2019 m. kovo 24 d. 09:25 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

“Laiškai iš jūros“ - ir interneto svetainėje

“Laiškai iš jūros“ - ir interneto svetainėje nuotrauka, foto

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Penktadienio vakarą pilnutėlėje Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos Gerlacho palėpėje buvo pristatyti naujieji Lietuvos marinistikos žurnalistų klubo „Marinus“ darbai, pirmą kartą pasinaudojus Europos Sąjungos parama ir įgyvendinant ES žuvininkystės projektą.

Startavo ką tik sukurta jūrinės ir žuvininkystės kultūros internetinė informacinė svetainė „Albatrosas.lt“. Šiuo metu joje jau yra 70-80 straipsnių, 500-600 nuotraukų, 10 filmukų ir pora radijo laidų. Klubo „Marinus“ prezidentas Vidmantas Matutis, pristatydamas svetainę, išreiškė viltį, kad ji labai greitai pilnės, o jos galimybės beribės.

Svetainėje jau dabar galima perskaityti trijų knygų elektronines versijas: Rimanto Ragaišio „Ko bangos nenuplovė“, Gedimino Pilaičio ir V. Matučio „Išplaukusiems ir negrįžusiems“ bei Žydrūno Naujoko ir žurnalistės Adelės Žičkuvienės „Laiškai iš jūros. Jūrų kapitono Naujoko žvejybos istorija“, pristatytą tik penktadienį.

Didžiausias vakaro siurprizas - parodytas šiek tiek daugiau kaip minutę trukęs, ko gero, 1967-1968 metų, filmukas apie locmaną Eimutį Astiką, „Marinus“ klubo pernai išleistos knygos „Mačiau žaliąjį spindulį“ autorių. Filmukas sutiktas plojimais, o pats E. Astikas, sėdėjęs salėje, tik paklausė: „Iš kur gavai?“.

Vakarą vedęs žurnalistas ir buriuotojas Venantas Butkus pažymėjo, kad anksčiau knygas žurnalistai ir kapitonai rašydavo atskirai, o Ž. Naujoko ir A. Žičkuvienės tandemas nuostabus. Jų knygoje -autentiški kapitono laiškai, rašyti 30 metų iš įvairių žvejybos rajonų žmonai Joanai ir dviem dukroms. Pasak kapitono Ričardo Lučkos, tai visų tais laikais Atlanto vandenyne žuvis gaudžiusiųjų Lietuvos žvejų istorija. „Žydrūnas atvėrė mums duris į praeitį. Naujokas pirmas Atlanto vandenyne išsikėlė Lietuvos vėliavą, drąsus vyras... „ – kalbėjo jis.

„Klausykite, kokie nuoširdūs laiškai“, - stebėjosi V. Butkus. Žurnalistė Vida Bortelienė pažymėjo, jog jie turi išliekamąją vertę, nes jau užaugo visa karta, kuri nėra parašiusi nė vieno popierinio laiko, kurios pasaulis sutelpa kišenėje, mobiliajame telefone. Ji sužavėta laiškų, kuriuose atsispindi vandenyne plūduriuojančio kapitono svajonė išsimaudyti Dubingių ežere su baltomis lelijomis, toks šeimos ilgesys kad oda šiurpsta jūrininkui lengviau kovoti su uraganais nei nepareiti namo.

Ž. Naujoko dukra Eridana, kalbėdama sunkiai tramdė jaudulį - šiemet netikėtai Anapilin išėjo mama, toji, kuriai rašyti laiškai. „Ši knyga – tėčio gyvenimas, kuris ne vien rožėmis klotas. Tolimojo plaukiojimo jūreivio šeimą lydėjo begalinė išsiskyrimo širdgėla, nerimas, ilgesys. Ji skaitė mažiausiai prieš mėnesį rašytus laiškus ir džiaugėsi eidama pasitikti laivo“, - kalbėjo Eridana.

Jos tėvas iš jūros parašė apie 400 laiškų, kurių didesnė dalis išliko. Juose dvi raudonos linijos – begalinis atsidavimas darbui ir meilė jūrai bei šeimos ilgesys.

Ž. Naujoko dukra tėčio pageidavimu perdavė bibliotekai unikalų dokumentą - radiogramą iš laivo, kuriame jos tėtis buvo kapitonas, perduotą iškart po sausio 13-osios įvykių Lietuvoje. Ji buvo adresuota ir Michailui Gorbačiovui, ir Lietuvos valdžiai, ir visiems laivams, ir žiniasklaidai, ir kt. Radiogramoje raginama viską spręsti taikiai. Įdomiausia, kad ją pasirašė ne tik lietuvių, bet ir kitų tautybių įgulos nariai.

Knyga „Laiškai iš jūros“ iliustruota tų laikų nuotraukomis, Ž. Naujoko žvejybos rajonuose pieštais jūrlapiai, ir su pabaisomis ir su undinėmis. Pats autorius per knygos pristatymą sėdėjo giliai susimąstęs, didelių kalbų nesakė, tik retkarčiais vos sulaikydavo ašaras. A. Žičkuvienė dėkojo visiems, kurie nors kiek prisidėjo prie to, kad šis unikalus jūrinis reliktas išvystų dienos šviesą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Nei Klaipėdoje, nei visoje Lietuvoje nėra tokios daugybės žmonių poilsiui ir pramogai...

Sovietmečio reliktai pramoginėje laivyboje sunkiai įveikiami nuotrauka, foto

Į redakciją skambinęs vyras piktinosi, kad keltų operatorius "TT-Line", kurio ro-pax laivai...

"TT-Line" keltai: pasigendama informacijos lietuvių kalba nuotrauka, foto

UAB "Banginis" ir Vakarų Lietuvos žvejų ir žuvies perdirbėjų konfederacijos vadovas Algirdas...

Kas laimės menkių ir ruonių karą? nuotrauka, foto

Apie neseniai Švedijoje, Stokholmo priemiestyje, vykusią didžiulę kasmetinę pramoginių laivų parodą pasakojo...

Švedijoje - medinių laivų renesansas nuotrauka, foto

Ispanijoje gyvenusi telšiškė laimę rado pajūry nuotrauka, foto

Žmonės, „Sakiau, jei į Lietuvą, tai tik prie jūros“, – šypsosi 15 metų...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Jono kalnelyje - neįtikėtini dalykai nuotrauka, foto

Klaipėda, Prieš metus, pernai kovą, buvo pradėti Jono kalnelio tvarkybos darbai, kurių vertė...

Airija – tik tramplynas į geresnį gyvenimą Lietuvoje nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Keturiolika metų Airijoje praleidęs daupariškis Rolandas Skersys į užsienį su žmona Audra...

Žmonės, Paskelbta prieš 12 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 21 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 41 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 46 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...