Išgėrę jaunystės eliksyro

Išgėrę jaunystės eliksyro

Europos čempionate į aikštelę išbėgo devyni krepšininkai, jau atšventę 35-ąjį gimtadienį. Metai daro savo, todėl dalis veteranų beveik visą turnyrą prasėdėjo ant suolelio. Savo paties šešėlį priminė net didysis Dirkas Novickis (Dirk Nowitzki). Priešingas pavyzdys yra Pau Gasolis, pretenduojantis tapti rezultatyviausiu, o gal ir naudingiausiu čempionato žaidėju.

Šiais laikais krepšinį profesionaliai žaidžia ir 40-mečiai, bet Europos čempionate tokio amžiaus sulaukusių sportininkų nėra. Vyriausias pirmenybių dalyvis - 37 metų vokietis D.Novickis. Dar aštuoni krepšininkai yra gimę 1980 m. Po du tokius veteranus turi dvi rinktinės. Ispanijos garbę gina P.Gasolis ir Felipė Rejesas (Felipe Reyes), Čekijos - Iržis Velšas (Jiri Welsch) ir Liubošas Bartonis. Lietuvai senbuvių sąraše atstovauja Robertas Javtokas. Makedonijos rinktinėje žaidė Vladas Ilievskis, Slovėnijos - Jurė Balažičius, Izraelio - Janivas Grynas.

Amžius nebūtinai reiškia, kad krepšininkas yra sukaupęs milžinišką patirtį aukščiausio lygio varžybose. J.Balažičius Europos čempionate debiutavo tik 2013 m. Jis yra jauniausias sąrašo narys, nes 35-ojo gimtadienio sulaukė jau čempionato metu, rugsėjo 12 d. Vargu ar puolėjas labai norėjo švęsti, nes kaip tik tą dieną slovėnai aštuntfinalyje pralaimėjo latviams ir baigė savo pasirodymą.

I.Velšas, L.Bartonis ir V.Ilievskis Europos pirmenybėse debiutavo dar 1999 m., bet jų rinktinės ne visada patekdavo į finalinius etapus. Daugiau kartų turnyre dalyvavo elitinių komandų atstovai. P.Gasoliui šis čempionatas yra šeštas, D.Novickiui, F.Rejesui ir R.Javtokui - septintas. Vis dėlto daugiausiai patirties turi ne stipriausių rinktinių krepšininkai, o J.Grynas. Kadangi Izraelio komanda finalinių etapų nepraleidžia, vidurio puolėjui tai buvo jau aštuntos Europos pirmenybės.

Veteranų indėlis į rinktinių žaidimą yra labai įvairus - nuo minimalaus iki milžiniško. R.Javtokas šiemet rungtyniavo ne visuose mačuose, bet ne jo indėlis yra mažiausias. Į krepšį visai nežiūrėjo J.Grynas, kuris per penkerias rungtynes sugebėjo nepelnyti nė taško. L.Bartonis aikštelėje pasirodė tik trijuose iš šešių mačų ir žaidė vidutiniškai 5,7 min. Svarbesnis Čekijos rinktinei yra I.Velšas, kuris renka nedaug taškų, tačiau tarp visų čempionato dalyvių užima 18-ąją vietą pagal rezultatyvius perdavimus.

F.Rejesas Ispanijos rinktinėje yra patikimas atsarginis, o V.Ilievskis buvo trečias pagal rezultatyvumą Makedonijos ekipoje. Visi šie krepšininkai tiek savo autoritetu, tiek žaidimui daroma įtaka nusileidžia dviem pirmojo ryškumo žvaigždėms - D.Novickiui ir P.Gasoliui. Deja, vokiečio įtaka šiemet nebuvo tik teigiama. Naudingiausias 2005 m. Europos pirmenybių krepšininkas užleido lyderio vaidmenį Denisui Šrioderiui (Dennis Schroder). D.Novickis čempionate yra šeštas pagal atkovotus kamuolius (7,8), tačiau taškų vidurkis - 13,8 - rodo, kad net ryškiausios žvaigždės gęsta. Puolėjas pataikė tik 37,5 proc. dvitaškių ir nė viename mače nesurinko daugiau kaip 15 tšk. Nenuostabu, kad D.Novickis paskelbė apie karjeros rinktinėje pabaigą, kai Vokietija iškrito iš turnyro. Tą patį padarė ir V.Ilievskis.

P.Gasolis yra dvejais metais jaunesnis už D.Novickį. Neaišku, kaip ispanas atrodys po poros metų, jei dar apskritai žais rinktinėje, tačiau šiemet jis rungtyniauja geriau nei bet kada. Aukštaūgis tarp visų čempionato dalyvių yra pirmas pagal pelnytus taškus (23,6) ir blokuotus metimus (2,1), ketvirtas pagal atkovotus kamuolius (8). Jei ispanai iškovos auksą, niekam nekils abejonių, kas vertas naudingiausio žaidėjo prizo.

 


Veteranai


Dirkas Novickis (Vokietija). Gimė 1978 m. birželio 19 d. Statistika: 13,8 tšk., 7,8 atk. kam., 1,6 rez. perd.

Vladas Ilievskis (Makedonija). Gimė 1980 m. sausio 19 d. Statistika: 9 tšk., 1,6 atk. kam., 2,8 rez. perd.

Iržis Velšas (Čekija). Gimė 1980 m. sausio 27 d. Statistika: 2,2 tšk., 1,5 atk. kam., 4,3 rez. perd.

Felipė Rejesas (Ispanija). Gimė 1980 m. kovo 16 d. Statistika: 7,9 tšk., 3,9 atk. kam., 1,4 rez. perd.

Robertas Javtokas
(Lietuva). Gimė 1980 m. kovo 20 d. Statistika: 1,5 tšk., 2,3 atk. kam., 1,5 rez. perd.

Liubošas Bartonis
(Čekija). Gimė 1980 m. balandžio 7 d. Statistika: 1 tšk., 1 atk. kam.

Janivas Grynas
(Izraelis). Gimė 1980 m. gegužės 16 d. Statistika: 0 tšk., 1 atk. kam., 0,6 bloko.

Pau Gasolis
(Ispanija). Gimė 1980 m. liepos 6 d. Statistika: 23,6 tšk., 8 atk. kam., 2,1 bloko.

Jurė Balažičius (Slvoėnija). Gimė 1980 m. rugsėjo 12 d. Statistika: 5,8 tšk., 1,5 atk. kam., 1 rez. perd.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder