2019 m. sausio 16 d. 03:19 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  NT

NT

Rado kuo pakeisti merdinčią valstybinę renovaciją

(2)

2018-03-21, 08:00

"Mano būsto" inf.

Rado kuo pakeisti merdinčią valstybinę renovaciją nuotrauka, foto

DOMISI. Gyventojų susidomėjimas etapine renovacija nuolat auga - per metus Lietuvoje taip atnaujinama apie 200 daugiabučių namų.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Pavargę kiekvieną žiemą mokėti šimtus eurų už būsto šildymą, gyventojai toliau bus priversti purtyti pinigines. Aplinkos ministerija, žadėjusi renovacijos proveržį, šiemet lėšų modernizacijai skirs tik kruopelytei norinčiųjų. Pavargę nuo valdžios pažadų sumanūs gyventojai vis dažniau renkasi alternatyvą - etapinę renovaciją.

Preliminariais duomenimis, Lietuvoje per artimiausius metus geriausiu atveju bus leista renovuoti vos 313 daugiabučių, nors Lietuvoje yra beveik 31 tūkst. renovuotinų namų. Taigi dėl stringančio finansavimo paramos sulauks vos 1 proc. norinčiųjų. Specialistai sako, kad valdžia toliau gyventojus maitina pažadais ir tokią paramą vadina pasišaipymu iš žmonių. Panašu, kad specialistų prognozės, jog tokiais tempais daugiabučių atnaujinimas Lietuvoje užtruks mažiausiai 100 metų, pildosi.

Namus atnaujina greičiau ir sklandžiau

Tačiau dalis šiltai ir taupiai norinčių gyventi žmonių nelinkę laukti valdžios malonės ir jau naudojasi alternatyvomis, kurios užtikrina daugiabučio namo energetinį efektyvumą ir yra prieinamos be valstybės paramos. Tai - etapinė renovacija, kurią Lietuvoje jau ne vienus metus įgyvendina bendrovė "Mano būstas".

Įmonės Pardavimų ir plėtros grupės vadovas Julius Paulauskas neneigė - gyventojų susidomėjimas etapine renovacija nuolat auga. Jo teigimu, per metus Lietuvoje etapiškai atnaujinama apie 200 daugiabučių namų.

"Vienų namų savininkai priima sprendimus atlikti mažesnius, kitų - didesnius energiją taupančius darbus. Tačiau kuo daugiau atliekama energiją taupančių darbų, tuo daugiau energijos sutaupoma. Bet gyventojai šį modernizavimo būdą renkasi ir dėl to, kad visas procesas, lyginant su valstybine renovacija, trunka greičiau ir sklandžiau. Juk etapinė renovacija atliekama be valstybės įsikišimo, banko paskolų ir pabrangimo, taigi būsto gyventojams nereikia rūpintis nei dokumentacija, nei sutartimis su bankais. Iš esmės tai ir skatina žmones rinktis šį namo atnaujinimo būdą, itin populiarų Vakarų Europoje", - teigė J. Paulauskas.

Nereikia banko paskolų

"Mano būsto" Pardavimų ir plėtros grupės vadovas paaiškino, kaip veikia pats procesas. Pasak jo, renovacija prasideda nuo gyventojų susirinkimo, kuriame priimamas sprendimas dėl konkrečių darbų poreikio. Vėliau specialistai visapusiškai atlieka namo vertinimą bei matavimus. Tuomet paskaičiuojama darbų kaina, kurią susirinkime tvirtina patys gyventojai. Vėliau eina projektavimo ir rangos darbai, o darbininkai objekte pradeda darbuotis jau po 3-4 mėnesių.

Įgyvendinant etapinę renovaciją, prioritetas skiriamas energiją taupančioms priemonėms, tokioms kaip šilumos punkto atnaujinimas, stogo bei sienų remontas ir šiltinimas, langų keitimas ir pan. Anot J. Paulausko, kokius darbus atlikti pirmiau, pataria specialistai, bet galutinį žodį taria gyventojai.

Gyventojams suteikiama patogi galimybė atsiskaityti už atliktus darbus ir negalvoti apie paskolos ėmimą. Mat mokesčiai įtraukiami į sąskaitą už būsto priežiūrą, o išsimokėjimo terminas gali siekti iki penkerių metų. Jį susirinkimo metu taip pat nustato patys gyventojai. Be to, šiai renovacijai netaikomas administravimo mokestis, priešingai nei valstybės remiamoje daugiabučių renovacijos programoje. Tokiu būdu gyventojams sumažinama finansinė našta.

Skaičiuoja naudą

Tai, kad etapinė renovacija iš tiesų gelbsti nuo didelių šildymo sąskaitų ir yra lankstesnė už valstybinį modernizavimo būdą, įsitikino Vilniuje esančio V. Vaitkaus 5-ojo daugiabučio gyventojai. Jie pirmieji sostinėje nusprendė pasinaudoti etapinės renovacijos nauda.

Pirmajame etapinės renovacijos etape buvo pakeistas ir apšiltintas stogas bei dvi galinės sienos. Tik baigus darbus daugelis gyventojų sakė iškart jaučiantys skirtumą.

"Jaučiu skirtumą. Labai tikiuosi, kad ir kaina už šildymą bus mažesnė. Kol kas viskas labai gerai", - džiaugėsi Andrius. Jam pritarė ir kaimynė Ilona, pasijuokusi, kad namo gyventojai dabar gali ir vėliavą išsikabinti, nes yra pirmieji, galintys pasigirti etapinės renovacijos rezultatais.

Lyginant vidutinio 2 kambarių buto šilumos energijos suvartojimą, galima matyti pokytį: 2016 m. gruodį buvo suvartota 18,08 kWh/m² šilumos energijos, o 2017 m. gruodį, jau po renovacijos, - 13,61 kWh/m², o tai yra net 25 proc. mažiau.

Pasak 2-iejų kambarių buto gyventojo, už šildymą jis mokėjo 10 eurų mažiau nei gruodžio mėnesį prieš metus. Taigi, per visą šildymo sezoną vidutinio 2 kambarių buto mokestis už šildymą prieš ir po renovacijos turėtų skirtis apie 50 eurų.

Lauksime dar 100 metų?

Bendrovės "Mano būstas" Gyvenamųjų namų administravimo departamento direktorius Mindaugas Genys priminė, kad per pastaruosius 5 metus Lietuvoje buvo renovuota vos 3300 daugiabučių namų pasitelkus daugiabučių namų modernizavimo programą.  

"Iš pirmo žvilgsnio atrodo tikrai didelis skaičius. Tačiau problema yra ta, kad Lietuvoje šiuo metu stovi 31 tūkst. daugiabučių namų, ir tokiais tempais renovuojant, neužteks ir 100 metų, kol galiausiai kiekvienas daugiabutis pradės taupyti. Jau dabar eilėje laukia šimtai namų ir taip belaukdami kas mėnesį jų gyventojai moka kosmines šildymo sąskaitas bei  tiesiog "į orą" paleidžia savo pinigus. Taigi šioje situacijoje reikia pasidžiaugti ir paskatinti iniciatyvas, kai gyventojai priima sprendimus nelaukti, kol kas nors juos išgelbės nuo didelių sąskaitų, o tiesiog imasi ir susitvarko namus bei pradeda taupyti čia ir dabar", - sako M. Genys.

² šilumos energijos, o 2017 m. gruodį, jau po renovacijos, - 13,61 kWh/m², o tai yra net 25 proc. mažiau.
Pasak 2-iejų kambarių buto gyventojo, už šildymą jis mokėjo 10 eurų mažiau nei gruodžio mėnesį prieš metus. Taigi, per visą šildymo sezoną vidutinio 2 kambarių buto mokestis už šildymą prieš ir po renovacijos turėtų skirtis apie 50 eurų.
<ParaStyle:p>Lauksime dar 100 metų?
<ParaStyle:text>Bendrovės "Mano būstas" Gyvenamųjų namų administravimo departamento direktorius Mindaugas Genys priminė, kad per pastaruosius 5 metus Lietuvoje buvo renovuota vos 3300 daugiabučių namų pasitelkus daugiabučių namų modernizavimo programą.  
"Iš pirmo žvilgsnio atrodo tikrai didelis skaičius. Tačiau problema yra ta, kad Lietuvoje šiuo metu stovi 31 tūkst. daugiabučių namų, ir tokiais tempais renovuojant, neužteks ir 100 metų, kol galiausiai kiekvienas daugiabutis pradės taupyti. Jau dabar eilėje laukia šimtai namų ir taip belaukdami kas mėnesį jų gyventojai moka kosmines šildymo sąskaitas bei  tiesiog "į orą" paleidžia savo pinigus. Taigi šioje situacijoje reikia pasidžiaugti ir paskatinti iniciatyvas, kai gyventojai priima sprendimus nelaukti, kol kas nors juos išgelbės nuo didelių sąskaitų, o tiesiog imasi ir susitvarko namus bei pradeda taupyti čia ir dabar", - sako M. Genys.
<ParaStyle:foto>DOMISI. Gyventojų susidomėjimas etapine renovacija nuolat auga - per metus Lietuvoje taip atnaujinama apie 200 daugiabučių namų.]
<ParaStyle:foto-autor>Redakcijos archyvo nuotr.
<ParaStyle:autor2>"Mano būsto" inf.² šilumos energijos, o 2017 m. gruodį, jau po renovacijos, - 13,61 kWh/m², o tai yra net 25 proc. mažiau.Pasak 2-iejų kambarių buto gyventojo, už šildymą jis mokėjo 10 eurų mažiau nei gruodžio mėnesį prieš metus. Taigi, per visą šildymo sezoną vidutinio 2 kambarių buto mokestis už šildymą prieš ir po renovacijos turėtų skirtis apie 50 eurų.<ParaStyle:p>Lauksime dar 100 metų?<ParaStyle:text>Bendrovės "Mano būstas" Gyvenamųjų namų administravimo departamento direktorius Mindaugas Genys priminė, kad per pastaruosius 5 metus Lietuvoje buvo renovuota vos 3300 daugiabučių namų pasitelkus daugiabučių namų modernizavimo programą.  "Iš pirmo žvilgsnio atrodo tikrai didelis skaičius. Tačiau problema yra ta, kad Lietuvoje šiuo metu stovi 31 tūkst. daugiabučių namų, ir tokiais tempais renovuojant, neužteks ir 100 metų, kol galiausiai kiekvienas daugiabutis pradės taupyti. Jau dabar eilėje laukia šimtai namų ir taip belaukdami kas mėnesį jų gyventojai moka kosmines šildymo sąskaitas bei  tiesiog "į orą" paleidžia savo pinigus. Taigi šioje situacijoje reikia pasidžiaugti ir paskatinti iniciatyvas, kai gyventojai priima sprendimus nelaukti, kol kas nors juos išgelbės nuo didelių sąskaitų, o tiesiog imasi ir susitvarko namus bei pradeda taupyti čia ir dabar", - sako M. Genys.<ParaStyle:foto>DOMISI. Gyventojų susidomėjimas etapine renovacija nuolat auga - per metus Lietuvoje taip atnaujinama apie 200 daugiabučių namų.]<ParaStyle:foto-autor>Redakcijos archyvo nuotr.<ParaStyle:autor2>"Mano būsto" inf.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

To ak

2018-03-21   11:28

IP: 188.69.215.244

Viskas ko reikia iš valstybes tai garantotos 0.3% palukanos ir pensininku parama. Ne visi sau gali leisti isimoketi iš karto.
O dar svarbiau surinkti gyventojus:)

ak

2018-03-21   09:23

IP: 78.57.242.90

Aplamai nesuvokiama, kodėl valstybė turėtų renovuoti arba dalinai finansuoti privataus turto renovaciją .Gal soc.remtiniems pagalba būtų suprantama...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

NT

Daugiau nei prieš metus daugiabutį namą Palangoje pastačiusi Kauno nekilnojamojo turto...

Daugiabutis Palangoje: bandė apmauti, bet įklimpo patys nuotrauka, foto

Aktyviausia Lietuvoje nekilnojamojo turto rinka pasižymi Vilnius ir Kaunas. Tuo tarpu trečiasis...

NT ekspertai įžvelgia Klaipėdos miesto potencialą nuotrauka, foto

Pirmadienis - paskutinė diena laiku pateikti nekilnojamojo turto (NT), kuris savo...

Paskutinė diena sumokėti nekilnojamojo turto mokestį nuotrauka, foto

Klaipėdos politikai nepritarė buto, kurio kaina pasirodė neadekvati, pirkimui. Bute turėjo būti...

Buto už namo kainą nepirks nuotrauka, foto

"Neptūno" pergalę apkartino K.Weaverio trauma nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūno“ (5/6) komanda iškovojo labai svarbią pergalę Čempionų lygoje, kur svečiuose...

Britų parlamentas atmetė sutartį dėl „Brexit“ nuotrauka, foto

Pasaulis, Antradienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmai didžiąja balsų dauguma atmetė sutartį...

Prie paminklo žuvusiesiems - jautrūs jaunojo patrioto žodžiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Tamsų antradienio vakarą Klaipėdos gatves užtvindė deglais nešina minia, traukusi nuo Teatro...

Klaipėdoje planuojamas dar neregėtas sporto aikštynas nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos centre, prie Simono Dacho progimnazijos, turėtų iškilti iki šiol mūsų mieste...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...