2019 m. balandžio 21 d. 01:12 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Euras

Euras

Nors eurui ruošiamasi, žmonės neslepia baimės

(5)

Nors eurui ruošiamasi, žmonės neslepia baimės nuotrauka, foto

PELNYSIS IŠ ANKSTO? Dar likus nemažai laiko iki euro įvedimo visuomenės dalis kainų augime jau įžvelgia klastą - laikomasi nuomonės, jog verslininkai pradėjo pasipelnymo programą.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Dideliu greičiu artėjant euro įvedimui, dėl galimų rūpesčių ir nesklandumų nerimauja tiek Klaipėdos verslininkai, tiek miesto valdžia.

Išsklaidyti nerimastingas nuotaikas bandyta vakar uostamiestyje įvykusiame Ūkio ministerijos kuruojamo ciklo "Atraskite galimybes savo verslui" renginyje.

Gyrėsi darbais

Bene didžiausio susidomėjimo sulaukė ūkio viceministrės Rasos Noreikienės pranešimas apie sąžiningą kainų perskaičiavimą įvedant eurą. Dauguma piliečių euro nuoširdžiai bijo, verslininkų taip pat laukia papildomi rūpesčiai ir galimos išlaidos. O kita visuomenės dalis jau dabar kainų augime įžvelgia klastą, laikomasi nuomonės, jog verslininkai pradėjo pasipelnymo programą.

Viceministrės teigimu, į gyventojų reakciją atsižvelgta, todėl Lietuva pasiruošimo darbų ėmėsi anksti. Vienas iš Ūkio ministerijos kozirių, siekiant užtikrinti sąžiningą ir skaidrų kainų perskaičiavimą, yra memorandumas.

"Kartu su verslo aplinkos darbo grupe, kuriai vadovauja ūkio ministras Evaldas Gustas, parengėme daug planų: geros verslo praktikos įvedant eurą memorandumą, patvirtinome prisijungimą prie šio memorandumo, logotipo naudojimo tvarką", - teigė R. Noreikienė.

Su tam tikrais išskirtiniais niuansais ši akcija buvo vykdoma daugmaž visose valstybėse, kurios vedėsi eurą.

"Žinoma, įsipareigojimai kiekvienoje valstybėje buvo kitokie, pas mus praktiškai pats verslas juos sukūrė. Nebuvo jokio priverstinio mūsų nurodymo, koks tekstas turėtų būti memorandume, kam turėtų įsipareigoti verslas. Asocijuotos verslo struktūros, kurios dalyvauja Verslo aplinkos darbo grupėje bei konsultuojasi su verslininkais, būtent tokį tekstą aprobavo, o Vyriausybė jį patvirtino", - dėstė viceministrė.

Bus "juodasis sąrašas"

Dokumente rašoma, jog prisijungę prie memorandumo subjektai įsipareigoja laikytis penkių principų: sąžiningumo, atsakingumo, skaidrumo, paslaugumo, bendruomeniškumo. Taip pat įgyjama teisė nustatyta tvarka naudotis specialiai sukurtu logotipu visose subjektui priklausančiose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, visuomenės informavimo priemonėse, viešuose renginiuose.

Pasak R. Noreikienės, prie memorandumo galės prisijungti prekes ir paslaugas teikiantys ūkio subjektai, vienijančios asociacijos ir organizacijos, savivaldybės, mokslo ir studijų organizacijos. Apibendrinant - visi tie, kurie teikia paslaugas arba parduoda prekes.

Prisijungti prie memorandumo galima dviem būdais: internetu arba pateikus tiesioginę paraišką.

Viceministrė paminėjo, jog prie memorandumo prisijungę subjektai, veiksiantys nesąžiningai, bus įtraukti į viešą "juodąjį sąrašą", kuris bus skelbiamas interneto svetainėje www.euras.lt. Taip pat pažeidėjams grės teisės aktų nustatyta bauda ir draudimas naudotis memorandumo logotipu.

"Taip pat esame parengę ir deriname įstatymų projektus dėl akcinių ir uždarųjų akcinių bendrovių įstatinio kapitalo, vertybinių popierių nominaliosios vertės išraiškos eurais, įstatų keitimo procedūrų. Taip pat parengėme dvejopų kainų nurodymo grynųjų pinigų valdymo, darbo su kasos aparatais, kasos sistemomis principus", - darbus vardijo R. Noreikienė.

Bus dvi kainos

Verslo atstovai itin domėjosi dvigubų kainų nurodymo laikotarpio tvarka bei pateikiamomis Ūkio ministerijos rekomendacijomis. 6 mėnesius po euro įvedimo bus privaloma nurodyti prekių ir paslaugų kainas ir eurais, ir litais, išskyrus vaizdo reklamas ir prekeivius turguje, kurie verčiasi be kasos aparatų. Svarbu tai, jog abi nurodytos kainos būtų aiškiai suprantamos, tam pačiam matymo lauke. Siekiant kuo tiksliau apskaičiuoti kainas, rekomenduojama nurodyti net tik du skaičius po kablelio, bet daugiau.

Bus vykdoma kainų stebėsena, duomenys apie kainų pokyčius bus skelbiami kiekvieno mėnesio pradžioje - už praėjusį mėnesį.

Sankcijos - moralinės

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas labiausiai sunerimęs buvo dėl minėtų tam tikrų sankcijų taikymo nesilaikantiesiems memorandumo tvarkos.

"Jau šiandieną atsirado tokių Šervudo girių, kurios pareiškė, jog nesilaikys jokio memorandumo. Kalbama, kad bus skaičiuojamas neaiškus pagalvės mokestis, kuris diskredituos pačią sistemą", - akmenį į Druskininkų kurortą metė meras.

Viceministrė apgailestavo ir teigė, jog tokiems Druskininkų savivaldybės planams nepritaria.

"Visiems politikams sankcijos tokios pačios - rinkėjų pasitikėjimas", - sakė R. Noreikienė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Kauksim

2014-07-02   20:18

IP: 5.20.110.99

kaip sunes, isskyrus Vip elita.

Kauksim

2014-07-02   20:16

IP: 5.20.110.99

kaip sunes, isskyrus Vip elita.

nesvarbu

2014-07-02   16:03

IP: 86.100.96.207

bus tas euras tik poto dauk kas is lt isvazios kas tik gali

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Euras

Sutaupyti ruošiantis Velykoms tikrai įmanoma – tuo įsitikino Pricer.ltkomanda, palyginusi pagrindinių velykinių maisto...

Kur pigiausi kiaušiniai ir majonezas? nuotrauka, foto

Klaipėdos verslininkas Arūnas – vienas iš tų, kuriam jau tenka sukti galvą,...

Lieka užkalti kavinę iki rudens nuotrauka, foto

„Swedbank“ akcijų kaina Stokholmo biržoje penktadienį nukrito iki 130,6 Švedijos kronos, o...

„Swedbank“ nuo skandalo pradžios neteko 38 % vertės nuotrauka, foto

Individualią veiklą vykdyti planavusi klaipėdietė Laima (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) sako likusi...

Iš mokesčių inspekcijos išvijo, "Sodroje" nepaaiškino? nuotrauka, foto

Kaip nustatoma Velykų data ir kodėl ji kasmet keičiasi? nuotrauka, foto

Lietuva, Velykos – viena labiausiai „slankiojančių“ metų šventė. Šiemet Velykas minėsime balandžio 21...

Švėkšnoje Velykų medyje - 32 tūkstančiai margučių nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Švėkšnos (Šilutės r.) gyventojai nesirengia užleisti savo pozicijų Lietuvos rekordų knygoje – miestelio centre...

Velykinis margutis – ir stalo puošmena, ir žinutė nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Paukštės pavidalu atskrido deivė Laima ir padėjo ypač gražų margą kiaušinį –...

Stiprėja bendradarbiavimas su prancūzais nuotrauka, foto

Klaipėda, Prieš pat Jūros šventę į Klaipėdą turėtų atvykti garsus Prancūzijos keliautojas Jean...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...