2019 m. kovo 24 d. 06:44 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Jūra

Jūra

Atminimo lentelė buvusiam "Laivininkystės" vadovui

(2)

Atminimo lentelė buvusiam "Laivininkystės" vadovui nuotrauka, foto

PASTATAS. Alfonsas Ramanauskas "pramušė tais laikais moderniausią pastatą. Alfonsas Ramanauskas (1929-1998 m.)

© Redakcijos archyvo nuotr.

Šiemet kovą ant Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos pastato sienos J. Janonio gatvėje ketinama atidengti atminimo lentelę buvusiam ilgamečiam prekybos uosto viršininkui ir "Lietuvos jūrų laivininkystės" vadovui Alfonsui Ramanauskui. Iniciatorė ir finansuotoja - Lietuvos jūrininkų sąjunga (LJS).

Uosto direkcijos rinkodaros ir bendrųjų reikalų direktoriaus Artūro Drungilo teigimu, direkcija tam neprieštarauja. "Žinoma, ne mes sprendžiame, ar turi būti įamžintas, ar ne jo atminimas, mes tik svarstėme, leisti ar ne pakabinti tą lentelę. Mes neprieštaravome. Kodėl gi ne, jeigu tas žmogus yra nusipelnęs Lietuvai", - sakė A. Drungilas.

Alfonsas Ramanauskas "pramušdavo" viską, ko reikėdavo. Laivų įgulos, jūrininkai jį vertino labai gerai. Smagu, kad ant Uosto direkcijos pastato atsiras atminimo lentelė jam. Tai jo pastatas. Tuos langus tamsintais stiklais jis "pramušė", jie buvo atvežti iš Suomijos. Jų dar liko, tai net Vilniuje kažkokiam pastatui tie langai buvo panaudoti. "Laivininkystė" ir už juos sumokėjo.

Ričardas LUČKA, Jūrų kapitonų asociacijos narys

Norėta atminimo lentelę atidengti šiemet vasario 2 d., mat A. Ramanauskui tądien būtų sukakę 90 metų. Pradėta rūpintis tuo dar pernai rugpjūtį, tačiau to nespėta padaryti, nes, žinia, kad ir tokiam nedidukui akcentui ant Uosto direkcijos pastato reikalinga daugybė derinimo procedūrų.

Nemažai LJS narių yra dirbusių "Laivininkystėje". Jie sudarė iniciatyvinę grupę dėl paminklinės lentos A. Ramanauskui atidengimo, rinko parašus ir kreipėsi į Lietuvos jūrininkų sąjungą. Jos taryba tam pritarė. Taigi LJS finansuoja paminklinės lentos atidengimą. "Uosto direkcija sutiko geranoriškai. Kartu organizuosime lentos atidengimą", - sakė Petras Bekėža.

LJS pirmininkas P. Bekėža sakė, kad sausio 31 d. miesto Tarybai pritarus šiam sumanymui, jau jokių kliūčių nebeliko paminklinei lentai atidengti. "Procedūros truputį užsitęsė. Bet jau pasirašėme sutartį dėl tos lentos pagaminimo. Dar susitiksime su Uosto direkcija ir aptarsime visus dalykus, tarp jų ir atidengimo datą. Manau, tai pavyks padaryti kovo viduryje", - sakė jis.

Alfonsas Ramanauskas (1929-1998)

  • Gimė 1929 m. vasario 2 d.
  • Baigęs gimnaziją, dirbo Aleksandravėlėje (Rokiškio r.) bibliotekos vedėju, Rokiškio apskrities vykdomojo komiteto Kultūros ir švietimo skyriaus inspektoriumi, Vilniaus geležinkelininkų mokyklos direktoriaus pavaduotoju.
  • 1959 m. Vilniaus universitete įgijo juristo specialybę ir tais pačiais metais buvo paskirtas Klaipėdos prekybos uosto viršininku.
  • Dar po 10 metų - tik ką įsikūrusios "Lietuvos jūrų laivininkystės" viršininku.
  • Mirė 1998 m. vasario 23 d. Vilniuje.
  • Palaidotas Antakalnio kapinėse.

Atminimo lentelę A. Ramanauskui daro Klaipėdos skulptorius Klaudijus Pūdymas. "Naudoju šiek tiek kitokias medžiagas, šiuolaikiškesnes. Bronzos tikrai nebus, bus visai kitokie metalo lydiniai. Imuosi šiuolaikinės technikos, graviravimo būdo. A. Ramanausko portretas bus perteiktas grafiniu, linijiniu būdu. Norėčiau pateikti naujai, kad lentelė labiau tiktų prie šiuolaikiškesnio pastato dizaino. Nenorėčiau, kad dvelktų sovietmečiu, stengiuosi neperkrauti nereikalingais dalykais, kad labiau dominuotų informacija, o ne kokie nors asmenybės psichologiniai, portretiniai ieškojimai", - pasakojo skulptorius.

Lietuvoje paskutinėje įsteigta "Laivininkystė"

P. Bekėžai dirbti su A. Ramanausku neteko, nes kai jis pradėjo dirbti prekybos uoste, A. Ramanauskas jau buvo "Laivininkystėje".

A. Ramanauskas laikomas Lietuvos prekybos laivyno įkūrėju, jis - pirmasis ir ilgametis "Lietuvos jūrų laivininkystės" viršininkas, jai vadovavęs 20 metų. "Jis ir Sovietų Sąjungoje, ir Lietuvoje kėlė "Lietuvos jūrų laivininkystės" įsteigimo būtinumo klausimą. Tokia organizacija buvo ir Latvijoje, ir Estijoje. Praktiškai visos prie jūros esančios respublikos turėjo savo laivininkystes. Jos turėjo gilesnes tradicijas. Lietuvoje iš pradžių buvo agentūra, o paskui Lietuvos jūrų laivininkystei buvo perduoti laivai iš Murmansko, iš Archangelsko. Buvo perduota ir naujai pastatytų laivų. A. Ramanauskas buvo vienas iš tų aktyvių žmonių, tad "Lietuvos jūrų laivininkystė" tapo viena iš vedančiųjų Sovietų Sąjungoje", - pasakojo P. Bekėža.

"Lietuvos jūrų laivininkystė" gyvavo kur kas ilgiau ir Lietuvai paskelbus nepriklausomybę nei Lietuvos valstybinė žvejybos laivyno įmonė "Jūra". Iš A. Ramanausko perėmęs "Laivininkystės" vairą Antanas Anilionis tvirtai laikė jį savo rankose. Ji dirbo vos ne iki šių dienų. "Laivininkystė" būtų galėjusi darbuotis ir toliau, jeigu šiek tiek kitokį požiūrį būtų turėjusi Lietuvos valdžia - Vyriausybė, Susisiekimo ministerija. Latvijoje ir Estijoje tos kompanijos, buvusios laivininkystės, gyvuoja ir dabar", - sakė P. Bekėža.

Deja, Lietuvoje paskutinėje iš Baltijos valstybių buvo įsteigta "Laivininkystė" ir pirmoje prarasta paskelbus bankrotą.

Žmonės vertino teigiamai

Tolimojo plaukiojimo kapitonas Ričardas Lučka, dirbęs ir "Lietuvos jūrų laivininkystėje", ir uosto locmanu, ir Klaipėdos uosto kapitono pavaduotoju, sako artimai A. Ramanausko nepažinojęs, bet sveikindavosi, vienas kitam paspausdami rankas.

Pasak R. Lučkos, A. Ramanauską žmonės vertindavo labai gerai, nes jis pats su žmonėmis elgdavosi padoriai. Jis turėjo labai daug draugų Vilniuje ir Maskvoje. "Jis "pramušdavo" viską, ko reikėdavo. Laivų įgulos, jūrininkai jį vertino labai gerai. Smagu, kad ant Uosto direkcijos pastato atsiras atminimo lentelė jam. Tai jo pastatas. Tuos langus tamsintais stiklais jis "pramušė", jie buvo atvežti iš Suomijos. Jų dar liko, tai net Vilniuje kažkokiam pastatui tie langai buvo panaudoti. "Laivininkystė" ir už juos sumokėjo", - pasakojo R. Lučka.

Kapitonas prisiminė, kad Klaipėdoje "Laivininkystės" pastatas tais laikais buvo moderniausias. Jam teko būti ir tuometiniame Leningrade (dabar Sankt Peterburgas), ir Murmanske, ir Archangelske. "Ten irgi sakydavo žmonės: "Va, Klaipėda kokį prestižinį pastatą pasistatė, šaunuolis jūsų Ramanauskas. Jis kažkaip mokėjo "pramušti" tuos dalykus", - prisiminė R. Lučka.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Įdomu

2019-02-17   01:03

IP: 185.11.26.161

Kas laukia šio buv.modernaus pastato? Kokia jo dabartis ir ateitis???Suniokotas Klaipėdos įvaizdis.

miestietis

2019-02-14   15:29

IP: 86.38.178.247

Kur atminimo lentelė buvusiam „Laivininkystės“ vadovui,kuris nustekeno iki bankroto?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jūra

Nei Klaipėdoje, nei visoje Lietuvoje nėra tokios daugybės žmonių poilsiui ir pramogai...

Sovietmečio reliktai pramoginėje laivyboje sunkiai įveikiami nuotrauka, foto

Į redakciją skambinęs vyras piktinosi, kad keltų operatorius "TT-Line", kurio ro-pax laivai...

"TT-Line" keltai: pasigendama informacijos lietuvių kalba nuotrauka, foto

UAB "Banginis" ir Vakarų Lietuvos žvejų ir žuvies perdirbėjų konfederacijos vadovas Algirdas...

Kas laimės menkių ir ruonių karą? nuotrauka, foto

Apie neseniai Švedijoje, Stokholmo priemiestyje, vykusią didžiulę kasmetinę pramoginių laivų parodą pasakojo...

Švedijoje - medinių laivų renesansas nuotrauka, foto

Kuo G.Nausėda skiriasi nuo I.Šimonytės? nuotrauka, foto

Lietuva, Į Lietuvos valstybės prezidentus taikantys Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė skiriasi ne...

Donatas Motiejūnas grįžta į NBA nuotrauka, foto

Sportas, Donatas Motiejūnas po dvejų metų pertraukos grįžta žaisti į NBA. 24sek žiniomis,...

Vilniuje – „Fortūnos“ tritaškių rekordas nuotrauka, foto

Sportas, Nesulaikomai žaidusi Lina Mikelevičienė surinko 30 taškų, o likus 1 sekundei pataikė...

Kaip padėti vaikui saugiai tyrinėti pasaulį? nuotrauka, foto

Švietimas, Natūralu, kad tėvai labai myli savo vaikus ir stengiasi juos apsaugoti nuo...

Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...