2019 m. gegužės 27 d. 14:01 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Jūreivystės mokykla "atsikando" jachtos

(13)

Jūreivystės mokykla "atsikando" jachtos nuotrauka, foto

PARDUODAMA. Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla skelbia varžytines ir parduoda jachtą "Litas".

© Redakcijos archyvo nuotr.

Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla šiemet gruodžio 11-ąją varžytinėse bandys parduoti prieš kelerius metus dovanų gautą jachtą "Litas", vienintelį savo turimą laivą. Deja, jis šiai įstaigai - prabangos dalykas. Jai reikia jalų.

1990 metais pastatytos 12 m ilgio jachtos "Litas" pradinė kaina - 30 tūkst. Lt. Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktorius profesorius Viktoras Senčila sako, kad laivas parduodamas už automobilio kainą.

Lietuvos bankas jachtą "Litas" mokyklai už simbolinę kainą pardavė 2007-aisiais. Jos būklė buvo pakenčiama, tačiau po kurio laiko prireikė remonto, o tai pareikalavo lėšų. Be to, teko samdyti kapitoną, bendrovei "Klaipėdos laivų remontas" mokėti už jachtos stovėjimą Pilies uostelyje ir t. t. Negana to, daugelis buvo nepatenkinti. Kapitonas norėjo didesnės algos, studentai pageidavo būti aprūpinti maistu ir t. t. Taigi išlaidų jachta reikalavo daug, o naudos davė mažai. Ieškota išeities.

Pernai "Litas" buvo perduotas naudotis Osvaldo Kudzevičiaus vadovaujamam jaunimo sporto klubui "Ostmarina". Pasibaigus sezonui vėl iškilo poreikis jachtą paremontuoti, o O. Kudzevičiaus pateiktoje ataskaitoje nurodoma, kad ja plaukė 4 studentai ir 90 svečių. Vėlgi mokyklai tai naudos nedavė.

Pasiūlymų iš mokyklos direktorato, kaip būtų galima panaudoti jachtą "Litas" studentų naudai, nesulaukta.

Padaryta klaida

Jūrininkų rengimui keliami gana dideli tarptautiniai reikalavimai, pavyzdžiui, laivo vandentalpa turi būti ne mažesnė kaip 500 t, praktikai vadovauti gali tik profesionalaus jūrininko diplomą turintis žmogus ir t. t. Suprantama, jachta "Litas" kaip mokomoji jūrininkų priemonė taip pat buvo netinkama.

"Turint omenyje jūrinę praktiką, plaukiojimo jachta vertė - nulinė, tai daugiau pramogos dalykas, skirtas keliems išrinktiesiems. Manau, padarėme klaidą perimdami jachtą iš banko", - sakė V. Senčila.

Ir vis dėlto "Litas" buvo vienintelis "gyvas" mokyklos turimas laivas.

Jalams nėra vietos

Direktoriaus teigimu, mokyklai reikia jalų (irklinės valtys, kurių įgulos - 8 žmonės, o 6 iš jų - irkluotojai), kuriais gali plaukti po 8-10 žmonių. "Reikėtų, kad laivu galėtų pasinaudoti ne keli žmonės savo malonumui, o visas pirmas kursas, 100-150 studentų, turėtų galimybę pajausti vandenį, vėją, supimą", - mano V. Senčila. Beje, Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla kartu su Palangos miesto savivaldybe buvo parengusi projektą, skirtą Šventosios buriavimo mokyklos atkūrimui. Ne jachtos, bet jalai būtų buvę laikomi Palangos savivaldybei priklausančioje Šventosios uosto dalyje.

Tačiau paraiška įgyvendinti tokį projektą buvo atmesta. V. Senčila sako ir dabar neatsisakąs jalų įsigijimo idėjos. Jo teigimu, pinigai šiuo klausimu vaidintų tik antraeilį vaidmenį. Svarbiausias dalykas - nėra vietos, kur tuos jalus laikyti. Jeigu mokykla gautų vietą prie vandens, ji pasirūpintų ir jalų nuleidimo į vandenį įranga, pastatytų angarus, įrengtų mokymo klasę ir kt.

Ta mokymo baze galėtų pasinaudoti ir moksleiviai. Šiuo klausimu kalbėta ir su Klaipėdos miesto savivaldybės, ir su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos atstovais. Žinia, buvo žadėta pietinėje uosto dalyje statyti valčių prieplauką, kurioje turėjo įsikurti ir vaikų buriavimo mokykla "Suominis". Galbūt ten būtų atsiradę vietos ir jūreivystės mokyklos jalams.

Deja, šio projekto, kur jau ir statybos darbų rangovas buvo parinktas, įgyvendinimas sustabdytas. Mat Vyriausybei priėmus nutarimą, pagal kurį ir Uosto direkcija 50 proc. pelno, t. y. 34 mln. Lt, turi pervesti į šalies biudžetą, pastaroji pirmiausia atsisakė vadinamųjų socialinių projektų, kurie vargu ar atsipirktų.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

:)

2012-12-06   13:18

IP: 158.129.206.228

Prisipirks Jalu ir ugdys profesionalius irkluotojus :D

komentatorius

2012-12-06   10:47

IP: 77.241.204.2

Kažkaip nemačiau nei praėjusiais metais nei užpraėjusiais metais tos jachtos vandeny, įdomu iš kur tokia įdomi ataskaita pas kudzevičių, matyt ant kranto buriavo :) Marichodkėj taigi moko laivų rangouto ir takelažo tai patirtis ant jachtos vien tam jau yra naudinga, gali realiai pačiupinėt ant jachtos visą tą įrangą, vėjus šneka kažkokius čia.

bedarbis škiperis

2012-12-06   10:13

IP: 82.135.166.42

Siųlau parduot Kl.universitetui. Jis perka beleką. Galės "įrengt"laboratorijas kaip "Brabanderyje", "mokyt"buriuot studedntus ir "ieškot" povandeninių lobių ir neatrastų salų LT ekonominėje Baltijos jūros dalyje.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Jūrų kapitonų asociacijos narys, Klaipėdos universiteto profesorius Vytautas Paulauskas neseniai grįžo iš...

Piratavimas "persikrausto" į Viduržemio jūrą nuotrauka, foto

Šiemet rugsėjį duris atvers Klaipėdos jūrų kadetų mokykla. Deja, Lietuvoje žmonės dar...

Jūrinis rengimas Jungtinėje Karalystėje nuotrauka, foto

Redakcija sulaukė vairuotojų skundo dėl labai ilgai, visą dieną, trunkančių muitinės procedūrų...

Muitininkų trūksta, bet katastrofos nėra nuotrauka, foto

Klaipėdos policininkai išskirtiniai tuo, kad vieninteliai Lietuvoje turi ir jūrų uosto...

Policininkus į jūrą palydėdavo ruonis nuotrauka, foto

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Laisvos darbo vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Klaipėda, Laisvų darbo vietų sąrašas2019-05-27Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja,...

Vakarų Lietuvos kriminalinė kronika nuotrauka, foto

Kriminalai, Apvogė nepažįstami vaikinai

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: Tiltų g. 26ARezervacijų tel.: 8 46 211 390

Klaipėda, Paskelbta prieš 28 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Patarimai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...