2020 m. rugpjūčio 5 d. 22:31 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Lietuviškos braškės ir vilioja skoniu, ir baugina kosmine kaina

(1)

2018-05-24, 17:25

Rūta JANKUVIENĖ, „Šiaulių krašto“ žurnalistė

Lietuviškos braškės ir vilioja skoniu, ir baugina kosmine kaina nuotrauka, foto

Mantas pirmus metus augina braškes šeimos ūkyje Šiaulių rajone, Bubiuose, ir pats atvažiavo jų parduoti.

© Giedriaus Baranausko nuotr.

Reklama

Šiaulių centriniame turguje ir Lieporių turgelyje vakar pasirodė pirmosios lietuviškos braškės – po 8–12 eurų už kilogramą. Pirmą kartą savo išaugintas uogas parduodantis Mantas prekystalį papuošė net Trispalve. Per pusdienį didžioji dalis ūkininkų atvežtų uogų buvo parduota. Kas pirko vaikams, kas pats paskanauti. Kas skaičiavo: "Viena uoga – 50 centų!" – ir suko pirkti lenkiškų po 3 eurus už kilogramą.

Pirma diena su lietuviškomis

Pats vidurdienis, pietų metas. Einame į Centrinį turgų pasidairyti, ar jau yra vietos ūkininkų braškių? Šalia esančiame prekybos centre – tik lenkiškos ir ispaniškos: po 3,99 euro už 400 gramų (kilogramas – beveik 10 eurų). Turguje iš septynių braškių pardavėjų viena    pardavinėja lietuviškas braškes. Gražiai prisirpusios šviežutėlės uogos sudėtos į indelius. Etiketėse nurodytas augintojas – ūkininkas Pranas Petraitis iš Šiaulių rajono Auksučių kaimo. "Pirmą dieną lietuviškomis braškėmis prekiaujame, – sako vyras, talkinantis pardavėjai. – Tai pirmasis ūkininkas atvežęs į turgų braškių, kiti didieji Šiaulių rajono ūkininkai dar prisirpusių neturi. Atvežė ryte vieną dėžę – 10 kilogramų, o beliko tik du kilogramai." Kainos nesimato – po kiek kilogramas? "Po 12 eurų", – sako pardavėja Aušra. Priėjusi garbaus amžiaus miestietė nedvejodama prašo už 5 eurus pasverti jai ūkininko braškių.

Vilioja lietuviškos braškės ir vieną porą. Stabteli, gal pirkti pusę killogramo? Bet vyras greitai palygina kainą eurais ir litais: "6 eurai – 20 litų, nepirksim." Lenkiškos braškės kelis kartus pigesnės: ir po 3,50 euro, ir po 3,80 euro už kilogramą. Ant vieno prekystalio yra dar graikiškų braškių – 3 eurai už kilogramą. Lenkiškomis braškėmis prekiaujanti Aldona tikina, kad jos nesiskiria nuo lietuviškų: "Tos pačios rūšys, tie patys daigai, taip pat ūkininkų  auginamos. Atveža jas, suskintas prieš dieną. Vakare sunkvežimiai išvažiuoja į Lenkiją paimti uogų, o ryte – jos jau pas mus turguje". Lenkiškų braškių nusipirkusi ponia Ilona sako, jog braškes renkasi "pagal kokybės ir kainos santykį". Lietuviškos dar per brangios.

Jaunam augintojui – pirma prekyba

Pietiniame rajone Lieporių turgelyje lietuviškomis braškėmis taip pat prekiauta pirmą dieną. Pamatėme ir braškes iš P. Petraičio ūkio, tik jų kaina čia mažesnė – 8 eurai už kilogramą. Gal kad yra konkurentų? Mantas iš Bubių pirmą kartą atvežė į turgų savo išaugintas braškes ir papuošė savo prekystalį Trispalve. Jaunuoliui padeda braškes parduoti mama Zita. Mantas – pradedantis augintojas, jam tai papildoma veikla prie pagrindinio darbo ir pirmas išbandymas. Šeimos ūkyje ankstyvąsias braškes ėmė auginti šiltnamyje, išbandydamas naujas technologijas. "Dviem aukštais, maišuose auginu, jokių chemikalų

– tik laistymas vandeniu", – sako jaunuolis. Jo braškės sudėtos į mažus indelius – 250 gramų uogų parduoda po 2,5 euro. Pro šalį eidama viena senjorė suskaičiavo: "Viena uoga 50 centų". Tačiau ne visus pirkėjus kaina baido. Mantas atsivežė 9 kilogramus rytą suskintų braškių, ir didžią daugumą iki pietų jau buvo pardavęs. "Daugiausia net nesvarstydami žmonės perka mūsų braškes vaikams", – sako ponia Zita. Jos žodžiais, pirmųjų lietuviškų barškių kaina turėtų būti net dar didesnė, nes jas išauginti brangu. Su Mantu konkuruoja ūkininkas Algirdas iš Naujosios Akmenės Daunorių sodų bendrijos. Jis parduoda braškes po 8 eurus už kilogramą. Kol kalbamės, vienam pirkėjui kainą sumažina iki 7 eurų, nori greičiau parduoti. "Šiauliuose pirmą dieną prekiauju, o Naujoje Akmenėje prieš 10 dienų pirmąsias braškes pardaviau – už panašią kainą", – pasidalija akmeniškis. Girdėjęs, kad Vilniuje pirmąsias lietuviškas braškes pardavinėjo už 20 eurų. "Fantastika, bet Šiauliai ar Akmenė – ne Vilnius", – sako Algirdas.

Sezonas truks iki liepos pabaigos

"Nedaug dar braškių parduodu – šiandien tik 20 kilogramų, – sakė telefonu atsiliepęs ūkininkas Pranas Petraitis. –  Prekybininkai patys kainas  nustatinėja, nes aš neturiu galimybių pats turguje prekiauti, tad už kiek parduoti – jų rūpestis, sutariame tik kiek aš gausiu." Jis lygina, jog ūkyje pirmosios uogos pasirodė panašiu laiku kaip pernai. Patys šeimoje jų ragavo dar gegužės 18 dieną. Anūkai pirmieji skanavo. Augina braškes ir šiltnamyje, ir lauke. Žinąs, kad kiti Šiaulių rajono ūkininkai su savo uogomis šeštadienį ar kitą savaitę pasirodys.

"Kai pasirodai su pirmomis uogomis ir jos žmonėms patinka, tai ir vėliau savo uogas lengviau parduoti, – sako ūkininkas.– 20 metų vien braškes auginame šeimos ūkyje: žaidžiam su ankstyvomis, paskui su vėlyvomis – taip ilgiau prekiaujame iki pat liepos pabaigos." P. Petraitis sako, jog braškes apsimoka auginti. Žmonės vertina, kad jos šviežios, tą pačią dieną skintos. "Lenkų braškės pigesnės, nes jiems lengviau jas išauginti, geresnis klimatas, tik niekaip nesuprantu, kaip jie jas išlaiko tokias kietas, – svarsto ūkininkas. – Juk tas pačias veisles auginame. Porą dienų juk praeina, kol atveža susiskintas, o mano braškės po poros dienų jau būtų praradusios prekinę išvaizdą."

Kainų dosje

Pernai pirmosios braškės Šiaulių centriniame turguje pasirodė panašiu laiku ir buvo parduodamos po 8–9 eurus, o Lieporių turgelyje – po 7 eurus už kilogramą. Birželio viduryje kilogramas lietuviškų braškių kainavo 3–6 eurus.

Žymos: braškės

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Albinas

2018-05-25   14:40

IP: 84.15.179.223

Geriau cizu pakeli su 4 alaus. Cia tau ant braskiu s***

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Skurdo rizikos lygis Lietuvoje šiemet gali kiek išaugti, o padėtis prastėtų...

Prognozė: skurdo rizikos lygis šiemet gali didėti nuotrauka, foto

Penktadienį Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje veiklą pradėjo viena didžiausių Europoje medienos drožlių...

146 mln. eurų investicijos Akmenėje: veiklą pradėjo VMG gamykla nuotrauka, foto

Nauja vienos didžiausių Baltijos šalyse medienos ir baldų gamybos grupių Vakarų medienos grupė (VMG)...

Nauja VMG gamykla Akmenėje gamybą pradės šią savaitę nuotrauka, foto

Klaipėdos uoste per pirmus šešis šių metų mėnesius krauta 22,1 mln. t...

Į antrą pusmetį Klaipėdos uoste žvelgiama optimistiškai nuotrauka, foto

Šiukšlinėje - kiaulių galvos nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos rajone, Mazūriškių gyvenvietėje esančios autobusų stotelės šiukšlinėje, buvo rastos dvi išmestos...

"Ne plastiko bangai" jau antrąjį kartą išjudino Neringą vartojimo įpročių pokyčiams nuotrauka, foto

Neringa, Nebūti abejingiems tokiems reiškiniams bei keisti vartojimo įpročius šiemet jau antrąjį kartą...

Rytoj ir poryt - futbolo kovos nuotrauka, foto

Sportas, Rytoj, rugpjūčio 6-ąją nuo 10.30 val. Klaipėdos centriniame stadione (Sportininkų g. 46)...

Šaltojo karo paslaptys Plokštinės miške nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vakarų Lietuvoje šį kartą nutarėme aplankyti turistų labai pamėgtą vietą - Šaltojo...

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...