2018 m. birželio 18 d. 22:37 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

"Klaipėdos Smeltė" kol kas vilčių nepateisina

(15)

"Klaipėdos Smeltė" kol kas vilčių nepateisina nuotrauka, foto

PAJĖGUMAS. LKAB "Klaipėdos Smeltė" pajėgumas kur kas didesnis, nei šiuo metu ji krauna krovinių.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos rinkodaros ir bendrųjų reikalų direktoriaus Artūro Drungilo teigimu, nemažai uoste per pastarąjį penkmetį pastatytų terminalų jau po truputį pradėjo duoda grąžą. Tačiau yra ir tokių, į kuriuos Uosto direkcija daug investavo, bet norimos grąžos dar negauna.

Prie tokių, ko gero, būtų galima priskirti LKAB "Klaipėdos Smeltė" konteinerių terminalą. Jo apyvarta kol kas vis dar neauga taip, kaip tikėjosi Uosto direkcija, kaip prognozavo pati bendrovė. Užpernai krova augo gana neblogai, bet pernai ji sumažėjo 3,3 proc. Be Uosto direkcijos investicijų į krantines, pati bendrovė nemažai investavo lėšų į suprastruktūrą, kad šis terminalas dirbtų kaip konteinerių paskirstymo Baltijos jūroje punktas (habas). Tačiau tokios funkcijos jis iki šiol vis dar neatlieka.

Uosto direkcija į 90-96 krantinių rekonstrukciją, kuri buvo pradėta 2007 m., o baigta 2014 m., investavo 20,6 mln. eurų. "Klaipėdos Smeltės" kontrolinį akcijų paketą tarptautinė kompanija "Terminal Investment Limited" (TIL) įsigijo 2008 metais. Iki 2014 metų ji investavo daugiau kaip 70 mln. eurų.

Uosto direkcijos generalinio direktoriaus Arvydo Vaitkaus manymu, susidariusi situacija labai priklauso nuo rinkos sąlygų. Pasak jo, nors neretai uosto veikla vertinama kaip lokalios įmonės, tačiau jis užsiima tarptautiniu verslu ir yra labai priklausomas nuo pasaulinių tendencijų.

Drastiškai keičiantis kainų politikai pasaulinėje laivyboje, vykstant aršiai konkurencinei kovai vietoje buvusių keturių laivybos alijansų liko trys - vienas buvo sunaikintas. Jau porą metų laivybos kompanijos MSC ir "Mersk" yra susijungusios ir jų atskaitos uostas, A. Vaitkaus manymu, yra Gdanskas (Lenkija), o ne Klaipėda. Pasak Uosto direkcijos vadovo, belieka tikėtis, kad tokia situacija nesitęs amžinai.

Tapo savotiškais įkaitais

"Vertinkime situaciją, ką reiškia tas "habas" MSC Baltijos jūros regione. MSC nedirba nei iš Brėmerhaveno, nei iš Roterdamo. Ar "Klaipėdos Smeltė" liks jos potencialas? Viskas priklausys nuo to, kaip ateityje pasiskirstys krovinių struktūros. Mes ne veltui keliame klausimą dėl uosto rinkliavų. Kai kurios laivybos kompanijos mano, kad Klaipėdos uostas neturi rinkliavų apskaičiavimo būtent didiesiems okeaniniams laivams ir "transhipmentui" metodikos. Yra rengiama konkurencingumo studija. Šituo klausimu dirbama. Ką daugiau galėčiau pasakyti. Mes visi esame tapę savotiškais įkaitais", - sakė "Klaipėdos Smeltės" generalinis direktorius Rimantas Juška.

Jo teigimu, MSC laivai, dirbantys Gdanske, veža tik vietinius krovinius. Iš Gdansko MSC nedaro "transhipmento" į Baltijos jūros uostus. Kompanija "Maersk" Gdanske skirsto krovinius į Baltijos jūros uostus. "MSC laivai plukdo krovinius, kurie yra skirti tik Lenkijos rinkai. Mūsų regionas yra aptarnaujamas iš Havro, Roterdamo, Antverpeno ir Brėmerhaveno uostų", - sakė R. Juška.

Savininkų galvos skausmas, kaip išnaudoti efektyviai veikiantį terminalą.

Paklaustas, kada žadėtasis "habas" Klaipėdoje galėtų pradėti veikti, "Klaipėdos Smeltės" vadovas atsakė: "Negaliu prognozuoti savininko veiksmų. Mes kasmet važiuojame į susitikimus, kalbame apie tai, rodome savo potencialą ir profesionalumą. Pernai antrą ir trečią ketvirtį "Klaipėdos Smeltės" terminalo efektyvumas buvo toks, kad vienai krano linijai krovos greitis buvo geriausias visoje TIL grupėje. Tai rodo, kad mes galime efektyviai ir našiai dirbti ir nesame tie, kurie velkasi uodegos gale, kad nebuvo neteisingai investuota. Mes efektyvūs ir profesionalūs. Reikia išspręsti tik vieną klausimą - duoti mums užtektinai krovinių ir mūsų rezultatai bus dar geresni."

R. Juškos teigimu, kol kas krovinių mūsų rinkai nėra, t. y. jie neplukdomi didžiaisiais laivais, o paskui neiškraunami į mažesnius laivus, kurie juos išgabentų po Baltijos jūros uostus. Pasak bendrovės vadovo, vienintelis "transhipmentas" - tušti konteineriai, nes bendrovėje konteineriai yra remontuojami. Buvo organizuojama papildoma veikla prie "habinio" uosto, kuriame gali susikaupti gana dideli tuščių konteinerių srautai. "Mes tokį gamybos procesą suorganizavome, dirbome atsakingai. Turime vienintelį visose Baltijos jūros šalyse sertifikuotą konteinerių remonto depą. Mums atvežami konteineriai net iš Antverpeno uosto, mes juos suremontuojame pagal visus reikalavimus ir jie vėl išgabenami į Vakarų šalių uostus ir į juos kraunama tam tikra produkcija."

"Savo indėlį įdedame"

Pernai "Smeltė" perkrovė 180 tūkst. TEU (sąlyginių jūrinių konteinerių), terminalo importo-eksporto pajėgumas - apie 400 tūkst. TEU. Skaičiuojant ir "transhipmentą" bendrovė deklaruoja, kad gali krauti apie 600 tūkst. TEU.

"Mes savo indėlį įdedame. Mūsų indėlis į bendrą Klaipėdos uosto krovos taupyklę pavertus tonomis 2017 metais sudarė apie 3 milijonus. Žinoma, nemažą įtaką mums daro kaimynai, kurie pakrauna į konteinerius trąšas ir tie konteineriai pagal statistiką tenka mums. Bet kuriuo atveju tai gera partnerystė, kuri duoda naudos visam uostui. Taip, mes turime didesnį pajėgumą, negu šiandien yra krovinių. Bet tą klausimą sprendžia savininkai. Jų galvos skausmas, kaip išnaudoti efektyviai veikiantį terminalą", - sakė "Smeltės" vadovas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Sts operatorius

2018-03-09   20:03

IP: 84.46.250.138

Smeltės“ terminalo efektyvumas buvo toks, kad vienai krano linijai krovos greitis buvo geriausias visoje TIL grupėje.
O gal ponas R. Juska gali pakomentuoti ir operotoriu algas, kad kaip ziurkėms dėl surio, o jiems dėl algų kovoti!!!

mrr

2018-03-09   14:37

IP: 82.135.247.229

vargšas laikraštis - nesumokėjo redakcijai tai reikia papilti pamazgų

Senuolis

2018-03-09   10:53

IP: 86.100.14.215

A. Vaitkaus manymu susidariusi situacija labai priklauso nuo rinkos salygu.
Ale koks protingas, zino nuo ko priklauso....
O as senas kvailys galvojau, kad situacija priklaudo nuo praskrendanciu pauksciu.
Genialus dedas !!??

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Lietuvos nepriklausomybės 100-osioms metinėms paminėti, VšĮ „Klaipėdos šventės“ įgyvendina projektą - šimtmečio...

Legendinė jachta leisis į 100-mečio odisėją nuotrauka, foto

Seimas priėmė Šventosios valstybinio jūrų uosto pataisas, kuriomis nuspręsta nuo liepos 1...

Šventosios jūrų uosto valdymas perduotas Palangai nuotrauka, foto

Milijonierius į ekspedicijas poliariniuose regionuose plukdančiam klaipėdiečiui šturmanui Laimonui Choroščiai, savo akimis...

Pasaulio milijonierių gyvenimo kelionė - poliariniuose regionuose nuotrauka, foto

Vakar Klaipėdos valstybinio jūrų uosto taryba pritarė miesto bendrojo plano keitimo koncepcijai,...

Baiminasi invazijos į uosto teritoriją nuotrauka, foto

Kauno „Žalgiris“ 20-ą kartą tapo LKL čempionu nuotrauka, foto

Sportas, Kauno „Žalgirio“ komanda aštuntą kartą iš eilės tapo Lietuvos krepšinio lygos (LKL)...

Nukraujavusiam "Atlantui" - autsaiderių niuksas nuotrauka, foto

Sportas, Šiomis dienomis karšta ne tik Rusijoje vykstančiame pasaulio čempionate, bet ir po...

Seksas, melas, futbolas ir vyrų medžioklė nuotrauka, foto

Sportas, Kremlius nerimauja, kad rusės per daug nedraugautų su užsieniečiais ir nepasakotų...

Danės skvere - Joninių šventė nuotrauka, foto

Renginiai, Birželio 22 d. 20 val. Danės skvere prasidės Joninių šventė. Magišką vakarą...

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Renginiai, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...