2018 m. lapkričio 17 d. 15:39 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Šventėje svarbu išlaikyti jūriškumą

Šventėje svarbu išlaikyti jūriškumą nuotrauka, foto

ANTPLŪDIS. "Drakonų" valčių varžybos per Jūros šventę tiek išpopuliarėjo, kad Uosto direkcija jau nebeturi galimybių priimti visų komandų, norinčių jose dalyvauti.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Jūros šventė prasideda jau šiandien. Su jūrinių organizacijų atstovais kalbėjome apie tai, ką šventės dalyviai pamatys šiemet naujo, ko galbūt pasiges.

Jau šiandien viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje atidaroma paroda apie karo laivą "Prezidentas Smetona". Kaip ir kasmet, ketvirtadienį prie paminklo "Albatrosas" žuvusiems jūrininkams ir nuskendusiems laivams bei prie paminklinio memorialo Lietuvos jūrų muziejuje bus pagerbtas žuvusiųjų atminimas, padėta gėlių. Pirmiausia jie bus pagerbiami krante, o jūroje vainikai bus nuleidžiami šeštadienį.

Tradiciškai Lietuvos jūrininkų sąjunga (LJS) su asociacija "Jūrų veteranai" teiks jūrų veteranų ženklus. Prie jų šiemet prisijungs ir Jūrų kapitonų asociacija - šiemet į ją buvo priimti trys jūrinių tanklaivių kapitonai. Vienam cheminio tanklaivio kapitonui asociacijos nario pažymėjimas bus įteiktas Jūros šventės metu. "Mes patys kartu su Lietuvos jūros muziejumi įsivedame naują jūrinę tradiciją", - sakė Jūrų kapitonų asociacijos pirmininkas Juozas Liepuonius.

Šiemet per Jūros šventę nebus pasveikintas Metų jūrininkas, nes nebuvo organizuoti jo rinkimai. LJS pirmininkas Petras Bekėža sakė, kad LJS svarsto galimybę pati imtis organizuoti šiuos rinkimus, bet dar norima pakalbėti su jų krikštatėviu Algiu Guzausku.

Simbolinis protestas

J. Liepuonius apgailestavo, kad šiemet asociacijos pasiūlytas kandidatas apdovanoti pirmojo uosto kapitono Liudviko Stulpino medaliu - kapitonas Ričardas Lučka, kuriam šiemet sukanka 80 metų - kategoriškai atsisakė kandidatuoti. Kapitonas mano, kad šis medalis teikiamas visų didžiųjų kompanijų vadovams, ministrams, bet ne jūrininkams, ne kapitonams. Tad jo atsisakymą galbūt galima laikyti tam tikru protestu. Jo kandidatūrą asociacija siūlė jau kelerius metus, bet medalis taip ir nebuvo skirtas.

"Kad žinotumėte, kiek man teko kovoti, kad L. Stulpino medalis būtų įteiktas kapitonui Sigitui Šileriui. Apėjau visus būtinus asmenis, galų gale grasinau, kad pakviesiu žurnalistus ir pasakysiu, kad jūrų kapitono medalis skiriamas ne kapitonams, o valdininkams. Per kelerius metus be S. Šilerio šis medalis buvo įteiktas pernai kapitonui Vytautui Paulauskui, o daugiau kapitonų ir nebuvo", - sakė J. Liepuonius.

LJS šiemet apdovanoti L. Stulpino medaliu pristatė Aleksandrą Nagį, savo juristą, kuriam šiemet 80 metų. Jis beveik visą gyvenimą dirbo jūrinėje srityje, kūrė Lietuvos jūrinę teisinę bazę ir kt.

Pasak P. Bekėžos, anksčiau komisijose, kurios spręsdavo, kam skirti medalį, kam jūrų transporto darbuotojo garbės ženklą, buvo ir jūrinius dalykus kuruojančios ministerijos, ir jūrinių asociacijų, įstaigų atstovai. Tada buvo vertinama objektyviau. Tačiau galiojusią tvarką pakeitė buvęs susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius. Dabar jūrinės organizacijos tik teikia savo kandidatūras, o viskas sprendžiama Susisiekimo ministerijoje.

"Atsiranda daugiau jūrinio kvapo"

Jūrų kapitonų asociacijos pirmininkas pasidžiaugė tuo, kad Uosto direkcija negaili kvietimų į Jūrininkų vakarą asociacijos nariams ir jų antrosioms pusėms. Šiuo metu asociacijoje yra 78 nariai, vakare galės dalyvauti visi 50 pageidavusiųjų.

"Pastaruoju metu Jūrininkų vakaru visi mūsiškiai būna labai patenkinti. Jis organizuojamas gerai. Manome, kad organizatoriai kol kas dar neišsikvėpė. Kai vakaras vykdavo Laikrodžių muziejaus kiemelyje, pirmiausia būdavo garbinami Seimo nariai, valdžios atstovai, o jūrininkai prisimenami tik tarp kitko. Įdomu, ar šiemet per vakarą bus teikiami jūrų transporto darbuotojų garbės ženklai, pernai jų nebuvo", - svarstė J. Liepuonius.

Jis pasidžiaugė, kad ir šiemet vyks tokie tradiciniai renginiai kaip uosto įmonių ir organizacijų šventinė eisena, laivo "Linkuva", nuskendusio su visa įgula, atminimo pagerbimas, kapitono Liudviko Stulpino kapo lankymas, vainikų žuvusiems jūrininkams nuleidimas jūroje ir kt.

"Šiek tiek gerėja situacija ir per Jūros šventę gerokai mažėja "girdyklų". Kinta ir žmonių mentalitetas - jau nepuolama prisigerti alaus. Džiugu, kad mažėja incidentų ir vis daugiau atsiranda jūrininkiško kvapo", - sakė P. Bekėža.

Eisenai reikia dviejų gatvių

"Mums, kaip Uosto direkcijai, be galo svarbu, kad Jūros šventė išlaikytų savo pirminę prasmę - jūriškumą. Noriu pasidžiaugti, kad kiekvienais metais jūrinių akcentų šioje nuostabioje šventėje vis daugiau. O Uosto direkcija, kaip ir kasmet, kviečia įmones į Jūros šventės eiseną, kuri paskutiniais metais vienija daugiau nei 7 000 įmonių, organizacijų, kompanijų atstovų ir todėl jau antrus metus jai išsirikiuoti prireikia dviejų gatvių - I. Kanto ir J. Janonio. Eisena kiekvienam jos dalyviui suteikia nepamirštamų įspūdžių, milžinišką energijos pliūpsnį. Tikiu, kad šį penktadienį Klaipėdos gatvėmis riedės dar daugiau uosto įmonių technikos bei įdomių kompozicijų nei pernai.

Džiaugiuosi, kad prieš kelerius metus atgaivinome Jūrininkų vakarą, kuris dabar vadinasi Jūrininkų ir uosto bendruomenės vakaru. Tai tas renginys, kuriame pagerbiame ir padėkojame tiems žmonėms, kurie atsidavę jūrai, uostui ir savo prasmingam darbui", - sako Klaipėdos valstybinio jūrų uosto generalinis direktorius, šventinės eisenos globėjas Arvydas Vaitkus.

Dar vienas Uosto direkcijos organizuojamas renginys - vikingų laivų "Drakonų" lenktynės, šiemet rengiamos jau 8 kartą. "Kiekvienais metais susidomėjimas šiuo renginiu auga, net negalime priimti visų norinčių, nes yra tam tikras limitas. Šįkart dėl Uosto direkcijos taurės varžysis 44 komandos, net 460 dalyvių.

Tai jau yra didelio masto, tarptautinis renginys, kasmet sulaukiame vis daugiau komandų iš kitų valstybių. Šių metų naujokai iš užsienio - Liepojos komanda ir Dragūnų bataliono svečiai iš Portugalijos. Noriu pabrėžti ir pasidžiaugti, kad "Drakonų" valčių lenktynes organizuoja patys Uosto direkcijos darbuotojai, neskaičiuodami nei laiko, nei jėgų", - kalbėjo Uosto direkcijos vadovas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

„Tyrimas dar nėra baigtas, dar yra atliekamas, laukiama specialistų išvadų. Dalis...

Liūdnai pasibaigusios regatos tyrime įtariamųjų kol kas nėra nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija tapo arbitre kilus konfliktui tarp Smeltės gyvenamojo kvartalo...

Kam prieiga prie Smeltalės upės užtverta, o kam ne? nuotrauka, foto

Didelio turistų susidomėjimo sulaukusį kelionės į Nidą katamaranu būdą 2014 m. pasiūliusi...

„Smiltynės perkėla“: laivo į Nidą teks palaukti nuotrauka, foto

BNS agentūros išplatintame Susisiekimo ministerijos pranešime teigiama, kad Europos Komisija (EK) šiemet...

Dvi vyriausybės dalyvavo sprendžiant ginčą nuotrauka, foto

Melnragės gyventojų laiškas nuotrauka, foto

Nuomonės, Norėdami pasidalinti rūpesčiais ar džiaugsmais, darbo dienomis skambinkite nuo 10 iki 13...

Visuomenė vienijasi ir kyla į aktyvią kovą prieš taršą nuotrauka, foto

Klaipėda, Keli šimtai aktyvių piliečių šeštadienį nuo 11 val. susirinko į mitingą Atgimimo...

Bažnyčios atstatyme - nežinomybė dėl grunto nuotrauka, foto

Klaipėda, Šv. Jono bažnyčia Turgaus gatvėje gali būti atstatyta kone identiškai tokia, kokia...

Pasipiktinimo bangą sukėlusi peticija sulaukė atsako nuotrauka, foto

Lietuva, Krikščioniškosios kultūros instituto siuntinėjamos laiškai su skatinimu stabdyti „propagandines gėjų eitynes“...

Nuomonės, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...