2018 m. gegužės 23 d. 21:23 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  NT

NT

Nauja tvarka smogs jaunoms neturtingoms šeimoms?

(33)

Nauja tvarka smogs jaunoms neturtingoms šeimoms? nuotrauka, foto

KAS GALĖS? Pakeitus Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymą, dabar prie savivaldybės gyvenamąją vietą galės deklaruoti tik benamiai, iš vaikų namų išėję bei tardymo izoliatoriuose ir pataisos įstaigose laikomi asmenys.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Nuo šių metų pradžios šalyje įsigaliojusi naujovė, nebeleidžianti kam tik panorėjus gyvenamąją vietą deklaruoti prie savivaldybių administracijų, sukėlė uostamiestyje gyvenančių, bet nuosavo būsto neturinčių mažamečių tėvų pasipiktinimą. Žmonės pradėjo diskutuoti, kad vėl skatinamas "verslas" - registracija už pinigus.

Uostamiesčio valdžia ramina, kad tie vaikai, kurie jau lanko Klaipėdos miesto švietimo ir ugdymo įstaigas, tėvams netekus deklaracijos prie Savivaldybės ir neradus kur kitur mieste prisiregistruoti, tikrai nebus krapštomi lauk.

Kiek kita kalba su tais, kurie dar tik laukia eilėje, kad patektų į darželį ar mokyklą. Žinia, dabar prioritetas yra teikiamas Klaipėdos mieste gyvenantiems vaikams ir tik esant laisvų vietų priimami mažamečiai iš rajono.

Tiesa, gali nutikti ir taip, kad sumažėjus galimybei fiktyviai tapti Klaipėdos miesto gyventoju, sumažės ir eilės į darželius.

"Tokių - daugybė"

"Į mus kreipiasi susirūpinę tėvai, kurie neturi galimybės deklaruoti gyvenamosios vietos Klaipėdoje, nors čia dirba, augina vaikus, mokosi. Daugelis nuomojasi butus, kurių savininkai nesutinka registruoti nuomininkų savo būste. Juk deklaravęs svetimą šeimą su vaikais savo bute paskui gali turėti įvairių problemų, kai reikės juos išdeklaruoti, nes vaikų teises gina įstatymai, neretai tokios istorijos atsiduria ir teismuose", - pasakojo Vakarų Lietuvos tėvų forumo pirmininkė Kristina Paulikė.

Pasak jos, išsigandusių tėvų tikrai yra ne vienas ir ne du. Karšta diskusija šia tema verda ir socialiniuose tinkluose. Tėvai apgailestauja, kad jie negalėdami įsigyti nuosavo būsto tarsi išmetami iš miesto.

"Tėvai teigia, kad naujoji tvarka dar labiau paskatins išvažiuoti jaunas šeimas iš uostamiesčio. Rašiau Savivaldybės administracijai ir klausiau, ką reikės daryti tokioms šeimoms. Atsakė tik tiek, kad tokius klausimus spręs sudaryta komisija, į kurią delegavome atstovą. Mano nuomone, tokių atvejų bus labai daug, todėl ta komisija tikrai nespės darbuotis. Manau, kad reikia kažkokio konkretaus sprendimo ar net pataisos priėmimo į darželius tvarkoje. Galbūt būtų galima priimti sprendimą, kad atnešus pažymą iš darbdavio, jog tėvai dirba uostamiestyje, nors ir nėra čia deklaravę gyvenamosios vietos, taip pat būtų galima pretenduoti į miesto darželius lygiomis teisėmis?" - svarstė K. Paulikė.

Teks patiems spręsti

Savivaldybės administracijos Ugdymo ir kultūros departamento direktorė Nijolė Laužikienė priminė, kad tėvai turi dar visą pusmetį šiai problemai išspręsti, nes tikrąją savo gyvenamąją vietą privaloma deklaruoti iki birželio.

"Pirmiausia reikia ieškoti būdų, kaip šią problemą išspręsti, o ne iškart pulti ieškoti, kaip apeiti teisės aktus. Pasikeitusių teisės aktų tikslas ir buvo, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo atvejų. Juk galėjo būti ir tokių istorijų, kai prie Savivaldybės žmonės registruodavosi tik tam, kad jų vaikai gautų vietas miesto mokyklose ar darželiuose, taip pat kad gautų pašalpas. Tad dabar tokių piktnaudžiavimo atvejų nebebus", - kalbėjo N. Laužikienė.

Pasak jos, nėra numatyta jokių išskirtinių atvejų, kuriuos svarstytų K. Paulikės minėta komisija.

"Teisės aktai yra pasikeitę ir Savivaldybė negali tam daryti įtakos. Patys tėvai turi ieškoti, kaip išspręsti savo problemas. Jeigu jie gyvena Klaipėdoje, tai gal ras ir būdų deklaruoti savo gyvenamąją vietą ten, kur gyvena. Gal dar jie net nebandė šito daryti, o jau kelia paniką? Gyventi reikia pagal šalyje galiojančius teisės aktus. Aš, kaip valstybės tarnautoja, negaliu toleruoti neteisėtų dalykų, kai butas nuomojamas be jokių sutarčių, nedeklaruojamos lėšos. Tvarka turi būti", - kalbėjo Savivaldybės atstovė.

N. Laužikienė svarstė, kad gali nutikti ir taip, kad vertingiems darbuotojams pagalbos ranką išties ir darbdaviai.

"Juk ir darbdavys gali deklaruoti darbuotojo gyvenamąją vietą", - svarstė N. Laužikienė.

Be namų - 13 tūkst. klaipėdiečių

Beje, neigiamų pasekmių pasikeitusi tvarka gali turėti ne tik gyventojams, bet ir pačioms savivaldybėms - gali mažėti gyventojų skaičius, o sykiu ir mokesčių pavidalu gaunamos pajamos.

Savivaldybės administracijos Gyvenamosios vietos deklaravimo poskyrio vedėjos Kristinos Božienės duomenimis, šiemet sausio 1 d. į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą prie Klaipėdos savivaldybės buvo įtraukta beveik 13 tūkst. asmenų.

"Klaidingai sakoma, kad tie žmonės registruoti Savivaldybės pastate, Liepų gatvė 11. Iš tikrųjų Savivaldybė šiuo atveju traktuojama kaip teritorinis vienetas. Į šią apskaitą įtraukti žmonės neturi konkretaus gyvenamosios vietos adreso, bet yra laikomi Klaipėdos gyventojais", - aiškino K. Božienė.

Valdininkė žadėjo, kad jau kitą savaitę klaipėdiečiams bus pateikta išsamesnė informaciją apie visus jų laukiančius pokyčius, susijusius su nauja tvarka.

Teigiama, kad įstatymo pakeitimai atsirado ne šiaip sau. Šalyje prie savivaldybių gyvenamąją vietą buvo deklaravę daugiau nei 100 tūkst. žmonių. Tad pradėta abejoti, kad tikrai visi tie žmonės yra realūs benamiai.

Dabar benamio sąvoka bus aiškiai apibrėžta. "Tai asmuo, neturintis nuosavybės teise patalpos ar pastato ar kitos teisės naudotis tokia patalpa ar pastatu ir gyvenantis laikinojo apgyvendinimo įstaigose ar viešose vietose", - šitaip benamio sąvoka apibrėžiama Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatyme.

"Prie savivaldybės ir toliau bus galima registruotis, bet tik išskirtinai tiems žmonėms, kurie tikrai neturi kur gyventi ir glaudžiasi įvairiose įstaigose", - akcentavo Registrų centro (RC) Komunikacijos skyriaus vyresnioji specialistė Gražina Radzvilavičiūtė.

Beje, pagal minėtąjį įstatymą prie savivaldybės toliau galės registruotis ir vaikų globos namų auklėtiniai (6 mėnesių laikotarpiui), kai jie išleidžiami iš vaikų globos institucijos arba palieka šeimyną, taip pat asmenys, kuriems teismo nutartimi paskirtos priverčiamosios stacionarinio stebėjimo specializuotose psichikos sveikatos priežiūros įstaigose medicinos priemonės (šių priemonių taikymo laikotarpiu), bei asmenys, laikomi tardymo izoliatoriuose ir pataisos įstaigose (visą buvimo šiose įstaigose laikotarpį).

Nuomotojams - palengvinimai

Pasak RC atstovų, gyvenantieji nuomojamame būste neturėtų panikuoti. Mat dabar atsirado palengvinimų, apie kuriuos sužinoję būsto nuomininkai, tikimasi, pakeis savo nuomonę ir tokių, kurie griežtai atsisako priregistruoti būsto nuomininkus, esą ženkliai sumažės.

"Numatyta galimybė, kad buto savininkas gali leisti nuomotojui deklaruoti gyvenamąją vietą savo būste terminuotam laikui, pavyzdžiui, keliems mėnesiams ar metams. Praėjus šiam laikotarpiui deklaracija baigsis automatiškai ir buto savininkui nereikės niekur eiti, vargti, kad nuomininkai būtų išsiregistruoti", - aikšino G. Radzvilavičiūtė.

Beje, niekur nėra numatyta, kad norint, liaudiškai tariant, priregistruoti nuomininką nuomojamame bute būtina turėti nuomos sutartį.

"Jokių sutarčių nebus reikalaujama. Pakanka tik būsto savininko leidimo", - akcentavo ir RC atstovė.

Gyvenamosios vietos deklaravimo pažymos reikalauja kone visos institucijos. Be šio dokumento negali gauti ar pasikeisti paso, vairuotojo pažymėjimo, užregistruoti automobilio. Tokios pažymos reikia ir norint gauti pašalpas, socialines lengvatas.

"Grėsmių yra"

Vytautas GRUBLIAUSKAS, Klaipėdos meras

Natūralu, kad sugriežtėjus tvarkai formaliai gali sumažėti miesto gyventojų. Tačiau kad ir kiek mes apgailestautume, tiesiog privalome vykdyti šalies valdžios nustatytą naują tvarką. Juk ne miesto valdžia sugalvojo tuos pakeitimus.

Dėl sumažėjusių mokesčių būtų galima nuogąstauti tik atlikus išsamią analizę, kiek tie deklaruotieji prie Savivaldybės buvo miesto biudžeto donorai. Nemanau, kad tie, kurie turi gerus darbus ir gauna normalius atlyginimus, neturi savo namų ar neturi kur deklaruoti gyvenamąją vietą.

Jau ir anksčiau buvo apribota gyvenamosios vietos deklaravimo tvarka, dabar ji bus dar griežtesnė. Kiek suprantu, dabar gerokai patrumpės sąrašas tų, kurie deklaruodavo savo gyvenamąją vietą prie miesto Savivaldybės vien tam, kad galėtų naudotis klaipėdiečio privilegijomis. Jaučiu tų tėvų nerimą, kurie šitaip elgėsi tam, kad galėtų vesti vaikus į Klaipėdos darželius ir mokyklas. Galiu preliminariai pasakyti, kad jau einančių į švietimo ir ugdymo įstaigas niekas lauk neišprašys. Kitas klausimas apie tuos, kurie tik laukia eilėje. Čia jau reikės rimtesnio išaiškinimo. Kalbu ne apie Klaipėdos rajono gyventojus, kurių vaikai, esant laisvų vietų, gali patekti į uostamiesčio darželius, bet apie tuos klaipėdiečius, kurie gyvena nuomojamuose būstuose, bet juose nėra deklaruoti. Panašu, kad grėsmių šiuo atveju tikrai yra. Lieka tikėtis, kad naujoji tvarka išjudins nekilnojamojo turto rinką ir nuomotojai supras, kad savo teikiamas paslaugas reikia paversti oficialiomis ir leisti žmonėms deklaruoti gyvenamąją vietą.

Reikėtų nepamiršti ir to aspekto, kad vietų deficitas daugelyje uostamiesčio darželių išlieka, tad nori nenori tvarka turi būti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2017-06-25   05:08

IP: 89.238.177.20

Sveiki visi, mano vardas yra Gina Acampora, šiandien aš kalbėjau kaip laimingiausias žmogus visame laukiniame pasaulyje, ir aš pasakiau savimi, kad bet kuris skolintojas, kuris išgelbės mano šeimą nuo prastos situacijos, pasakysiu vardą visam laukiniam pasauliui ir Aš taip džiaugiuosi galėdamas pasakyti, kad mano šeima grįžta gerai, nes turėjau paskolą 100 000 JAV dolerių, kad galėčiau pradėti visą gyvenimą dėl savo profesijos, nes aš esu viena mama, su 4 vaikais ir visame pasaulyje atrodė Kaip jis buvo pakabintas ant manęs, kol aš susitiko su Juo siunčiama paskolos kompanija, kuri pakeitė mano gyvenimą ir mano šeimos, Dievo baiminanti firma, Nora Mildred, ji buvo gelbėtojas Dievas išsiųstas išgelbėti savo šeimą ir iš pradžių maniau, kad tai nebuvo Bus galima, kol aš gavau paskolą 100 000 JAV dolerių, ir aš patarčiau bet kuriam asmeniui, kuris iš tikrųjų turi paskolą, kreiptis į poną Nora Mildred elektroniniu paštu. noramildred.loan@hotmail.com, nes jis yra labiausiai suprantamas ir nuoširdus paskolų paslaugos

2016-09-05   16:14

IP: 86.38.181.30

Nera ka CIA ir bepridurt. Dalvajobaj BLT ta valdzia. Skandina vargsias seimas daugiau I bedugne.

nuoma

2016-01-16   10:02

IP: 188.192.38.111

Labiausiai persigandę nuomotojai. Jie juk taip susitvarkę nuomojamus būstus,kad gauna visokias kompensacijas(šildymui,vandeniui)..Ir šast nuomininkas užsinorės prisiregistruot??viskas iš kart griūva

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

NT

Nors pastaruoju metu netyla kalbos apie savotišką renesansą išgyvenantį Kauną, atgimimo ženklų,...

Centre vystomas naujas gyvenamojo namo projektas nuotrauka, foto

Nuosavas būstas teikia daugybę privalumų ir kiekvienas nori jį turėti. Turint savo...

Ar esate pasiruošę įsigyti būstą? nuotrauka, foto

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo naują socialinio būsto fondo plėtros būdą...

Socialiniam būstui siūlo naudoti nuomojamas patalpas nuotrauka, foto

Naujausia Lietuvos banko apklausa rodo pokyčius nekilnojamojo turto (NT) rinkoje -...

Daugėja bankų, manančių, kad būstas pigs nuotrauka, foto

Iš Latvijos - su laurais nuotrauka, foto

Sportas, Latvijoje, Kekavos mieste, vyko tarptautinis meninės gimnastikos turnyras "Stars", kuriame žibėjo Klaipėdos...

Turgavietėse - Mokesčių inspekcijos vizitai nuotrauka, foto

Ūkis, Trečiadienį vienu metu Vakarų Lietuvos turgavietėse lankėsi Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) specialistai....

Vėl skelbiamas konkursas į KVMT vadovo pareigas nuotrauka, foto

Kultūra, Kultūros ministerija paskelbė konkursus į Lietuvos rusų dramos ir Klaipėdos valstybinio...

Nevaldoma priekaba „nuvizgino“ automobilį nuotrauka, foto

Kriminalai, Avarija netoli Klaipėdos galėjo priminti garsaus Barry Levinsono filmo pavadinimą „Uodega vizgina...

Sportas, Paskelbta prieš 22 min.

Ūkis, Paskelbta prieš 1 val.

Kultūra, Paskelbta prieš 2 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...