2019 m. kovo 21 d. 21:39 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Euras

Euras

Euro belaukiant: pirkėjai jau klaidžioja dvigubų kainų labirintuose

(13)

Euro belaukiant: pirkėjai jau klaidžioja dvigubų kainų labirintuose nuotrauka, foto

VIRAŽAI. "Juk esame įpratę, kad akcijinės kainos paprastai būna užrašomos ant kitokios spalvos etiketės - ryškiai žalios ar oranžinės. O dabar paimi batą ir matai ant jo seną kainą litais, o šalia - ryškią, didžiuliu šriftu kitą kainą, neįtikėtinai patrauklią. Taip, šalia yra nurodytas ženklelis, kad tai kaina eurais, bet tikrai ne visi pirkėjai tai pastebi iš karto", - įtarė batų pardavėjus gudraujant vienas klaipėdietis.

© "Vakarų ekspreso" skaitytojo nuotr.

Apsidžiaugė radęs neįtikėtinai pigią prekę, mokėjo banko kortele ir tik grįžęs namo suvokė apsišovęs - pamatęs ant etiketės užrašytą kainą eurais, manė, kad tai litai. Tokių istorijų belaukiant Lietuvoje įvedamo euro galima išgirsti ne vieną.

Nors privalomas kainų dviem valiutomis - litais ir eurais - nurodymo laikotarpis prasidės rugpjūčio 22 dieną, daugelis prekybininkų dvigubas kaina nurodo jau senokai.

Pirkėjai pyksta, esą prekybininkai, suskubę rodyti dvigubas kainas, dažnai tik mausto pirkėjus. Ypač tie, kurie deda visas pastangas, kad į akis pirmiausia kristų euro kursu nurodyta kaina. Kadangi susidaro įspūdis, kad prekė itin pigi, esą tai puikus būdas skatinti vartotoją pirkti.

Pasirodo, niekas nedraudžia etiketėse jau dabar išryškinti kainą eurais, nors nacionalinė mūsų valiuta ir tebėra litas. Tad eidami į parduotuvę pirkėjai dabar turi būti ypač akylūs.

Galvojo, kad tai - akcijinė kaina

"Pikta ir tiek. Kodėl niekas nekontroliuoja nešvarių prekybininkų žaidimų? Tokių, kurie nori pasinaudoti pirkėjų išsiblaškymu, vis daugėja. Jau prieš gerą mėnesį pati "nudegiau" viešėdama Druskininkuose. Parduotuvėje pamačiusi neįtikėtinai pigiai pardavinėjamą apatinį trikotažą, įsigijau ne vieną komplektą. Kadangi mokėjau banko kortele, tikrosios sumos iš pardavėjos taip ir neišgirdau. Ir tik grįžusi į viešbutį pamačiau, kad tos viliojančios kainos nurodytos eurais ir tik šalia mažyčiais skaičiukais nurodyta tikroji kaina litais. Dabar kainas stebiu itin atidžiai ir galiu patikinti - tokių gudručių pilna", - pasakojo klaipėdietė Ilona.

Kad dviguba kainodara išmuša iš vėžių ne vieną pirkėją, byloja ir kitų klaipėdiečių pasakojimai.

Vieno skaitytojo užfiksuotose nuotraukose matyti, kaip gali suklaidinti "Batų kalno" parduotuvėse pardavinėjamų batų kainos. Ant pado ryškios oranžinės spalvos etiketėje dideliu šriftu nurodyta kaina eurais. Šalia yra ir kitas lipdukas, kur kaina parašyta litais, bet šis lipdukas baltas, o ir šriftas gerokai mažesnis.

"Ir kaip gali neapsigauti? Prie parduotuvės kabo iškabos, skelbiančios apie vykstantį išpardavimą. Juk esame įpratę, kad akcijinės kainos paprastai būna užrašomos ant kitokios spalvos etiketės - ryškiai žalios ar oranžinės. Taigi kaip viskas paprasta. Paimi batą ir matai ant jo seną kainą litais, o šalia - ryškią, didžiuliu šriftu kitą kainą, neįtikėtinai patrauklią. Sutinku, šalia yra nurodytas ženklelis, kad tai kaina eurais, bet tikrai ne visi pirkėjai tai pastebi iš karto", - pasakojo šitaip "išsidūręs" klaipėdietis.

Kad jautėsi apgautas toli gražu ne jis vienas, neva pripažino ir pačios "Batų kalno" pardavėjos.

"Pačios pardavėjos sakė, kad tokių pirkėjų, kurie po kiek laiko supratę, jog sumokėjo kur kas daugiau nei tikėjosi, grąžina batus - ne vienas ir ne du. Bet esą toks yra nurodymas "iš viršaus", tad pardavėjos nieko negali pakeisti", - pasakojo klaipėdietis.

Pasiruošė iš anksto

Paskambinus į "Batų kalno" administraciją, atsiliepė moteris, vos tik išgirdusi, kokiu klausimu norime kalbėti, skubėjo nutraukti pokalbį.

"Mums jau skambino iš inspekcijos. Mes ištaisysime savo klaidas. Tai buvo nespecialiai padaryta, o maketavimo klaida", - painiai pasakojo nenorėjusi prisistatyti administracijos darbuotoja.

Vis dėlto paprašius aiškesnio komentaro, telefono ragelį perėmusi "Batų kalno" grupės vadovė Lina Brazdeikienė pateikė kiek kitokią versiją.

"Tai buvo padaryta sąmoningai. Tiesiog mes nenorėjome du kartus daryti to paties darbo", - ji leido suprasti, kad šitaip iš anksto ruošiamasi euro įvedimui po Naujųjų.

Ji neslėpė, kad šitaip nurodytos kainos papiktino ne vieną pirkėją, todėl ir buvo sulaukta skambučio iš, anot pašnekovės, "kokybės inspekcijos".

"Bet mes peržiūrėjome euro įstatymą ir ten nėra tokių punktų, kuriuos mes būtume pažeidę. Ten yra tik rekomendacijos, bet jų neprivaloma laikytis. Svarbiausia, kad prie kainos yra nurodyta, jog tai eurai, o tai mes esame nurodę aiškiai", - sakė grupės vadovė.

Klaipėdoje yra trys "Batų kalno" parduotuvės, o visoje Lietuvoje - 10. Pasak L. Brazdeikienės, tokia pat kainodara taikoma visose parduotuvėse.

"Kadangi mes nepadarėme jokio pažeidimo, kol kas dar nesame apsisprendę, kaip reaguosime į klientų pastabas. Perspausdinti visas kainas iš naujo - labai daug darbo", - aiškino ji.

"Teks persiorientuoti"

Dėl kainų painiavos piktinosi ir Klaipėdos "Akropolyje" esančiose parduotuvėse "City" bei "Apranga" apsilankiusi Laima. Moteriai užkliuvo tai, kad naujos kolekcijos drabužių etiketėse viršutinė kaina nurodyta eurais, o tik po ja - litais.

"Pamačiau puikią palaidinę, kainuojančią 40 litų, žadėjau griebti, bet akyliau įsistebėjusi supratau, kad tai - eurais nurodyta kaina. Akys tiesiog yra įpratusios prie kitokio kainų išdėstymo. Juolab kad tose pačiose parduotuvėse senos kolekcijos drabužių etiketėse kainos rašomos atvirkščiai", - pasakojo Laima.

Irma Marcinkienė, "Aprangos" grupės pardavimo ir rinkodaros direktorė, mano, kad vartotojai tiesiog per daug jautriai reaguoja į kainų pateikimo skirtumus. Kitaip tariant, bando įžvelgti problemą ten, kur jos nėra.

"Kadangi esame tarptautinė kompanija, kainų pokyčių procesą jau esame išgyvenę Latvijoje ir Estijoje. Tiesiog pirkėjams teks persiorientuoti ir kurį laiką patiems atidžiau stebėti kainas. Mums tai tik techninis klausimas", - sakė I. Marcinkienė.

Ji akcentavo, kad daugelis tarptautinių kompanijų etiketėse nurodo daugelio šalių, kuriose prekiaujama to tinklo prekėmis, kainas. Tokia praktika taikoma ir Lietuvoje.

"Manau, ne vienas pirkėjas yra pastebėjęs, kad kai kuriose etiketėse nurodoma net 10 šalių kainos, bet tai niekam netrukdo susirasti lietuviškąją, nors ji ir nėra pažymėta pirmu numeriu. Tas pats ir su jūsų skaitytojos pateiktu pavyzdžiu. Etiketėje viršuje nurodyta latviška kaina eurais, o apačioje - litais. Bet šalia kainos litais mažesniu šriftu dar nurodyta kaina ir eurais. Aiškiai pažymėta, kuri kaina latviška, o kuri lietuviška. Painiavos nėra jokios", - aiškino I. Marcinkienė.

Į repliką, kad Lietuvos parduotuvėse atrodytų logiškiau pirma rašyti lietuvišką, o ne latvišką kainą, prekybos tinklo atstovė atsakė, kad toks ženklinimas pasirinktas todėl, kad Latvijoje pereinamasis laikotarpis iš latų ir eurus buvo anksčiau - todėl ir etiketėse latviškos kainos iškeltos į viršų.

"Šriftas ir dydis - prekybininkų reikalas"

Laurynas VILIMAS, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas
Yra nustatyta, kad verslininkai patys nusprendžia, kaip jiems nurodyti kainas litais ir eurais. Svarbiausia, kad suma nurodyta litais ir eurais atitiktų oficialų kursą. Pažeidimas būtų tada, jei ant etiketės būtų parašyta prekės kaina 10 eurų, o litais nurodyta - 40 litų. Tai jau būtų vartotojų klaidinimas ir už tai galima sulaukti baudos.
Yra nustatyta tai, kad nuo rugpjūčio 22 d. visi prekybininkai privalės nurodyti dvi kainas - ir litais, ir eurais. Iki šiol tai dar nėra privaloma. Dvigubas kainas prekybininkai privalės nurodyti dar pusę metų ir po to, kai Lietuvoje oficialia valiuta taps euras.
Dėl kainų litais ir eurais dydžio nėra vienos formos. Vyriausybės nustatytose taisyklėse yra nurodytos rekomendacijos, kad parduotuvėse kainos skirtingomis valiutomis gali būti nurodytos ir vienodu šriftu bei dydžiu, ir skirtingais. Kiekvienas verslininkas pasirenka pagal savo formatą.
Žinoma, kai oficialiai Lietuvoje pradės galioti euras, protingiau būtų didesniu šriftu rašyti euro kainą, o šalia - litais, o iki euro įvedimo - atvirkščiai. Tačiau tai nėra privaloma, tad prekybininkai gali laviruoti, kaip jiems atrodo priimtiniau.
Žmonės įpratę skųstis dėl visko. Tačiau jiems reikėtų suvokti, kad vyksta pokyčiai valstybėje. Juk visi yra informuoti, kad euras ateina į Lietuvą.

IINFORMACIJA

Šių metų balandžio 17 d. patvirtintame Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatyme, be kita ko, rašoma: "Nurodomos kainos eurais ir litais turi būti aiškiai suprantamos, negali būti klaidinančios".

 

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nezabitauskas

2014-08-05   15:43

IP: 78.61.143.117

Čia Kremliaus agentų darbas - stengiasi, kad žmonės dar labiau euro nemėgtų.

pirkejui

2014-08-05   13:13

IP: 85.232.142.17

o zinai, kad pardavejas jei pirkejas atsiskaito kortele turi moketi tam tikra procenta bankui? tad kokio velnio jam investuoti ir dar remti banka, jei gali padaryti daug paprasciau...

pirkejas

2014-08-05   12:39

IP: 88.119.253.54

tam batu kalne nei eurais nei litais negalima atsiskaityt, jei jie pas tave korteleje, priima tik grynais, kaip kokiam turguj, marazmas..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Euras

Individualią veiklą vykdyti planavusi klaipėdietė Laima (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) sako likusi...

Iš mokesčių inspekcijos išvijo, "Sodroje" nepaaiškino? nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai Agnė ir Raimondas Zabielos didžiųjų Lietuvos miestų gyventojus stebina unikaliais saldumynų...

Saldumynų kūrėjai: „Klaipėda – tobula startuoliams“ nuotrauka, foto

Vokietijoje net šešerius metus buitį kūrę Viktorija ir Laimonas Jurgučiai jau gyvena...

Sugrįžo iš Vokietijos ir įkūrė verslą Doviluose nuotrauka, foto

Apie žadamą šviesią ateitį programuotojams turbūt jau girdėjo visi – jų...

4 grupės Lietuvoje, kurios uždirbs daugiausia nuotrauka, foto

Dauno sindromo dieną paminėjo su vaikais nuotrauka, foto

Sportas, Kovo 21-oji – pasaulinė Dauno sindromo diena, kurią Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai bei...

Prie koalicijos jungiasi ir Laima Juknienė nuotrauka, foto

Klaipėda, Valdančiosios daugumos gretos didėja. Prie koalicijos naujai išrinktoje Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje...

Direktoriaus ataskaitai pritrūko palaikymo nuotrauka, foto

Klaipėda, Ketvirtadienį posėdžiavusi kadenciją baigianti miesto Taryba įteikė Savivaldybės administracijos direktoriui Sauliui Budinui...

Artėja padangų keitimo bumas nuotrauka, foto

Automobiliai, Servisai pradeda pasiruošimą artėjančiam padangų keitimo bumui, kai daugelis vairuotojų žiemines padangas...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...