2019 m. sausio 23 d. 20:36 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Neįgalus? Marš greitai į darbą!

2018-04-20, 08:58

Aida VALINSKIENĖ

Neįgalus? Marš greitai į darbą! nuotrauka, foto

Toli gražu ne kiekvienas neįgalus žmogus gali dirbti tą patį darbą, kaip ir neturintieji negalios.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Maždaug pusė darbdavių apklausiami tikino norintys priimti į darbą neįgaliuosius, tik realybė, deja, kitokia - neįgaliesiems susirasti darbą Lietuvoje sunkiau nei sveikiems žmonėms. Tad realiai situaciją vertinančius žmones su negalia stebina kai kurių verslininkų bei politikų pareiškimai, kad neįgalieji - tokie pat dirbantieji, kaip ir sveiki žmonės.

Kalbėdamas apie rengiamą socialinių įmonių reformą Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkas Justas Džiugelis teigė, jog pagrindinis reformos tikslas - sukurti neįgaliems žmonėms palankesnes sąlygas dirbti.

„Socialinių įmonių pertvarka svarbiausia dėl to, kad neįgalieji, kurie turi motyvacijos dirbti, turėtų geresnes sąlygas įsidarbinti ir didesnes derybines galias derėtis su darbdaviu, o ne tik jaustųsi dėkingi, kad apskritai turi darbą, - sakė J.Džiugelis. - Planuojamos įvesti neįgaliųjų įdarbinimo kvotos viešajam sektoriui - taip valstybė savo pavyzdžiu parodys, kad neįgalieji yra ar gali būti tokie patys darbuotojai, kaip ir negalios neturintys.“

Investuotojus Lietuvoje vienijančios asociacijos „Investors forum“ vadovė Rūta Skyrienė teigė nesutinkanti su neseniai atliktos Lietuvos verslo konfederacijos narių apklausos vertinimu, kad tik 43 proc. įmonių yra pasiruošusios įdarbinti neįgaliuosius.

„Mano požiūriu - net 43 procentai“, - sakė R.Skyrienė. Jos manymu, situacija dar keisis, nes net 52 proc. investuotojų teigia planuojantys didinti darbuotojų skaičių. Negana to, 90 proc. teigia, kad darbo jėgos pasiūla nepakankama. Dėl to verslas pradeda atsisukti į tokias žmonių grupes, kaip neįgalieji.

„Svarstant bet kokius įstatymų pakeitimus ar lengvatas, susijusias su neįgaliųjų asmenų darbinimu, turime pradėti nuo to, kad neįgalus darbuotojas yra toks pats, kaip ir visi kiti - neturėtume jų išskirti iš kitų darbuotojų. Manau, dabar yra einama teisinga linkme, kuomet bus sudaromos galimybės kiekvienai įmonei įdarbinti neįgalius žmones, o ne varyti juos į socialines įmones“, - teigė verslo atstovė.

Tačiau teiginiai, kad neįgalieji - tokie pat darbuotojai, kaip ir sveiki žmonės, stebina pačius neįgaliuosius. Lietuvos dirbančių neįgaliųjų asociaciją ypač nustebino Specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio vertinimo išvados dėl socialinių įmonių veiklos teisinio reglamentavimo, kuriose teigiama, kad neįgaliųjų pajėgumas darbo rinkoje nesiskiria nuo sveikų žmonių.

„Tai tas pats, kaip pareikšti, kad negalią turintys žmonės nuo šiol nedalyvaus parolimpinėse žaidynėse, o keliaus į olimpiadą kartu su sveikaisiais. Nesvarbu, kad neįgalumas pripažįstamas netekus galūnių, turint judėjimo ir kitų sutrikimų, tarp jų - psichinių. Specialiųjų tyrimų tarnyba daro išvadas, kuriomis paneigiami neįgaliųjų poreikiai, o ant teisės aktais reglamentuotos darbingumo vertinimo sistemos metama juoda dėmė“, - sako Lietuvos dirbančių neįgaliųjų asociacijos valdybos narė Gražina Savičiūnienė.

„Neįgalieji stengiasi integruotis į darbo rinką, tačiau dėl objektyvių priežasčių patiria nemažai sunkumų. Dalis neįgaliųjų gali dirbti mažiau darbo valandų, dėl savo sveikatos būklės jie negali imtis darbų su didesniu fiziniu krūviu, regėjimo negalią turintieji - gero regėjimo ir pastabumo reikalaujančių darbų. Specialiai neįgaliųjų poreikiams pritaikytų darbo vietų irgi nėra daug. Tad tokios valstybės institucijų išvados ir stebina, ir glumina“, - teigia G.Savičiūnienė.

Lietuvoje yra daugiau nei 163 tūkst. darbingo amžiaus neįgaliųjų, iš jų daugiau nei 48 tūkst. yra dirbantys.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: neįgalieji, darbas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Politikų prašoma leisti pripažinti beviltiškomis mirusių asmenų ir bankrutavusių įmonių skolas už...

Skolas už šiukšles nusineša į kapus nuotrauka, foto

Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Ieškote darbo? Laisvos darbo vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Renkantis profesiją, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į tai ar pasirenkama specialybė...

Paklausiausios profesijos Lietuvoje 2019-ais metais nuotrauka, foto

Kai garsiai buvo pristatoma mokesčių reforma, ir finansų ministras, ir premjeras...

Ne visų atlyginimas didėjo, kai kurie mokėtojai - pamiršti nuotrauka, foto

Mūsų laisvūnams - dvylika medalių nuotrauka, foto

Sportas, Šiauliuose vykusiame Lietuvos imtynių čempionate, kuriame varžėsi per 200 įvairių Lietuvos miestų...

Mirė garsus menininkas Jonas Mekas nuotrauka, foto

In Memoriam, Savo namuose Niujorke trečiadienio rytą mirė žinomas lietuvių kilmės menininkas, filmų kūrėjas...

Bilietu už grotų tapo žiaurus senolės nužudymas nuotrauka, foto

Kriminalai, Praėjusių metų vasarą iš įkalinimo įstaigos paleistas nuolatinės gyvenamosios vietos ...

Šeimos bijo būti sumedžiotos nuotrauka, foto

Lietuva, Vaiko teisių reformos grimasos Lietuvoje pasėjo baimę. Tėvus gąsdina ugdymo įstaigose dalijamos...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

In Memoriam, Paskelbta prieš 2 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 3 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...