandens maudykles.

Muziejininkai „Lietuvos žinioms“ pasakojo, kad vadinamasis eksperimentariumas būtų edukacinė erdvė, tiesiogiai supažindinanti su vandeniu, laivais, fizikos dėsniais. Pavyzdžiui, kad lankytojai suvoktų, kodėl sunkiausių konteinerių prikrautas laivas neskęsta. Eksperimentams būtų naudojami sumažinti modeliai.

Ambicingiausiu projektu vadinamas karšto geoterminio vandens baseino ar baseinų įrengimas. Planuojama panaudoti Vakarų Lietuvoje glūdinčio ir žmonių sveikatinimui naudingo geoterminio vandens, kurio šiame regione netrūksta, klodus. „Jei pavyktų įgyvendinti viziją, toje pačioje teritorijoje žmonės išvystų ir gyvūnų reabilitacijos centrą, ir eksperimentariumą, taip pat galėtų pasilepinti karšto vandens procedūromis“, – pasakojo N. Puteikienė.

LJM pokyčiai jau nebe pirmus metus stebina turistus: prieš trejetą metų duris atvėrė rekonstruotas delfinariumas su naujai įrengtu atviru baseinu, delfinų terapijos centras. Pernai po remonto bei modernizavimo darbų Nerijos forte atidarytas ir LJM su akvariumu. Neatsisakoma idėjos atstatyti ir išnykusį Kopgalio kaimelį, kuriame galėtų apsigyventi delfinų terapijos dalyviai, turistai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

silkė

2018-09-24   12:54

IP: 188.69.197.130

Vadinkim viska tikrais vardais - pinigų plovyklą.....

Vėplys

2018-09-24   11:26

IP: 188.69.240.98

Keista, kad skiriama tiek pinigų kišimuisi į gamtos procesus. Nebent žmogus jaučia kaltę dėl savo veiklos ir nori grąžinti skolą gamtai

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūrų muziejus

Stebuklai jūroje - vandens gyventojai sulaukė ypatingo svečio. Jūros gyventojus aplankė Kalėdų...

Jūros gyventojai sulaukė ypatingo svečio nuotrauka, foto

Trečiadienį Smiltynės paplūdimyje smalsuoliai galėjo stebėti džiugią ceremoniją. Į Baltijos jūrą buvo...

Išslaugyti ruoniukai grįžo į Baltiją nuotrauka, foto

Rytoj, lapkričio 7 d., į Baltiją bus paleisti šiemet jūros pakrantėje rasti...

Sustiprėję ruoniukai bus paleisti į Baltijos jūrą nuotrauka, foto

Lietuvos jūrų muziejus, per šiuos metus jau sulaukęs daugiau nei 600 tūkst....

Jūrų muziejuje lankėsi nakvynės namų gyventojai nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai išvydo pavydėtiną pavyzdį: iš rūsio - į šiuolaikišką salę nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sunkiaatlečių komanda varžėsi Anykščiuose, kur atnaujintoje sunkiosios atletikos sporto salėje buvo...

Mokytojų streikas rimsta nuotrauka, foto

Švietimas, "Klaipėdoje dalinai užbaigėme streiką, bet pasiliekame galimybę jį atnaujinti sausio mėnesį", -...

Parduotuvė turės atlyginti žalą traumą patyrusiam vaikui nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose paskelbtas sprendimas, kuriuo parduotuvė įpareigota...

Klaipėdietė - Europos čempionė! nuotrauka, foto

Sportas, Bulgarijos mieste Varnoje antrajame KWU Europos kiokušin karatė suaugusiųjų čempionate triumfavo Klaipėdos...

Švietimas, Paskelbta prieš 11 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...