2018 m. lapkričio 20 d. 00:44 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

K. Macijauskas - dešimtasis Lietuvos kariuomenės generolas

(1)

2005-02-24, 12:00

Vidmantas MAŽIOKAS

K. Macijauskas - dešimtasis Lietuvos kariuomenės generolas  nuotrauka, foto

Karinės pajėgos

Lietuvos karinių jūrų pajėgų vadas flotilės admirolas Kęstutis Macijauskas beveik 10 metų tarnavo povandeniniuose laivuose

Nepriklausoma Lietuva jau turi antrą flotilės admirolą.

Vasario 15 d. Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, atsižvelgdamas į krašto apsaugos ministro Gedimino Kirkilo teikimą, pasirašė dekretą, kuriuo suteikė flotilės admirolo laipsnį Karinių jūrų pajėgų (KJP) vadui kapitonui Kęstučiui Macijauskui.

Nepriklausomoje Lietuvoje tokį laipsnį dar turi buvęs KJP vadas Raimundas Baltuška. Flotilės admirolas - jūrinis laipsnis, o brigados generolas - jo atitikmuo sausumos kariuomenėje.

44 metų K. Macijauskas yra dešimtas nepriklausomos Lietuvos kariuomenės generolas, vienuoliktas - gynybos štabo viršininkas pulkininkas Vitalijus Vaikšnoras, kuriam tuo pačiu dekretu suteiktas brigados generolo laipsnis. Beje, iš 11 Lietuvos generolų aktyviai šiuo metu veikia tik 7.

K. Macijauskas: "Tokio aukšto laipsnio suteikimas man yra viso KJP kolektyvo, kurį sudaro 700 žmonių, darbo įvertinimas. Tai karinio laivyno svarbos pripažinimas".

Norėjo būti jūreivis

K. Macijauskas, gimęs Zarasų rajone, Dusetose, sako pats nežinąs, kodėl visą laiką norėjęs būti jūreivis. Beje, jo tėvas Kazimieras Macijauskas 15 metų žvejybos laivais plaukė į jūrą, buvo kokas. Dabar jam 74-eri, ir jis gali didžiuotis savo vieninteliu sūnumi. Kęstučio Macijausko mama, dirbusi felčere, nenorėjo, kad sūnus būtų karininkas, bet savo nuomonės nepiršo. Tos akimirkos, kai sūnus tapo flotilės admirolu, ji nebesulaukė.

Pats Kęstutis Macijauskas turi du sūnus. Vyresnysis Artūras, kuriam 20 metų, mokosi Vilniuje, Karo akademijoje. Ką apie savo ateitį galvoja jaunėlis aštuoniolikmetis Romualdas, tėvui dar nepranešta. K. Macijausko žmona Svetlana dirba finansininke Lietuvos jūrų muziejuje.

Flotilės admirolo K. Macijausko hobis - medžioklė, nors dabar jai lieka labai mažai laiko. Patinka bendrauti su kitokiais žmonėmis, pasinerti į visiškai kitokius gyvenimiškus reikalus. Tarp medžiotojų admirolas turi gerų draugų. Beje, nuo 6 klasės jis mėgsta būti varovu, ir šios ligos neatsikratė iki dabar.

K. Macijauskas juokauja, kad jo šeima yra susiskirsčiusi į dvi partijas: žmona ir jaunesnysis sūnus yra žalieji, o jis su vyresniuoju sūnumi - medžiotojai.

Povandeniniuose laivuose

Mokytis į Kaliningradą Kęstutį nuvežė tėvas. 1984 metais K. Macijauskas baigė Kaliningrado karinės jūrų akademijos Ryšių fakultetą. Įgijęs pirmąjį karininko laipsnį, buvo paskirtas į buvusios Sovietų sąjungos Šiaurės povandeninių laivų flotilę. Plaukiojo strateginiame atominiame povandeniniame laive kaip diviziono karininkas. Vėliau buvo paskirtas kovinės dalies vadu. Dirbo dviejuose povandeniniuose laivuose. Iš viso juose tarnavo beveik 10 metų. Yra tekę ir po ledu plaukioti, tačiau sužinoti daugiau apie šį įdomų ir sunkų jo gyvenimo epizodą nepavyko. Admirolas sako ir žmonai apie tai nepasakojąs.

Dabar ne ką lengviau

Kai 1991 metais Lietuva atsiskyrė nuo Sovietų sąjungos, K. Macijauskui reikėjo apsispręsti - likti ir toliau eiti tarnybą Rusijoje ar grįžti į Lietuvą. Ne iš karto jį paleido iš tarnybos, nes buvo kovinės dalies vadas, turėjo 3 rango kapitono laipsnį (sausumoje atitikmuo - majoras).

K. Macijauskas sako, jog tėvynėje greitai suvokęs, kad norint dirbti kitą, ne "karišką" darbą reikia specialaus pasirengimo ir jį mėgti. Jis nenorėjo stovėti turguje ir kuo nors prekiauti.

1992 metais K. Macijauskas pradėjo tarnybą besikuriančiame Lietuvos karo laivyne. Pirmosios pareigos - mokymo centro viršininkas. Nors jis savęs nelaiko itin aktyviu KJP kūrėju, tačiau gerai prisimena tuos laikus, nemigo ir nerimo kupinas naktis, kai nebuvo nei žmonių, nei uniformų, nei, žinoma, pinigų.

"Tada buvo sunku, bet įdomu. Ir dabar ne ką lengviau. Laivai sensta, juos reikia keisti. 2006 metais laivas minų medžiotojas turės būti integruotas į NATO priešmininių laivų junginį. Po kurio laiko reikės nurašyti fregatas "Aukštaitis" ir "Žemaitis". Jos bus pakeistos patruliniais laivais. Beje, tai nebus seni laivai, jiems apie 10 metų amžiaus. Visuomenė neturėtų būgštauti - ir be fregatų garantuosime teritorinių vandenų ir ekonominės zonos apsaugą. Pagal planą jas turėtume pakeisti 2007-2008 metais, galimas daiktas, tai padarysime anksčiau",- "Vakarų ekspresui" sakė K. Macijauskas.

K. Macijauskas 1994 - 1995 metais mokėsi Karinių jūrų pajėgų štabo koledže JAV. 1997-1999 metais vadovavo KJP Jūrų pakrančių stebėjimo tarnybai, o 1999 metų balandį paskirtas KJP vadu. Pernai jis baigė pusmetines studijas NATO gynybos koledže Romoje.

Vidmantas MAŽIOKAS

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

„Tyrimas dar nėra baigtas, dar yra atliekamas, laukiama specialistų išvadų. Dalis...

Liūdnai pasibaigusios regatos tyrime įtariamųjų kol kas nėra nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija tapo arbitre kilus konfliktui tarp Smeltės gyvenamojo kvartalo...

Kam prieiga prie Smeltalės upės užtverta, o kam ne? nuotrauka, foto

Didelio turistų susidomėjimo sulaukusį kelionės į Nidą katamaranu būdą 2014 m. pasiūliusi...

„Smiltynės perkėla“: laivo į Nidą teks palaukti nuotrauka, foto

BNS agentūros išplatintame Susisiekimo ministerijos pranešime teigiama, kad Europos Komisija (EK) šiemet...

Dvi vyriausybės dalyvavo sprendžiant ginčą nuotrauka, foto

Vienintelė karta per Lietuvos istoriją, kuri nesugeba užauginti vaikų be Šakalienės? nuotrauka, foto

Nuomonės, Aš esu Jurga, dviejų vaikų mama. To visada užteko mūsų žemėje –...

Klaipėdoje karaliavo žiemos sportas nuotrauka, foto

Sportas, Ant Klaipėdos "Akropolio" ledo net tris dienas vyko žiemos sporto šakų festivalis...

Kalėdos Klaipėdoje bus stebuklingos nuotrauka, foto

Klaipėda, "Kalėdos Klaipėdoje šiais metais bus stebuklingos, pasipuošusios gyvomis, žaliomis eglutėmis ir dar...

Lijundra ir plikledis gali apsunkinti eismą nuotrauka, foto

Automobiliai, Antradienio naktį Lietuvoje eismo sąlygas sunkins plikledis ir lijundra, įspėja kelininkai.

Nuomonės, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...