2020 m. rugpjūčio 6 d. 21:18 val., ketvirtadienis

Ekonomikos naujienos

Vyriausybė pritarė skalūnų dujų apmokestinimui

Vyriausybė pritarė skalūnų dujų apmokestinimui nuotrauka, foto

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reklama

Vyriausybė trečiadienio posėdyje pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatymo pataisoms ir teiks jas Seimui. Siūloma keisti esamus ir nustatyti ekonomiškai pagrįstus mokesčius už Lietuvoje išgaunamus angliavandenilius, tarp jų ir už skalūnų (išsklaidytųjų angliavandenilių) naftą bei dujas.

Šios pataisos parengtos išanalizavus mokestinę aplinką ir įvertinus dabartinių mokesčių veiksmingumą. Jos padės užtikrinti racionalų ir ekonomiškai naudingą tradicinių angliavandenilių, taip pat ir išsklaidytųjų, naudojimą, už valstybės naudojamus išteklius gauti stabilias pajamas. Tinkamas angliavandenilių išteklių mokesčio reglamentavimas, anot pataisų iniciatorių, leistų pritraukti investicijas į išsklaidytųjų angliavandenilių išteklių žvalgymą ir gavybą, atneštų naudos valstybei ir jos piliečiams tiek dėl įplaukų į šalies biudžetą, tiek dėl naujų darbo vietų ir ekonominės plėtros siekiant šalies energetinės nepriklausomybės.

Nors pataisoms Vyriausybė ir pritarė, pasak Premjero Algirdo Butkevičiaus, Konkurencijos išreiškė norą įsigilinti ir pasižiūrėti, ar nėra prieštaravimų Europos Sąjungos teisei.

"Ar tai nebus traktuojama kaip valstybės parama. Bet aš manau, kad Konkurencijos tarybos nariai greitai įsigilins, tai, manau, nėra jokia naujovė, ir iki pasirašymo - per kokias 2-3 dienas- tikrai duos atsakymą", - po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė Ministras Pirmininkas.

Premjeras neatskleidė, ar jau yra susidomėjusių investuotojų. Pasak jo, kol nepaskelbtas konkursas, oficialių pranešimų nėra.

"Bet pokalbių yra įvykusių įvairių, ir tikimės, kad tikrai atsiras norinčių dalyvauti", - patikino jis.

Taip pat Vyriausybės vadovas pabrėžė darbą su vietos bendruomenėmis jas įtikinant dėl skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos. Reali skalūnų žvalgyba nuo nugalėtojo paskelbimo gali užtrukti iki metų, prognozavo Premjeras.

Pagal parengtas pataisas, 10 proc. surinktų mokesčių už išgaunamus angliavandenilius bus atiduota savivaldybėms, kurių teritorijose jie išgaunami. Dalis šių lėšų tektų viešojo intereso paslaugų infrastruktūrai gerinti, viešiesiems pastatams statyti ir modernizuoti, viešosioms ir rekreacinėms erdvėms įrengti, kita dalis - aplinkosauginėms priemonėms įgyvendinti.

Šiuo metu visiems tradiciniams ir netradiciniams naftos ir dujų ištekliams nustatytas diferencijuotas pagal gavybos iš telkinio apimtis bazinis mokesčio tarifas: sausumos telkiniams - nuo 2 iki 20 proc., o jūros telkiniams - nuo 2 iki 16 proc. Jis taikomas vienodai tiek tradiciniams, tiek išsklaidytiesiems naftos ir dujų ištekliams, nors ir skiriasi jų gavybos sąlygos ir technologija. Atsižvelgus į šių išteklių gavybos specifiką, numatoma nustatyti skirtingus mokesčio tarifus.

Tradiciniams naftos ir dujų ištekliams siūloma taikyti pastovų bazinį mokesčio tarifą - 12 proc. pardavimo kainos už kubinį metrą gavybos vietoje, o išsklaidytiesiems angliavandeniliams - 15 proc.

Taip pat siūloma naftos bendrovėms, kurios laimės konkursą išsklaidytųjų angliavandenilių ištekliams žvalgyti ir išgauti, taikyti mokesčio lengvatą - trejus metus atleisti jas nuo mokesčio už šių išteklių naudojimą. Šia lengvata bus galima naudotis ne ilgiau kaip iki 2020 m. sausio 1 d.

Seimas priėmus pasiūlytas Naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatymo pataisas, jos įsigaliotų 2015 m. sausio 1 d.

Žymos: skalūnų dujos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos (1)

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Lietuvos lengvosios atletikos žvaigždėms – paralimpinių atletų iššūkis nuotrauka, foto

Sportas, Dvylika Lietuvos paralimpinių atletų jau penktadienį ir šeštadienį Palangos stadione varžysis su...

Pirmadienį dalis Kliaipėdos pradės šaltu dušu nuotrauka, foto

Klaipėda, Rugpjūčio 11 dieną padidintu slėgiu (2 MPa) bus bandomi Klaipėdos miesto šilumos...

Klaipėdos miesto abiturientai – tarp geriausiųjų šalyje nuotrauka, foto

Švietimas, Klaipėdos miesto abiturientai valstybinius brandos egzaminus šiemet laikė geriau negu pernai. Tarp Klaipėdos...

Ar Klaipėdos viešasis transportas draugiškas neįgaliesiems? nuotrauka, foto

Klaipėda, Į šį ir kitus nekasdienius klausimus šią savaitę turėjo išsamiai atsakyti UAB...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...