2018 m. spalio 20 d. 19:46 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  IT

IT

Ar internetas išstums bendraklasių susitikimus?

(1)

Ar internetas išstums bendraklasių susitikimus? nuotrauka, foto

VĖL KARTU. Nors po mokyklos baigimo praėjo jau 60 metų, pirmoji buvusios Klaipėdos 5-osios vidurinės laida susitikimo metu jautėsi lygiai taip pat, kaip tie nutrūktgalviai moksleiviai. Klasės auklėtoja Eugenija Lekštutienė - centre su gėlėmis.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

"Nors dabar sėdime kavinėje, jaučiuosi tarsi būtume klasėje. Matau juos suoluose sėdinčius. Puikiai pamenu, kur kuris sėdėjo..." - pasakojo 90-metė Eugenija Lekštutienė, žvelgdama į savo buvusius auklėtinius, susirinkusius paminėti 60-ųjų mokyklos baigimo metinių.

Buvusių klasės draugų susitikimai vyresnės kartos atstovams - šventas reikalas. Tačiau ši tradicija pamažu gali ir išnykti. Mat šiuolaikinis jaunimas nebejaučia tokių sentimentų buvusiems bendraklasiams. Juolab kad mokyklą jie baigia dažniausiai visai ne su tais bendraamžiais, su kuriais susitiko pirmoje klasėje.

"Be to, šiais feisbuko laikais nereikia ir susitikti, visas buvusių bendraklasių gyvenimas ir taip tarsi ant delno", - juokauja jaunosios kartos atstovai.

"Vaikščiojanti istorija"

"Buvome pati pirmoji laida, baigusi Klaipėdos 5-ąją vidurinę, dabartinę Vitės mokyklą. Tuomet buvo 1957-ieji", - prisiminė 78-erių klaipėdietis Vidmantas, kai praėjusią savaitę 7 buvę klasiokai susirinko paminėti svarbią bendrystės sukaktį.

Ir jis, ir kiti į jubiliejinį susitikimą susirinkę buvę klasės draugai džiaugėsi, kad ir po daugybės metų jie jaučiasi tarsi vaikystėje.

"Neįsivaizduoju, kaip žmonės gali nenorėti pamatyti savo buvusių bendraklasių. Aš jaučiu didžiulę trauką. Jei tik yra galimybė, būtinai važiuoju. Kartais nelaukiu ir oficialaus susitikimo, auklėtoją aplankau ir be jokios progos", - pasakojo ponia Danutė Angelė.

Dabar jau garbaus amžiaus buvę bendraklasiai vienas per kitą dalijosi prisiminimais iš ankstesnių susitikimų. Kai būdavo jaunesni, jie tęsdavosi ir iki paryčių.

"Visada eidavome saulės pasitikti. Paskui numigdavome "maršiuką" ir toliau bendraudavome. Šokdavome, dainuodavome per visą naktį", - kodėl klasės draugų susitikimai visada būdavo itin laukiami, prisiminė ponia Danutė.

Kai baigė vidurinę 1957-aisiais, jų klasėje buvo 17 abiturientų. Anais laikais vidurinėje mokykloje tekdavo mokytis vienuolika metų.

"Kai pradėjome lankyti mokyklą, buvo pokario metai, tad galima sakyti, kad dabar jau esame vaikščiojanti istorija", - juokavo ponia Regina.

Ji iki šiol prisimena, kokie draugiški ir rūpestingi tuomet buvo žmonės. Jos šeima gyveno nepasiturinčiai ir neturėjo už ką nupirkti dukrai uniformos, tad tuo pasirūpino auklėtoja.

"Iki šiol esu dėkinga auklėtojai, kad nupirko medžiagą, nunešė chemijos mokytojai, kad nudažytų rudai, ir buvo iš ko man uniformą pasiūti", - prisiminė Regina.

TUOMET... "Paskutinę dieną mokykloje. XI klasė 1957 gegužės 27 d. ", - taip užrašyta ant šios nuotraukos nugarėlės. Asmeninio albumo nuotr.


...DABAR. "Jaučiame didžiulį poreikį pasimatyti", - sako buvę klasės draugai. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Buvę auklėtiniai auklėtojai iki šiol dėkingi ir už paskleistą kelionių virusą. E. Lekštutienė buvo geografijos mokytoja ir į savo profesiją jau ir anais laikais žvelgė neformaliai - pėsčiomis su auklėtiniais išmaišė visą Žemaitiją.

"Išeidavome pėsčiomis į žygius, kurie tęsdavosi kelias paras. Kur miegodavome? Palapinių tais laikais neturėjome, tad iš žabų ir šieno susikonstruodavome laikinas pastoges", - prisiminė Vidmantas.

"Ir į Latviją nuvažiuodavome. Nebuvome išpuikę, kelionėms tikdavo ir sunkvežimis. Į priekabą įsimesdavome glėbelį šieno ir sulipę dardėdavome. Geri laikai buvo", - antrino Danutė.

E. Lekštutienė prisiminė, kad norint auklėtiniams surengti įdomesnę ekskursiją tekdavo galvą pasukti, iš kur gauti pinigų. Tad su klase surengdavo įvairių pasirodymų, po kurių vykdavo šokiai. Pardavę bilietus turėdavo pakankamai pinigų, kad galėtų išvykti už Lietuvos ribų.

"Be to, mūsų auklėtoja labai įdomiai ir įtaigiai vesdavo geografijos pamokas. Paskui, kai aplankydavome kokią svetimą šalį, atrodydavo, kad joje jau esame buvę", - prisiminė Algirdas Pateckas, žinomas vyno ekspertas, taip pat buvęs šios klasės mokinys.

Jis neidealizavo jaunystės laikų. Esą vienokios ar kitokios įtampos mokyklose būdavo visais laikais, tačiau tokių patyčių, kaip dabar, jų vaikystėje tikrai nebuvo.

"Aš tik pamenu, kad krėsdavome eibes mokytojams. Pamenu, suolais užbarikadavome kabineto duris, kad anglų mokytojas negalėtų įeiti. Buvo labai susijaudinęs, vos neverkė", - prisiminė ponia Jūratė.

"Ir iš pamokų bėgdavome. Dažniausiai tiesiu taikymu - į dabartinį Poilsio parką arba kur nors į mišką grybauti. Kartą taip visa klasė pabėgome nuo skiepų", - antrino ponia Irena, vartydama klasės draugų atneštas nuotraukas.

"Vidai, o kur ta nuotrauka, kur mudu apsikabinę?" - staiga susizgribo moteris.

"Nukirpau", - atkirto klasės siela ir pagrindiniu susitikimų organizatoriumi vadinamas ponas Vidmantas.

Stebint nuotaikingai nusiteikusią senjorų kompaniją ir jų laidomas draugiškas replikas vienas kitam, iš tiesų atrodė, tarsi jie vis dar tie patys jaunuoliai, trinantys pirmosios vidurinės suolą.

SUSITIKIMAI. "Mūsų susitikimai visada būna labai smagūs. Kol buvome jausnesni, dainuodavome ir šokdavome per naktį", - prisiminė buvę pirmosios buvusios Klaipėdos 5-osios vidurinės laidos abiturientai.

Norisi vis dažniau

"Ką praranda tie žmonės, kurie nedalyvauja buvusių bendraklasių susitikimuose? Labai daug. Be to, jie rizikuoja tapti apkalbų objektu. Pavyzdžiui, aš įtariu, kad tie klasės draugai, kurie nė karto nebuvo atvykę į mūsų susitikimus, buvo šnipai", - nuotaikingai pasakojo žurnalistė Gražina Juodytė.

IV vidurinę Klaipėdoje ji baigė 1964 m. Žurnalistė pasakojo su amžiumi jaučianti vis didėjantį poreikį dažniau susitikti su buvusiais bendraklasiais.

"Jaunystėje, kai grįžau po dešimties metų gyvenimo Vilniuje, jaučiausi kiek atitolusi nuo buvusių bendraklasių. Tuomet nelabai įdomu buvo klausytis draugės prisiminimų, kaip mudvi sėdėdamos paskutiniame suole gliaudydavome saulėgrąžas. Tiesiog Vilniuje patirti įspūdžiai buvo atitolinę mane nuo mokyklos laikų. Bet dabar jaučiu didžiulį poreikį prisiminimais grįžti į jaunystės laikus. Po pastarojo susitikimo ir klasės draugėms sakiau: "Mergos, reikia dažniau matytis", - pasakojo G. Juodytė.

Pastarąjį sykį saujelė Gražinos klasės draugų buvo susibėgę šiemet, balandžio 27-ąją.

"Buvo du bernai, Polka, Danguolė..." - lenkdama pirštus, vardijo Gražina ir džiaugėsi, kad iki šiol jie vieni kitus gali vadinti taip, kaip ir mokyklos laikais.

"Įdomiausia, kad klausant vieniems kitų prisiminimų, atrodo, kad mes važiavome į skirtingas ekskursijas, kitame chore dainavome ir net kitoje mokykloje mokėmės. Visų prisiminimai tokie skirtingi", - šypsodamasi pasakojo Gražina.

Moteris neslėpė, jog kaskart po ilgesnio laikotarpio sutikus klasės draugus jai įdomu stebėti, kaip laikas juos keičia.

"Pamenu, kai susirinkome po 50 metų, pirmas įspūdis buvo toks: "Kaip visi paseno." Juk savęs iš šono nematai. Bet užteko susėsti prie stalo, "šurumburum" ir atrodo, kad vėl bendrauji su tuo pačiu vaikinu iš aštuntos klasės. Dabar labai smagu, kai galime apie viską atvirai kalbėti. Jau nebijome prisipažinti, kas ką slapta buvome įsimylėję. Pavyzdžiui, man įdomu klausytis, kai sako, jog mokykloje buvau gražuolė, nors pati kompleksavau dėl kreivų dantų", - pasakojo Gražina.

Sentimentų mažai

Neseniai mokyklą baigę jaunuoliai bent kol kas kiek kitaip kalba apie klasės draugų ryšį. Svarstoma, kad šiais laikais jis nebėra toks stiprus.

"Dabar tikrai nebėra tokio glaudaus ryšio tarp buvusių klasės draugų. Pavyzdžiui, aš pati pakeičiau tris mokyklas, tad mano bendraklasiai vis keitėsi. Įsivaizduoju, kad ankstesnės kartos atstovai, kurie su tais pačiais žmonėmis mokyklos suolą trindavo visus dvylika metų, jausdavo kur kas stipresnį ryšį. ", - pasakojo Klaipėdos universiteto Studentų sąjungos prezidentė Aistė Stalmokaitė.

Pasak jos, šiuolaikiniam jaunimui nebėra didelio poreikio periodiškai susitikti su buvusiais klasės draugais, pasižiūrėti, kaip jie pasikeitė, ko pasiekė, dar ir dėl to, kad visą šią informaciją galima rasti socialiniuose tinkluose.

"Tiesa, aš pati su savo buvusiais bendraklasiais po mokyklos baigimo buvau susitikusi keletą kartų. Bet atėjome tik saujelė. Mūsų klasėje buvo 30 mokinių, o susitikome tik septyni aštuoni. Kai bus praėję penkeri metai po mokyklos baigimo, planuojame daryti grandiozinį susitikimą, bet kiek mūsų ateis ir ar iš viso jis įvyks, sunku pasakyti. Suburti žmones dabar, kai visi išsibarstę ne tik po Lietuvą, bet ir visą pasaulį, gana sunku. Be to, dabar visi tokie užsiėmę, karjeristai, tad paprastai rūpinasi visai kitais dalykais, o ne buvusių bendraklasių gyvenimu", - kalbėjo mokyklą prieš trejus metus baigusi A. Stalmokaitė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Aleksas

2017-05-11   08:33

IP: 83.171.17.90

Sveikinu pirmosios laidos atstovus, priimkite nuoširdžiausius linkėjimus nuo 14 laidos atstovo. Nors mes apsilenkėme laike, bet mus vienija ta pati mokykla - 5 vidurinė. Mūsų karta pradėjo senajame pastate, baigėme naujajame. Bet vis tiek- penkta\ yra penkta. Mes susitikinėjame nuolat, kas penkeri metai. To linkiu ir kitiems.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

IT

Lietuvos gyventojai naujuosius „iPhone Xs“ ir „iPhone Xs Max“ pasitiko dar aktyviau...

Prasidėjo prekyba naujaisiais „iPhone“ nuotrauka, foto

Jau kitą savaitę, liepos 25 d., Lietuvos mobiliojo ryšio bendrovės policijos...

Kitą savaitę Lietuvoje bus užblokuota 10 000 telefonų nuotrauka, foto

Šį savaitgalį Lietuvos jūrų muziejus buvo tapęs hakerių susibūrimo vieta. 30 valandų...

Jūrų muziejuje pasidarbavo hakeriai nuotrauka, foto

Klaipėdoje duris atvėrė viena pirmųjų kriptovaliutos kasykla, kurioje šiuo metu "kasama" (gaminama)...

Klaipėdoje pradėjo veikti kriptovaliutų kasykla nuotrauka, foto

„Neptūnas-Akvaservis“ krito Šakiuose nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas-Akvaservis“ (2-3) Šakiuose gavo skaudžią pamoką – uostamiesčio ekipa per lemiamas...

Klaipėdiečiai imtynininkai- žaidynių nugalėtojai nuotrauka, foto

Sportas, Alytuje vykusiose Lietuvos jaunučių graikų-romėnų, laisvųjų ir moterų imtynių sporto žaidynių nugalėtoja...

Kaip vagį paversti Lietuvoje ieškomu nusikaltėliu? nuotrauka, foto

Kriminalai, Spalio 8 dieną Kauno apskrities policija visai Lietuvos žiniasklaidai išplatino pranešimą su...

Sužibo žvakelės organų donorams pagerbti nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienio vakarą trylikoje Lietuvos miestų, taip pat ir Klaipėdoje, penktus metus iš...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...