2019 m. kovo 21 d. 01:12 val., ketvirtadienis

Ekonomikos naujienos

Valymas sausuoju ledu sparčiai populiarėja

(2)

Klaipėdos bendrovė „Trigonis“ pirmoji Vakarų Lietuvoje pradėjo gaminti sausą ledą, kuris naudojamas valant labai užterštus paviršius, pramoninius mechanizmus ir kt. Valymas sausuoju ledu dar vadinamas kriogeniniu blastingu. Šis neįprastas pavadinimas kilo sujungus dviejų kalbų  žodžius - graikišką  kryos, reiškiantį šaltį, ledą, ir anglišką blast – sprogti.

„Toks valymo būdas buvo naudojamas JAV kariuomenėje. Pučiant sausą ledą ant paviršiaus buvo valomi lėktuvų fiuzeliažai. Vėliau šį ypač užterštų paviršių valymo būdą leista naudoti ir civiliams. Nuo tada sausuoju ledu galima valyti net ir labiausiai užterštus paviršius sunkiausiai pasiekiamose vietose ir nepadaryti jokios žalos mechanizmams. Iki šiol Lietuvoje tokias paslaugas teikdavo tik Latvijos, Lenkijos, ar Vilniuje ir Kaune įsikūrusios firmos. Dabar ši paslauga pasiekė ir Klaipėdą“, - pasakojo UAB „Trigonis“ direktorius Arvydas Ruikys.

Pasak jo, sausasis ledas, tai -79°C temperatūros kieto būvio angliarūgštė, arba anglies dvideginis (CO₂). Sausasis ledas yra bekvapis, netoksiškas, nekenksmingas žmogui, baltos spalvos, rūgštoko skonio, sunkesnis už vandenį, vizualiai panašus į suspaustą sniegą.

- Kaip tai įmanoma? Pavyzdžiui, norint nuvalyti paviršius smėliu atsiranda nepageidaujamų šalutinių defektų. Ledas kažkuo panašus į smėlį. Kuo pranašesnis valymo sausuoju ledu būdas?

- Visiškai teisingai. Pramonėje plačiai naudojamas smėliavimas šiek tiek paviršius subraižo, o valant sausu ledu nelieka absoliučiai jokių abrazyvinių pažeidimų, paviršius tampa švarus. Mat kriogeninis blastingas priskiriamas prie vadinamojo minkštojo srautinio valymo ir terminis poveikis daromas tik paviršiuje susikaupusiems nešvarumams, tačiau tik labai trumpą laiką. Todėl valomas objektas nėra užšaldomas, išsaugomos visos konstrukcinės bei mechaninės savybės. Be to, nelieka jokių papildomų valymo atliekų, nes sausasis ledas tiesiog išgaruoja. Belieka tik surinkti ir utilizuoti atsiskyrusius ir nukritusius teršalus.

- Kokia to paslaptis? Kaip su šalčiu galima nuvalyti riebaluotus paviršius?

- Ledo granulės ant užteršto paviršiau užpučiamos didele suspausto oro srove. Praktiškai garso greičiu bombarduodamos paviršių jį atvėsina, o ant jo esančius nešvarumus sukietina ir sutrupina.  Kietosios ledo dalelės nešvarumus išdaužo savo kinetine jėga, o į teršaluose atsiradusius  mikroskopinius  plyšius patekusios kietosios CO₂ dujos stipriai plečiasi. Taip jos „susprogdina“ nereikalingą teršalų sluoksnį ir jį atskiria nuo paviršiaus.

- O ką daryti po to? Ar nereikia pervalyti viską su skuduru?

- Paviršiaus valymas sausuoju ledu dažniausiai atliekamas tik vieną kartą. Nebereikia grįžti prie nuvalyto paviršiaus. Sausojo ledo srovė nepalieka nuosėdų, tirpiklio dėmių, dulkių, vandens balų, šepečių įbrėžimų ir kitų nereikalingų pasekmių, nebelieka jokių teršalų, antrinių žaliavų ir valymo priemonių pėdsakų. O tai labai taupo laiką. Paviršius po valymo lieka toks pat, koks jis buvo iki taršos. Jokių mikroįtrūkimų, įbrėžimų, duobelių, skylučių.

- Ką galima valyti šiuo būdu?

- Pasaulyje ši valymo sausuoju ledu technologija naudojama labai plačiai: baldų ir medienos, naftos ir chemijos, plastiko ir gumos, elektromechanikos ir robototechnikos, spaudos ir komunikacijų, remonto ir restauravimo, ir daugelyje kitų pramonės sričių. Dažnai naudojama aviacijos, geležinkelio, laivų ir krašto gynybos technikai aptarnauti ir prižiūrėti. Reguliuojant oro srauto stiprumą sausu ledu galima valyti net mikroschemas ir laivų korpusus.

- Gal tai pavojinga sveikatai?

- Nė kiek. Anglies dioksidas yra visiškai netoksiškas, neagresyvus gamtos aplinkai ir žmogaus sveikatai. Juk mes kvėpuodami patys iškvepiame anglies dioksidą į aplinką. Valymo metu nenaudojamos jokios cheminės medžiagos. Darbo metu nevyksta jokie žalingo garavimo procesai.

- Kaip vyksta pats valymo procesas? Gal mechanizmus reikia išardyti?

- Valyti galima vietoje kartais net nestabdant gamybos. Juolab nereikia išmontuoti ir gabenti įrangą kur nors nuvalyti. Gamybinio konvejerio, staklių, robotų ar kitos įrangos ardyti dažniausiai nereikia. Kartais galima valyti net nesustabdžius ar neišjungus pramoninių mazgų.

Nebelieka būtinybės po valymo viską atgal surinkti, suderinti ir sukalibruoti. Visa tai ženkliai taupo ne tik gamyklos prastovų laiką, bet saugo ir pačią įrangą. Tai ekonomiška.

Valymas veiksmingas ir nuo karštų, ir nuo šaltų paviršių, nuvalo metalinius, medinius, ir plastikinius gaminius. Nepavojinga naudoti šalia elektros prietaisų. Visiškai eliminuoja valymą rankomis.

- Kam dar gali būti naudojamas sausasis ledas?

- Ši medžiaga gali būti naudojama įvairiose srityse. Buityje sausasis ledas dažniausiai naudojamas maisto produktams ir gėrimams atvėsinti. Prekyboje – maisto produktus šaldyti, gabenti ir laikyti ilgesnį laiką. Mat maisto produktai ne tik atvėsinami, bet esantys angliarūgštės dujų terpėje negenda, nepūva ir nepelija. Be to, jis naudojamas ir medicinoje, kai prireikia laikyti ar pervežti  donorų kraują ar transplantavimui reikalingus organus. Sausasis ledas gali būti naudojamas net ir naikinant graužikus. Kadangi anglies dioksido dujos yra sunkesnės už orą, pribėrus sausojo ledo granulių į graužiko urvą, „tirpdamos“ jos išstums deguonį ir taip užkirs oro tiekimą gyvūnui. Sausasis ledas  naudojamas ir šou versle, kai reikia sukurti tirštą baltų debesų rūką, kuris būdamas sunkesnis už orą slinks pažeme.

Užsakymo nr. 199312

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Линасу

2016-03-14   19:14

IP: 86.100.26.11

На вкус и цвет товарищей нет!

Linas

2016-03-14   16:39

IP: 78.57.242.147

Su muzikos pasirinkimu reklaminiam video tai prasauta :) taip ir noris isjungti garsa :)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Jaunųjų gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Estijos sostinėje Taline vyko tarptautinis tradicinis meninės gimnastikos turnyras "Elegance Cup 2019"....

Plaukikams - nauji medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro baseine vyko Lietuvos vaikų plaukimo pavasario pirmenybės. Baseino...

Laimingiausia šalis - Suomija, Lietuva - 42-oji nuotrauka, foto

Lietuva, Suomija antrus metus iš eilės pripažinta laimingiausia šalimi pasaulyje, o tyrėjai...

Lektorius iš Butano mokė, kaip būti laimingiems nuotrauka, foto

Švietimas, Kovo 19 dieną Klaipėdoje lankėsi lektorius, pirmasis Butano karalystės Švietimo Ministras Thakur...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...