2018 m. rugsėjo 20 d. 13:39 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Klaipėda gelbėja istorinę jachtą

(5)

Klaipėda gelbėja istorinę jachtą nuotrauka, foto

Legendinės jachtos “Lietuva” kapitaliniam remontui Klaipėdos miesto savivaldybė skyrė per 200 tūkst. eurų.

© Klubo “Ostmarina” nuotr.

Nesulaukusi iš Vyriausybės jokios paramos uostamiesčio savivaldybė ryžosi pati skirti pinigų legendinės jachtos „Lietuva“ kapitaliniam remontui.

Vienu iš nepriklausomybės šauklių vadinamam laivui šių metų Klaipėdos miesto biudžete numatyta per 200 tūkst. eurų, tad jachta „Lietuva“ dar ne vieną dešimtmetį garsins jūrinės valstybės vardą, joje bus ugdomi jaunieji buriuotojai.

„Tai nuostabi žinia ne vien Klaipėdai, bet ir visai valstybei. Jei ne šios investicijos, laivą būtų galima jau nurašyti. Šiemet jį iš paskutiniųjų palopysime, paremontuosime ir išplauksime į šimtmečio odisėją po Baltijos jūros valstybes. Dalyvausime ir regatose, tačiau simboliškai, nes lenktyniauti šia jachta nebeįmanoma. Po kapitalinio remonto ji bus visiškai atnaujinta. Štai tada, tikiuosi, garsinsime šalį ir pergalėmis lenktynėse“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo jachtos „Lietuva“ kapitonas Osvaldas Kudzevičius.

Osvaldas Kudzevičius: „Šis laivas yra ne tik jūrinės valstybės simbolis, bet ir savita asmenybių ugdymo kalvė.“

Vyriausybė nusigręžė

Prieš 42 metus statyta jūrinė jachta „Lietuva“ 1989-aisiais kartu su „Audra“ ir „Daile“ plaukė per Atlanto vandenyną skelbdamos žinią apie mūsų krašto nepriklausomybės siekį. Žygio tikslas buvo parodyti pasauliui, kad per 50 okupacijos metų Lietuva nemirė.

Buriuotojai išplukdė daugiau kaip 1000 laiškų – jie be cenzūros pasiekė Ameriką. Įgulų šūkis buvo „Lietuvos garbei, tautos vienybei!“ Iš trijų laivų dabar tik Klaipėdos miesto savivaldybei priklausanti „Lietuva“ dar plaukioja. Tačiau metams bėgant ir šios jachtos būklė vis prastėjo, todėl ne kartą buvo prabilta apie tai, kad laikas ją kapitaliai remontuoti arba pirkti naują, o istorinę – nugramzdinti Baltijos jūroje ar išsaugoti ir eksponuoti Lietuvos jūrų muziejuje.

„Kreipėmės ir dėl Europos Sąjungos fondų paramos, bet negalėjome jos gauti, – laivas priklauso savivaldybei. Reikėjo aiškių sprendimų, nes kalbame apie mūsų šalies istorijos dalį, o ne šiaip paprastą jachtą, dalyvavusią regatose. Sportinės varžybos „Lietuvai“, kaip ir „Žalgirio“ krepšinio klubui, reiškė gerokai daugiau. Atgavus nepriklausomybę šiame laive kasmet ugdomi jaunieji buriuotojai“, – aiškino O. Kudzevičius.

Klaipėdos valdžia ne kartą bandė apeliuoti į jūrinės valstybės statusą ir prašė Vyriausybės skirti lėšų jachtos remontui, bet nesėkmingai. „Siūlėme perduoti „Lietuvą“ kuriai nors valstybinei įstaigai, kad ši rūpintųsi laivu. Kalbėta apie Kultūros ministeriją, jai pavaldų Lietuvos jūrų muziejų, tačiau centrinė valdžia nedavė jokių galutinių atsakymų. Tada Klaipėdos miesto tarybos kolegijoje buvo nuspręsta jachtos remontui skirti pinigų iš miesto biudžeto. Pagaliau šių metų savivaldybės biudžete numatyta apie 206 tūkst. eurų laivo kapitaliniam remontui“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Turto skyriaus vedėjas Edvardas Simokaitis.

Anot jo, šį pavasarį bus skelbiamas konkursas, o remonto darbai galėtų prasidėti nebent pasibaigus buriavimo sezonui. „Norime rasti vieną rangovą, kuris atliktų visus darbus. Jie itin sudėtingi, specifiniai, todėl skelbsime tarptautinį konkursą. Lietuvoje gal net nėra įmonės, kuri galėtų visa tai padaryti“, – teigė uostamiesčio merijos valdininkas.

Prikels iš naujo

Paprašytas pakomentuoti, ar sugebės jachta šiemet Lietuvai minint valstybingumo atkūrimo šimtmetį dar išplaukti į jūrą, O. Kudzevičius nedaugžodžiavo. „Pernai, plaukiant į regatą, subyrėjo vairo mechanizmas. Jį paremontavome. Pasistengsime laivą paruošti šiam sezonui. Jachta gerokai pasunkės, nes reikės tvirtinti korpusą, todėl varžybose dalyvautume tik simboliškai. O planas – apiplaukti visas Baltijos jūros valstybes ir paskleisti žinią apie mūsų valstybės jubiliejų. Vidurvasarį ketiname aplankyti Latviją, Estiją, Švediją, Suomiją, Lenkiją, galbūt – Daniją. Jei nesubyrėsime kur nors pakeliui…“ – gūžtelėjo pečiais kapitonas.

Vėliau už minėtus 200 tūkst. eurų „Lietuva“ bus visiškai atnaujinta. „Galės dar keliasdešimt metų skrosti vandenis ir garsinti mūsų valstybę. Bus sumontuotas naujas variklis, įranga, navigacija, pakeistas denis, metalinis korpuso paviršius, buriavimo, valdymo mechanizmai, vidaus apdaila ir kita. Tai bus visiškai naujas laivas, tad galėsime vėl dalyvauti tarptautinėse regatose, siekti pergalių varžybose“, – optimistiškai kalbėjo O. Kudzevičius.

Kapitonas patikino, kad jachta ir toliau vykdys edukacinę misiją. Tie, kurie nori dar šiemet tapti jos įgulos nariais, gali registruotis, rašyti motyvacinius laiškus adresu lietuvos.igula@gmail.com.

„Prisidėti prie mūsų įgulos kviečiame tiek merginas, tiek vaikinus nuo 15 iki 25 metų. Esame suskaičiavę, kad iš 300 su mumis plaukusių jaunuolių beveik 30 įstojo į aukštąsias jūreivystės mokyklas, jas baigė arba dar mokosi. Kiti rinkosi jūrines specialybes Klaipėdos universitete, įsidarbino Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste. Tačiau dar daugiau žmonių tiesiog tapo buriuotojais, įsigijo jachtas ir dabar priklauso buriavimo klubams. Kai kurie jau po metų kitų grįžta pas mus ir vėl plaukia“, – pasakojo kapitonas.

O. Kudzevičiaus įsitikinimu, tai, ką jaunuoliai gauna plaukdami „Lietuva“, yra neįkainojama patirtis. „Susiformuoja suvokimas, kad pasaulis ir jo teikiamos galimybės – daug platesni, nei atrodė anksčiau. Jaunimas po kelionės arba dar per ją iš esmės pasveria savo norus, galimybes, svajones. Taigi šis laivas yra ne tik jūrinės valstybės simbolis, bet ir savita asmenybių ugdymo kalvė. Todėl faktas, kad jachtos gyvavimas bus pratęstas keliais dešimtmečiais, džiugus visos šalies žmonėms. Tiems, kurie myli jūrą, mėgsta iššūkius“, – pabrėžė jachtos „Lietuva“ kapitonas.

Žymos: jachta lietuva

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

to tranai

2018-03-06   17:37

IP: 86.100.77.116

Jai negali ir nesugebi tai lieka tik pykti. Nes jai reiketu keisti tai reiketu keistis nuo saves, o tai sunkiausia.

tranai

2018-03-05   13:38

IP: 78.60.175.150

O kodėl už tą remontą nesusimoka tie dykaduoniai, kurie ja ir plaukioja? Kodėl už kelių tranų hobį turi mokėti visi?

Aris

2018-03-03   14:47

IP: 193.214.75.166

Manau kad ir uostas su savo kompanijomis galėtų prisidėti prie istorinės jachtos remonto. Iš miesto tai nori įvairių lengvatų,o visi pinigai keliauja į Vilnių.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Daugelis žmonių net neįsivaizduoja, koks gražus yra povandeninis pasaulis Baltijos jūroje dideliame...

Narai nori atkreipti dėmesį į problemas po vandeniu nuotrauka, foto

Gilinimo darbai Malkų įlankoje vis buvo atidedami. Jų negalima buvo pradėti tol,...

Gilinimo darbai Malkų įlankoje - jau lapkritį nuotrauka, foto

Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje ir šiemet, kaip ir pernai, pradėjo mokytis tik...

Laivų mechanikų mažėja nuotrauka, foto

Su gargždiškiu Vaclovu Grigalausku, 26 metus išdirbusiu AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos...

"Dar tebesapnuoju laivus, krantines..." nuotrauka, foto

Vygaudas Ušackas kviečia klaipėdiečius susitikti nuotrauka, foto

Klaipėda, Mieli klaipėdiečiai ir pajūrio gyventojai,

Klaipėdos moterų drama: bijo siautėjančio užpuoliko nuotrauka, foto

Kriminalai, Po moters, šeštadienį vežimėlyje stūmusios vaiką, kraupios akistatos su užpuoliku Klaipėdos Šarlotės...

Krovinių dulkėtumas - ne tik Klaipėdos uosto problema nuotrauka, foto

Ūkis, Tai, kas dabar daroma Klaipėdos uoste stabdant krovinių dulkėtumą, olandai Roterdamo uoste...

Pavojaus varpai pajūryje – rezgamas planas kelia milžinišką grėsmę nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos politikų siekis mažinti Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) teritoriją išbraukiant iš...

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 54 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...