2019 m. vasario 18 d. 13:52 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Jachtos lietuviškais moteriškais vardais

2018-08-09, 13:00

Akvilė GRIGAITYTĖ

Jachtos lietuviškais moteriškais vardais nuotrauka, foto

KRUIZAS. Šalia Pilies uostelio stovintis kruizinis laivas "Costa Pacifica" taip ir traukia žvilgsnį.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

"Aš ką tik nuo krano", - pasitinka mus Klaipėdos pilies uosto kapitonas Vilius Bartusevičius. Kelioms minutėms palikęs uosto darbus, kapitonas sutinka aprodyti uosto teritoriją ir supažindinti mus su buriuotojų kasdienybe.

Svečiai iš viso pasaulio

Rami popietė Klaipėdos pilies uoste. Nuo saulės spindinčios jachtos lengvai siūbuoja. Uostas jų pilnutėlis - dalis plūduriuoja vandenyje, dalis iškelta ant kranto. Jachtų šeimininkų net su žiburiu nerasi: vieni, matyt, klajoja po Klaipėdą, kiti karštą dieną leidžia Nidoje. Pasak kapitono, Nida yra populiariausia lankytina vieta, ypač vokiečių.

VĖLIAVOS. Ant stiebo kabančios vėliavos praneša, iš kokių šalių yra atvykę svečiai. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Uoste ant stiebo iškeltos plevėsuojančios vėliavos rodo, kad šiuo metu yra atplaukę svečių iš Prancūzijos, Danijos, Vokietijos, Šveicarijos, Rusijos. Daug kas atvyko į Kuršių marių regatą, kuri, kapitono teigimu, buriuotojams yra kaip atlaidai.

Uostas - kaip antri namai

Atvykę į uostą buriuotojai dažniausiai čia apsistoja kelis mėnesius. Uosto paslaugų pasirinkimas gana platus: nuo skalbimo mašinų iki laivo iškėlimo ant krantinės. Atvykėliai dažniausiai gyvena savo jachtose - jose valgo, miega. Būna, kad vienoje nedidelėje jachtoje gyvena du žmonės, būna, kad susitalpina ir aštuonių žmonių kompanija. Dažniausiai čia apsistoja poros, bet pasitaiko ir tokių, kurie atvyksta su visa šeima.

Beje, kiekvienoje jachtoje yra iškelta nedidelė Lietuvos vėliava. Taip rodoma pagarba šaliai, į kurią esi atvykęs. Kapitonas pasakoja, kad kai kurie keliautojai iškelia visų šalių, kuriose yra buvę, vėliavėles. Tai savotiškas būdas pasididžiuoti.

GYVENIMAS. Kai kurie laivelių savininkai gyvena Pilies uostelyje po kelis mėnesius. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Yra buvę tokių atvejų, kad jachtoms atvykus į uostą teko apsisukti ir plaukti atgal - uoste nebebuvo vietos prisišvartuoti! Kad nebūtų panašių nemalonumų, buriuotojai iškart susiplanuoja vizitą ir rezervuoja vietą savo laivui. Labai anksti planuoti nereikia - pakanka pranešti likus kelioms dienoms iki atvykimo, bet būna tokių, kurie, kruopščiai susiplanavę kelionę, vietą rezervuoja prieš kelis mėnesius.

Istorinėje vietoje - istoriniai laivai

Žengiame toliau beveik prieš pusantro šimto metų vokiečių laivų statytojų sukonstruoto metalinio elingo link. Čia laikomi jau iškelti dideli laivai. Į akis krenta didelis ir senas medinis laivas, kuris jau po truputį tręšta. Atrodo, kad jeigu jis prabiltų, papasakotų daugybę kvapą gniaužiančių istorijų. Pamatėme ir guminę valtį, kuri naudojama karinėms pratyboms. Jos vidus gan neįprastas - kiekvienam kariui individuali vieta atsisėsti.

KAPITONAS. AB "Klaipėdos laivų remontas" Klaipėdos pilies uosto kapitonui Viliui Bartusevičiui sezono metu sunku surasti laisvą minutę. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Toliau einame judančiu mediniu tiltu, kuris yra vadinamas pontonu. Šioje krantinėje prišvartuota jau daugiau laivų. Yra ne tik jachtų, bet ir katamaranų, katerių. Be gausybės naujų, restauruotų laivų, išvydome ir garsiąją jachtą "Lietuva". Labiausiai į akis krito didžiulis kruizinis laivas "Costa Pacifica", buvęs Kruizinių laivų terminale, šalia kurio yra ir Pilies uostas. Kapitonas sako, kad tokį laivą prišvartuoti užtrunka maždaug pusvalandį.

Laivai sunumeruoti ir surikiuoti

Žvalgantis į jachtas pro akis neįmanoma praleisti jų pavadinimų. "Dažniausiai jachtas pavadina šeimos narių vardais", - sako kapitonas. Ir iš tiesų ant daugumos laivų puikuojasi moteriški lietuviški vardai. "Pavyzdžiui, "Regina", "Rasa", "Giedrė", "Gabija", "Sandra", "Ema", "Alina" ir t. t. Beje, jachtos turi savo valstybinį numerį - visai kaip automobiliai.

VARDAI. Daugelis jachtų yra pavadintos lietuviškais moteriškais vardais. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Kiekvienas laivas, saugomas Klaipėdos pilies uoste, turi savo nuolatinę vietą. Taip yra todėl, kad ir laivų šeimininkams, ir uosto darbuotojams būtų paprasčiau. Taip uoste yra kuriama tvarka ir sistema.

PASIRUOŠIMAS. Ko gero, šio laivo savininkas keliauja ir vandeniu, ir sausuma. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Apsilankymas uoste prabėga akimirksniu. Aplinkui nerimsta uosto darbai - tolumoje matyti kranai, keliantys sunkius laivus. "Svarbiausia, laivo neišsiūbuoti", - išduoda paslaptį kapitonas. Paklaustas, ar reikia specialių gebėjimų naudotis kranu, kapitonas šmaikštauja, kad krano valdymas - kaip žaislinio pulto. Jeigu vaikystėje turėjai mašinėlę, valdomą pultu, - problemų nekils. V. Bartusevičius atsisveikinęs uosto krantine grįžta prie krano - jo laukia dar daug darbų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Jūrinės kultūros koordinacinė taryba iki vasario 22 d. laukia pasiūlymų "Albatroso" apdovanojimams.

Prašoma siūlyti kandidatus "Albatroso" apdovanojimams nuotrauka, foto

Šiemet kovą ant Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos pastato sienos J. Janonio...

Atminimo lentelė buvusiam "Laivininkystės" vadovui nuotrauka, foto

Tenkindami skaitytojų pageidavimą, retkarčiais pasižvalgome, kas vyksta už uosto tvoros. Šį kartą...

Uoste - krovos terminalas, neturintis geležinkelio nuotrauka, foto

Netrukus prasidės UAB Klaipėdos konteinerių terminalo (KKT) naudojamų 143-143A krantinių rekonstrukcija. Terminalo...

KKT: 2019-ieji iššūkių metai nuotrauka, foto

10 svarbiausių atsakymų apie pensijų kaupimą nuotrauka, foto

Lietuva, 10 svarbiausių atsakymų apie pensijų kaupimą

Ieškote darbo? Laisvos darbo vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Klaipėda, Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Klaipėdiečių daugiabutyje išplito lizdinės erkės nuotrauka, foto

Klaipėda, Unikalus klaipėdiškių, gyvenančių viename daugiabutyje, pagalbos šauksmas: po to, kai sprogo kanalizacijos...

Klaipėdoje bare išdaužtas langas nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-12 gautas UAB pareiškimas, jog 2019-02-11, apie 23:14 val. išdaužtas baro, esančio...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...