2019 m. kovo 23 d. 12:19 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Linas Kukuraitis: žmonės galės iš anksto teikti prašymus, kad nebūtų įtraukiami į pensijų kaupimą

Linas Kukuraitis: žmonės galės iš anksto teikti prašymus, kad nebūtų įtraukiami į pensijų kaupimą nuotrauka, foto

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

© Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad žmonės iš anksto turės galimybę rašyti prašymus, kad nebūtų įtraukiami į pensijų kaupimo sistemą, o kas to nedarys, būtų įtraukiami automatiškai, bet dar keletą mėnesių turėtų galimybę atsisakyti dalyvauti.

Tačiau ministras primygtinai rekomenduoja dalyvauti kaupime. Pasak jo, žmonėms uždirbant daugiau, būtina atsidėti ateičiai, nes demografinės tendencijos gerų pensijų kitaip neužtikrins.

Ministras trečiadienį išsamiau pristatė pensijų kaupimo sistemoje planuojamus pakeitimus. Trys pagrindiniai tikslai, anot ministro, yra spręsti dabartinių pensininkų skurdą, užtikrinti didesnes pensijas ateityje ir subalansuoti supriešintą pensijų kaupimo sistemą.

Pasak ministro, keičiant pensijos asmeninio kaupimo formulę, keliamas tikslas tiek užtikrinti maksimalią „įmanomą“ Sodros pensiją, tiek užtikrinti, kad kaupiantieji sukauptų asmenines pensijas. 

„Dabar daug kas, išeidami į pensiją, negali užtikrinti, kad įgys anuitetą. Dėl to atsisakome kaupimo pagal formulę 2+0+0, kuris yra nepakankamas“, - sakė L. Kukuraitis.

Pertvarkant pensijų sistemą, Vyriausybė siūlo, kad į privačius fondus nebebūtų pervedamos „Sodros“ 2 proc. įmokos, o šias lėšas dengtų patys kaupiantieji, vietoj 2 proc. skirdami 4 proc. savo užmokesčio. 2 proc. mažėja dirbančiųjų „Sodros“ įmokos, tad šis skirtumas iš dalies amortizuotųsi.

„Bazinis kaupimas nustatomas 4+2 formule, kur 4 proc. yra paties asmens, o 2 proc. yra valstybės prisidėjimas nuo vidutinio atlyginimo. Dabar tokia formulė egzistuoja trečiojoje pakopoje. Tačiau kaupiant pagal naująją sistemą, nemažėja „Sodros“ pensija - sistemos nebekonkuruoja, kaupiama papildomai“, - teigė L. Kukuraitis.

Tad jeigu žmogus dabar kaupia pensijai pagal formulę 2+2+2, po reformos jis nepajus pokyčių. Jeigu kaupia pagal formulę 2+0+0 arba nekaupia, jam teks prisidėti 2 proc. Įmokos didėjimas nuo 2 iki 4 proc. būtų išdėstomas laipsniškai per penkerius metus.

Kaupiant būtų galima daryti 12 mėnesių pertrauką. Šiuos 12 mėnesių būtų galima išnaudoti pasinaudojant sustabdymu ne per vieną kartą, bet neviršijant 12 mėnesių apimties per pensijų kaupimo laikotarpį.

„Jeigu staigiai krinta pajamos ar atsiranda kažkokių laikinų poreikių, galima laikinai sustabdyti dalyvavimą“, - aiškino ministras.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nurodo, kad į pensijų kaupimo sistemą ketinama įtraukti visus gyventojus iki 40 metų, taip pat visus gyventojus, kurie dalyvauja kaupime antroje ir trečioje pakopoje. Įtraukti į sistemą žmonės turėtų teisę pareikšti norą pasitraukti iš jos.

„Kol kas projektuojama, kad automatiškai įtraukiami būtų nuo 2019 metų sausio 1 dienos. Numatoma, kad žmonės iš anksto turėtų galimybę rašyti prašymus, kad nebūtų įtraukiami, o kas to nedarys, būtų automatiškai įtraukiami, o dar keletą mėnesių turėtų galimybę atsisakyti dalyvauti. Jeigu neatsisakytų - liktų dalyvauti kaupime iki senatvės“, - sakė ministras.

Tiems, kam yra iki 40 metų, įtraukimas būtų taikomas tris kartus kas trejus metus. Kurie nekaupia ir yra vyresni nei 40 metų, galės kaupti savanoriškai.

Pensijų fondų įkainius numatoma sumažinti iki 0,5 vidutinės metinės lėšų vertės.

Ministerija skaičiuoja, kad žmonėms, kurie dabar pradėtų dalyvauti naujajame pensijų kaupime, ateityje pensija sudaryti bent 50 proc. buvusio atlyginimo. Kitaip, ministerijos skaičiavimu, jų pensija galėtų siekti tik iki 34 proc.

ELTA primena, kad pirmadienį ministrai pristatė bendrus planuojamų reformų bruožus, o šią savaitę rengia atskiras spaudos konferencijas, kad išdėstytų daugiau detalių ir atsakytų į klausimus. Ministrų kabinetas žada atsižvelgti į visuomenės ir socialinių partnerių pastabas, o pakeitimus dar turės tvirtinti Seimas. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Finansų ministras Vilius Šapoka šiemet Lietuvos katalikų bažnyčiai skyrė 1 mln....

Katalikų bažnyčiai skirta 1 mln. 238,9 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai praėjusiais metais uždirbo 357,9 mln. eurų grynojo neaudituoto pelno...

Lietuvos bankų pelnas pernai augo 40 proc. nuotrauka, foto

Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Ieškote darbo? Laisvos vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Valstybės įmonei „Regitra“ sulaukiant vis daugiau klausimų dėl turimų automobilio numerio...

Numerio ženklus galima pasikeisti internetu nuotrauka, foto

Pašto likimas vis dar įstrigęs nežinioje nuotrauka, foto

Klaipėda, Beveik dvejus metus sprendžiama, ką daryti su nenaudojamu ir miesto širdyje esančiu...

Katalikų bažnyčiai skirta 1 mln. 238,9 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Ūkis, Finansų ministras Vilius Šapoka šiemet Lietuvos katalikų bažnyčiai skyrė 1 mln....

Klaipėdoje prasidėjo didžiausia kino šventė šalyje nuotrauka, foto

Filmai, Žinomo rusų režisieriaus Kirilo Serebrenikovo romantine istorija „Vasara“ uostamiestyje prasidėjo „Kino pavasaris“....

Apdegęs ukrainietis gydomas ligoninėje nuotrauka, foto

Kriminalai, Uostamiesčio policija informuoja apie darbo metu nukentėjusį ukrainietį.

Klaipėda, Paskelbta prieš 18 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...