2019 m. gegužės 25 d. 20:57 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Neįgalus? Marš greitai į darbą!

(1)

2018-04-20, 08:58

Aida VALINSKIENĖ

Neįgalus? Marš greitai į darbą! nuotrauka, foto

Toli gražu ne kiekvienas neįgalus žmogus gali dirbti tą patį darbą, kaip ir neturintieji negalios.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Maždaug pusė darbdavių apklausiami tikino norintys priimti į darbą neįgaliuosius, tik realybė, deja, kitokia - neįgaliesiems susirasti darbą Lietuvoje sunkiau nei sveikiems žmonėms. Tad realiai situaciją vertinančius žmones su negalia stebina kai kurių verslininkų bei politikų pareiškimai, kad neįgalieji - tokie pat dirbantieji, kaip ir sveiki žmonės.

Kalbėdamas apie rengiamą socialinių įmonių reformą Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas Justas Džiugelis teigė, jog pagrindinis reformos tikslas - sukurti neįgaliems žmonėms palankesnes sąlygas dirbti.

„Socialinių įmonių pertvarka svarbiausia dėl to, kad neįgalieji, kurie turi motyvacijos dirbti, turėtų geresnes sąlygas įsidarbinti ir didesnes derybines galias derėtis su darbdaviu, o ne tik jaustųsi dėkingi, kad apskritai turi darbą, - sakė J.Džiugelis. - Planuojamos įvesti neįgaliųjų įdarbinimo kvotos viešajam sektoriui - taip valstybė savo pavyzdžiu parodys, kad neįgalieji yra ar gali būti tokie patys darbuotojai, kaip ir negalios neturintys.“

Investuotojus Lietuvoje vienijančios asociacijos „Investors forum“ vadovė Rūta Skyrienė teigė nesutinkanti su neseniai atliktos Lietuvos verslo konfederacijos narių apklausos vertinimu, kad tik 43 proc. įmonių yra pasiruošusios įdarbinti neįgaliuosius.

„Mano požiūriu - net 43 procentai“, - sakė R.Skyrienė. Jos manymu, situacija dar keisis, nes net 52 proc. investuotojų teigia planuojantys didinti darbuotojų skaičių. Negana to, 90 proc. teigia, kad darbo jėgos pasiūla nepakankama. Dėl to verslas pradeda atsisukti į tokias žmonių grupes, kaip neįgalieji.

„Svarstant bet kokius įstatymų pakeitimus ar lengvatas, susijusias su neįgaliųjų asmenų darbinimu, turime pradėti nuo to, kad neįgalus darbuotojas yra toks pats, kaip ir visi kiti - neturėtume jų išskirti iš kitų darbuotojų. Manau, dabar yra einama teisinga linkme, kuomet bus sudaromos galimybės kiekvienai įmonei įdarbinti neįgalius žmones, o ne varyti juos į socialines įmones“, - teigė verslo atstovė.

Tačiau teiginiai, kad neįgalieji - tokie pat darbuotojai, kaip ir sveiki žmonės, stebina pačius neįgaliuosius. Lietuvos dirbančių neįgaliųjų asociaciją ypač nustebino Specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio vertinimo išvados dėl socialinių įmonių veiklos teisinio reglamentavimo, kuriose teigiama, kad neįgaliųjų pajėgumas darbo rinkoje nesiskiria nuo sveikų žmonių.

„Tai tas pats, kaip pareikšti, kad negalią turintys žmonės nuo šiol nedalyvaus parolimpinėse žaidynėse, o keliaus į olimpiadą kartu su sveikaisiais. Nesvarbu, kad neįgalumas pripažįstamas netekus galūnių, turint judėjimo ir kitų sutrikimų, tarp jų - psichinių. Specialiųjų tyrimų tarnyba daro išvadas, kuriomis paneigiami neįgaliųjų poreikiai, o ant teisės aktais reglamentuotos darbingumo vertinimo sistemos metama juoda dėmė“, - sako Lietuvos dirbančių neįgaliųjų asociacijos valdybos narė Gražina Savičiūnienė.

„Neįgalieji stengiasi integruotis į darbo rinką, tačiau dėl objektyvių priežasčių patiria nemažai sunkumų. Dalis neįgaliųjų gali dirbti mažiau darbo valandų, dėl savo sveikatos būklės jie negali imtis darbų su didesniu fiziniu krūviu, regėjimo negalią turintieji - gero regėjimo ir pastabumo reikalaujančių darbų. Specialiai neįgaliųjų poreikiams pritaikytų darbo vietų irgi nėra daug. Tad tokios valstybės institucijų išvados ir stebina, ir glumina“, - teigia G.Savičiūnienė.

Lietuvoje yra daugiau nei 163 tūkst. darbingo amžiaus neįgaliųjų, iš jų daugiau nei 48 tūkst. yra dirbantys.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: neįgalieji, darbas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Linas Nicys El pašto neturiu siuliti pagal givenama vieta vaduvos 23A 90

2019-02-25   17:57

IP: 185.11.26.161

Turiu grupė 35 proce galiu dirbti visą darbo dieną galiu dirbti krovėjų sargų tik diena prašau siuliti man darbą busiu labai dėkingas

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Šiandien Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija patvirtino naujus perkėlimo keltais į...

Smiltynės perkėla: keisis leidimų išdavimo tvarka nuotrauka, foto

Klaipėdos daugiabučiuose įsivyravo nauja tendencija. Gyventojai masiškai atsisako imti šluotą į rankas...

Vietoj šluotos klaipėdiečiai renkasi poilsį nuotrauka, foto

Klaipėdoje kitais metais žadama taikyti tuos pačius nekilnojamojo turto mokesčio tarifus, kaip...

Nekilnojamojo turto mokesčio nekeis nuotrauka, foto

„Tądien, kai pradėjau užsiiminėti aludaryste, mano alga smuko 75 procentais“, - savo...

Garsiausias pasaulio aludaris G. Oliver: profesionaliai imtis mylimos veiklos – sunkiau nei atrodo, bet verta nuotrauka, foto

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Klaipėdą nuspalvino nuotaikingas spalvų bėgimas nuotrauka, foto

Klaipėda, Kaip praėjusiais, taip ir šiais metais Klaipėda nusidažė įvairiomis spalvomis. Šeštadienį Klaipėdoje...

Odė laivų statytojams ir metalo meistrams nuotrauka, foto

Klaipėda, Tikėtina, kad 2019-uosius Klaipėdoje paskelbus Didžiojo elingo metais, pagaliau klaipėdiečiai atkreips dėmesį...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 56 min.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...