2018 m. rugsėjo 19 d. 05:02 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Jūrų muziejus

Jūrų muziejus

Jūrų muziejus rengiasi akvariumo atidarymui

(44)

2017-10-26, 13:47

Denisas NIKITENKA, „Lietuvos žinios“

Jūrų muziejus rengiasi akvariumo atidarymui nuotrauka, foto

Šiame tunelyje žmonės galės stebėti virš galvų plaukiojančius didžiulius eršketus, prie kurių ateityje prisidės ir dygiosios rajos.

© Alfonso Mažūno nuotraukos

Gruodžio 3-iąją duris lankytojams atvers rekonstruotas Lietuvos jūrų muziejaus (LJM) akvariumas, galėsiantis pasigirti įspūdingomis ekspozicijomis. Bene laukiamiausia naujovė – 750 kubinių metrų tūrio didysis baseinas su permatomu akrilo tuneliu.

Šiame tunelyje žmonės galės stebėti virš galvų plaukiojančius didžiulius eršketus, prie kurių ateityje prisidės dygiosios rajos.

„Akvariumo rekonstrukcijos darbai užtruko ilgiau, negu planavome, nes susidūrėme su iššūkiais. Pradėjus darbus paaiškėjo, kad objektą reikia kapitaliai remontuoti. Dabar darbai beveik baigti. Lankytojams etapais atsivers didžiulė vandenų gyventojų įvairovė specialiai ir metodiškai įrengtoje akvariumų galerijoje“, – „Lietuvos žinioms“ aiškino LJM direktorė Olga Žalienė.

Bendra akvariumo rekonstrukcijos 2007–2017 metais sąmata siekia per 14,8 mln. eurų. Pinigų skyrė ir valstybė, ir pats muziejus.

Įspūdingas reginys

Kopgalio tvirtovėje įsikūręs LJM ir jo akvariumas nedideliais etapais pradėti rekonstruoti 2007 metais. Paskutinę galimybę pamatyti istorinį akvariumo vaizdą, kuris nesikeitė 35 metus, lankytojai turėjo 2014-aisiais.

Šią liepą muziejus vėl buvo atidarytas, jo ekspozicijos – atnaujintos, tačiau akvariumas forto viduryje esančiame redute – ne. Ši vieta bene labiausiai viliodavo lankytojus, ypač vaikus. Jie su didžiuliu malonumu stebėdavo įvairius vandens gyvius už akvariumų stiklo.

Pradėjus remontuoti akvariumo pastatą paaiškėjo, kad jo būklė kur kas prastesnė, nei manyta, todėl darbai užtruko. „Nulupę tinką statybininkai pamatė, jog armatūra surūdijusi, todėl daug ką keisti teko iš pagrindų. Laukė nemenki iššūkiai įrengiant ir didįjį baseiną, kuriame plaukios 18 įspūdingų eršketų“, – kalbėjo O. Žalienė.

LJM Akvariumo ir jūrų gamtos skyriaus vedėjas Saulius Karalius „Lietuvos žinioms“ tvirtino, kad vėliausiai vasarą lankytojai galės išvysti ir dygiąsias rajas. Šios žuvys plaukios didžiajame baseine. „Dabar jame yra Baltijos jūros vanduo, kurio druskingumas siekia apie 6–7 proc., o rajoms reikia, kad būtų bent 15 procentų. Negalime iškart prileisti tokio sūraus vandens, nes tada šokas ištiktų eršketus, todėl druskingumo lygis bus didinamas pamažu. 7 rajos gyvena karantino akvariume. Į didįjį jos bus įleistos tik pasiekus norimus vandens parametrus. Vaizdas turėtų būti išties pasakiškas: eidami akrilo tuneliu matysime, kaip virš galvų sklendžia rajos, o šalia plaukioja dvimetriniai eršketai“, – pasakojo jis.

Bilietai brangs

Naujų akvariumų įrengimu rūpinosi grupė specialistų, atvykusių iš Prancūzijos. Iš viso sumontuoti net 23 skirtingo dydžio ir tūrio akvariumai.

S. Karaliui teko atsakinga užduotis iš naujo suformuoti kolekcijas, mat į ekspozicijas grįš tik apie 10 proc. senųjų žuvų.

Be kita ko, atidarius akvariumą turėtų brangti bilietai. Dabar bilieto suaugusiajam kaina siekia 4 eurus, moksleiviams, studentams, senjorams ir neįgaliesiems – 2 eurus. Tiesa, aplankyti galima tik atnaujintas LJM laivybos istorijos ir gamtos ekspozicijas. „Atidarius akvariumą bilieto suaugusiajam kaina bus didesnė 1–2 eurais, lengvatiniai bilietai brangs perpus mažiau“, – informavo O. Žalienė.

Į ekspozicijas grįš tik apie 10 proc. senųjų žuvų.

Kelionė po telkinius

Muziejaus lankytojų lauks ypatinga akvariumų galerija. Kai kurie jų bus atviri. 12 kubinių metrų akvariume plaukios mūsų upių žuvys: šapalai, ūsoriai, aukšlės, strepečiai, grūžliai. Dviejuose 50 kubinių metrų akvariumuose planuojama įkurdinti ežerams ir Kuršių marioms būdingų žuvų.

„Viename akvariume – plėšriosios žuvys, tokios kaip lydekos, ešeriai, salačiai, sterkai, kitame – taikios: karšiai, lynai, karpiai. Gėlavandenių žuvų bus maždaug 25 rūšių“, – sakė LJM atstovė spaudai Nika Puteikienė.

Vienuolikoje įvairių dydžių akvariumų lankytojai galės išvysti Baltijos ir Šiaurės jūrų gyvojo pasaulio atstovų. Įdomu tai, kad Baltija prie mūsų krantų yra palyginti mažai druskinga, o šiaurėje, palei Kategato ir Skagerako sąsiaurius, gyvena įvairesnių žuvų ir bestuburių, pavyzdžiui, jūrų gaidžių, vilkžuvių, katryklių, plekšniažuvių jūrų liežuvių, krabų, langustų, aktinijų ir kitų. Iki 70 egzotiškiausių žuvų ir bestuburių rūšių gyvių malonins akis septyniuose koraliniams rifams skirtuose akvariumuose.

„Antrame aukšte bus įrengtas dviejų metrų aukščio cilindro formos akvariumas, skirtas ausytosioms medūzoms. Šiuos duobagyvius žmonės yra matę mūsų pajūryje rudens pradžioje, kai į krantus išplaunamos nebegyvos medūzos be čiuptuvų po dauginimosi proceso. O akvariume bus galima jomis grožėtis gyvomis. Drebučių masę primenantys duobagyviai suks ratus – tai turėtų būti įspūdinga“, – žadėjo N. Puteikienė.

Tiesa, muziejininkai pabrėžia, kad gražiausią vaizdą bus galima išvysti po metų ar dvejų, nes dauguma jūrų gyvių įsigyti jauni. „Žuvys iki vadinamojo kolekcinio dydžio turės paaugti. Jų įvairovę planuojame plėsti. Vietoj 40 gėlavandenių ir Baltijos jūros žuvų rūšių žmonės akvariumuose išvys apie 60 rūšių. Šiltųjų jūrų, koralinių rifų gyventojų ateityje ketiname turėti beveik 100 rūšių. Tad mūsų akvariumas kasmet vis gražės“, – džiaugėsi S. Karalius.

Žymos: jūrų muziejus

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

manau RK

2017-10-30   09:48

IP: 77.219.192.12

bando klaidinti ir dėlioja skaičius :) Dar Lietuvos biudžetą išskaičiuok :) Man svarbūs tik šie 2 skaičiai - " projektuose" kaip pats rašo dirba 5 darbuotojai , muziejuje taip pat 5 , viena dailininkė - ji ne viešųjų ryšių specialistė . Tai 5 keisti į 5 labai taupymas ? Manau tikrai ne, ir ne faktas , kad privatus uab būtų pigiau miestiečiams . RK " nežino" "projektų' kainos NEŽINO IR KLAIPĖDIEČIAI , nors jo "kaina " yra mūsų mokesčiuose ? "Kainos" neviešina ir "projektų'" klientai . Mano nuomone tikėtina , kad liberalusis RK yra "vedamas" asmeninių interesų .

Klounas

2017-10-29   23:59

IP: 188.69.208.6

Šiaip tai ne 900 o 855 ant poperiaus tai 600-650 i rankas:) svajoniu darbas.
Visus atleisti, sumoketi išeitines po to visus surinkti ir idarbinti vel:)
Delfinus irgi atleisti, žuvys paleisti i namus pingvinus išdalynti Klaipediečiams ir išjungiam elektra pakabinam spyna. Kol remontas:)

kadangi atsakymų daugiau nėra

2017-10-29   22:53

IP: 85.17.24.66

tai dar pasakysiu, kad paskutinis RK komentaras taip pat ne atitinka tikrovės, nes 900x140x3=378000 - tiek per ketvirtį gauna algų muziejaus darbuotojai. Kaip matom, tai 4,3 karto mažiau negu savivaldybėje.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūrų muziejus

Šią vasarą „Premia KPC“ kartu su vienu prekybos centrų tinklu surengė kilnią...

Penkiolikai šeimų - nemokama delfinų terapija nuotrauka, foto

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nario Lino Balsio kvietimu liepos 12 dieną (ketvirtadienį)...

Bandys spręsti pilkųjų ruonių žūčių problemą nuotrauka, foto

Lietuvos jūrų muziejuje praėjęs šeštadienis buvo ypatingas: jame lankėsi net pats Prezidentas...

Nerijos forte laikas pasuktas atgal nuotrauka, foto

Šį pavasarį Lietuvos jūrų muziejus muša ne tik lankomumo rekordus: Jūrų žinduolių...

Jūrų muziejus slaugo 14 ruoniukų nuotrauka, foto

Repeticija prieš Europos ir pasaulio pirmenybes nuotrauka, foto

Sportas, Būrys Vakarų Lietuvos - Klaipėdos ir Gargždų - sunkiaatlečių skynė laurus Panevėžyje...

Jaunųjų kino kūrėjų dėmesys - besaikiam vartojimui nuotrauka, foto

Kultūra, Paskutinę rugsėjo savaitę, 26-30 dienomis, uostamiestyje vyks tikra kino šventė. Penkias dienas...

Klaipėdos komanda - trečia nuotrauka, foto

Sportas, Jonavoje vykusiose Lietuvos seniūnijų sporto žaidynių finalinėse varžybose Klaipėdos komanda miestų grupėje...

Palangoje dovanoja pasivažinėjimus dviračiu nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Aksominis sezonas Palangoje - vienas maloniausių aktyvaus ir sveiko poilsio mėgėjams. Rudenį...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...