2019 m. sausio 23 d. 06:01 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Ministerijai reikia pagalbos

Jūrinis paveldas

Neseniai Susisiekimo ministerijoje užduotas klausimas - ar Lietuvoje gerbiamas jūrinis laivinis paveldas? Ministerijos sekretoriaus Arvydo Vaitkaus teigimu, ministerija nepajėgi viena įgyvendinti naujų idėjų.

A. Vaitkus tikina, kad Lietuvoje istorinis paveldas yra gerbiamas. Pasak jo, jeigu kas nors turėtų konkrečių pasiūlymų, jog reikia įteisinti kokį nors punktą dėl jūrinio laivinio paveldo vienu ar kitu teisės aktu, Susisiekimo ministerija tam talkintų.

"Šiandien vien tik išmesti idėją neužtenka. Ministerijoje, o konkrečiau Vandens transporto departamente nėra tiek žmonių, kad jie galėtų dirbti prie vienos ar kitos idėjos - neturi tiek laiko. Įgyvendinant svarbias idėjas ministerijai reikėtų pagalbos", - sakė sekretorius

Pasak jo, Lietuvos jūrinės istorijos ir kultūros klubo "Budys" atstovai kalba abstrakčiomis frazėmis, mėtosi kaltinimais jų neargumentuodami, pavyzdžiui, postringavimų apie laivo užgrobimą jis sako taip ir nesupratęs.

Ar "Olga"- Lietuvos vertybė?

"Budys", dar vadinamas istorinių laivų klubu, turi 30 laivų. Iš jų 9 laivai įtraukti į Lietuvos kultūros vertybių sąrašą. Seniausi jų - "Olga", kuriai 102 metai, ir "Peer Gynt", kuriam 90 metų. Laivų priežiūrai, kad jie dar galėtų plaukti, išlaikymui reikalingos nemažos lėšos.

Beje, yra abejojančių, ar "Olga" - vokiečių laivas - turėtų būti Lietuvos kultūrinių vertybių sąraše. Esą tokių laivų Vokietijoje yra apie 1000. Kad ir kaip būtų, šio laivo istorija labai įdomi.

Į Klaipėdą jis atplukdytas 1998 m. Tada jo pavadinimas buvo "Visnes". Iš norvego jį, jau visiškai negalintį plaukti, buvo nusipirkęs Zigmas Steckis, ketinęs prikelti naujam gyvenimui ir parduoti.

Šis laivas statytas Vokietijoje kaip dvistiebis burinis motorinis laivas. Kadaise jis turėjo 208 kv. m burių. Per karą juo vokiečiai gabeno slaptus krovinius. Iki 1949 m. jo pavadinimas buvo "Olga", tik vėliau "Visnes".

Nors daugiausia šio laivo savininkai buvo norvegai, tačiau vienu metu jis priklausė mafijos tėvui Al Kaponei ir į Ameriką gabeno kontrabandinį spiritą, kol 1991 m. buvo sulaikytas su šiuo kroviniu. Klaipėdoje jo pavadinimas pakeistas į ankstesnįjį. Dabar jo savininkė UAB "Ristata ir partneriai" .

"Olga" - labai senas ir gražus laivas. Jis įtrauktas į valstybės saugojamų vertybių sąrašą. Jo Klaipėdai pavydi kiti uostai. Jeigu iš Norvegijos fondo bus gauta lėšų, jis bus taip restauruotas, kad Klaipėdos universiteto burlaivis "Brabander" prieš jį bus kaip apgailėtinas žaislas", - mano "Budžio" klubo, kuriame registruotas šis laivas, pirmininkas Kostas Frankas.

"Peer Gynt" "užgrobimas"

K. Franko teigimu, prieš gerą dešimtmetį Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija (VVVLI) užgrobė klubo jachtą "Peer Gynt". Lietuvos nepriklausomybės atgavimo pradžioje "Budys" ir Klaipėdos savivaldybė buvo įsteigę ne pelno organizaciją "Dangės uostas", kuri jau seniai turėjo būti likviduota. Ją likviduoti siūlyta ir 1997 m., bankroto byla iškelta 2006 m. spalį, o nutarta likviduoti 2007 m. sausio 23 d.

Pasak klubo pirmininko, laivo popieriai buvo taip gudriai suvelti, kad VVVLI Klaipėdos skyriaus knygose įrašyta, jog "Peer Gynt" priklauso "Dangės uostui". Buvę nuspręsta, kad jis turi būti parduotas aukcione, o už jį gautais pinigais sumokėtos skolos Aidui Palubinskui, turėjusiam tą bendrovę likviduoti.

K. Frankas pasakojo, jog 1997 m. "Peer Gynt" vienas Klaipėdos veikėjas atidavęs piliečiui iš Kauno. Jachta buvusi nugabenta į Kauną ir paslėpta garaže. Kadangi ji yra valstybės saugomų vertybių sąraše, klubui pavykę ją susigrąžinti, tačiau įrašas taip ir likęs inspekcijoje, kad ji yra "Dangės uosto" nuosavybė. Klubo "Budys" pirmininkas sako esą VVVLI iš klubo yra pavogusi du laivus.

VVVLI viršininko pavaduotojas Jonas Lukša "Vakarų ekspresui" sakė 1999-2005 metais inspekcijoje nedirbęs, tad apie tuos laivus nieko nežinąs. Tačiau jis patikino dienraštį, kad jeigu klubas "Budys" kreiptųsi į inspekciją dėl minėtų laivų, būtų galima bandyti juos surasti.

Dalia BIKAUSKAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Alvydas Butkus šiuo metu vadovauja net trims atskiroms įmonėms: UAB "Klaipėdos laivų...

KLR dokai dar kurį laiką liks miesto centre nuotrauka, foto

Greitai švęsime Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-metį. Tačiau per visą tą laikotarpį mūsų...

Lietuvos jūrininkai toliau diskriminuojami nuotrauka, foto

Vakar į Lietuvos aukštąją jūreivystės mokyklą stažuotis atvyko 32 Ukrainos jūrų akademijų...

Lietuvoje stažuojasi Ukrainos dėstytojai nuotrauka, foto

Vakar įvyko pirmas Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir labai pesimistiškai nusiteikusių žvejų...

Priekrantės žvejai atsisakytų verslo gavę kompensaciją nuotrauka, foto

Trečiadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, ************** Protingos mintys: „Laimė naudinga kūnui, bet dvasios stiprybę ugdo sielvartas“ (M....

Suduotas smūgis šešėliniam statybos verslui nuotrauka, foto

Kriminalai, Po slapto tyrimo išaiškinta organizuota grupė asmenų, įtariama, vykdžiusi nesąžiningą verslą...

LSKL vicečempionai liko už finalo ketverto ribos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos universiteto (KU) krepšinio komanda, praėjusį sezoną džiaugusis Lietuvos studentų krepšinio lygos...

Šviesų festivalis - dar didesnis ir įspūdingesnis nuotrauka, foto

Klaipėda, Vasario 14-17 d. Klaipėdos senamiestį nušvies jau penktasis Šviesų festivalis. Tamsą ir...

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...