2018 m. gruodžio 17 d. 04:52 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Trišalė taryba dėl MMA dydžio nenusprendė, nes nesusitarė dėl skaičiavimo formulės

Trišalė taryba dėl MMA dydžio nenusprendė, nes nesusitarė dėl skaičiavimo formulės nuotrauka, foto

© Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Trišalė taryba antradienio posėdyje dėl 2019 metų minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) dydžio nenusprendė, nes neišsiaiškino, pagal kokią formulę turi būti skaičiuojamas MMA ir vidutinio darbo užmokesčio (VDU) santykis. 

„Kalbant apie (MMA ir VDU santykio - ELTA) metodologiją, mes imame penkias Europos didžiausią santykį turinčias valstybes, skaičiuojame jų vidurkį tarpusavyje ir trejus metus atgal. Taip paskaičiuotume vidurkį ketvirčiui”, - Trišalės tarybos posėdyje sakė Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus. 

Su tuo nesutiko Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga” pirmininkas Kęstutis Juknis, teigdamas, kad tokia tvarka iš esmės pakeis esamą. 

„Jūs norite mus įtikinti, kad Statistikos departamentas neteisingai paskleidė žinias ir turėjo kitaip skaičiuoti MMA?”, - klausė K. Juknis. Jis pridūrė, kad į MMA turi būti įskaičiuojami visi priedai. 

Tuo metu „Investuotojų forumo” vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė sakė, kad jei lyginame Lietuvos MMA ir VDU santykį su šalimis, kuriose santykis skaičiuojamas be priedų, tai Lietuva irgi turi skaičiuoti be priedų. 

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė sakė, kad reikia pasižiūrėti ne tik į formules, o į tai, kaip realiai gyvena žmonės. 

„Mes kalbame apie nekvalifikuotą darbą dirbančius žmones, bet tokie žmonės dirba prekybos tinkluose, statybose, vairuotojais, nes visą likusią dalį darbdaviai moka komandiruotpinigiais”, - sakė K. Krupavičienė. 

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė priminė, kad dėl formulės jau buvo sutarta praeitais metais. 

„Dėl Trišalės tarybos ir pasikeitusio Darbo kodekso turime sumažėjusį skaičių žmonių, uždirbančių MMA. Mes priėmėme sprendimą 2017 metais vadovautis nustatyta formule”, - sakė E. Radišauskienė. 

Tam pritarė ministro pirmininko patarėjas Lukas Savickas, sakydamas, kad dėl formulės jau buvo sutarta, o dabar reikia sutarti, kokius skaičius į ją įdėti.

Ėmus kalbėti apie MMA dydį nuo 2019 metų, darbdavių bei Vyriausybės atstovai sakė, kad MMA nuo kitų metų turi būti 420 eurų. Tuo metu profsąjungos sakė, kad minimalaus atlyginimo dydis turi siekti 450 eurų. 

„Mes iš Vyriausybės pusės pasiruošę laukti, kol Trišalė taryba ras sprendimą”, - sakė L. Savickas. 

Finansų viceministrė Miglė Tuskienė pasiūlė į kitą Trišalės tarybos posėdį pakviesti Statistikos departamento atstovus, kad jie paaiškintų, kaip skaičiuoja VDU ir MMA santykį. 

Posėdžio pabaigoje taip pat pasigirdo siūlymai iki kito Trišalės tarybos posėdžio surengti darbinį pasitarimą, kuriame būtų išsiaiškinta MMA ir VDU santykio skaičiavimo formulė, tačiau dėl to iki galo susitarta taip pat nebuvo. 

ELTA primena, kad prieš du mėnesius vykusiame Trišalės tarybos posėdyje preliminariai sutarta, kad nuo kitų metų sausio MMA reikėtų didinti iki 420 eurų. Tai sudarytų apie 47 proc. šiuo metu esančio VDU.

Tačiau posėdyje, vykusiame prieš mėnesį, nuomonės išsiskyrė. Darbdavių atstovai palaikė 420 eurų dydį, darbuotojų atstovai teigė, kad MMA turėtų būti 450 eurų - remiantis kitais metais prognozuojamu VDU.

Kadangi taryba dėl minimalios algos nepriėmė bendro sprendimo, Vyriausybei pateikė atskirąsias nuomones, kokio dydžio MMA Vyriausybei rekomenduoti tvirtinti - pagal reglamentus tai vis tiek turėjo padaryti iki birželio 15 dienos.

Po to Vyriausybė galėjo priimti savo sprendimą, tačiau to irgi nepadarė - pratęsė derybų laiką, grąžino klausimą svarstyti tarybai.

Bet kuriuo atveju - ar taryba vėl teiktų atskirąsias nuomones, ar pasiūlytų bendrą sprendimą - atsižvelgdama į tarybos siūlymus, Vyriausybė rudenį turėtų apsispręsti, kokio dydžio MMA turėtų būti nuo kitų metų.

Trišaliame nacionaliniame susitarime sutarta, kad Lietuvoje MMA negali būti mažesnė kaip 45 proc. VDU ir didesnė kaip 50 proc. VDU.

Nuo šių metų sausio MMA padidinta 20 eurų, iki 400. VDU - 895 eurai, tad MMA sudaro apie 45 proc. VDU.

Trišalė taryba yra socialinių partnerių susitarimu iš centrinių profesinių sąjungų, darbdavių organizacijų ir Vyriausybės atstovų sudaryta institucija. Tarybos nariai bendrai ieško būdų spręsti gyventojų užimtumo, darbuotojų saugos, nelegalaus darbo, mokesčių sistemos, sveikatos apsaugos ir kitas problemas. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Šaldytuvą renkamės itin ilgam laikotarpiui, todėl į šią užduotį visuomet žiūrime atsakingai....

Kuris šaldytuvo prekės ženklas yra patikimiausias? nuotrauka, foto

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) skyrė 17 tūkst. eurų baudą...

„Maximai“ skirta 17 tūkstančių eurų bauda nuotrauka, foto

Seimas nusprendė nuo kitų metų pradžios 1,7 euro (iki 134,2 euro) didinti...

Didės valstybės pareigūnų, tarnautojų ir biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos bazinis dydis nuotrauka, foto

Nuo kitų metų kovo 1 d. Seimas 10 proc., iki 1 832...

Kitų metų pavasarį - dar brangesnis alkoholis nuotrauka, foto

Bėgo sningant, kad dovanotų Kalėdas senjorams nuotrauka, foto

Klaipėda, Nors snigo, sekmadienį nemažai klaipėdiečių susirinko į jau šeštus metus Lietuvos verslo...

Naktį eismo sąlygas sunkins snygis nuotrauka, foto

Lietuva, Sekmadeinio vakarą didžiojoje šalies dalyje sninga, keliai daug kur padengti šlapio sniego...

Jaunojo muzikanto gyvenimą pakeitė draugo ištarti žodžiai nuotrauka, foto

Žmonės, 18-metis Paulius Šiaučiukėnas tik išvykęs į Jungtines Amerikos Valstijas suprato tai, ko...

Teatro aikštę sušildė gerumo akcija nuotrauka, foto

Klaipėda, Sekmadienį klaipėdiečiai vėl rinkosi į Teatro aikštę. Čia juos sukvietė senamiesčio jaunimo...

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...