2019 m. balandžio 26 d. 03:05 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Kapitonas prašo žodžio: "Negalima taip elgtis su uostu"

(29)

Kapitonas prašo žodžio: "Negalima taip elgtis su uostu" nuotrauka, foto

KAPITONAS. "Aš ne mažesnis patriotas, bet gerai žinau, kad jeigu uostas gerai gyvens, bus gerai ir miestui", - sako Sigitas Šileris.

Tolimojo plaukiojimo kapitonas Sigitas Šileris nepritaria "reketininkams", atakuojantiems uostą ir reikalaujantiems iš jo pinigų. Jis juokauja, kad tada ir Seimas turi mokėti Vilniaus miestui mokestį, nes seimūnai gadina orą sostinėje, vaikšto, vilniečiams pridaro nepatogumų.

Iš spaudos sužinojęs, kad grupė Seimo narių įregistravo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatymo pataisą, kurią priėmus Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija būtų įpareigota nuo kitų metų į Klaipėdos miesto biudžetą pervesti 10 proc. visų jos gaunamų pajamų, kapitonas S. Šileris, beje, turintis ir apskaitos bei įmonės ūkinės veiklos analizės specialybę, panoro išsakyti savo nuomonę.

"Tai savotiškas reketas. Kiekvieną investuotoją mes pasitinkame su raudonu kilimu, 10 metų atleidžiame nuo pelno mokesčio, įrengiame jam infrastruktūrą - kad tik jis ateitų. O kai įmonė Klaipėdoje dirba gerai, nori plėstis, imame reikalauti, kad mokėtų 10 proc. nuo gaunamų pajamų. Aš galėčiau pateikti siūlymą, kad ir ligoninės turėtų atiduoti miestui po 10 proc. savo pajamų. Uostas - tokia pati valstybinė įstaiga. O gal ir merija galėtų prisidėti prie tokios iniciatyvos", - kalbėjo S. Šileris.

Pasak kapitono, toks variantas galėtų būti, jeigu uostą valdytų Savivaldybė arba ji būtų jo akcininkė. Tokių atvejų pasaulyje yra. Ir tas pats Roterdamas (Nyderlandai), apie kurį dažnai kalba Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, ta pati Kopenhaga (Danija). Pasak S. Šilerio, kažkodėl pamirštama pasakyti, kad Roterdamo miestas iš pradžių įdėjo į uostą milijardus eurų, o dabar gauna grąžą.

"Manau, neteisingai mąsto Seimo nariai Agnė Bilotaitė, Naglis Puteikis, Algimantas Kirkutis, Dainius Kepenis ir kiti. O Eugenijus Gentvilas šiuo klausimu turėtų apskritai susilaikyti. Būdamas Uosto direkcijos vadovu tokios sistemos miesto naudai nepasiūlė, nors būtų įėjęs į miesto istoriją kaip jo gelbėtojas. Todėl dabar tuo klausimu jis neturėtų diskutuoti, nes tai nemoralu", - savo nuomonę išsakė S. Šileris ir pridūrė, kad tas įstatymas, kurio pataisą norima daryti, priimtas tik uostui, o ne visoms valstybės įmonėms.

"Aš ne mažesnis patriotas"

Kapitono S. Šilerio manymu, valdžios atstovai prieš siūlydami tokį veiksmą visų pirma turėtų pasižiūrėti, kaip jis "įsipaišys" į visus Lietuvos finansinius, valstybinių įmonių ir daugybę kitų įstatymų. "Jeigu tai būtų padaryta, po kurio laiko Valstybės kontrolės ir STT vyrukai gali ateiti pas Uosto direkcijos vadovą Arvydą Vaitkų, uždėti jam antrankius ir išsivesti, nes būtų neteisingai naudojamos valstybinės lėšos", - juokavo S. Šileris.

Pasak kapitono, negalima taip elgtis su uostu - melžti vienintelę karvutę Klaipėdoje, duodančią darbo ir atlyginimus klaipėdiečiams. Uostininkai perka prekes uostamiesčio parduotuvėse, moka mokesčius ir jau vien tuo prisideda prie miesto gerovės.

"Nežinau, kaip reikia nemylėti Klaipėdos ir uosto, kad galima siūlyti tokius dalykus. Jeigu žmogui diskomfortas gyventi šiame mieste, jis gali išvažiuoti į Salantus ar dar kur nors, kur ramu, ežeriukai, ir kasdien važinėti į darbą Klaipėdoje. Manau, kad uosto ūžesys daugybei klaipėdiečių sukelia tik geras emocijas, nes tai pinigai, atvežti į Klaipėdą. Kuo didesnė uosto apyvarta, tuo daugiau jis vienokiu ar kitokiu būdu palieka pinigų miestui. Išmesti idėją labai lengva. Esą tie seimūnai Klaipėdos patriotai. Aš ne mažesnis patriotas, bet gerai žinau, kad jeigu uostas gerai gyvens, bus gerai ir miestui. Jeigu uostas blogai gyvens, Klaipėdai bus labai liūdna. Negalima vadovautis momentinėmis idėjomis", - kalbėjo kapitonas S. Šileris.

Valstybė investuoja į savo uostą

Pirmaisiais Lietuvos nepriklausomybės metais, kai uosto struktūra dar buvo visai kitokia, kurį laiką S. Šileris buvo Klaipėdos valstybinio prekybos uosto vadovu ir prisidėjo prie Uosto įstatymo rengimo.

"Kai rengėme pirminius uosto dokumentus, įrodėme, kad uostas yra ne pelno siekianti organizacija. Jis visą pelną investuoja į uosto infrastruktūrą. Buvusiam susisiekimo ministrui Jonui Biržiškiui ir tais laikais dirbusiems valdžios vyrams reikia pastatyti paminklą, kad jie tai suprato. Klaipėdos uostas iš sovietinio sugriuvusio uostelio tapo pažangiu uostu, nes jam nereikėjo mokėti visų tų mokesčių. Uostas priklauso valstybei, iš jos jis nereikalauja pinigų, pats jų užsidirba. Jam neskiriama mokesčių mokėtojų pinigų.

Buvo visokių bandymų paimti pinigų iš uosto, ypač kai valstybei jų trūko. Dabartinis Uosto direkcijos vadovas A. Vaitkus, padedamas tuometinio premjero Algirdo Butkevičiaus, apgynė nuostatą, kad uostas nemoka mokesčių valstybei, bet pats užsidirba savo plėtrai. Valstybė sugalvojo būdą, kaip padėti savo uostui. Ta pagalba - mokesčių neėmimas. Taip elgdamasi valstybė į jį investuoja. Ir tos investicijos dabar skaičiuojamos milijonais eurų", - kalbėjo S. Šileris.

Ir po tiek metų jis vis dar yra įsitikinęs, kad Klaipėdos uostas savo struktūra yra optimalus, geriau nieko nebuvo galima sugalvoti. Nors pati Uosto direkcija krovinių nekrauna, plėtodama uosto infrastruktūrą ji gerokai prisideda prie krovinių srautų augimo.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2017-03-19   13:28

IP: 88.119.136.18

Klaipėdos uostamiesčio bendruomenei reikia darnaus - konteinerinio, neteršiančio ir sveiko uosto. Toks gali būti tik municipalinis uostas.

Senolis

2017-03-19   12:00

IP: 86.100.14.215

Liepoja ir venspilis buvo biedni uz biednesnius, o dabar zydeti zydi. Paklausus kaip jus taip susitvarkete ,atsako ; mes turime uostus.
Tai kaip cia gaunasi, vieniems uostai padeda , o kitiems .....
Keista kapitono pozicija.

Ar

2017-03-19   05:55

IP: 78.57.219.197

uostas nera didziausias miesto tersejaaaas,zmoniu sveikatos gadintojas,teritoriju uzurpatorius ir vis naujai puciamas balionas patikliems miestieciams....o nusenusi kapitona palikim iliuziju pasakoje...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Išsakyti savo nuomonę dėl pastarųjų įvykių pertvarkant jūrinį sektorių panoro ir tolimojo...

Saugi laivyba: ne optimizavimas, o improvizavimas nuotrauka, foto

Vasaros antroje pusėje planuojama pradėti Centrinio Klaipėdos terminalo (CKT) naudojamo pirso ilginimo...

Didėja laivai, ilgėja pirsai nuotrauka, foto

Žiniasklaidoje pasklidus, kad Klaipėdos valstybinio jūrų uosto vadovo postą rengiamasi atiduoti ,,Maxima...

Neigia gandus apie galimą uosto vadovą nuotrauka, foto

Antradienį skelbiama navigacijos pradžia eksploatuojamuose Lietuvos valstybinės reikšmės vidaus vandenų keliuose. ...

Vidaus vandenų keliuose - navigacijos sezono pradžia nuotrauka, foto

„Žalgirio“ sezonas Eurolygoje - baigtas nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos čempionas Kauno „Žalgiris“ savo pasirodymą 2018–2019 metų sezono Eurolygos varžybose baigė...

„Neptūnas“ iškovojo penktąją pergalę iš eilės nuotrauka, foto

Sportas, Visas rungtynes pirmavęs Klaipėdos „Neptūnas“ (25-7) iškovojo penktąją pergalę iš eilės „Betsafe–LKL“...

Planuoja revoliuciją vairuotojams nuotrauka, foto

Lietuva, Ketvirtadienio rytą vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas su žurnalistais lenktyniavo ...

Įteiktos Metų mokytojo premijos nuotrauka, foto

Švietimas, Ketvirtadienį Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje premjeras Saulius Skvernelis ir ministras...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...