2018 m. gruodžio 14 d. 22:09 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  NT

NT

Konkurencijos taryba nusprendė pasmaugti statybininkus

2017-12-22, 10:51

Alia ZINKUVIENĖ

Konkurencijos taryba nusprendė pasmaugti statybininkus nuotrauka, foto

Šarūno Keserausko vadovaujama Konkurencijos taryba paruošė verslui staigmenų - milijoninių baudų.

© Respublika.lt nuotr.

Statybų bendrovėms „Irdaiva“ ir Panevėžio statybos trestas (PST) Konkurencijos taryba Kalėdų išvakarėse pateikė „siurprizą“ - skyrė milijonines baudas už konkurenciją ribojantį susitarimą dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose ūkio subjektų grupėje. Esą bendrovės konkursuose galėjo dalyvauti savarankiškai, o susijungusios sumažino konkurenciją. Įmonių atstovai tokius motyvus vadina absurdiškais ir ketina bylinėtis.

PST skirta 8 513 500 eurų, o „Irdaivai“ - 3 685 900 eurų bauda už pateiktus bendrus pasiūlymus 24-iuose Vilniaus vystymo kompanijos 2013-2015 metais organizuotuose mokyklų ir darželių atnaujinimo bei modernizavimo darbų viešuosiuose pirkimuose. Tai yra maksimalios baudos už kartelinį susitarimą - 10 proc. bendrovių metinių pajamų.

Konkurencijos tarybos pranešime teigiama, kad tokio dydžio baudos skirtos tyrimo metu įvertinus konkurenciją ribojančio susitarimo mastą, trukmę ir pavojingumą. Minėtą tyrimą Konkurencijos taryba atliko nuo šių metų vasaros bendradarbiaudama su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

„Irdaiva“ ir PST sudarė jungtinės veiklos sutartis, kuriose numatė, kad laimėjimo atveju abi įmonės gautų tam tikrą darbų ir pajamų už juos dalį. Sistemingai bendradarbiaudamos, bendrovės nekonkuravo nei pasiūlymais vykdyti statybos darbus, nei pasiūlymų kaina. Tačiau Konkurencijos taryba įsitikinusi, kad ilgametę patirtį statybos srityje turinčios ir įgyvendinusios didelio masto projektus bendrovės Vilniaus darželių ir mokyklų modernizavimo darbų pirkimuose realiai galėjo dalyvauti atskirai ir varžytis tarpusavyje ar pasirinkti kitus dalyvavimo pirkimuose būdus, kuriais nebūtų ribojama konkurencija.

Anot Konkurencijos tarybos pirmininko Šarūno Keserausko, jungtinės veiklos sutartys leidžia rinkos dalyviams, negalintiems dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, suvienyti pajėgas ir taip padidinti konkurenciją. Tačiau tie ūkio subjektai, kurie yra pajėgūs dalyvauti savarankiškai, neturi jungtinės veiklos sutartimis naudotis kaip priemone riboti konkurenciją. Sumažėjus pirkimuose galėjusių konkuruoti ūkio subjektų skaičiui, perkančioji organizacija neturėjo galimybės rinktis iš daugiau stiprių konkurentų ir gauti geresnį kainos pasiūlymą.

Nutarimas per 20 dienų gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

Abi konkurencijos prievaizdų nubaustos bendrovės nė neabejoja, kad kreipsis į teismą. PST generalinis direktorius Dalius Gesevičius stebėjosi, kad skirtos maksimaliai įmanomo dydžio baudos, nors kontraktai buvo smulkūs. Jis neigė buvus bet kokį draudžiamą susitarimą su „Irdaiva“.

Pastarosios bendrovės akcininkas Irmantas Kubilius teigė, esą tokio Konkurencijos tarybos sprendimo buvo galima tikėtis jau iš preliminarios išvados, taigi šventinės nuotaikos jis nesugadino: „Tikrai nesutinkame su tuo ir žinome, kad esame teisūs. Absurdas čia - pirmą kartą Konkurencijos taryba tyrinėjo pirkimus tokiu kampu, padarė su mumis bandymą ir žiūri, kas bus.“

Pasak jo, ko gera, toks atvejis pirmas ir Europoje, nes advokatų kontoros nerado analogiškų bylų būtent pagal tokį konkursą iš 2 etapų, kai į antrąjį atrenkami 3 stipriausios kvalifikacijos dalyviai, kurie gauna galimybę teikti kainos pasiūlymus.

„Niekas nesakė ir niekur nedraudžiama jungtinė veikla, - atkreipė dėmesį I.Kubilius. - Mes į kiekvieną konkursą teikėme sutartį, ir kiti tiekėjai taip pat dalyvavo kaip jungtinės veiklos subjektai, siekė pereiti pirmojo etapo barjerą, nes vertinant pajėgumus grupėje dalyvaujančių įmonių pajėgumai sumuojami, - aiškino I.Kubilius. - O pasiūlos mes nė kiek nepamažinome, nes pačiose konkurso sąlygose, kurias palaimino ir VPT, buvo numatyta, kad į antrą etapą pateks 3 stipriausi tiekėjai - mes ir buvome vieni iš trijų. Jeigu nebūtume dalyvavę, vis tiek tik trys būtų kviečiami pateikti kainų pasiūlymus.“

Jam keisčiausia, kad kaltinimai bendrovėms reiškiami praėjus 2-4 metams po sėkmingo projektų įgyvendinimo, išnagrinėjus praeities dokumentus.

„Mums sako, galėjote atskirai į konkursą eiti. Jeigu mes būtume turėję laiko mašiną ir žinoję, kas dar dalyvaus, ar bus užsienio įmonių, kas su kuo susijungs, tada būtų susitarimas ir žinojimas iš anksto - bauskite, - svarstė I.Kubilius. - Bet mes susijungėme tam, kad įveiktume atrankos barjerą. Tą barjerą įveikėme, buvome pakviesti pateikti kainų pasiūlymą 24-iuose pirkimuose, bet kiekviename iš jų buvo dar po du konsorciumus, su kuriais konkuravome, ir laimėjome tik 6 konkursus. Kurioje vietoje ta konkurencija būtų išaugusi, jeigu būtume dalyvavę atskirai?“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

NT

Klaipėdos politikai nepritarė buto, kurio kaina pasirodė neadekvati, pirkimui. Bute turėjo būti...

Buto už namo kainą nepirks nuotrauka, foto

Stebina ne tai, kad Dituvos soduose pykstasi kaimynai, gyvenantys per tvorą, o...

Soduose nesibaigia kaimynų karai dėl žemės centimetrų nuotrauka, foto

Valstybės parama šiemet galės pasinaudoti daugiau nei planuota pirmąjį būstą provincijoje...

Puiki žinia jaunoms šeimoms - skirta daugiau pinigų būstams nuotrauka, foto

Socialiniuose tinkluose netyla diskusijos - vis garsiau reiškiamas gyventojų nepasitenkinimas kylančiomis būsto...

Prie didėjančių būsto nuomos kainų teks priprasti nuotrauka, foto

Pirmas kartas: Maksvytis – apie pirmą medalį su rinktine nuotrauka, foto

Sportas, „Nugalėtojų mentalitetas pradėjo ugdytis nuo šio čempionato“, – 2007-uosius prisiminė Kazys Maksvytis.Jis...

Rytoj Klaipėdoje vyksiantys sporto renginiai nuotrauka, foto

Sportas, Nuo 9 val. "Neptūno" sporto salėje (Taikos pr. 61 A) vyks tradicinis...

Žiede prie "Banginio" planuoja statyti estakadą nuotrauka, foto

Klaipėda, Virš Baltijos pr. ir Šilutės pl. žiedinės sankryžos Klaipėdos miesto savivaldybės specialistai...

Iš Lenkijos - su laurais nuotrauka, foto

Sportas, Varšuvoje vyko tarptautinis meninės gimnastikos turnyras "Mazovia cup 2018". Varžėsi apie 250...

Sportas, Paskelbta prieš 56 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...