2018 m. spalio 20 d. 20:21 val., šeštadienis

Ekonomikos naujienos

Ūkininkai pasilieka mokesčių rojuje

(3)

2017-12-08, 08:49

Alia ZINKUVIENĖ

Ūkininkai pasilieka mokesčių rojuje nuotrauka, foto

© ELTA nuotr.

Valdantieji giriasi suformavę perteklinį kitų metų valstybės biudžetą ir liaupsina save už tai, kad pirmą kartą istorijoje partija, kurią sudaro ūkininkai, didina mokesčius sau. Bet iš tikrųjų ūkininkų indėlis į kitąmet 600 mln. eurų didesnę mokesčių kraitelę gali net ir sumažėti, mat viena ranka mažindami savo mokestines privilegijas, kita ranka laimina naujas.

Taisydama įstatymus, priversiančius mokesčių mokėtojus sunešti valstybei turtingesnį biudžetą, Seimo dauguma jau palaimino akcizų dyzeliniam kurui didinimą. Mažiau nei po mėnesio už 1000 litrų dyzelino visi mirtingieji turės mokėti ne 330,17, o 347 eurus, o žemės ūkio veiklos subjektai - vietoj 21 euro - 56 eurus. Tai įvardyta kaip pavyzdys ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui, kaip valdantieji ūkininkai patys save skriaudžia...

Smūgis stambiesiems žemvaldžiams - Pelno mokesčio įstatymo griežtinimas. Mat iki šiol nuo savo pelnų valstybei nukratydavę vos 5 proc. trupinių, kitąmet jie privalės krestelėti dvigubai daugiau ir papildyti biudžetą apie 3 mln. eurų. Bet žemės ūkio kooperatinėms bendrovėms vis tiek išlieka 5 proc. pelno mokesčio lengvata. Tuo tarpu visas kitas verslas daug metų be jokių ginčų privalo mokėti valstybei 15 proc. nuo pelno.

Valdančioji dauguma už gerklės griebia ir nekilnojamojo turto (NT) savininkus. Tiems, kam pavyko užgyventi brangesnį nei 220 tūkst. eurų NT, priklausomai nuo jo vertės, mokestis kils nuo 0,5 proc. iki 2 proc. Iš didžiulio NT mokesčio lengvatų sąrašo išbrauktas laidojimo paslaugų verslas, mat kuo toliau, tuo daugiau gyventojų prireikia šios paskutinės paslaugos, ir jos kainos vis kyla.

Tačiau žemės ūkio veiklai fizinių asmenų ir bendrovių, kurios 50 proc. pajamų gauna iš žemės ūkio veiklos, naudojamas NT ir toliau lieka apmokestintas 0 tarifu.

Vakar Seime svarstytos Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisos, kuriomis drastiškai nuo 45 tūkst. iki 15 tūkst. eurų mažinama visų individualių veiklų GPM lengvatinio 5 proc. apmokestinimo riba. Išskirtinai ūkininkams nuo šią ribą viršijančių pajamų siūlomas lengvatinis 10 proc. GPM tarifas, o kirpėjoms, batsiuviams, smulkiems turgaviečių prekeiviams ir daugybei kitų savarankiškai dirbančiųjų - 15 proc. Be to, Seimo ūkininkai darniai balsavo už naują lengvatą - į sąnaudas bus leidžiama įtraukti žemės pirkimo išlaidas (20 m. kasmet po 5 proc.), o tai dar labiau sumažins galutinį GPM.

Įspūdis, kad nuo lengvatų gausybės koktu net kai kuriems Valstiečių ir žaliųjų frakcijos atstovams. GPM įstatymo pakeitimo projektui Seimo nariai Arvydas Nekrošius ir Rima Baškienė mėgino „pramušti“ Lietuvos smulkaus ir vidutinio verslo tarybos prašymą nors iki 20 tūkst. padidinti ribą, nuo kurios pradedamas skaičiuoti 15 proc. pajamų mokestis. Biudžeto ir finansų komitetas stojo piestu - galbūt todėl, kad kilstelėti pajamų „lubų“ nepasiūlyta besiverčiantiems individualia žemės ūkio veikla? Seimo Biudžeto ir finansų komitetas stojo piestu - kodėl kilstelėti pajamų ribos nepasiūlyta besiverčiantiems individualia žemės ūkio veikla? Tačiau balsuodami parlamentarai pritarė, kad mažieji verslininkėliai 5 proc. lengvatą turėtų iki 20 tūkst. eurų pajamų, o 15 proc. GPM būtų taikomas uždirbus daugiau kaip 35 tūkst. eurų.

A.Nekrošiaus požiūriu, mažesnes pajamas gauna ir vargingiau gyvena ne ūkininkai, ramstomi ES išmokomis, o individualia veikla besiverčiantys žmonės: „Ir aš kadaise turėjau individualią veiklą, žinau, iš ko tie mokesčiai susideda ir kaip tie žmonės gyvena. Jie sau darbo vietas susikuria, ir dar vienam kitam samdomam darbuotojui, ir neturi jokių didesnių galimybių, pavyzdžiui, kaip ūkininkai. Bet aš jų tarpusavyje nepriešinu, nes ir vieni, ir kiti pakankamai daug nuostolių turi“.

Ne tik eiliniams mokesčių mokėtojams, bet ir Valstybės kontrolei užkliūva, kad ūkininkai daugybę metų naudojasi net 25-iomis įvairių mokesčių lengvatomis, kurių pagrįstumas iki šiol neįvertintas, o valstybės biudžetas dėl to netenka pajamų. Vien dėl akcizo lengvatos žemės ūkyje naudojamam dyzelinui pernai biudžetas neteko 107 mln. eurų. Tiesa, trūkstamas pajamas politikai savo sprendimais išreketuoja iš kitų visuomenės grupių...

A.Nekrošius patikino, kad visos Valstybės kontrolės įvardytos lengvatos yra peržiūrėtos: „Kiek man žinoma, bus pamažinta tų lengvatų. Visų, ko gero, neketinama naikinti, bent jau dalį tai tikrai numatyta...“

Seimo nariui konservatoriui Kęstučiui Masiuliui kalbos apie lengvatų žemės ūkio subjektams naikinimą tik juoką kelia.

„Šioje kadencijoje mes jokių lengvatų ūkininkams nepanaikinsime, ir bandyti kelti idėjas apie privilegijų naikinimą yra donkichotiškas karas su vėjo malūnais, - įsitikinęs K.Masiulis. - Tai yra kasta, kuri sugeba nemokėti jokių mokesčių (bent jau iki 2009 m. nebuvo nei „Sodros“, nei GPM mokėtojai - red.past.). O turtingasis segmentas, tokie, kaip Ramūnas Karbauskis, valdantis tūkstančius ir šimtus tūkstančių hektarų, yra milijonieriai, bet kažkokiu stebuklingu būdu sugeba ir didžiąją dalį ES paramos susišluoti, ir lengvatas išlaikyti, ir dar gauti naujų“.

Jis negailėjo kritikos ir žemės ūkio veiklai įsigyjamo dyzelino akcizo lengvatai: „Degalinėje ūkininkas negali įsipilti spalvoto dyzelino į savo lengvąjį automobilį, bet namie iš bačkos - kas jį pagaus... Čia tas pats, kaip ir su ūkininkų džipais - negali įskaityti į sąnaudas lengvojo automobilio, tai perka tokį džipą su priekabėle, ir net PVM gali susigrąžinti. Visi ūkininkai važinėja tais nuostabiais džipais. Dar labai svarbu ir tai, kad jie neteršia oro, kaip ir ūkininkų traktoriai bei kombainai...“

Taip ironiškai K.Masiulis vertina mokesčio už aplinkos teršimo lengvatą - jis netaikomas ne tik fizinių asmenų, savo individualioje veikloje (taip pat ir žemės ūkio - red.past.), naudojamoms asmeninėms transporto priemonėms, bet ir juridinių asmenų, tačiau ne visų, o tik gaunančių 50 proc. pajamų iš žemės ūkio veiklos. Apie šias šiltnamio sąlygas stambiesiems žemvaldžiams ir bendrovėms valdantieji, regis, visai pamiršę.

O smulkieji ūkininkai, nors ir su lengvatomis, parlamentaro manymu, šalyje baigiami sunaikinti - tikrai ne jiems pramušta privilegija įskaityti į leidžiamas sąnaudas žemės pirkimo išlaidas, nes mažesni ūkiai vos išsiverčia ir tikrai neturi už ką įsigyti daugiau žemės.

„Aš būčiau linkęs būtent smulkiesiems teikti ne lengvatas, o įvairias subsidijas - tik labai aiškias, skirtas atsistoti ant kojų, sutvirtėti, kai jauni žmonės nori kabintis į gyvenimą, išlikti kaime, o ne bėgti iš Lietuvos, - svarstė K.Masiulis. - Bet žinant, kad dabar valdžioje didieji žemvaldžiai, tokie siūlymai būtų tik tuščias oro virpinimas“.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2017-12-09   22:01

IP: 156.0.212.24

rimtas ir pagrįstas nemokamas paskolos pasiūlymas
padedant žmonėms, turintiems finansinių sunkumų, sugebėti aprūpinti visus geros moralės asmenis ir sugebėti mokėti
sutartiniai terminai. mes siūlome paskolas 2% palūkanų norma. Todėl žmonėms, turintiems finansinių sunkumų, nedvejodami kreipkitės į mane el. Paštu: douelnmonique@gmail.com

2017-12-09   21:53

IP: 156.0.212.44

Sveiki
Aš kalbu su žmonėmis, prekybininkų, inžinierių, verslininkų, agronomų, pareigūnų ir kt.
Norite kreiptis dėl paskolos pinigų paskolos gauna finansinę paramą: įgyvendindami savo projektus, verslą, mokėdami sąskaitas, išsinuomoję automobilį, pakeiskite automobilį. El. Paštas: eglemajauskaitem@gmail.com
Turėti gražią dieną

...

2017-12-08   19:15

IP: 78.62.172.40

Ir apie ką straipsnis? Kaip supykdyti, sumenkinti ūkininkus, jų darbą ar dar labiau sukiršinti " miestiečius su kaimiečiais" ?O straipsnio pavadinimas iš viso žeminatis Jums nesvarbu, kad kaimo žmonės turintys kelias karves ir 3-10ha, vos suduriantys galą su galu, vadinami tokiais pačiais ūkininkais kaip ir tie , kurie turi 500 ir daug daugiau žemės.Nesvarbu, kad moka beveik vienodus mok. sodrai.Gal geriau pastaruosius vadinti verslininkais, jie patys mėšlo nemėžia, technikos nevairuoja. Jei vieni gauna kelis šimtus eurų ES paramos - kiti šimtus tūkstančių, jei vieniems numetami keli centai už parduodamą produkciją , kiti gali derėtis dėl tų pačių centų.Dėl tos pačios ES paramos: kokias sąlygas kelia NMA, kokius nepamatuotus reikalavimus reikia išpildyti, kad gautų tas išmokas, ar skaičiavot. Vos ne kiekvienam leidinyje buvo akcentuojama apie liūčių padarytus nuostolius, burnos neužsičiaupdavo apie būsimas kompensacijas. Kas jas gaus? Ar vėl bus dergiami visi "ūkininkai" apie neva gautas kompensacijas, nors realiai gaus keli procentai ?Kur tos lengvatos? Neneigsiu, kad yra keletas lengvatų,kuriomis gali pasinaudoti "ūkininkai". O miestiečiai, lengvatų neturi - jokių??? Gerai pasigalvokit ir atsakykit.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą (22)

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ (KN) pasirašytu memorandumu su...

Klaipėdos nafta prisidės prie SGD infrastruktūros plėtojimo JAV nuotrauka, foto

Klaipėdos irkluotojų pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Jau rašėme, kad tarptautinėje 50-ojoje "Dangės regatoje" aukso medalius iškovojo olimpiniai prizininkai...

„Neptūnas-Akvaservis“ krito Šakiuose nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas-Akvaservis“ (2-3) Šakiuose gavo skaudžią pamoką – uostamiesčio ekipa per lemiamas...

Klaipėdiečiai imtynininkai- žaidynių nugalėtojai nuotrauka, foto

Sportas, Alytuje vykusiose Lietuvos jaunučių graikų-romėnų, laisvųjų ir moterų imtynių sporto žaidynių nugalėtoja...

Kaip vagį paversti Lietuvoje ieškomu nusikaltėliu? nuotrauka, foto

Kriminalai, Spalio 8 dieną Kauno apskrities policija visai Lietuvos žiniasklaidai išplatino pranešimą su...

Sportas, Paskelbta prieš 20 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...