2018 m. kovo 19 d. 03:24 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  NT

NT

Konkurencijos taryba nusprendė pasmaugti statybininkus

2017-12-22, 10:51

Alia ZINKUVIENĖ

Konkurencijos taryba nusprendė pasmaugti statybininkus nuotrauka, foto

Šarūno Keserausko vadovaujama Konkurencijos taryba paruošė verslui staigmenų - milijoninių baudų.

© Respublika.lt nuotr.

Statybų bendrovėms „Irdaiva“ ir Panevėžio statybos trestas (PST) Konkurencijos taryba Kalėdų išvakarėse pateikė „siurprizą“ - skyrė milijonines baudas už konkurenciją ribojantį susitarimą dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose ūkio subjektų grupėje. Esą bendrovės konkursuose galėjo dalyvauti savarankiškai, o susijungusios sumažino konkurenciją. Įmonių atstovai tokius motyvus vadina absurdiškais ir ketina bylinėtis.

PST skirta 8 513 500 eurų, o „Irdaivai“ - 3 685 900 eurų bauda už pateiktus bendrus pasiūlymus 24-iuose Vilniaus vystymo kompanijos 2013-2015 metais organizuotuose mokyklų ir darželių atnaujinimo bei modernizavimo darbų viešuosiuose pirkimuose. Tai yra maksimalios baudos už kartelinį susitarimą - 10 proc. bendrovių metinių pajamų.

Konkurencijos tarybos pranešime teigiama, kad tokio dydžio baudos skirtos tyrimo metu įvertinus konkurenciją ribojančio susitarimo mastą, trukmę ir pavojingumą. Minėtą tyrimą Konkurencijos taryba atliko nuo šių metų vasaros bendradarbiaudama su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

„Irdaiva“ ir PST sudarė jungtinės veiklos sutartis, kuriose numatė, kad laimėjimo atveju abi įmonės gautų tam tikrą darbų ir pajamų už juos dalį. Sistemingai bendradarbiaudamos, bendrovės nekonkuravo nei pasiūlymais vykdyti statybos darbus, nei pasiūlymų kaina. Tačiau Konkurencijos taryba įsitikinusi, kad ilgametę patirtį statybos srityje turinčios ir įgyvendinusios didelio masto projektus bendrovės Vilniaus darželių ir mokyklų modernizavimo darbų pirkimuose realiai galėjo dalyvauti atskirai ir varžytis tarpusavyje ar pasirinkti kitus dalyvavimo pirkimuose būdus, kuriais nebūtų ribojama konkurencija.

Anot Konkurencijos tarybos pirmininko Šarūno Keserausko, jungtinės veiklos sutartys leidžia rinkos dalyviams, negalintiems dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, suvienyti pajėgas ir taip padidinti konkurenciją. Tačiau tie ūkio subjektai, kurie yra pajėgūs dalyvauti savarankiškai, neturi jungtinės veiklos sutartimis naudotis kaip priemone riboti konkurenciją. Sumažėjus pirkimuose galėjusių konkuruoti ūkio subjektų skaičiui, perkančioji organizacija neturėjo galimybės rinktis iš daugiau stiprių konkurentų ir gauti geresnį kainos pasiūlymą.

Nutarimas per 20 dienų gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

Abi konkurencijos prievaizdų nubaustos bendrovės nė neabejoja, kad kreipsis į teismą. PST generalinis direktorius Dalius Gesevičius stebėjosi, kad skirtos maksimaliai įmanomo dydžio baudos, nors kontraktai buvo smulkūs. Jis neigė buvus bet kokį draudžiamą susitarimą su „Irdaiva“.

Pastarosios bendrovės akcininkas Irmantas Kubilius teigė, esą tokio Konkurencijos tarybos sprendimo buvo galima tikėtis jau iš preliminarios išvados, taigi šventinės nuotaikos jis nesugadino: „Tikrai nesutinkame su tuo ir žinome, kad esame teisūs. Absurdas čia - pirmą kartą Konkurencijos taryba tyrinėjo pirkimus tokiu kampu, padarė su mumis bandymą ir žiūri, kas bus.“

Pasak jo, ko gera, toks atvejis pirmas ir Europoje, nes advokatų kontoros nerado analogiškų bylų būtent pagal tokį konkursą iš 2 etapų, kai į antrąjį atrenkami 3 stipriausios kvalifikacijos dalyviai, kurie gauna galimybę teikti kainos pasiūlymus.

„Niekas nesakė ir niekur nedraudžiama jungtinė veikla, - atkreipė dėmesį I.Kubilius. - Mes į kiekvieną konkursą teikėme sutartį, ir kiti tiekėjai taip pat dalyvavo kaip jungtinės veiklos subjektai, siekė pereiti pirmojo etapo barjerą, nes vertinant pajėgumus grupėje dalyvaujančių įmonių pajėgumai sumuojami, - aiškino I.Kubilius. - O pasiūlos mes nė kiek nepamažinome, nes pačiose konkurso sąlygose, kurias palaimino ir VPT, buvo numatyta, kad į antrą etapą pateks 3 stipriausi tiekėjai - mes ir buvome vieni iš trijų. Jeigu nebūtume dalyvavę, vis tiek tik trys būtų kviečiami pateikti kainų pasiūlymus.“

Jam keisčiausia, kad kaltinimai bendrovėms reiškiami praėjus 2-4 metams po sėkmingo projektų įgyvendinimo, išnagrinėjus praeities dokumentus.

„Mums sako, galėjote atskirai į konkursą eiti. Jeigu mes būtume turėję laiko mašiną ir žinoję, kas dar dalyvaus, ar bus užsienio įmonių, kas su kuo susijungs, tada būtų susitarimas ir žinojimas iš anksto - bauskite, - svarstė I.Kubilius. - Bet mes susijungėme tam, kad įveiktume atrankos barjerą. Tą barjerą įveikėme, buvome pakviesti pateikti kainų pasiūlymą 24-iuose pirkimuose, bet kiekviename iš jų buvo dar po du konsorciumus, su kuriais konkuravome, ir laimėjome tik 6 konkursus. Kurioje vietoje ta konkurencija būtų išaugusi, jeigu būtume dalyvavę atskirai?“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

NT

Nors pastaruoju metu kalbama, jog jaunos šeimos dėl rizikingų finansinių įsipareigojimų įsigyti...

Jaunimas - aktyvus NT rinkos dalyvis nuotrauka, foto

Įmanoma, jog Klaipėdoje keisis nekilnojamojo turto mokesčių lengvatų taikymo tvarka. Pasigirdo siūlymai...

Pažeidžiantieji taisykles gali netekti lengvatų nuotrauka, foto

Vilniaus senamiestyje, Vokiečių gatvėje esantis namas slepia didelę paslaptį. Į DELFI redakciją...

Slapta filmuojami ir įrašinėjami nuomininkai nuotrauka, foto

Drastiškai mažėjant gyventojų Klaipėdoje stringa ir naujos statybos butų pardavimai. Šiuo metu...

Butų pardavėjai sugalvojo naują būdą privilioti pirkėjų nuotrauka, foto

Kovo 19-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Pasieniečiai ir vėl gelbėjo žvejus nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras (JGKC) informavo, kad...

Taikos prospekto degalinėje - visiškai girta darbuotoja nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apskrities policija sekmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino istorija apie pastebėtą degalinės...

A lygoje „Trakai“ pranoko „Palangą“ nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos futbolo A lygos čempionate sekmadienį Trakų „Trakų“ komanda Vilniuje 3:1...

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...