2018 m. balandžio 23 d. 10:50 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Ūkis

Ūkis

Jei nebus didesnių algų - neliks kam gesinti gaisrų

(1)

2018-04-13, 09:01

Edita SIAVRIS

Jei nebus didesnių algų - neliks kam gesinti gaisrų nuotrauka, foto

Specialistų teigimu, jaunimas siektų tapti ugniagesiais gelbėtojais, jei kiltų darbo užmokestis, tačiau tam būtinas ir valstybinis požiūris.

© Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Apie liūdnas perspektyvas, kad ateityje gali pritrūkti kvalifikuotų gaisrinės saugos specialistų, kurie tampa vadovaujančiais karininkais, ugniagesiais, dėstytojais, gaisrinių tyrimų specialistais, prabilo Vilniaus Gedimino technikos universiteto bendruomenė.

Nesusirinko studijų grupė

Šiais metais VGTU, kuris gaisrinės saugos specialistus rengia vienintelis Lietuvoje, nesusirinko gaisrinės saugos studentų grupė. Pasak VGTU Statybos fakulteto Statybinių medžiagų ir gaisrinės saugos katedros vedėjo doc. dr. Ritoldo Šukio, tokia situacija verčia aiktelėti, mat dar pernai norinčių studijuoti gaisrinę saugą buvo daugiau kaip 20 žmonių. „Anksčiau surinkdavome po dvi grupes, kuriose būdavo po 35 žmones. Dabar nesurinkome, dėl to skaudu, ėjome ėjome, ir štai taip...“ - apmaudo neslėpė R.Šukys. Kodėl jaunimas nebenori studijuoti gaisrinės saugos, pašnekovas matė kelias priežastis, pirmiausia ta, jog viešai vis skelbiama, kad ugniagesių algos mažos. Kita priežastis - šiuolaikiniai jaunuoliai nenori rinktis specialybių, kai vėliau tenka dirbti ekstremaliomis sąlygomis. „Patys suprantate, ugniagesiai gelbėtojai savo darbe susiduria su žūtimis, mato žuvusiųjų kūnus, dalyvauja gaisruose. Tokiam darbui reikia apsisprendimo, motyvacijos. O jaunų žmonių motyvacija šioje srityje labai mažėja. Ko gero, tokią situaciją lemia pinigai (mažos algos, - aut. past.)“, - svarstė VGTU Statybos fakulteto Statybinių medžiagų ir gaisrinės saugos katedros vedėjas. Jo nuomone, turi keistis pačios valstybės požiūris į gaisrinės saugos specialistų būtinybę.

Žada sutaupyti beveik 2 mln. eurų

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente kaip tik vykdomos pertvarkos, kurių vienas tikslų - sutaupyti lėšas ir kelti darbuotojams algas. Nuo šių metų vasario 1 dienos keitėsi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, jam pavaldžių įstaigų struktūra bei pareigybių skaičius. Departamento administracijoje neliko 4 padalinių, taip pat 4 pareigybėmis sumažėjo vadovaujančiųjų darbuotojų skaičius. Struktūrinės pertvarkos įvyko ir departamentui pavaldžioje Specialiojoje priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje, Ugniagesių gelbėtojų mokykloje ir Gaisrinių tyrimų centre. Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovės Linos Nuobarienės, visiems darbuotojams, kurių pareigybės naikinamos, buvo pasiūlytos kitos pareigos valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos įstaigose. Nuo 2019 metų sausio 1 dienos planuojama reorganizuoti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui pavaldžias įstaigas bei centralizuoti bendrąsias valdymo funkcijas. „Reorganizavus šias Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos įstaigas ir centralizavus bendrąsias funkcijas, pagerės veiklos koordinavimas, sumažės valstybės biudžeto lėšų poreikis, šios lėšos bus efektyviau paskirstomos. Taip pat bus sudarytos prielaidos mažinti neužimtų ugniagesių gelbėtojų pareigybių skaičių“, - aiškino L.Nuobarienė. Numatoma sutaupyti 1,8 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų ir jas panaudoti darbuotojų darbo užmokesčiui didinti bei kvalifikacijai tobulinti.

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovas Vladimiras BANELIS:

- Ar reformų, optimizavimo, centralizavimo kelias yra geras?

- Čia dvi medalio pusės, pavyzdžiui, policija pasirinko kelią atleisti 30 proc. žmonių ir jų sąskaita padidinti kitiems atlyginimus, prisipirkti blizgančių automobilių ir lipdukų. Kitaip sakant, nepasirinko įtikinėti Vyriausybės dėl realių poreikių. Ji pasirinko bylinėtis su sau pavaldžiais pareigūnais - kas yra lengviausia.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ką tik baigė daryti tai, ką darė pasieniečiai: pasieniečių administracija pasirinko bendrauti ir bendradarbiauti su profesinėmis sąjungomis, jie ne atleidimo kelią pasirinko.

- Į ką svarbu atkreipti dėmesį atliekant pertvarkas?

- Labai svarbus informacinių technologijų klausimas. Estai sunkmečio laiku pradėjo daryti pertvarkas, mūsų šalis per sunkmetį pradėjo drastiškai pjauti finansavimą. Todėl turime disbalansą ir bandome vytis kitas šalis. Teko pačiam kalbėtis su estais, jie kritiškai vertina savo padėtį ir sako, kad aklai nekopijuotume visko. Kiek man žinoma, ten buvo pasirinktas kelias, kad vienose rankose sutelktų IT sektorių, centralizuotų viešuosius pirkimus, paramines funkcijas ir panašiai. Tačiau IT filosofija gali būti visiškai nepriimtina mūsų žmonėms, kurie gyvena regionuose, kaimuose. Negalima visko robotizuoti. Šioje vietoje labai svarbu girdėti visas puses, tik tada rezultatas bus tvarus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: gaisrinė sauga

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Gaisrius

2018-04-18   20:46

IP: 46.249.166.18

Gerbiamasis - atsibusk ir nepūsk dūmų žmonėms į akis. Jau pernai pagd atleido 38 žmones, o šiemet ko gero dar daugiau atleis po savo optimizavimų.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ūkis

Vyriausybė šiemet planuoja toliau didinti akcizus tabakui, tačiau degalams arba alkoholiui...

Cigaretės dar pabrangs nuotrauka, foto

Klaipėdos teritorinės darbo biržos Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Ieškote darbo? Laisvos vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Siekis įsigyti kokybiškų produktų už kuo mažesnę kainą – kone kiekvieno...

Kainų tyrimas didžiuosiuose prekybos tinkluose: kur verta įsigyti populiariausias prekes? nuotrauka, foto

Vidutinis atlyginimas per mėnesį dėl mokesčių reformos kitąmet paaugs apie 50...

Vyriausybė žada 50 eurų didesnes algas nuotrauka, foto

Pajūryje – kariuomenės batalionas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Aušra Jakaitė su dukra ir dar 21 šeima buvo iškeltos iš bendrabučio...

Orai: laukia vėsi ir lietinga savaitė nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Pirmadienį pirmoji dienos pusė bus mažai debesuota, tačiau popiet debesuotumas sparčiai didės,...

Bet kuriam dantų netekusiam pacientui - inovatyvūs dantų atkūrimo būdai nuotrauka, foto

Sveikata, Vienas iš pirmųjų dalykų, kurį pastebime vos pažvelgę į žmogų - jo...

Balandžio 23-iąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, pažįstamas ar kolega švenčia gimtadienį,...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 29 min.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 38 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...