2019 m. birželio 16 d. 05:31 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Jeigu trokšti sėkmės – turi pralenkti laiką

2019-05-17, 07:59

Prof. Stasys Paulauskas, Strateginės savivaldos institutas

Jeigu trokšti sėkmės – turi pralenkti laiką nuotrauka, foto

Sustingusios ekonomikos ir dėl to linkusios išsivaikščioti Europos Sąjungos viltys siejamos su pažangiomis naujovėmis – inovacijomis, kurias numato ES 2020 sumanaus, įtraukiančio ir darniojo augimo strategija. Pietų Baltijos programos tarptautinis konsorciumas 2017-2019 metais įgyvendina projektą CIRTOINNO, kuriuo paskirtis – sukurti žaliojo ir mėlynojo turizmo smulkaus ir vidutinio verslo įmonių (SVVĮ) žiedinės ekonomikos naujovių skatinimo įrankius. Jau vien projekto pavadinimas skamba Lietuvoje iššaukiančiai. Deja, augimo be iššūkių nebūna.

Kodėl Europos Sąjunga skiria pirmenybę smulkiam ir vidutiniams verslui?

Lietuvos turizmas sukuria virš 6% šalies bendrojo vidaus projekto ir prilygsta tokiam sektoriui, kaip transportas. Turizmo sektoriuje daugiausia veikia smulkaus ir vidutinio verslo įmonės, su kurių augimu ES sieja savo ateitį. Todėl ES per įvairius fondus remia SVVį iniciatyvas ir naujoves. SVV startuoliai kuria žalias - darnias naujoves, pakeičiančias taršios - deginančios energetikos technologijas švariomis, saugiomis aplinkai ir žmonėms. Kadangi per 70% Europos Sąjungos gyventojų įsikūrę jūrų pakrantėse, kurių milžinišką augimo potencialą laiko užspaudusios pasenusios ir taršios atviros pavojingų ir chemijos medžiagų krovos kompanijos, Mėlynojo augimo strategija skirta perduoti pažangos svertus jūrų ir pakrančių akvakultūros, jūros biotechnologijų, jūros mineralų gavybos, jūros vėjo energetikos ir turizmo verslams.

ES skatinama pereiti nuo pasenusios Linijinės ekonomikos, kada ištekliai paimami, pagaminami produktai, jie parduodami ir vartojami, o atliekos metamos lauk, prie Žiedinės ekonomikos, kurioje planuojama užtikrinti racionalų išteklių sunaudojimą gamybos ir vartojimo grandyse, siekiant išvengti atliekų susidarymo. Stambios įmonės technologiškai nepajėgios pereiti prie žiedinės ekonomikos, ką nesunkiai įsisavina SVV įmonės.

Lietuva - ekonominio linijinio turizmo kraštas

Žaliojo ir mėlynojo augimo revoliucija daug žada Vakarų Lietuvos turizmui. Atlikta išsami analizė ir virtualių savivertės įrankių panaudojimas įgalino nustatyti, kad Lietuvos atvykstamojo turizmo patrauklumą gerokai riboja pasenusios rinkodaros tradicijos, komunikacijos, svetingumo, maitinimo, sveikatinimo ir vietos susisiekimo paslaugos. Rinkodara ir komunikacija dar dažnai įgyvendinama senoviškai – pasinaudojant tradicinėmis ryšių ir biuro priemonėmis.

Turizmo statiniai daugumoje pasenę, prastos energetinės klasės, švaistantys šilumą, kuri dažnai gaminama deginant taršias dujas ir kietą kurą.  Viešbučių kambariai prigrūsti įvairių kilimų, užuolaidų, staltiesių, močiutės servetėlių, spintų, spintelių, lentynų ir lentynėlių, patalynės, pagalvių antklodžių, užklotų ir t.t., atrodytų skirtų tik tam, kad ant jų kauptųsi daugiau nešvarumų ir kuo daugiau rankų darbo tektų kambarių tvarkytojoms. Dušo kambarys neįsivaizduojamas be tualetinio popieriaus, daugybės rankšluosčių, klozetų ir šepečių. Ne be reikalo kiekvienas viešbutis privalo turėti nuosavą patalynės ir rankšluosčių skalbimo fabriką, kuriame sunaudojama daugybė vandens, šilumos energijos ir rankų darbo. Svetingumą stengiamasi demonstruoti prikraunant daugybę pusryčių patiekalų, kurių beveik pusę tenka vėliau išmesti. Svečių sveikatingumu kartais pasirūpinama pasiūlius SPA, pirtelės ar treniruoklių salės paslaugas. O svečių pavėžėjimas – jų pačių reikalas.

Turistai, suvartoja tonas vandens, palieka kalnus šiukšlių, krūvas nešvarios patalynės. O paslaugų teikėjai turi daug nešvaraus darbo po kiekvieno svečio apsilankymo. Taip veikia linijinė turizmo ekonomika. O ką gi siūlo žiedinė turizmo ekonomiką? Ji siūlo žaliojo, darniojo ir sumaniojo augimo inovacijas.

 Turizmo žaliojo, darniojo ir Išmaniojo augimo naujovės

Oficialiosios ES Žiedinės ekonomikos versijos CE 1.0 ir CE 2.0 reikalauja „užžiedinti“ materialiųjų ir energijos išteklių panaudojimą, stengiantis juos sutaupyti, pakartotinai panaudoti, perdirbti ir utilizuoti. Valstybės, miestų ir regionų mastu tai prasminga. Tačiau bandymai energiją, vandenį, popierių, maisto ir kitas turizmo SVV įmonėse naudojamas medžiagas sutaupyti, pakartotinai panaudoti, perdirbti ir utilizuoti grąžina į natūrinį ūkį ir reikalauja papildomų gebėjimų, finansinių sąnaudų ir rankų darbo. Todėl turizmo SVVĮ atveju teko sukurti Žiedinės ekonomikos CE 3.0 versiją, kuri greta energijos ir medžiagų numato dar ir rankų bei biuro darbo sąnaudų tausojimą. CE 3.0 požiūriu, ne rinkti ir rūšiuoti kiekvienas turėtume atliekas, bet diegti tokias naujoves, kurios išvengtų atliekų susidarymo.

Pagal CE 3.0 versiją perėjimo nuo linijinės prie žiedinės ekonomikos ciklas sudaro kokybinį šuolį, susidedanti iš a)fizikinio, b)ekonominio, c)žaliojo, d)darniojo ir e)išmaniojo augimo pakopų. Peržvelgus šiuos šuolius kiekviename turizmo paslaugų ciklo etape, buvo nustatytos konkrečios technologijos ir praktiniai sprendimai, įgalinantys turizmo SVV įmonėms 60-80% sumažinti energijos, medžiagų, rankų ir biuro darbo sąnaudas ir padidinti verslo pelningumą, tuo pat metu padidinant svečiams siūlomą komfortą ir patrauklumą rinkoje.

Globali rinkodara ir virtuali komunikacija

Šiuolaikinis internetas daro viską tam, kad laikai, kada pats viešbučio šeimininkas ar jo darbuotojai kurdavo paslaugas, nustatydavo jų kainas, patys rinkdavo svečių atsiliepimus ir dirbdavo kitą sunkų biuro darbą, negrįžtamai nueitų praeitin. Dabar šį darbą vis geriau ir pigiau atlieka globalūs turizmo tinklai, tokie kaip Booking.com, Hotels.com ir kiti. Jie padeda taip formuoti turizmo produktus ir jų kainodarą, kad neatsilikti nuo konkurentų, žinant jų siūlomus produktus ir kainas. Jau pradingo praeityje telefoninė ir pašto komunikacija su klientais, kadangi interneto užsakymų ir atsiskaitymo sistemos veikia automatiškai, nereikalaudamos seniau įprasto biuro darbo. Prie spręstinų biuro problemų dar tenka priskirti SVVĮ buhalterinės apskaitos ir atsiskaitomybės virtualizavimo ir buhalterių išlaisvinimo nuo rutininio rankų darbo inovacijas, kurios jau ateina.

Išmanus svetingumas ir maitinimas

Įsivaizduokime, kad atvykus į viešbutį ar kitą turizmo paslaugų įmonę, nereikės bendrauti su pavargusia administratore ir bandyti suprasto jos teikiamas nepažystama kalba instrukcijas. Viešbutis atpažins Jus pagal veidą ar mobilųjį telefoną, pakvies atsisėsti į savivaldį krėslą, kuris nugabens Jus kartu su bagažu tiesiai į užsakytą kambarį papildydamas realybę Jūsų gimtąja kalba. Ne Jūs turėsite maigyti lifto mygtukus, bandyti atidarinėti duris, ieškoti tamsoje apšvietimo ar šildymo jungtuko. Svetingas viešbutis viską padarys už Jus ir dar padėkos, kad atvykote.

 A++ energijos klasės išmanieji statiniai veikia vien nedeginančios elektros energijos pagrindu, kuriuose visos šildymo, šaldymo, vėdinimo, apšvietimo, švaros, sveikatinimo, maitinimo ir kitos sistemos veikia prisitaikydamos prie svečio poreikiu, bandydamos ir besimokydamos juos nuspėti ir patenkinti.

Nustebsite, kad dušo kambaryje nėra popieriaus ir rankšluosčių. Išmanus dušas, čiaupas ir klozetas nupraus, nudžiovins ir pakvepins Jus taip, kad neliks jokių atliekų. Lova pati pasiklos, pakvies Jus, prisitaikys prie Jūsų linijų ir palinkės saldžių sapnų. Ryte lova pati susitvarkys ir parengs kambarį Jums laisvai ir patogiai judėti. Jums nesant, robotai dulkių siurbliai išvalys kiekvieną kampelį, o dušo sienos dezinfekuosis nusiplaudamos nesitepančius plytelių ir stiklo paviršius. 3D maisto spausdintuvas pagamins Jums pusryčius pagal Jūsų asmeninį genomą taip, kad nei bereikalingų kūno gramų nei maisto atliekų nesusidarytų.

Išmanus sveikatinimas ir vietos susisiekimas

Išmani apyrankė padės Jums ir nuolat patars, kada, kaip ir kiek laiko praleisti kambaryje, SPA ar treniruoklių salėje.  Apsilankymai sveikatinimo procedūrose bus grįsti papildomos realybės tikslais ir jų pasiekimo monitoringu. Į pirtį eisite numesti svorio, į baseiną – pasimankštinti, į treniruoklių salę – pasigerinti fizikinius parametrus ir t.t.  Duomenys apie Jūsų sveikatos būklę nuolat bus prieinami sveikatos apsaugos stebėjimo sistemoms, kad suskubtų Jums į pagalbą anksčiau, nei atsiras nepageidautini nukrypimai nuo Jūsų širdies ritmo ar kraujo spaudimo normų.

Kad galėtumėte kvėpuoti tik grynu oru, visos susiekimo priemonės  privalės veikti elektros pagrindu ir jokiu būdu neteršti aplinkos. Visos jos bus autonominės – nereikalaus valdymo ar geografijos žinių. Įsėdus tereiks pasakyti paskirties tašką ir būsite saugiau nugabenti į pageidaujamą vietą.

Ar visa tai jau kur nors yra?

Kad atgauti kvapą, turiu nuraminti, jog visi išvardinti inovacijų sprendimai jau yra ir naudojami įvairiose pasaulio šalyse. Projekto dalyviams patiems daugelį jų teko išbandyti Pietų Korėjoje, Japonijoje, Kinijoje, JAV ir kitur. Tik reikia pastebėti, kad daugelio šių naujovių nėra Europos Sąjungos šalyse. Atsiliekame? Taip. Ir už tai privalome dėkoti stambiam verslui ir jo saugotojams – partijoms, politikams, žiniasklaidai, valstybės tarnautojams ir universitetams.

Jeigu trokšti sėkmės – turi pralenkti laiką

Dar išlikęs sovietinis negalinčio nieko pakeisti atsilikėlio mentalitetas glūdi kiekviename iš mūsų. Tik retas kuris išdrįsta bandyti pralenkti laiką ir ištrūkti iš nevykėlio kiauto.

Prisiminkime vaikystę ir niekada nepasenkime: Inovacijos traukia.  Vaikai ir moterys širdyje yra naujovių mėgėjos. Tik ne visada nori tai pripažinti.

Kai tampi novatoriumi – pralenki laiką. Visada pirmas atėjęs prie vaišių stalo gali pasirinkti. Deja, inovacijos savaime ne egzistuoja. Jas turime pirma sukurti, kad galėtume pelnytis jų vaisiais. Dažnai atsitinka, kad darai, krauni vaišių stalą, bet ateina kiti ir skaniai užkandžiauja. Tačiau ne bėda. Jeigu esi tikras naujadarys, tu eisi statyti išmanųjį viešbutį, kuriame taip pat gyvensi ne pats, bet kiti žmonės. Ir taip visada.

Apie visa tai išgirsti ir padiskutuoti galima mūsų rengiamame Forume – „Lietuvos turizmas: žiedinio augimo inovacijos“ (skelbimas).

 

Pirmą kartą Lietuvoje rengiama turizmo paslaugas teikiančių įmonių, jų tiekėjų ir vartotojų Forumas, Inovacijų mugė ir Žaliojo, Sveikojo ir Išmaniojo augimo lyderių apdovanojimai. Konferenciją tiesiogiai transliuos socialiniai tinklai, bus sukurtas vaizdo filmas. Renginys nemokamas, būtina registracija.

 

Forumo programa

Registruotis

____________________

Straipsnio turinys yra vien jo autoriaus atsakomybė ir jis jokiu būdu negali pretenduoti atspindėti Europos Sąjungos, 2014-2020 metų Pietų Baltijos programos Valdymo Institucijos ar Jungtinio sekretoriato požiūrių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Prieš porą mėnesių perėmusi didžiausius šalies prekybininkus vienijančios Lietuvos prekybos įmonių asociacijos...

Rūta Vainienė: laikas prekybos sektorių vertinti pagal jo indėlį į Lietuvos ekonomiką nuotrauka, foto

Prasidėjus vasaros sezonui, moksleiviai ir studentai intesyviai ieško darbo. Viešbučiai, restoranai, picerijos,...

Jaunuoliai už minimumą nebedirba nuotrauka, foto

"Vakarų ekspreso" redakcija šeštadienį (06 08d.) gavo skaitytojo Andriaus laišką

Smiltynės perkėlos atsakymas dėl keltų grafikų nuotrauka, foto

Centrinio Lietuvos banko licencijuota investicijų valdymo bendrovė UAB „Lighthouse asset management“ įkūrė...

„Lighthouse asset management“ steigia fondą investicijoms Klaipėdos regione nuotrauka, foto

D. Grybauskaitės dešimtmetis: ko turėtų vengti prezidentės įpėdinis? nuotrauka, foto

Skaitytojų ekspresas, Dalios Grybauskaitės dešimtmetis Lietuvos prezidento poste visuomenės nuomonės formuotojų, o vėliau ir...

Sovietinė Palanga: diskoteka ir bausme naktį įžengus į pliažą nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Visi keliai vėlyvojo sovietmečio vasarą vesdavo į Palangą. 

Kas taip suerzino jaunąjį Landsbergį? nuotrauka, foto

Nuomonės, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) partija pranešė, kad rugsėjo 8-ąją Žiemgalos...

Agluonėnuose duris atvėrė grožio salonas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Agluonėnuose skleidžiasi grožio paslaugų žiedas. Praėjusią savaitę Priekulės gatvėje duris atvėrė salonas...

Skaitytojų ekspresas, Paskelbta prieš 9 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 10 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 10 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...