2019 m. sausio 18 d. 23:49 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Laivas "Aukštaitis" baigia savo dienas

(1)

Laivas "Aukštaitis" baigia savo dienas nuotrauka, foto

Viliaus MAČIULAIČIO nuotr.

Po mėnesio iš buvusio Lietuvos karinių jūrų pajėgų (KJP) laivo "Aukštaitis" (F12) liks tik metalo laužo krūva. Šis laivas jau dvi savaites pjaustomas prie "Memelio miesto" krantinių.

Laivo pjaustymo darbais užsiima jį įsigijusi bendrovė APK, kuri pernai tokią pačią operaciją atliko ir su buvusiu KJP laivu "Žemaitis" (F11).

Pasak APK direktoriaus Dainiaus Paplausko, abu laivai per viešą aukcioną buvo įsigyti tiesiogiai iš KJP. Nei jis, nei KJP vado padėjėjas viešiesiems ryšiams Antanas Brencius neatskleidė, už kokią sumą buvo parduoti šie laivai.

"Iš esmės buvo parduoti ne laivai, o metalo laužas, nes po to, kai Vyriausybė priėmė sprendimus juos nurašyti, buvo demontuota visa ginkluotė ir kita įranga, kuri ateityje gali būti panaudota kietiems laivams. Kai kurie įrengimai mokymo tikslams buvo perduoti jūreivius ruošiančioms švietimo įstaigoms", - sakė A. Brencius.

Vyriausybės sprendime rašoma, kad F12 buvo pripažintas nereikalingu ir netinkamu naudoti, jo nebuvo kur pritaikyti dėl "fizinio ir funkcinio (technologinio) nusidėvėjimo". Pernai liepos 1-ąją jo likutinė vertė buvo 1,21 mln. litų.

Ši 1124 M "Albatros" tipo ("Grisha 3" pagal NATO klasifikaciją) fregata Kijevo gamykloje buvo pastatyta 1980 m. Lietuva jį iš Rusijos Federacijos Baltijos laivyno įsigijo 1992 m. Pirkimo sutartyje Lietuva įsipareigojo karinio laivo, jo ginkluotės ir šaudmenų neparduoti ir neperduoti trečiosioms šalims ar asmenims.

Tiek "Aukštaitis", tiek ir metais jaunesnis "Žemaitis" buvo ginkluoti zenitiniais-raketiniais kompleksais OSA-MA, suporintais 57 mm artilerijos pabūklais AK-725, artileriniais kompleksais AK-630, giluminėmis bombomis BB-1, reaktyvinių bombų svaidyklėmis RBS-6000, priešlaivine sistema SMERČ-2, stambaus kalibro kulkosvaidžiais DŠK.
Sprendimas dėl anksčiau KJP pasididžiavimu vadintos tos pačios klasės fregatos "Žemaitis" (F11) nurašymo Vyriausybėje buvo priimtas 2008-ųjų spalį. Tada šio laivo likutinė vertė buvo 2,31 mln. litų.

"Žemaitį" norėta atiduoti Lietuvos jūrų muziejui. Panašūs karo laivai eksponuojami ne viename Baltijos jūros uostamiestyje, pavyzdžiui, tačiau šis sumanymas muziejininkams pasirodė per brangus.

KPJ dabar turi kitą "Aukštaitį" ir "Žemaitį". "Aukštaičio" vardas šį kovą buvo suteiktas patruliniam laivui P14. Jis kartu su P11 "Žemaitis" ir P12 "Dzūkas" buvo įsigytas iš Danijos karinių pajėgų. Tai yra daugiafunkciniai "Flyvefisken"/"Standart Flex 300" klasės patruliniai laivai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

s

2010-05-31   15:31

IP: 78.59.13.98

o taip :) dbr turim senus isminuotojus, senus patriulinisu katerius, ir "naujus" patrulinius katerius kurie isvysto net 18mazgu :D :D :D (varsai) su plastmasiniu korpusu....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Alvydas Butkus šiuo metu vadovauja net trims atskiroms įmonėms: UAB "Klaipėdos laivų...

KLR dokai dar kurį laiką liks miesto centre nuotrauka, foto

Greitai švęsime Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-metį. Tačiau per visą tą laikotarpį mūsų...

Lietuvos jūrininkai toliau diskriminuojami nuotrauka, foto

Vakar į Lietuvos aukštąją jūreivystės mokyklą stažuotis atvyko 32 Ukrainos jūrų akademijų...

Lietuvoje stažuojasi Ukrainos dėstytojai nuotrauka, foto

Vakar įvyko pirmas Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir labai pesimistiškai nusiteikusių žvejų...

Priekrantės žvejai atsisakytų verslo gavę kompensaciją nuotrauka, foto

„Dragūnas“ sužaidė lygiosiomis su Minsko klubu nuotrauka, foto

Sportas, Baltijos vyrų rankinio lygos A grupės rungtynėse penktadienį Klaipėdos „Dragūno“ komanda...

Įspūdingiausia Lietuvoje sankryža: vairuotojai mato ne viską nuotrauka, foto

Klaipėda, Prie Klaipėdos esanti Jakų sankryža yra lyg vartai į uostamiestį, o į...

Brigadai „Žemaitija“ - treji nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį uostamiestyje vyko iškilminga motorizuotosios pėstininkų brigados "Žemaitija" 3-iųjų įkūrimo metinių minėjimas.

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (562) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...