Lietuvos krepšininkai - Europos čempionato finale

39-ojo Europos vyrų krepšinio čempionato ("Eurobasket 2015") pusfinalyje Lilyje (Prancūzija) penktadienį Lietuvos rinktinė 67:64 (22:17, 13:17, 13:9, 19:21) įveikė Serbijos krepšininkus ir pateko į finalą bei pelnė kelialapį į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes.

Susitikimo pradžioje serbai pirmavo 7:4, bet lietuviai laimėjo atkarpą 10:0 ir 6-ąją min. išsiveržė į priekį 14:7, o po 10 žaidimo minučių turėjo penkių taškų pranašumą 22:17. Antrąjį ketvirtį mūsiškiai pradėjo spurtu 6:0 ir nutolo 28:17. 17-ąją min. Lietuvos komandos persvara vis dar buvo dviženklė (35:25), tačiau serbai pelnė devynis taškus be atsako ir prieš ilgąją pertrauką sumažino atsilikimą iki minimumo 34:35.

Trečiojo kėlinio pradžioje mūsiškiams vėl pavyko šiek tiek atitrūkti (40:34), bet varžovai neketino nuleisti rankų. Jie spurtavo 9:0 ir išsiveržė į priekį 43:40. Mūsų šalies krepšininkai ketvirtį užbaigė pelnydami aštuonis taškus be atsako (48:43), o ketvirtojo kėlinio pradžioje atitrūko 52:43. Įpusėjus kėliniui, serbai sumažino atsilikimą iki minimumo 53:54. Likus žaisti 2 min. 30 sek., lietuviams pavyko šiek tiek nutolti (63:57), bet varžovai ir vėl priartėjo (61:63). Likus 23 sek., prie baudų metimo linijos stojęs Renaldas Seibutis pataikė abu metimus, tačiau tritaškį pataikęs Milošas Teodosičius vėl priartino serbus (64:65). Likus 12 sek., R. Seibutis pataikė tik vieną baudą iš dviejų, tačiau varžovai suklydo ir prasižengė. Mantas Kalnietis taip pat realizavo tik vieną baudos metimą, tačiau paskutinės serbų atakos metu Jonas Mačiulis perėmė kamuolį ir užtikrino pergalę mūsų šalies komandai.

Lietuvos rinktinei 15 taškų pelnė Jonas Valančiūnas, 13 - R. Seibutis, 13 - Mindaugas Kuzminskas (9 atk. kam.), 12 - M. Kalnietis (9 rez. perd., 8 klaidos).

Serbijos ekipoje Milošas Teodosičius surinko 16 taškų, Nemanja Bjelica ir Miroslavas Raduljica pridėjo po 10 taškų.

Lietuviai laimėjo kovą dėl atšokusių kamuolių 40-29, tačiau suklydo 20 kartų.

Lietuvos komanda finale sekmadienį žais su Ispanijos krepšininkais. Abi šios rinktinės dėl Europos čempionės titulo kovojo ir 2003 metais. Tada aukso medaliais pasipuošė mūsų šalies atstovai.

Abi finalo dalyvės iškovojo tiesioginius kelialapius į 2016 metų Rio de Žaneiro olimpines žaidynes. 3-7 vietas užėmusios rinktinės žais papildomame olimpinės atrankos turnyre.

Lietuvos rinktinė 1937, 1939 ir 2003 metais tapo Europos čempione, 1995 ir 2013 metais iškovojo sidabro medalius, o 2007-aisias - bronzos.

Statistika.

LIETUVA - SERBIJA 67:64 (22:17, 13:17, 13:9, 19:21).

Lietuvos rinktinei taškus pelnė: Jonas Valančiūnas 15, Renaldas Seibutis 13, Mindaugas Kuzminskas 13 (9 atk. kam.), Mantas Kalnietis 12 (9 rez. perd., 8 klaidos), Jonas Mačiulis 9, Artūras Milaknis 3, Paulius Jankūnas 2 (Antanas Kavaliauskas, Deividas Gailius, Domantas Sabonis, Robertas Javtokas, Lukas Lekavičius).

Serbijos komandai: Miloš Teodosič 16, Nemanja Bjelica 10, Miroslav Raduljica 10, Bogdan Bogdanovič 9, Stefan Markovič 7, Nemanja Nedovič 6, Zoran Erceg 4, Nikola Kalinič 2 (Marko Simonovič, Ognjen Kuzmič, Dragan Milosavljevič, Nikola Milutinov).

Taiklumas: dvitaškiai - 23/41 (56,1 proc.) ir 13/30 (43,3), tritaškiai - 2/14 (14,3) ir 6/28 (21,4), baudos - 15/18 (83,3) ir 20/25 (80).

Atkovoti kamuoliai - 40 ir 29, rezultatyvūs perdavimai - 13 ir 13, perimti kamuoliai - 5 ir 7, klaidos - 20 ir 12.