2019 m. balandžio 22 d. 11:09 val., pirmadienis

Ekonomikos naujienos

Virtuali valiuta pasitikėjimo nesulaukia

(5)

Virtuali valiuta pasitikėjimo nesulaukia nuotrauka, foto

NEŽINOMYBĖ. Bankininkai negali atsakyti, kokia ateitis laukia virtualių valiutų.

© "Pixabay" nuotr.

Šįmet vis dažniau ir garsiau kalbama apie kriptovaliutas, o ypač - apie bitkoinus. Vieni teigia, kad virtualios valiutos kurso didėjimui ribų nėra, o kiti į situaciją žvelgia skeptiškai ir žmones ragina riziką įvertinti.

Pirmadienį apie virtualią valiutą buvo diskutuojama Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų organizuotame susitikime su Lietuvos bars? Šiandien atsakyti sudėtinga. Mes vertiname atsargiai. Kriptovaliuta mus domina kaip tyrimo objektas", - sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Didelė rizika

Jis priminė, kad skaitmeninė valiuta nėra naujiena, nes, pavyzdžiui, bitkoinas egzistuoja jau aštuonerius metus. Iš viso pasaulyje ezgistuoja daugiau nei tūkstantis kriptovaliutų, o klasikinių valiutų yra apie 120.

Virtualių valiutų tema ypač populiari tapo šiais metais, kadangi šis reiškinys įgyja vis didesnį mastą. Kuo visa tai baigsis, nežino ir pats V. Vasiliauskas.

"Pagal visus požymius, kriptovaliutos yra daugiau finansinio turto rūšis, turinti vertybinių popierių elementų. Kuo tai pavirs? Šiandien atsakyti sudėtinga. Mes vertiname atsargiai. Kriptovaliuta mus domina kaip tyrimo objektas", - sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Lietuvos bankas savo poziciją apie kriptovaliutą paskelbė dar spalio mėnesį. Pasak V. Vasiliauskio, nuomonei suformuoti prireikė beveik metų.

Lietuvos bankas savo poziciją apie kriptovaliutą paskelbė dar spalio mėnesį. Pasak V. Vasiliauskio, nuomonei suformuoti prireikė beveik metų.

"Virtuali valiuta Lietuvoje yra nereguliuojama. Finansų rinkos dalyviams esame aiškiai pasakę, kad turi apriboti savo klasikinę veiklą ir paslaugas, susijusias su kriptovaliuta. Negali būti klientui sudaromas įspūdis, kad virtuali valiuta yra kažkaip reguliuojama. Tam turi būti skirtingi internetiniai puslapiai", - Lietuvos banko poziciją citavo Europos Centrinio Banko valdančiosios tarybos narys.

Esminė virtualios valiutos ypatybė - susitarimo išraiška. Tai yra privati turto klasė, kuri remiasi anonimiškumu. Už klasikinės valiutos stovi suverenas, o kriptovaliutos atveju - privatūs asmenys.

Kuo tai pavirs? Šiandien atsakyti sudėtinga. Mes vertiname atsargiai.

Vitas VASILIAUSKAS, Lietuvos banko valdybos pirmininkas

Primenama, kad kriptovaliutos nėra pripažintos ir reguliuojamos. Jos gali tapti atsiskaitymo priemone tik susitarus pirkėjui ir pardavėjui.

Beje, klasikiniams pinigams yra taikoma indėlio apsauga, o kriptovaliutos tokios privilegijos neturi. Taip investuotojas priverstas riziką prisiimti pats, tad kurso kritimo ar apgaulės atveju virtualios valiutos turėtojas taptų bejėgis.

Pabrėžta, kad kriptovaliutos gali tapti niša nusikalstamai veikai vykdyti, kadangi šioje erdvėje identifikuoti anonimus yra ypač sunku.

"Kol asmuo yra sistemoje, neaišku, ką ir kaip jis daro. Vienintelis būdas, kada galima identifikuoti asmenį, keitimas - arba už pinigus kriptovaliuta įsigyjama, arba parduodama. Įėjimo ir išėjimo taškas yra ta vieta, kai asmenis galima identifikuoti. Siekti kontroliuoti kriptovaliutas prilygsta bandymui kontroliuoti internetą", - teigė V. Vasiliauskas.

Kokia ateitis?

Rengiant šį straipsnį vieno bitkoino kaina rinkoje siekė daugiau nei 15 tūkst. eurų. Dar spalio mėnesį vienas bitkoinas kainavo tris kartus mažiau, tačiau spartų kreivės kilimą greičiausiai lėmė nesėkminga Kinijos kova prieš kriptovaliutas.

Su kriptovaliutomis bando kovoti ir daugiau šalių. Štai prieš keletą savaičių Pietų Korėjos centrinis bankas uždraudė savo bankinėje sistemoje investuoti į kriptovaliutas, įžvelgdamas šios valiutos griūtį. Artimiausioje ateityje kurso kilimas prognozuojamas iki 60 tūkst. eurų. Kiti mano, jog kursas kils iki keleto šimtų tūkstančių eurų.

"Dabar bitkoinas yra nuolatinio kilimo stadijoje. Tačiau ši valiuta stabilumo neturi. Aš manau, kad korekcija anksčiau ar vėliau gali įvykti. Centrinis bankas niekada neinvestuos į kriptovaliutas, nors tokia galimybė yra. Tai yra tarsi turto rūšis, bet ar tai atitiktų strategiją... Mes į bet ką investuoti negalime. Neinvestuočiau ir kaip privatus asmuo, nes mėgstu investuoti į tai, ką pažįstu", - sakė V. Vasiliauskas.

Jo teigimu, kriptovaliutų kiekis rinkoje su tradiciniais pinigais yra nepalyginamas, "tai tarsi trečdalis lašo jūroje". Paskaičiuota, jog 2017 m. virtualių valiutų rinkoje yra 3,3 mlrd. eurų.

"Iš bitkoino pusės yra bandymas savireguliuotis. Man yra žinoma, kad tam tikra asociacija bando išlįsti į dienos šviesą. Kriptovaliutų informacijos šaltinis? Internetas. Lietuvos banko puslapyje tokios informacijos nerasite", - pridėjo V. Vasiliauskas.

Beje, pastebėta, kad kriptovaliutoms "kasti" kuriamos ir naudojamos technologijos yra itin imlios elektros energijai. Jos per metus sunaudojama tiek, kiek sunaudoja visa Airija.

Į kriptovaliutas skeptiškai žvelgia ir Japonija, kurioje virtuali valiuta nėra uždrausta. Kaip teigia Japonijos finansų ministras Taro Aso, bitkoinas neįrodė esąs patikima valiuta, todėl toliau bus stebimas.

Kas yra kriptovaliuta?

* Tai yra virtuali valiuta, suteikianti galimybę anonimiškai atsiskaityti internetu be jokių bankų ar tarpininkų.
* Kriptovaliuta egzistuoja tik virtualioje erdvėje. Kriptovaliutos galima įsigyti kriptovaliutų biržose.
* Kriptovaliutų vertė iš esmės priklauso nuo vartotojų skaičiaus - kuo daugiau yra turinčiųjų kriptovaliutos, tuo jos kursas yra aukštesnis.
* Daugelis virtualių valiutų išleistos nežinomų asmenų, jos nepripažįstamos ir nereguliuojamos, todėl neturi ir investuotojų apsaugos.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

dar

2017-12-20   20:07

IP: 86.100.23.16

Kažkoks anoniminis milionierius nutarė išdalinti 86 milijonus dolerių bitkoinais, neva iš gerumo. Be abejo, kad labdaros organizacijos gavusios tokią paramą norės kuo skubiau parduoti tuos bitkoinus, nes jos ne investicinės įstaigos. Kaži kas bus su bitkoino kursu kai tai įvyks. Ar tik nebus grūtis. Kitas klausimas tas milijonierius realus ar atėjo laikas bitkoinui sprogti?

Programuotojas Autoriams

2017-12-20   20:03

IP: 86.100.23.16

Bitkoinas savo esme šiaip jau nesisieja nei su programavimu nei su kriptografija. Tai tik sudėtingumo elementas, kuris reikalingas norint mulkinti. Žmonės daug mieliau atiduoda pinigus už tai ko nesupranta.Čia esmė yra tame, kad realūs pinigai yra mainomi į virtualius. Jeigu visi veikėjai į bendrą katilą sudėjo po 1000 EUR už bitkoiną ir dabar sugalvos atsiimti po 20,000 EUR, tai akivaizdu, kad didžiajai daliai apsikeisti atgal nepavyks. Bitkoinas turi tik tokią vertę, kiek kažkas už jį sutinka atiduoti eurų ar dolerių. Koks kvailys pirks iš kieno nors bitkoinus jeigu kursas pradės ženkliai kristi? O jis pradės, kitaip būti ir principe negali, nes tai spekuliatyvinė valiuta neturinti jokio materialaus pagrindimo. Jis nepagrįstas nei materialinėm vertybėm, nei paslaugoms, nei kokios nors valstybės garantijom.

AK

2017-12-20   16:52

IP: 195.14.178.129

"...susitikime su Lietuvos bars?" - ????

Nereikia nieko žinoti apie programavimą ir kriptografiją, ir nereikia klausyti Vasiliausko išvedžiojimų apie 8 metus, kai valiutos kursas šokinėja šimtais procentų per trumpą laiką, kurio metu net nevyksta kitokių esminių kurso veiksnių, kaip tik spekuliacijos. Tai nestabilus ir virtualus spekuliacijų objektas, kurio likimas - sprogti ir aptaškyti eilinius naivuolius. Norite lošti - prašom, tik paskui neverkite.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

VE.lt rekomenduoja: 04.22 d. TV sporto transliacijos nuotrauka, foto

Sportas, BTV

Palangos paplūdimių tvarkymo darbai klimpsta liūne nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vis labiau šylant orams Palangos komunalinio ūkio darbuotojai Baltijos jūros paplūdimiuose pradėjo...

Tauragės rajone degė klebonijos pastatas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 08.08 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

24 proc. gyventojų mano, kad finansinė padėtis pablogėjo nuotrauka, foto

Lietuva, Ketvirtadalis apklaustųjų mano, kad per pastaruosius kelis mėnesius pablogėjo tiek Lietuvos ekonominė,...

Sportas, Paskelbta prieš 28 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...