2019 m. vasario 23 d. 07:49 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Palangos ir Šventosios žvejų godos.

2002-09-19, 12:00

Aidas LAIVINIS

Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos Palangos filialo direktorius Viktoras Butavičius sako, jog tokių blogų metų, kaip pastarieji, Palangos ir Šventosios žvejai neatsimena. Tačiau visi blogieji veiksniai yra susiję ne su blogais orais, o su kai kurių valdininkų veikla, dėl kurios nukentėjo žvejyba.

Avarijos, manevrai

Pernai lapkričio 23 d. dėl avarijos Būtingės naftos terminale į jūrą išsiliejo naftos. Pasak V. Butavičiaus, kiekviena avarija Būtingėje skaudžiai atsiliepia žvejams. Norint gauti atlyginimą už padarytus nuostolius, kiekvienas žvejys atskirai turi bylinėtis su Būtingės naftos terminalu. Tai jam padaryti gana sunku.
Šiemet per strimelių nerštą surengti kariniai manevrai. Pakrantėje prasidėjus pirminei uotų neršto fazei buvo naikinami sprogmenys. Pasak V. Butavičiaus, viename jo žvejybos bare, iškart po to, kai buvo nukenksminti sprogmenys, dingo žuvys: jų bebuvo sugaunama 4-5 kartus mažiau. V. Butavičius sakosi neturįs moralinės teisės teigti, kad dėl sprogdinimų sumažėjo žuvų, tačiau taip atsitiko. Kodėl Danijoje prieš pradedant panašius darbus pirma pasišnekama su žvejais, tad ten tokių problemų nekyla. Kodėl Lietuvoje kariškiai negalėjo dirbti vasarą, liepos mėnesį, tada nebūtų sulaukę jokių priekaištų. Kadangi tokių dalykų jie ėmėsi per patį aktyviausią žvejybos laikotarpį, žvejams jų veiksmai nebuvo suprantami.
V. Butavičiaus teigimu, šiemet strimelės praktiškai neišneršė. Anksčiau žvejai iš dugno pakeldavo su tinklais kerpe vadinamų žolių, kuriose būdavo pilna žuvų ikrų. Beje, jais būdavo apkibusios ir tinklų virvės. Šiemet to jau nebuvo. Kaip visa tai atsilieps žuvims ateityje, nežinia. Paprastai prie mūsų krantų gimusios žuvys čia ir sugrįžta. Žvejai baiminasi, kad gali nebebūti kam sugrįžti. Nors gamta paprastai užpildo tas nišas. Jeigu ateityje niekas netrukdys, galbūt ir ši niša bus užpildyta.

Jeigu vėžiagyvių neįveikė amerikiečiai...

Problemų pridaro ir užvežti vėžiagyviai, kurie Lietuvos vandenyse pasirodė praėjus kelioms dienoms po to, kaip į Būtingės naftos terminalą atplaukė pirmas tanklaivis. Beje, jų rasta ir Rygos įlankoje. Lietuvos žvejai iki šiol neišsiaiškino, iš kur atėjo vėžiagyviai. Pirmiausia jie atsirado prie Šventosios molo. V. Butavičiaus manymu, tų vėžiagyvių atsikratyti jau nebepavyks, jie atvežti visam laikui.
Negana to, jog šie plėšrūs planktoniniai vėžiagyviai naikina žaliąjį planktoną, kuriuo minta smulkios žuvys, jie dar užkemša tinklus - pastarieji pasidaro matomi kaip siena ir į juos nebelenda žuvys. Beje, žūdami jie skleidžia labai nemalonų kvapą, kurį itin gerai jaučia žuvys.
Šių vėžiagyvių dabar ties Šventąja būna kiekvieną vasarą. Žvejai jų jau nebepriskiria prie savo problemų, ir net nebemano, jog tikslinga apie tai kalbėti. Pasak V. Butavičiaus, jeigu amerikiečiai Jungitinėse Amerikos Valstijose nepajėgė išnaikinti šių vėžiagyvių, tad tikėtis, kad jie būtų išnaikinti Lietuvos pakrantėje, nėra prasmės.
Dabar žvejai viliasi, kad mūsų pakrantėse pradės daugiau lankytis žuvų, mintančiu šiuo planktoniniu vėžiagyviu, pavyzdžiui, brėtlingių, stintų, strimelių. Pasak Viktoro, brėtlingiai nebijo tokio šilto vandens, koks šią vasarą buvo Baltijos jūroje, tačiau strimelės ir stintos yra labai jautrios tokiam vandeniui, jos mėgsta vėsesnį. V. Butavičius sakosi pastebėjęs, kad šiemet rugpjūčio mėnesį prie mūsų krantų buvo labai gausu brėtlingių.
Ar tai gali būti susiję su minėtų vėžiagyvių atsiradimu čia, kol kas galima tik spėlioti. Tačiau anksčiau šiuose kraštuose gimęs ir augęs V. Butavičius tokio reiškinio nėra pastebėjęs. Pasak jo, paprastai brėtlingiai birželio mėnesį pasirodo ir dingsta, daugiau jų nebebūna. O šiemet rugpjūčio mėnesį jų buvo kokias dvi savaites ir labai daug. Beje, tose vietose, kur buvo brėtlingių, vėžiagyvių nebeliko.

Žvejams skirtas sklypas

Palangos miesto savivaldybė jau patvirtino detalųjį planą. Jame daugiau kaip 100 m krantinė Šventosios uoste skirta žvejams. Pasak V. Butavičiaus, žvejus tenkina jiems skirta vieta ir krantinė. Jos turėtų užtekti tiek Palangos, tiek Šventosios žvejų poreikiams.
Pati krantinė ir 5 m ruožas prie jos bus tvarkoma valstybės lėšomis, nes ji priklauso valstybei. O visą infrastruktūrą joje, V. Butavičiaus teigimu, rengs ir tvarkys patys žvejai. Jau laukiama atvykstančių matininkų, nes yra skirtas sklypas žvejų šaldymo įrangai statyti. Čia bus pastatytas ledo generatorius, šaldytuvas, dėžių plovimo įrangą.
Po ilgų debatų žvejai gavo pinigų, kuriuos jiems skyrė Žemės ūkio ministerijos Žuvininkystės departamentas, ledo generatoriui statyti. Taigi jie po truputį jau kuriasi. Tad galima tikėtis, kad netrukus žvejų darbo sąlygos čia atitiks Europos Sąjungos šiam verslui keliamus reikalavimus. Iki šiol čia tų reikalavimų neatitiko žuvų laikymo sąlygos.
Neišspręsta problema tebelieka tai, kad žvejai negali išplaukti žvejoti su didesniais laivais, nes Šventosios uostas užneštas smėliu. Jiems belieka tik plokščiadugnės valtys, kurios čia vadinamos "sportbačiais". Kai V. Butavičius pradėjo čia žvejoti turėta 13-14 normalių žvejybos laivų, kurių čia beliko gal du. Tačiau, pasak V. Butavičiaus, laivo įsigijimas nėra tokia didelė problema kaip Šventosios jūrų uosto atkūrimas.

Reikia žuvų aukciono

V. Butavičiaus teigimu, problemų kyla dėl didžiųjų laivų. Jau pakankamai priskaldyta malkų dėl žvejų uostelio Klaipėdos uoste valdymo. Jo manymu, ta vienintelė vieta, kur būtų galima įrengti žuvų aukcioną, pažeidžiant įstatymus buvo išnuomota AB "Senoji Baltija". Šiuo metu vyksta teismo posėdžiai.
Nuomos sutartis su AB "Senoji Baltija" buvusi pasirašyta 1996 m. Tačiau 1997 metais buvo pradėtas projektuoti žvejų uostelis, pasikeitė sąlygos ir toji sutartis automatiškai nebegaliojo. 1998 m. toji žemė vėl buvusi išnuomota "Senajai Baltijai", buvusi sudaryta nauja sutartis. Pasak V. Butavičiaus, tąkart konkurso Uosto direkcija negalėjusi skelbti, nes minėta bendrovė jau buvo paskendusi skolose ir nebūtų nelaimėjusi konkurso. Tad nuomos sutartis su AB "Senoji Baltija" buvusi sudaryta lengvatinėmis sąlygomis. "Mes esame optimistai. Manau, kad žuvų aukcionas bus Klaipėdoje. Tą žemę iš "Senosios Baltijos" mes atsiimsime ir susitvarkysime. Juk negalima amžinai viską blogai daryti. Vieną kartą turi išlįsti demokratijos daigas",- "Vakarų ekspresui" sakė V. Butavičius.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Aštuonios Baltijos jūros regiono nevyriausybinės aplinkosauginės organizacijos išsiuntė laišką už jūros ir...

Prašoma sustabdyti menkių žvejybą ties Lietuva nuotrauka, foto

Vakar į misiją Baltijos jūroje Europos žuvininkystės kontrolės agentūros laivu "Lundy Sentinel"...

Lietuva - tarptautinėse žvejybos kontrolės misijose nuotrauka, foto

Jūrinės kultūros koordinacinė taryba iki vasario 22 d. laukia pasiūlymų "Albatroso" apdovanojimams.

Prašoma siūlyti kandidatus "Albatroso" apdovanojimams nuotrauka, foto

Šiemet kovą ant Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos pastato sienos J. Janonio...

Atminimo lentelė buvusiam "Laivininkystės" vadovui nuotrauka, foto

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio „Vakarų ekspresas“ redakcija tęsia konkursą „Automobilių statymo ypatumai“.

Šeštadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Savo vardadienius šiandien švenčia Alva, Alvyra, Butvilas, Butvilė, Butvina, Buvainas, Buvainė,...

Skleidę Budriuose mokslo šviesą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kretingoje gyvenanti gydytoja Emilija Jankauskaitė-Pakutinskienė (gim. 1936 m.) stropiai saugo savo tėvų...

Lietuvos krepšinio rinktinė iškovojo 10-ąją pergalę nuotrauka, foto

Sportas, 2019 metų pasaulio vyrų krepšinio čempionato antrojo atrankos etapo J grupės...

Klaipėda, Paskelbta prieš 43 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...