2019 m. gegužės 20 d. 01:44 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Lietuvos žvejai priešinasi Danijos žuvų pirklių monopoliui (V).

(1)

Tęsinys. Pradžia - Nr. 80, 81, 82, 86

Ledo generatorius - uždarame rate

Būsimajame žvejų uostelyje, AB "Senoji Baltija" išnuomotoje teritorijoje, už Europos Sąjungos (ES) skirtas lėšas ledo generatorių stato Vakarų Lietuvos žvejų ir žuvies perdirbėjų konfederacija. Jame per parą bus pagaminama iki 20 tonų ledo. Ledas automatizuotu būdu bus pilamas tiesiog į laivų triumus. Generatorius turės ir 100 tonų talpos ledo saugyklą. Pasak konfederacijos pirmininko Algirdo Aušros, ledo generatorius statomas "Senosios Baltijos" prašymu, su ja konfederacijai pasirašius sutartį. Šiuo metu ledo generatorius jau esąs perduotas iš "Senosios Baltijos" balanso į konfederacijos balansą.Konfederacija seniai prašo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos leisti įsiteisinti generatoriaus pastatą, t.y. duoti pažymą, kad ji tam neprieštarauja. A. Aušros teigimu, pasikeitus įstatymams, nuo praėjusių metų liepos 1 d. be žemės savininko sutikimo, nei notaras, nei kadastro ir registro įmonė negali įregistruoti turto pardavimo ar perleidimo akto. Anot A. Aušros, tokį sutikimą pasirašyti buvęs Uosto direkcijos generalinis direktorius Kęstutis Bartkevičius žodžiu žadėjęs tą dieną, kai buvo atšauktas iš pareigų.Dabar konfederacija atsidūrė lyg uždarame rate: notaras, kadastro įmonė reikalauja pažymos, kad žemės savininkas neprieštarauja, jog ji turėtų ledo generatorių toje teritorijoje, o direkcija tokios pažymos neduoda.A. Aušra mano, jog Uosto direkcija esą vilkina šį procesą todėl, kad paskelbus uostelio žemės nuomos konkursą, kurio sąlygos numato pirmumo teisę tam, kas turi įteisintą pastatą, jį galinti laimėti konfederacija, atstovaujanti žvejams. Jo manymu, tuo atveju, jeigu "Senoji Baltija" bankrutuotų, tada pirmumo teisę konkurse įgytų kaimyninė bendrovė, t.y. turinti objektą AB "Senoji Baltija" teritorijoje.Be to, jo manymu, labai skanus kąsnelis yra naujoje krantinėje stovėsianti kuro kolonėlė, kuri yra patvirtinta detaliajame plane. Turint omenyje, kad žvejai per metus sunaudoja apie 60 tūkst. tonų kuro, o netoli būsimos kolonėlės yra ir Karinių jūrų pajėgų laivynas, kuriam taip pat reikia nemažai kuro, kolonėlės savininkas galės imtis gana pelningo verslo. Todėl jau vien tik dėl šio objekto konfederacija kai kam tampanti didžiausiu priešu.

Negali imtis komercinės veiklos

Uosto direkcijos infrastruktūros direktoriaus Algirdo Kamarausko teigimu, ledo generatoriaus projektą parengė ir leidimą jį statyti gavo AB "Senoji Baltija". Į direkciją kreipėsi konfederacija ir prašė leidimo pernuomoti žemę po ledo generatoriumi, kadangi ji žada perimti tą objektą pagal jungtinės veiklos sutartį.Vadovaujantis Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatymu, tuo atveju, jeigu kitas ūkio subjektas, ne tas, kuris tuo metu nuomoja žemę, teisėtu būdu įsigyja pastatą, Uosto direkcija privalo jam išnuomoti žemę po pastatu, suteikdama atitinkamus servitutus, išnuomodama siaurą juostą aplink pastatą.Norėdama įsitikinti, ar galima leisti įvykti tokiam sandoriui, Uosto direkcija paprašė konfederacijos pateikti leidimą statybai ir Vakarų Lietuvos žvejų ir žuvies perdirbėjų konfederacijos įstatus. Deja, konfederacijos įstatuose parašyta, jog ji užsiimti komercine veikla negali.Pagal uosto įstatymą, naujas ūkio subjektas, vienokiu ar kitokiu būdu įsigijęs objektą, turi atitikti uosto įstatymo nuostatus. Jis turi aiškiai nurodyti, kokią veiklą vykdys toje teritorijoje, turi turėti tam tikras apyvartos apimtis ir kitus dalykus. Galiausiai, visi tie dalykai yra nurodomi ir žemės nuomos sutartyse. Tačiau kadangi konfederacijos įstatai neleidžia vykdyti komercinės veiklos, pasak A. Kamarausko, ji lyg ir negalės vykdyti veiklos, susijusios su uosto veikla. Tai ir yra ta priežastis, dėl kurios Uosto direkcija šiandien negali vienareikšmiškai pritarti sandoriui, kad konfederacija perimtų AB "Senoji Baltija" turtą. A. Kamarausko teigimu, Uosto direkcija parengė panašaus turinio laišką ir išsiuntė konfederacijai."Jeigu mes nepritariame tam sandoriui, konfederacija negali įsigyti turto, kartu mes negalime sudaryti žemės po ledo generatoriumi nuomos sutarties. Kalbos apie tai, kad mes trukdome - netiesa. Mes vadovaujamės įstatymu", - "Vakarų ekspresui" sakė A. Kamarauskas.Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos atstovai mano, kad konfederacija nori sužaisti gudrų žaidimą ir taip įsiteisinti žemės sklypą aplink ledo generatorių, nedalyvaudama žemės nuomos konkurse.

Areštuotas du kartus

Teismo antstolės Laimos Alsienės teigimu, ledo generatorius, kurį stato Vakarų Lietuvos žvejų ir žuvies perdirbėjų konfederacija būsimo žvejų uostelio teritorijoje, yra areštuotas jau 2 kartus.Pirmą kartą į Klaipėdos apylinkės teismą kreipėsi UAB "Baltijos žuvys". Š. m. vasario 14 d. teismas priėmė nutartį areštuoti pradėtą statyti ledo generatorių ir uždrausti atsakovui - AB "Senoji Baltija" parduoti ar kitaip perleisti šį objektą.Antrą kartą, š. m. kovo 13 d., tas pats teismas vėl priėmė nutartį uždrausti parduoti ar kitaip perleisti tretiems asmenims ledo generatorių, tačiau ieškovė šį kartą - Vakarų Lietuvos žvejų ir žuvies perdirbėjų konfederacija.L. Alsienės teigimu, abu areštai nėra iki šiol panaikinti. Pasak jos, tas pats objektas gali būti areštuotas daug kartų ir visi areštai bus teisėti.Beje, 50 proc. UAB "Baltijos žuvys", kuriai vadovauja Arvydas Žiogas, akcijų priklauso AB "Senoji Baltija". Kažkada gražiai bendradarbiavusios bendrovės vėliau santykius ėmė aiškintis teismuose. Dabar UAB "Baltijos žuvys" priklauso Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijai, o AB "Senoji Baltija" - Vakarų Lietuvos žvejų ir žuvies perdirbėjų konfederacijai. Kitaip tariant, yra skirtingose barikadų pusėse.

Leidimas eksploatuoti gręžinį - laikinas

A. Aušros teigimu, AB "Baltijos žuvys" rašė skundus, kad nebūtų leista statyti ledo generatoriaus numatytoje vietoje, nes pagal tam tikrus reikalavimus, jis turįs būti ne arčiau kaip per 15 m nuo šios bendrovės eksploatuojamo artezinio gręžinio. A. Aušra mano, jog tai buvęs vienas iš būdų stabdyti generatoriaus statybą. Tačiau po 3-4 mėnesius vykusių įrodinėjimų leidimas statyti buvęs gautas.Kai UAB "Baltijos žuvys" kreipėsi į teismą ir statomas ledo generatorius buvo areštuota, tada į teismą kreipėsi ir konfederacija. Paklaustas, kam to reikėjo, A. Aušra atsakė: "Valstybė skyrė lėšų ledo generatoriaus statybai, mes jį pradėjome statyti. Jeigu "Baltijos žuvys" paimtų pastatą, kaip konfederacija galėtų pasiaiškinti, pavyzdžiui, Specialiųjų tyrimų tarnybai, kodėl ji neišsaugojo jai patikėto turto. Todėl ir teko patiems prašyti, kad mūsų turtas būtų areštuotas, idant jo niekas negalėtų paimti".Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos direktorius infrastruktūrai Algirdas Kamarauskas "Vakarų ekspresui" sakė, jog UAB "Baltijos žuvys" pastačius šaldytuvą, jam reikėjo vandens, nes tuo metu inžineriniai tinklai jo aprūpinti tokiu kiekiu vandens, kiek jo reikia, negalėjo. Todėl Uosto direkcija davė leidimą laikinai eksploatuoti artezinį gręžinį. Vietą ir kitus dalykus ši bendrovė turėjo suderinti su Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos.Beje, vienas iš geologijos tarnybos reikalavimų - 15 m spinduliu aplink gręžinį negali būti vykdoma jokia veikla, t. y. statomi pastatai ir t. t. Taigi toje ir taip ankštoje teritorijoje, kurioje turi atsirasti šaldytuvas, žuvų aukcionas, ledo generatorius ir kiti objektai, laikyti 30 m skersmens apsauginę zoną vien tik gręžiniui, Uosto direkcija nėra suinteresuota. Juo labiau kad duotas tik laikinas leidimas, tad dėl to problemų neturėtų kilti.Uosto direkcija laikosi tokios pozicijos, jog po to, kai bus įrengti žvejų uostelio inžineriniai tinklai, tarp jų - ir geriamo vandens vandentiekis, jie ir galės aprūpinti šaldytuvą vandeniu. Be to, kadangi toje teritorijoje labai trūksta ploto, gręžinys tampa nebeaktualus.

(Bus daugiau)

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Klaipėdos policininkai išskirtiniai tuo, kad vieninteliai Lietuvoje turi ir jūrų uosto...

Policininkus į jūrą palydėdavo ruonis nuotrauka, foto

Į LR buriavimo taurę Nidoje savaitgalį susirinkęs rekordinis skaičius buriuotojų iš Lietuvos,...

Beveik 200 buriuotojų Nidoje orai nepašykštėjo iššūkių nuotrauka, foto

"Smiltynės perkėla" jau pasiruošė artėjančiam vasaros sezonui. Šiemet jį tikėtasi pasitikti su...

"Smiltynės perkėla" pasiruošė vasaros sezonui nuotrauka, foto

Šiandien, gegužės 10 d. Nidoje startuoja tarptautinė Vl. ir V. Mamontovo atminimo...

Tarptautinėse varžybose Nidoje – beveik 200 buriuotojų nuotrauka, foto

Su A.Guoga Centro partija turi daugiau už konservatorius nuotrauka, foto

Lietuva, Iš visų 17 į Europos parlamentą šiemet žygiuojančių partijų ir komitetų, daugiausia...

Internetu parsisiuntė akacijų ir vos išvengė kalėjimo nuotrauka, foto

Lietuva, Neseniai mokslus baigęs jaunuolis sėdo į teisiamųjų suolą už, atrodo, nekaltai...

Šilutės laiškininkai važinėja elektriniais dviračiais nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šiaulių dviračių gamintoja „Baltik vairas“ pagal užsakymą Lietuvos paštui pagamino 210 elektrinių...

Probleminis vaiko elgesys kyla dėl konkrečios priežasties nuotrauka, foto

Psichologija, Visi esame susidūrę su netinkamu vaikų elgesiu, stengiamės pamokyti vaiką ar pabarti,...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...