2018 m. sausio 16 d. 19:51 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Reikšmingiausi 2017-ųjų nutikimai žuvies akimis

2017-12-28, 15:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Reikšmingiausi 2017-ųjų nutikimai žuvies akimis nuotrauka, foto

Baigiantis 2017-iesiems, Ugninio (Raudonojo) Gaidžio, metams ir artėjant 2018-iesiems, Geltonojo Žemės Šuns, metams, Kardžuvė tradiciškai viena, be darbo grupės ar komisijos, neatsižvelgdama į partinius "valstiečių" ar Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimus, skyrė tradicinių nominacijų laureatų vardus Klaipėdos jūrinės bendruomenės atstovams. Humoro ir savikritikos jausmo neturintiems žmonėms skaityti nerekomenduojama.

Metų čiulpinukas - uosto BP

Šiemet Uosto direkcija nėrėsi iš kailio skubėdama patvirtinti uosto bendrąjį planą (BP). Kas tik jo nesvarstė - ir atsimerkęs, ir užsimerkęs, ir prie butelio, ir be jo. Net traktorininkai apsemtuose pasėlių laukuose jau girdėjo, kad Klaipėda statysis išorinį uostą. Tik Melnragės verslininkai tuo netiki ir skuba pigius namelius ręsti. Baisiai plačiai aptariamas, visų institucijų atsakingai čiulpiamas uosto BP šiemet taip ir liko nepatvirtintas. Ir jokio optimizmo horizonte nematyti - kitais metais jis bus toliau čiulpiamas, o ar bus patvirtintas, žino tik Lietuvos Vyriausybė.

Metų šlovinamoji - Uosto direkcija

Metams baigiantis stovi Uosto direkcija priešais stebuklingąjį veidrodėlį ir žiūri, ar ji rytinėje Baltijos jūros pakrantėje yra gražiausia, protingiausia ir inovatyviausia.

Ir šiemet, kaip ir pernai, visos institucijos ją gyrė be saiko. Ji ir metų pelningiausia, ir socialiausia, ir sportiškiausia, ir svajonių darbovietė, ir novatoriškiausia, ir... Ko gero, reikėtų ją eliminuoti iš visų apdovanojimų, nes kitiems nepalieka jokių šansų.

O ir krovos rezultatai vis rekordiniai ir rekordiniai vos ne kiekvieną mėnesį. Jau net pačiai direkcijai apie tai pranešti darosi nepatogu. Bet, kaip sakoma, iš dainos žodžių neišmesi. Negi klaipėdiečiai norėtų išgirsti prastas naujienas arba vadovautis mažiausiai prieš 20 metų suformuota nuomone apie uostą, ką sėkmingai daro kai kurie miesto politikai.

Tiesa, kai kalbama apie triukšmą uoste, trukdantį miestelėnams, direkcija nepamiršta pasiteisinti, kad ji krovinių nekrauna.

Metų lietuvaitė - "Klaipėdos Smeltė"

LKAB "Klaipėdos Smeltė" prieš Vasario 16-ąją Lietuvos vėliavą iškėlė Klaipėdos uosto aukščiausiame taške, t. y. ant savo STS krano viršaus, beveik 100 metrų aukštyje. Sakoma, kad tokia beprotiška idėja gimė bendrovės vadovo Rimanto Juškos galvoje, o ar pats jis nešė vėliavą ir lipo į tą kraną - komercinė paslaptis.

Metų Misteris X - asociacijos prezidentas

 

Juo šiemet tapo UAB Birių krovinių terminalo, kompanijos Nr. 2 Klaipėdos uoste, generalinis direktorius ir Lietuvos jūrų krovinių kompanijų asociacijos prezidentas Vidmantas Dambrauskas. Drąsus vyras, nebijo pasakyti, kad Susisiekimo ministerija yra bailė, bet žiniasklaidos nemėgsta juodai. Net jeigu prievartaujamas pasako savo mobiliojo telefono numerį, tuojau pat priduria: "Prašau man niekada neskambinti."

Metų reportažas - apie kreivą doką

Plaukimas į inkaravietę Baltijos jūroje, kurioje stovėjo didžiausias pasaulyje sunkiasvorės technikos gabenimo laivas, buvo puikus, nes bangų aukštis siekė 2 metrus. Svarbiausia buvo nepadaryti gėdos redakcijai - neprivemti Uosto direkcijos katerio. O jau kokį tas gigantas Vakarų laivų gamyklai atplukdė doką, o juo labiau kad jis didžiausias Baltijos šalyse, visai nerūpėjo. Reporterė džiaugėsi, kad apskritai sugebėjo išsitraukti fotoaparatą ir tą laivą su doku nufotografuoti, bet redaktorius nepagyrė, tik paklausė: "Nejaugi neturi kokių nors tiesesnių doko kadrų?"

Metų gelbėtoja - "Latvijas tilti"

Reikėjo matyti, kaip Klaipėdos uoste statybos darbus atliekanti broliukų bendrovė "Latvijas tilti" gelbėjo gulbę su gulbinu, susisukusius lizdą vos ne gilinimo darbų epicentre. Net ornitologas buvo iškviestas, kuriam derybos su gulbėmis pasitraukti iš kelio, sunkiai sekėsi. Gulbinas tik mojavo savo galingais sparnais ir šnypštė. Galų gale lizde išsirito ir gulbiukai. Juos keliant su visu lizdu kranininką pylė šaltas prakaitas. Pabaiga laiminga - gulbių šeima nenukentėjo, povandeninė sienutė Smeltės pusiasalyje sukalta tiesiai, nereikėjo lizdo apeiti taip, kaip vadinamąjį stiklainiukų pusiasalį darant detalųjį Šventosios uosto planą,

Metų mylimoji - "Olga"

Buriuotojui Anatolijui Šidlauskui baisiai pagailo 111 metų turinčio laivo "Olga", pūvančio prie krantinės. Jis jį nusipirko ir nusprendė sugrąžinti jam jaunystę. "Olgą" išrengs visiškai, t. y. nuims viską, kas be reikalo per tiek metų buvo prie jos prilipinta, ir sugrąžins jai bures. "Olga" vėl bus jauna ir varys į tarptautinę regatą "The Tall Ships Races". Štai ką reiškia didelė meilė - įmanoma sugrąžinti net jaunystę.

Metų turistė - Jūreivystės mokykla

Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla jau daugiau kaip 10 metų ištikimai keliauja "Jūrų keliais". Pamalonina ne tik klaipėdiečius, bet ir visos Lietuvos moksleivius pasiimdama kartu. Jeigu kalbėsime apie ją baigusius asmenis, tai jie taip išmaišo visą pasaulį, kad jokia turizmo agentūra tokių maršrutų net nesusapnuotų.

Metų kaimynė - "Klasco"

Vargšė krovos kompanija "Klasco". Turi aršius kaimynus, gyvenančius šalia jos tvoros. Kai tik koks triukšmelis ar kvapelis, jie tuojau šaukia ant visos Lietuvos. O kompanija stengiasi gyventi draugiškai - ir kranus naujus nusipirko, ir dulkes laistyti pradėjo, ir balsingiausius Vitės bendruomenės atstovus pasikvietė į svečius, ir nieko. Atsiranda žmonių, reikalaujančių, kad "Klasco" būtų tiesiog iškraustyta iš Klaipėdos uosto, nes žmonės, gyvenantys prie jos, vasarą negali atsidaryti langų.

Metų akrobatė - "Bega"

"Bega" šiemet taip šventė savo 25-metį, kad kažin ar neperspjovė pačios Uosto direkcijos anksčiau minėto tokio jubiliejaus. Krantinės buvo nuklotos raudonais kilimais, ant naujo terminalo talpyklų karstėsi akrobatės, menininkai miestiečiams matomą sieną padabino savo kūrybos vaisiais. Gaila tik kad jie nupiešė uosto kranus, o ne medžius ar gėles.

Metų Trojos arklys - meras

 

Uosto ir miesto diskusija baigėsi tuo, kad Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas tapo Uosto direkcijos valdybos nariu. Tiesa, jis pasirašė konfidencialumo dokumentą. Taigi uosto paslapčių jis atskleisti negalės, bet balsuoti prieš išorinį uostą būdamas vienas iš Melnragės gyventojų tikrai galės. Jam gi turi rūpėti visų uostamiesčio gyventojų interesai, o ne tik krovėjų. Todėl metams baigiantis jis pakeistas kitu asmeniu.

Metų žuvis - grundulas

Kodėl latviai gaudo invazines žuvis grundulus, nors jų ir nevalgo, bet parduoda, o lietuviai rėkia, kad jiems tai daryti neapsimoka, kad jiems Žemės ūkio ministerija turi mokėti kompensacijas? Lietuvos žvejai gudrūs: jie patyliukais tas žuvis valgo, parduoda, ir dar nori už tai gauti pinigėlių, manydami, kad valstiečiai apie žuvis visai nieko neišmano.

Metų nevykėlis - žuvų aukcionas

Ko tik nedarė Žemės ūkio ministerija gelbėdama Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcioną. Ir pinigų davė, kuriuos išvogė vienas iš nuolatos besikeičiančių jo vadovų, ir vis1 cechą už europinius pinigus pastatė, nors protingesni žmonės prašyte prašė nebekišti į balą pinigų. Niekas nepadėjo, teko aukcioną dėl šventos ramybės privatizuoti. Ir didelis klausimas, ar pavyks tai valstybei padaryti pelningai, ar vėl nereikės primokėti, kad kas nors jį pirktų, ar bylinėtis teisme dėl to, kad aukcionas subankrotintas tyčia.

Metų pokštas - vilniečių varymas į Klaipėdą

Kadangi Baltijos jūros žvejai, užsiėmę tarpusavio rietenomis, teismais, berėkdami užkimo ir prarado balsą, jiems į pagalbą valdžia atsiuntė neutralų žmogų matininką Artūrą Bogdanovą, padarydami jį žemės ūkio viceministru. Jaunas viceministras kad ėmėsi tvarkyti reikalus, netgi užsimojo Žuvininkystės tarnybą "išbuožinti" ištremdamas ją į Klaipėdą. Prieš jį sukilo visas Vilnius.

Taip išeina, kad dabar visi pinigėliai ir etatėliai byrės į klaipėdiečių kišenes? Norėtumėte. To nebus, sostinės valdininkai tikrai ras būdų, kaip tam užkirsti kelią. Geriau nukirs galvą viceministrui, nei atsisakys savo pajamų šaltinio ir geriausių žuvininkystės specialistų, kurie net užsieniečius konsultuoja, kaip ir iš kokių žuvų galima pasidaryti pinigų net jų negaudant.

Metų veidas - VLG

 

Vakarų laivų gamyklai reikėtų uždrausti dalyvauti Jūros šventės eisenoje. Ji visada pasirodo galingai, tad paskui komisija nebeišrenka eisenos žvaigždžių. Šiemet į miesto gatves ji išvarė savo sunkiasvorę techniką, paleido dūmus, užtemdžiusius pusę Klaipėdos, ir dar ant važiuojančios platformos surengė gyvą sunkiojo metalo koncertą. Kitaip sakant, šventinėje eisenoje ji parodė tikrąjį savo veidą. Buvo žiūrovų, kuriems tai nepatiko: jie pageidauja smuikų arba fortepijonų.

Metų baubas - išorinis uostas

Melnragiškės mamos savo neklaužadas vaikus gąsdina ne policininkais, o išorinio uosto statyba. Jeigu jie būsią negeri, prie uosto vartų atplauks toks devyngalvis slibinas, kuris užtemdys visą jūros horizontą. Žmonės nebematys saulutės, tik ugninius slibino liežuvius. Be to, klaipėdiečiai kasmet turės jam paaukoti po vieną melnragiškį. Keisčiausia, kad šią pasaką su realybe sutapatina net gudriausi miesto politikai.

Metų sapnas - laivyba Vilhelmo kanalu

Kažkodėl tuo, kad Vilhelmo kanalu laivyba gali būti atnaujinta, o trečioji vandenvietė iškelta, klaipėdiečiai mažiau tiki nei kad bus pastatytas išorinis uostas ir kad jame kinai kraus savo konteinerius.

Metų kalinys - L. Stulpinas

Pirmojo Klaipėdos uosto kapitono Liudviko Stulpino skulptūra, kuriai uostamiestyje neatsirado vietos, šiemet irgi neiškeliavo į Telšius, kaip buvo planuota. Visą tą laiką ji sėdi Uosto direkcijos laivybos bazėje. Sakoma, kad per didžiąsias šventes ji išnešama ant krantinės įkvėpti gaivaus jūros vėjo. Kažin, kaip tai padaryti seksis Žemaitijos sostinėje - jūros vėjo ten nėra. Naujausiais duomenimis, kapitono skulptūra nesvetingąją Klaipėdą paliks kitų metų birželį.

Metų maištininkė - LJS

Lietuvos jūrininkų sąjunga (LJS), išgirdusi apie "valstiečių" sumanytas permainas jūriniame sektoriuje, buvo šokiruota. Ne mažiau jomis nepatenkinti ir asociacijos Jūrų veteranų vyrai. Ir nutarė jie savo protestą išreikšti žygiuodami Jūros šventės eisenoje su vėliavomis, perrištomis juodais kaspinais. Ir kaip tik tada, kai į Klaipėdą suplaukė viso pasaulio burlaiviai, privažiavo užsieniečių. Žinoma, kad niekas neleido to daryti. Todėl minėtos sąjungos iš viso nedalyvavo eisenoje. Kadangi šiemet šventės devizas buvo "Atrask kitokią", šventės organizatoriai neteisingai pasielgė neskirdami šioms organizacijoms pagrindinio prizo.

Metų tylenė - Koordinacinė taryba

Būdavo, Jūrinės kultūros koordinacinė taryba prie Klaipėdos tarybos dirbdavo pakiliai ir energingai. Daugelis nesprendžiamų reikalų buvo jos akiratyje. O šiemet kažkaip pritilo. Sunku patikėti, kad jau visos jūrinės kultūros problemos išspręstos ar kad taryba aptingo. Gal nebeliko pačios jūrinės kultūros?

Metų pogrindininkė - vandenų komisija

Dar viena jūrinė organizacija šiemet nuėjo dirbti į pogrindį - tai miesto Tarybos jūrinių ir vidaus vandenų reikalų komisija. O tokios kaip Seimo Jūrinių reikalų komisijos apskritai jau seniai nebeliko. Ir ką gi, laivai kaip plaukė, taip plaukia toliau, tiesa, vienas nepataikė ir užplaukė ant seklumos, o uostas vėl perkrovė rekordinį kiekį krovinių. Tiesa, žuvų aukcionas privatizuojamas, mažųjų laivelių paslaugos nebereikalingos. Gal net nereikia tokios komisijos apskritai. Raštams į Vilnių rašyti organizacijų ir taip pakanka.

Metų aliarmas - "Lietuvos" skandinimas

Atitarnavusią legendinę jachtą "Lietuva" šiemet norėta nuskandinti, nes nebuvo lėšų jos kapitaliniam remontui. Savivaldybė bandė savo legendą užkrauti ant Vyriausybės pečių, bet paskui susigėdo ir nutarė pati jį gelbėti. Nutarti nutarė, o ar gelbės, pamatysime. Bet kuriuo atveju "Lietuvos" skandinti jūroje neleistų aplinkosaugininkai.

Metų pirkėja - VLG

Vakarų laivų gamykla (VLG) prieš Naujuosius metus nusipirko vieną norvegų įmonę. Paskui įsigijo dar dvi ar vieną įmonę. Kardžuvė siūlo visas VLG įmones, kurių ji turi jau gerokai per 20, sukelti į išorinį uostą; nereikės nei kinams pataikauti.

Metų praradimas - LSLA

Šiemet dėmesio centre atsidūrė vargšė Lietuvos saugios laivybos administracija (LSLA). Žinia, apie šios institucijos galą pranešta lapkričio 1 d., Visų šventųjų dieną, kai žmonės būriais traukė į kapines.

Valstiečiai LSLA prijungė prie kelių inspekcijos. Be to, ji tapo bandomuoju triušiu saulučių piešimo konkurse vertinant tvarką darbo vietoje. Ji pirmoji, sekdama šunų ėdalo gamyklos pavyzdžiu, nuvalė visus raštus nuo savo stalų. Dabar ten sterilu, kaip operacinėje.

Metų įkaitas - "Kaunas Seaways"

 

Liepos pabaigoje AB "DFDS Seaways" kelte "Kaunas Seaways", jam plaukiant iš Turkijos į Ukrainą, atvirame denyje aptikta 12 pabėgėlių. Kadangi jie neturėjo dokumentų, šiuo laivu jie plaukiojo tris mėnesius neišlipdami į krantą, nes nė viena šalis nesutiko jų priimti. Pabėgėliai turėjo būti maitinami, prižiūrimi, guodžiami ir linksminami ir gyveno geriau nei įgulos nariai. Štai kaip nepasisekė laivui, plaukiojančiam su Lietuvos vėliava: šitiek laiko tampėsi juos kaip šuo pūslę.

Metų naujakurys - KLR

 

AB "Klaipėdos laivų remontas" šiemet kraustėsi į Tarptautinio jūrų terminalo vietą pietinėje uosto dalyje. Tačiau jo dokai dar liko miesto senamiestyje esančioje teritorijoje, tad KLR gyvena įdomiai - viena koja centrinėje miesto dalyje, kita pietinėje.

Metų kvepalai - "Klaipėdos nafta"

Jau kai tik pasklinda uostamiestyje kokia nors smarvė, jo gyventojai tuojau juokauja: "Klaipėdos nafta" vėl kvepinasi."

Žymos: jūrininkystė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Praėjusiais metais įsigijusi tris dulkių nusodinimo įrenginius, šiemet Klaipėdos jūrų krovinių kompanija...

KLASCO su gyventojais aptarė krovos įtaką nuotrauka, foto

Šiuo metu Teisingumo ministerija neturi nė vieno jūrų laivų avarijų ir incidentų...

Kodėl kapitonai nenori būti jūrų laivų avarijų tyrėjais nuotrauka, foto

Žemės ūkio viceministras Artūras Bogdanovas sako, kad didelių problemų priekrantės žvejai neturi....

Priekrantės žvejai labiausiai nori stabilumo nuotrauka, foto

Po 28 parų plaukimo Pietų vandenynu, vos jachtai apiplaukus Horno kyšulį ir...

Išgelbėtas nuo „Ambersail“ denio nuplautas žmogus nuotrauka, foto

Kyšį policijai brukusi moteris nusvilo nagus nuotrauka, foto

Kriminalai, Plungės rajono gyventoja Regina Tamošauskienė, mėginusi įpiršti dar neregėtą kyšį Klaipėdos apskrities...

Lietuvos link artėja sniegas nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Sinoptikai informuoja, kad antradienio vakarą ir naktį eismo sąlygas sunkins snygis ir...

Artūras Juškėnas: „Kodėl gi ne?“ nuotrauka, foto

Sportas, Savaitgalį Klaipėdoje Lietuvos vyrų rankinio rinktinė pergalingai žengė į kitą ...

Alona Romanovienė baigė karjerą teisme nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien, pasibaigus teisėjo įgaliojimų laikui, karjerą baigė Klaipėdos apygardos teismo teisėja Alona...

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...