2019 m. kovo 21 d. 20:15 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  IT

IT

Pasaulinėje parodoje apsaugos sprendimai it iš filmų: „robokopai“ nebetolima ateitis

Pasaulinėje parodoje apsaugos sprendimai it iš filmų: „robokopai“ nebetolima ateitis nuotrauka, foto

„Intersec 2019“ paroda

© Asmeninio archyvo nuotr.

Vaizdo kameros, tapusios „akimis su protu“, kelių mygtukų paspaudimais telefone valdomi protingi namai, dronai, gaudantys nusikaltėlius – tai tik keli pavyzdžiai, kurie buvo pristatyti sausio pabaigoje Dubajuje vykusioje parodoje „Intersec 2019“. Ši paroda laikoma pasaulio mastu reikšmingiausiu renginiu, kurio metu pristatomos saugumo, saugos ir priešgaisrinės saugos naujovės.

Parodoje lankęsi apsaugos sprendimų ekspertai iš Lietuvos išskyrė kelias pagrindines tendencijas, kuria linkme vystomos saugumo bei saugos sričių technologijos, taip pat kokius iššūkius kelia technologijų skverbtis į mūsų kasdieną.

Apsaugos paslaugų bendrovės „Argus“ generalinis direktorius Romualdas Jonaitis pranešime žiniasklaidai pasakoja, kad kasmetinis „Intersec“ renginys suburia pasaulio novatoriškus technologijų gamintojus ir saugumo bei saugos ekspertus.

„Saugumo užtikrinimas ir sauga yra gana plati sritis – nuo kiekvienam iš mūsų gana gerai žinomos fizinės asmenų, teritorijų apsaugos, įvairių signalizacinių sistemų iki saugos funkcijų suteikimo kasdien mus supantiems daiktams. Čia aktyviai dirba technologijų vystytojai, o rinka pasaulyje kasmet auga apie keliolika procentų. Lietuvoje investicijos į šią sritį auga daugiau nei 30 proc. per metus: pradedant sąmoningumo augimu ir didesne namų bei verslų turto apsauga, baigiant šalies gynyba“, – teigia R. Jonaitis.

Vaizdo technologijos tampa „akimis su protu“

„Argus“ direktorė Asta Nausėdė pasakodama apie naujausias kryptis, kuriomis vystomos technologijos saugumo srityje, atkreipė dėmesį, jog neteisėtus teritorijų ribų kirtimus fiksuojantys įrenginiai tampa tinkliniais kaip ir vaizdo kameros. Juos lengva pajungti ir reguliuoti, apjungti tarpusavyje: tiek su vaizdo kameromis, tiek su kitomis apsaugos ar valdymo sistemomis. Visos sistemos persikelia į vadinamuosius „debesis“, kai stebėti situaciją ir prietaisus valdyti galima iš bet kurios pasaulio vietos. Tuo pačiu įrašymo įrenginiai tampa nebereikalingi, nes įrašytą vaizdą taip pat galima saugoti „debesyse“.

Didelė dalis vaizdo stebėjimo sistemų ir programų gamintojų orientuojasi į veidų atpažinimą ir tai yra didelė pagalba miesto apsaugai, policijai, parduotuvių prekių apsaugai, kovai su terorizmu, dingusių žmonių paieškai ir t. t. Dar labiau – vaizdo kameros tampa „akimis su protu“.

„Judesio detektorių ir kamerų paskirtis, kuri anksčiau buvo suvokiama labiau tik teritorijų apsaugai, plečiama. Šios priemonės pasitelkiamos ne tik ribų peržengimui ar pažeidimo fiksavimui, bet ir prevenciniais tikslais. Pavyzdžiui, jeigu statybos aikštelėje darbuotojas vaikšto be šalmo ar darbuotojas apsirengęs, pažeidžiant reglamentą, vaizdo technologijos geba stebėti, atpažinti nukrypimus ir apie identifikuotą grėsmę automatiškai informuoti atsakingus asmenis“, – pasakoja A. Nausėdė.

Daugiau dėmesio gaisro kilimo rizikos valdymui, o ne pranešimui apie liepsnas

Gaisrų prevencijos srityje gamintojai pradėjo orientuotis į aspiracinių dūmų detektorių vystymą ir didesnę pasiūlą. Tokio tipo detektoriai per specialius vamzdelius iš patalpos nuolat traukia orą ir analizuoja jo sudėtį, todėl apie gresiantį gaisrą gali įspėti vos tik kyla dūmai. Augant gyventojų ir įmonių sąmoningumui, ši sistema sulaukia vis daugiau populiarumo, nes ji suteikia galimybę išvengti gaisro, t. y. padeda valdyti gaisro kilimo riziką. Itin palankiai šią technologiją vertina ir draudimo bendrovės.

Technologijų kūrėjai, tobulindami aspiracinių dūmų detektorius, siekia užtikrinti, kad jie galėtų būti diegiami ir naudojami bet kokiomis sąlygomis: šaltoje ir karštoje, sterilioje ir užterštoje, sausoje ir drėgnoje aplinkoje. Taip pat, siekiant užtikrinti, kad šie detektoriai būtų konkurencingi su kitomis dūmų detekcijų sistemomis, skiriamas dėmesys patraukliai įrengimo ir eksploatacijos kainai, ilgam tarnavimo laikui bei nesudėtingai priežiūrai.

Viską valdysime ir saugosime išmaniuoju telefonu

Apsaugos paslaugų bendrovės direktorė teigia, kad tobulėjant ir mažėjant mikroschemoms, mąžta ir patys įrenginiai, jų energijos sunaudojimo lygis. Daug dėmesio skiriama integralumui: atsiranda daug belaidžių sistemų, apjungiančių garsinę signalizaciją, vaizdo stebėjimą, priešgaisrinę apsaugą, elektros energijos, vandens suvartojimo stebėjimą, klimato kontrolės, kitų namų elektros įrangos valdymą bei stebėjimą ir t. t. Nors visa tai skamba gana ambicingai, technologinė pažanga dovanoja reveransą paprastumui: sistemų montavimas įgyvendinamas „pasidaryk pats“ principu, o nuotoliniu būdu viskas valdoma tiesiog išmaniuoju telefonu.

„Išmanusis telefonas tampa mūsų pasu, kreditine kortele, durų raktu, fotoaparatu, socialiniu gyvenimu ir t. t. Technologijoms vis giliau integruojantis į mūsų kasdieną, jų kūrėjai pradeda koncentruotis į kibernetinio saugumo užtikrinimą. Atsiranda „debesų“ platformos, paslaugos, kuriomis naudojantis nuo internetinių įsibrovėlių apsaugomi asmens duomenys. Taip užkertamas kelias pinigų vagystei, asmeninių duomenų pasisavinimui ir šantažui“, – pasakoja A. Nausėdė.

„Robokopų“ pradžia jau šiandien

Apsilankius „Intersec“ parodoje „robokopų“ ateitis nebeatrodo tokia jau ir tolima.

„Jau šiandien apsaugos sferoje dirba robotai: antžeminiai ir skraidantys dronai. Robotus galima buvo pamatyti ir seniau, tačiau šiandien jie geba ne tik patruliuoti, perduoti vaizdą, bet ir atlikti užduotis, pavyzdžiui, sekti įsibrovėlį ir informuoti apie jo buvimo vietą, kol jis paliks teritoriją arba bus sugautas pareigūnų. Tai tik viena iš daugelio tokio drono užduočių, kurioms jis gali būti panaudotas. O galimybės praktiškai beribės“, – teigia A. Nausėdė.

Nuotraukų galerija

 

© Asmeninio albumo nuotr.

Asmeninio albumo nuotr.

 

Asmeninio albumo nuotr.

 

Asmeninio albumo nuotr.

 

Asmeninio albumo nuotr.

 

Asmeninio albumo nuotr.

 

Asmeninio albumo nuotr.

 

Asmeninio albumo nuotr.

 

Asmeninio albumo nuotr.

 

Asmeninio albumo nuotr.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

IT

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) atlieka tyrimą dėl kriptovaliutų projekto „Miner...

FNTT tiria galimą kriptovaliutų verslo sukčiavimą nuotrauka, foto

Kovo pradžia – kalendorinis pavasario startas, tad savaime norisi atsikvėpti ir pradėti...

5 naujausios programėlės, kurias turi išmėginti šį kovą nuotrauka, foto

Vaizdo kameros, tapusios „akimis su protu“, kelių mygtukų paspaudimais telefone valdomi protingi...

Pasaulinėje parodoje apsaugos sprendimai it iš filmų: „robokopai“ nebetolima ateitis nuotrauka, foto

Pastarosiomis dienomis klastojant Lietuvos valstybinio ar privataus sektoriaus įstaigų el. pašto adresus,...

Lietuvoje plinta el. laiškai su kenksmingu kodu nuotrauka, foto

Dauno sindromo dieną paminėjo su vaikais nuotrauka, foto

Sportas, Kovo 21-oji – pasaulinė Dauno sindromo diena, kurią Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai bei...

Prie koalicijos jungiasi ir Laima Juknienė nuotrauka, foto

Klaipėda, Valdančiosios daugumos gretos didėja. Prie koalicijos naujai išrinktoje Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje...

Direktoriaus ataskaitai pritrūko palaikymo nuotrauka, foto

Klaipėda, Ketvirtadienį posėdžiavusi kadenciją baigianti miesto Taryba įteikė Savivaldybės administracijos direktoriui Sauliui Budinui...

Artėja padangų keitimo bumas nuotrauka, foto

Automobiliai, Servisai pradeda pasiruošimą artėjančiam padangų keitimo bumui, kai daugelis vairuotojų žiemines padangas...

Sportas, Paskelbta prieš 45 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...