2019 m. kovo 22 d. 06:35 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

"Meridianą" sveikinsime 70-mečio proga

(3)

"Meridianą" sveikinsime 70-mečio proga nuotrauka, foto

LAIKMETIS. Nikolajus Dvorakas praktiką burlaivyje "Meridianas" atliko 1965-aisiais.

Šiemet Klaipėdos miesto simbolis burlaivis "Meridianas" švenčia savo 70-metį. Ta proga rugsėjo 8 dieną rengiamas šios sukakties minėjimas ir šventė visuomenei. Renginio organizatoriai norėtų, kad iki to laiko atsilieptų žmonės, plaukioję šiuo burlaiviu, atlikę praktiką ar dirbę nuolatinėje įguloje, kad jie taip pat galėtų sudalyvauti iškilmėse, pasidalinti savo prisiminimais.

Jubiliejui besiruošianti VšĮ Klaipėdos jūrinio miesto simbolis burlaivis "Meridianas" yra paskelbusi dar vieną kreipimąsi į visuomenę. Kadangi "Meridianas" visais laikais buvo ir tebėra tas objektas, prie kurio Klaipėdoje yra daugiausiai fotografuojamasi, klaipėdiečiai ar miesto svečiai yra raginami siųsti istorines savo ir šio burlaivio nuotraukas. Jomis galima dalintis specialiai sukurtoje socialinio tinklo "Facebook" paskyroje "Meridianui - 70", siųsti adresu meridianas70@gmail.com arba atnešti tiesiog į laivą. Beje, svarbu nurodyti metus, kuriais daryta nuotrauka. Žmonių, besidalinančių nuotraukomis jau atsiranda vis daugiau. Iškilmių metu vyks prizų loterija, kurioje dalyvaus visi atsiuntusieji ar pasidalinę nuotraukomis su burlaiviu "Meridianas".

"Pirma jūros liga persirgome "Meridiane"

Vienas iš buvusių Klaipėdos jūreivystės mokyklos kursantų, kurie plaukiojo "Meridianu", yra tolimojo plaukiojimo kapitonas Sigitas Šileris. 1957 metų pavasarį jis šiame burlaivyje atliko praktiką iki rudens. "Į "Meridianą" atvežė mus, apie 50 kursantų, autobusu. Burlaivis stovėjo Rygos centre. Matome, kažkoks sukiužęs, lentomis apkrautas laivas, stiebai nuimti, likęs tik vienas priekinis stiebas. Visi buvome nusivylę, žiūrėjome ir verkėme. Mūsų darbas buvo laivą atstatyti, bet tai buvo labai gera praktika. Kai atstatėme laivą, plaukiojome Rygos įlankoje ir Baltijos jūroje. Paskui Liepojoje mūsų "Meridianą" pastatė į doką. Beje, bocmanas jame buvo lietuvis Viktoras Rankaitis", - pasakojo kapitonas.

Anot S. Šilerio, "Meridianas" ypatingas tuo, kad Klaipėdos jūreivystės mokyklos kursantus įšventino būti jūreiviais, davė pirmąjį krikštą. "Pirma jūros liga mes persirgome "Meridiane", į pirmą "samovolką" išėjome Liepojoje iš "Meridiano", iš pirmų šokių su baltomis jūreiviškomis uniformomis, žaliomis nuo žolės, grįžom paryčiais į "Meridianą". Tame laive įvyko labai daug įvairių dalykų. Bet mes romantikos neieškojome, mūsų laikmetis buvo toks - turi tapti specialistu, kad užsidirbtum duonos. Mums tai buvo sunkaus jūrinio darbo pradžia. Burlaivis buvo ir vyriškumo, ir jūreiviškumo įkvėpėjas", - prisiminimais dalijosi S. Šileris.

Užskaitydavo dvigubą praktiką

Buvęs tanklaivių kapitonas Nikolajus Dvorakas jau pasidalino senomis burlaivio "Meridianas" nuotraukomis. Jis atlikti praktiką "Meridiane" į Rygą atvyko 1965 metais, po gegužės 9-osios. Buvo prasimokęs metus Klaipėdos jūreivystės mokykloje teorijos. "Burlaivyje buvo 150 tonų balasto - akmenų - kad vėjas laivo neapverstų. Mes tą balastą ištraukėme, nuplovėme, o paskui vėl sudėjome. Dirbome savaitę. Paskui pradėjome plaukioti. Iš pradžių plaukėme Dauguva iš Rygos į įlanką. Buvau nedidelis ir svėriau nedaug, tai buvau paskirtas dirbti prie vidurinio stiebo. Kai išplaukėme į Rygos įlanką, paaiškėjo, kad kai kurie kursantai nekokie jūrininkai, bijo aukščio. Tada buvau užkeltas ant aukščiausios rėjos. Taip ir dirbome: aš dešinėje pusėje, o Boria Lebedenko - kairėje. Turėjome vienodai sverti, būti panašaus ūgio, kad vienas kito nenutemptume dirbdami. Lankėme uostus, pirmas buvo Talinas, plaukėme ir į Saremos salą, vietiniams gyventojams surengėme koncertą, buvome ir dabartiniame Sankt Peterburge. Sustodavome įvairiuose uostuose, mokėmės plaukti valtimis prie kranto, naujų terminų", - pasakojo kapitonas.

Burlaivyje "Meridianas" praktiką atlikdavo tik laivavedžiai, o mechanikai, radistai - kituose laivuose. Pasak kapitono N. Dvorako, tie trys mėnesiai praktikos burlaivyje būsimiems jūrininkams buvo labai naudingi. Tolimojo plaukiojimo kapitonas tais laikais turėjo surinkti 30 mėnesių plaukiojimo jūreiviu cenzą. Bet jeigu praktika buvo atliekama burlaivyje, bereikėdavo tik 26 mėnesių. Tačiau kadangi "Meridiane" buvo 48 kursantai, tai jau buvo laikoma grupinė praktika ir skaičiuojama kaip dviguba. Taigi kursantams buvo priskaičiuojami šeši mėnesiai praktikos.

Informacija

Uostamiesčio simboliu tapęs laivas buvo pastatytas 1948 metais Suomijoje. Statyba baigta rugpjūčio 30 d., spalio 1 d. jis pakėlė bures rytinės Baltijos pakrantės link, kur vėliau tapo Klaipėdos jūreivystės mokyklos mokomuoju burlaiviu.

"Meridianas" priklauso didžiulei medinių burlaivių serijai, kuriuos Suomija po Antrojo Pasaulinio karo pastatė ir perdavė tuometinei Sovietų Sąjungai kaip dalį karo reparacijų.
Iš viso buvo pastatytas 91 medinis tristiebis burlaivis. Dauguma jų buvo krovininės škunos, tačiau 17, tarp jų - ir "Meridianas", turėjo kiek kitokį burių išdėstymą (pagal burių tipą šie burlaiviai yra vadinami barkentinomis) ir tarnavo ne kroviniams gabenti, o mokyti būsimus jūrininkus jūreivystės. Skaičiuojama, kad per "Meridiano" plaukiojimą laikotarpį nuo 1948 iki 1968 metų jame jūrinę praktiką galėjo atlikti apie 2 000 jūrininkų.

1971 m. burlaivis buvo pastatytas prie Danės krantinės ir nuo to laiko yra neatsiejama Klaipėdos kraštovaizdžio dalis.

2012 m. buvo iškulsi grėsmė šio simbolio netekti, nes laivas buvo apleistas ir tuometiniai jo šeimininkai paprašė leidimo jį nuskandinti. Laimei, tuomet atsirado mecenatai, kurie inicijavo "Meridiano" atstatymą. Vienas iš jų - žinomas uostamiesčio verslininkas, Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos "Bega" vadovas Aloyzas Kuzmarskis, kuris ir toliau rūpinasi "Meridiano" išlaikymu.

Žymos: meridianas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nuskriaustieji

2018-07-20   10:58

IP: 78.57.220.137

Jau atsikomentavo.

Vakarietis

2018-07-20   08:32

IP: 85.232.128.54

Iš burlaivio ,,Meridianas'' dabar nelikę net skeleto ir švęsti laivo 70,bei buvusių kursantų 90-100 yra utopija.Geriau pareikškime visų šeimoms užuojautas.Klaipėdos jūreivystės mokyklą baigiau 1970,astronomiją dėstė buvęs šio burlaivio kapitonas,nuostabus žmogus S.J.Taratunin.Turiu ir foto,bet su visokiais išsišokėliais ,,viarslininkais'' nesidalinsiu,jie to neverti.

to daliai birkauskaitei

2018-07-19   22:31

IP: 82.140.177.120

DANGE musu miesto upe tik DANGE.Suomiai didziavyriai-atsilaike preis bosevikus ir ju agresija,o mes juos priemem isskestom rankom ir garbinam po siai dienai."Meridijanas"joks musu miesto simbolis-suomiu ismoketa reparacija Sovietu Sajungai,bet ne Lietuvai ir mes,lietuviai tuo didziuojames!??geda tuom didziuotis.Kada laivas buvo pastatytas,jokios Klaipedos nebuvo tik Memel...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Į redakciją skambinęs vyras piktinosi, kad keltų operatorius "TT-Line", kurio ro-pax laivai...

"TT-Line" keltai: pasigendama informacijos lietuvių kalba nuotrauka, foto

UAB "Banginis" ir Vakarų Lietuvos žvejų ir žuvies perdirbėjų konfederacijos vadovas Algirdas...

Kas laimės menkių ir ruonių karą? nuotrauka, foto

Apie neseniai Švedijoje, Stokholmo priemiestyje, vykusią didžiulę kasmetinę pramoginių laivų parodą pasakojo...

Švedijoje - medinių laivų renesansas nuotrauka, foto

Apie pavojingus objektus Lietuvos uoste kalbamės su Egidijumi Kuzmarskiu, Klaipėdos valstybinio jūrų...

Uoste pavojingos keturios įmonės nuotrauka, foto

Dauno sindromo dieną paminėjo su vaikais nuotrauka, foto

Sportas, Kovo 21-oji – pasaulinė Dauno sindromo diena, kurią Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai bei...

Prie koalicijos jungiasi ir Laima Juknienė nuotrauka, foto

Klaipėda, Valdančiosios daugumos gretos didėja. Prie koalicijos naujai išrinktoje Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje...

Direktoriaus ataskaitai pritrūko palaikymo nuotrauka, foto

Klaipėda, Ketvirtadienį posėdžiavusi kadenciją baigianti miesto Taryba įteikė Savivaldybės administracijos direktoriui Sauliui Budinui...

Artėja padangų keitimo bumas nuotrauka, foto

Automobiliai, Servisai pradeda pasiruošimą artėjančiam padangų keitimo bumui, kai daugelis vairuotojų žiemines padangas...

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...