2019 m. sausio 23 d. 23:46 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Euras

Euras

Nors eurui ruošiamasi, žmonės neslepia baimės

(5)

Nors eurui ruošiamasi, žmonės neslepia baimės nuotrauka, foto

PELNYSIS IŠ ANKSTO? Dar likus nemažai laiko iki euro įvedimo visuomenės dalis kainų augime jau įžvelgia klastą - laikomasi nuomonės, jog verslininkai pradėjo pasipelnymo programą.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Dideliu greičiu artėjant euro įvedimui, dėl galimų rūpesčių ir nesklandumų nerimauja tiek Klaipėdos verslininkai, tiek miesto valdžia.

Išsklaidyti nerimastingas nuotaikas bandyta vakar uostamiestyje įvykusiame Ūkio ministerijos kuruojamo ciklo "Atraskite galimybes savo verslui" renginyje.

Gyrėsi darbais

Bene didžiausio susidomėjimo sulaukė ūkio viceministrės Rasos Noreikienės pranešimas apie sąžiningą kainų perskaičiavimą įvedant eurą. Dauguma piliečių euro nuoširdžiai bijo, verslininkų taip pat laukia papildomi rūpesčiai ir galimos išlaidos. O kita visuomenės dalis jau dabar kainų augime įžvelgia klastą, laikomasi nuomonės, jog verslininkai pradėjo pasipelnymo programą.

Viceministrės teigimu, į gyventojų reakciją atsižvelgta, todėl Lietuva pasiruošimo darbų ėmėsi anksti. Vienas iš Ūkio ministerijos kozirių, siekiant užtikrinti sąžiningą ir skaidrų kainų perskaičiavimą, yra memorandumas.

"Kartu su verslo aplinkos darbo grupe, kuriai vadovauja ūkio ministras Evaldas Gustas, parengėme daug planų: geros verslo praktikos įvedant eurą memorandumą, patvirtinome prisijungimą prie šio memorandumo, logotipo naudojimo tvarką", - teigė R. Noreikienė.

Su tam tikrais išskirtiniais niuansais ši akcija buvo vykdoma daugmaž visose valstybėse, kurios vedėsi eurą.

"Žinoma, įsipareigojimai kiekvienoje valstybėje buvo kitokie, pas mus praktiškai pats verslas juos sukūrė. Nebuvo jokio priverstinio mūsų nurodymo, koks tekstas turėtų būti memorandume, kam turėtų įsipareigoti verslas. Asocijuotos verslo struktūros, kurios dalyvauja Verslo aplinkos darbo grupėje bei konsultuojasi su verslininkais, būtent tokį tekstą aprobavo, o Vyriausybė jį patvirtino", - dėstė viceministrė.

Bus "juodasis sąrašas"

Dokumente rašoma, jog prisijungę prie memorandumo subjektai įsipareigoja laikytis penkių principų: sąžiningumo, atsakingumo, skaidrumo, paslaugumo, bendruomeniškumo. Taip pat įgyjama teisė nustatyta tvarka naudotis specialiai sukurtu logotipu visose subjektui priklausančiose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, visuomenės informavimo priemonėse, viešuose renginiuose.

Pasak R. Noreikienės, prie memorandumo galės prisijungti prekes ir paslaugas teikiantys ūkio subjektai, vienijančios asociacijos ir organizacijos, savivaldybės, mokslo ir studijų organizacijos. Apibendrinant - visi tie, kurie teikia paslaugas arba parduoda prekes.

Prisijungti prie memorandumo galima dviem būdais: internetu arba pateikus tiesioginę paraišką.

Viceministrė paminėjo, jog prie memorandumo prisijungę subjektai, veiksiantys nesąžiningai, bus įtraukti į viešą "juodąjį sąrašą", kuris bus skelbiamas interneto svetainėje www.euras.lt. Taip pat pažeidėjams grės teisės aktų nustatyta bauda ir draudimas naudotis memorandumo logotipu.

"Taip pat esame parengę ir deriname įstatymų projektus dėl akcinių ir uždarųjų akcinių bendrovių įstatinio kapitalo, vertybinių popierių nominaliosios vertės išraiškos eurais, įstatų keitimo procedūrų. Taip pat parengėme dvejopų kainų nurodymo grynųjų pinigų valdymo, darbo su kasos aparatais, kasos sistemomis principus", - darbus vardijo R. Noreikienė.

Bus dvi kainos

Verslo atstovai itin domėjosi dvigubų kainų nurodymo laikotarpio tvarka bei pateikiamomis Ūkio ministerijos rekomendacijomis. 6 mėnesius po euro įvedimo bus privaloma nurodyti prekių ir paslaugų kainas ir eurais, ir litais, išskyrus vaizdo reklamas ir prekeivius turguje, kurie verčiasi be kasos aparatų. Svarbu tai, jog abi nurodytos kainos būtų aiškiai suprantamos, tam pačiam matymo lauke. Siekiant kuo tiksliau apskaičiuoti kainas, rekomenduojama nurodyti net tik du skaičius po kablelio, bet daugiau.

Bus vykdoma kainų stebėsena, duomenys apie kainų pokyčius bus skelbiami kiekvieno mėnesio pradžioje - už praėjusį mėnesį.

Sankcijos - moralinės

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas labiausiai sunerimęs buvo dėl minėtų tam tikrų sankcijų taikymo nesilaikantiesiems memorandumo tvarkos.

"Jau šiandieną atsirado tokių Šervudo girių, kurios pareiškė, jog nesilaikys jokio memorandumo. Kalbama, kad bus skaičiuojamas neaiškus pagalvės mokestis, kuris diskredituos pačią sistemą", - akmenį į Druskininkų kurortą metė meras.

Viceministrė apgailestavo ir teigė, jog tokiems Druskininkų savivaldybės planams nepritaria.

"Visiems politikams sankcijos tokios pačios - rinkėjų pasitikėjimas", - sakė R. Noreikienė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Kauksim

2014-07-02   20:18

IP: 5.20.110.99

kaip sunes, isskyrus Vip elita.

Kauksim

2014-07-02   20:16

IP: 5.20.110.99

kaip sunes, isskyrus Vip elita.

nesvarbu

2014-07-02   16:03

IP: 86.100.96.207

bus tas euras tik poto dauk kas is lt isvazios kas tik gali

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Euras

Vieningos Europos valiuta tituluojamas euras Lietuvoje buvo įvestas jau daugiau nei...

Ketveri metai su euru: kainos tada ir dabar nuotrauka, foto

Nuo šių metų Lietuvoje prasidėjus II pakopos pensijų reformai gyventojai kol kas...

Pensijų kaupimo pokyčiai: ką būtina žinoti? nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia 2015-ųjų pradžioje pradėtą pažintį su jau ketvirtus metus mūsų...

Tęsiame pažintį su euro monetomis (16) nuotrauka, foto

Sodra“ testuoja naują pensijų skaičiuoklę, kuri įvertina, kaip pensiją paveiks sprendimai...

Nauja „Sodros“ skaičiuoklė jauniems nepatiks nuotrauka, foto

Dziudo atstovams - šeši medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Kėdainiuose dvi dienas vykusiame atvirame Lietuvos dziudo jaunių ir jaunučių čempionate Klaipėdos...

Liepę nugriauti naują namą, valdininkai kirto dar kartą nuotrauka, foto

Klaipėda, Daugiavaikė klaipėdiečių šeima tik kelias dienas pasidžiaugė žinia, kad jų naujas namas...

„Neptūnas“ nugalėjo Slovėnijos čempionus nuotrauka, foto

Sportas, Vyrų krepšinio klubų Čempionų lygos 12-ojo turo rungtynėse D grupėje trečiadienį...

Mūsų laisvūnams - dvylika medalių nuotrauka, foto

Sportas, Šiauliuose vykusiame Lietuvos imtynių čempionate, kuriame varžėsi per 200 įvairių Lietuvos miestų...

Sportas, Paskelbta prieš 45 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...