2019 m. birželio 16 d. 15:32 val., sekmadienis

Ekonomikos naujienos

Sunerimo dėl kepinių: ar juos pirkti saugu?

(5)

Sunerimo dėl kepinių: ar juos pirkti saugu? nuotrauka, foto

KEPINIAI. Kai kurie prekybos centrų pirkėjai baiminasi pirkti atvirose lentynose esančius kepinius.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Parduotuvių atvirose lentynose pateikti kepiniai savo kvapu vilioja daugelį pirkėjų, tačiau kai kurie jais susigundyti baiminasi - kepiniai ne vaisiai ar daržovės, grįžęs į namus jų nenuplausi.

Rizika susirgti?

Šiuo klausimu į dienraštį "Vakarų ekspresas" kreipėsi du redakcijai žinomi klaipėdiečiai. Jie norėtų, kad kepiniai prekybos centruose nebūtų pasiekiami atvirose vietose.

"Pirkėjai negali būti tikri, ar prieš tai bandelių nelietė sergantis žmogus. Dėl to tokius gaminius dažniausiai perku iš uždarų lentynų", - sakė miestiečiai.

Kiek seniau nei prieš savaitę tokį klausimą viešumoje iškėlė ir žinomas filmų kūrėjas Tadas Vidmantas. Jis situaciją pakomentavo savo socialinio tinklo "Facebook" paskyroje.

"Kas nors gali paaiškinti, kodėl prekybos centruose kai kuriuos kepinius parduoda iš atvirų lentynų ar krepšių? Ypač rudenį-žiemą, kai kas penktas pirkėjas kosėja, o kas antras iš jų nėra mamos išmokytas užsidengt snukio. Apie tuos, kurie įkišę ranką čiupinėja, net nenoriu galvot... Ar man namie grįžus bandeles nusiplauti vandeniu ar jas nusilupt?", - pasipiktinimo neslėpė režisierius.

Įprasta praktika

Pasak prekybos tinklo IKI Viešųjų ryšių vadovės Bertos Čaikauskaitės, laikyti dalį šviežių bandelių ir kepinių atvirose lentynose yra plačiai taikoma praktika visose Europos Sąjungos šalyse.

"Toks būdas leidžia pirkėjams patogiau išsirinkti norimus gaminius, įvertinti jų šviežumą ir kokybę. Apsipirkimo procesas tampa greitesnis, kuomet nereikalingas parduotuvės darbuotojo įsitraukimas", - sakė atstovė spaudai.

Jos teigimu, pirkėjai, norintys į savo prekių krepšelį įsidėti vienos ar kitos rūšies kepinių, raginami naudotis specialiomis žnyplėmis ir vienkartinėmis pirštinėmis.

"Darbuotojai, siekdami užtikrinti tinkamą šviežių bandelių ir kepinių laikymą, skiria papildomą dėmesį ir priežiūrą lentynų valymui. Galime patikinti pirkėjus, kad švieži produktai yra laikomi vadovaujantis teisės aktų reikalavimais šių produktų higienai užtikrinti", - teigė B. Čaikauskaitė.

Pasak jos, prekybos tinklas reaguoja į pirkėjų poreikius. Jiems siekiama pateikti kuo daugiau pasirinkimo galimybių, todėl alternatyvą kepiniams siūlo ilgo vartojimo supakuotas bandeles bei šaldytų bandelių pusgaminius.

Situacija kontroliuojama

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) patikino, kad teisės aktai nedraudžia prekybos nefasuotais maisto produktais savitarnos skyriuose, todėl prekybos centrams jokių apribojimų dėl prekybos kepiniais iš atvirų lentynų - netaikoma.

Tačiau tokiai prekybai turi būti sudarytos tinkamos sąlygos - nefasuotų konditerijos gaminių inventorius ir jo konstrukcija turi būti tik iš tinkamų medžiagų, lengvai prižiūrimu paviršiumi ir suprojektuota taip, kad produktai būtų apsaugoti nuo įvairios aplinkos taršos.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kasmet gauna ir ištiria daugiau kaip 2,5 tūkst. įvairių vartotojų skundų, kurių vidutiniškai trečdalis pasitvirtina.

Taip pat prekybos centrų atstovai privalo užtikrinti ir atitinkamų priemonių, pavyzdžiui, paėmimo žnyplių, maišelių, pirštinių reikalingą kiekį bei užtikrinti tinkamą jų laikymą ir priežiūrą.

"Rekomenduojame ir pirkėjams būti sąmoningiems - nefasuotų duonos, pyrago, bandelių ar kitų konditerijos gaminių minkštumo nereikėtų tikrinti pirštais, nes liečiamos prekės visada tampa pavojingesnės dėl užkrato. Prekių paėmimui bei įsidėjimui reiktų naudoti tam skirtas priemones, kosint ar čiaudint prisidengti burną bei kaip įmanoma dažniau plauti rankas", - sakė VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Kolkaitė.

Ji patikino, kad iš prekybos centrų visada yra reikalaujama maisto produktus laikyti tinkamomis sąlygomis, kad pirkėjams būtų pateikiami tik kokybiški ir neužteršti maisto produktai. Dėl šios priežasties reguliariai atliekami prekybos centrų patikrinimai.

Skundų negavo

VMVT iki šiol skundų dėl netinkamos nefasuotų maisto produktų prekybos centruose nėra gavusi.

Tačiau patikrinimų metu inspektoriai nustato atvejų, kuomet prekybos salėse dėžės su nefasuotais maisto produktais sukraunamos tiesiog praėjimuose arba pažeidžiant prekių laikymo ar produktų kaimynystės reikalavimus (pavyzdžiui, šalia pramoninių prekių ir pan.).

"Būna ir tokių atvejų, kai savitarnos skyriuose trūksta įrankių nefasuotiems maisto produktams įsidėti, kartais talpos biriems produktams ne laiku tvarkomos ir valomos", - sakė A. Kolkaitė.

VMVT reaguoja ir į visus vartotojų pranešimus bei skundus dėl galimų pažeidimų tvarkant maistą. Kasmet gaunama ir ištiriama daugiau kaip 2,5 tūkst. įvairių vartotojų skundų, kurių vidutiniškai trečdalis pasitvirtina.

VMVT vartotojams siūlo nefasuotų maisto produktų, kurių sauga visgi abejojama, nepirkti ir pasirinki fasuotus maisto produktus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nul'ė

2017-10-26   09:11

IP: 212.12.210.216

Kas blogai---tas buvo tarybiniais laikais, o kas gera -- laisvoje Lietuvoje :) :) :)

p.ceslovui

2017-10-25   23:51

IP: 78.60.175.159

tais tarybiniais laikais niekur nebuvo taip atvirai sukrauti sausainiai,bandeles,ant kuriu kosti kas nori.fee!seniai stebimes-tai n e h i g i e n i s k a ! maciau kaip bomzu pora rankom maise,rinkosi riesutus.ir taip pirmaujam europoj tuberkuliozes paplitimu.netvarka.

2017-10-25   20:06

IP: 78.61.182.241

Gerbemieji gal dar kas prisimenat kaip sovietmeti duonos gaminiai "nuogi" gulejo ant lentynu ir ko gero susirgusiu uzkreciamom ligom nebuvo daugiau nei dabar. O pinigus ciupineja visi ir mazai kas po to plaunasi rankas, tai gal ir pinigus reikia aprengt kaip batonus?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Mentalitetų skirtumai nuotrauka, foto

Nuomonės, Tai štai - grįžau iš atostogų. Ir vėl prie varstoto. Jaunoji karta...

Igorio Tiomkino nužudymo tyrėjams – skaudus smūgis nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Policijos ir prokuratūros pareigūnai, tiriantys beveik prieš 5 metus įvykdytą buvusio „Vilniaus...

V. Masalskis apie gardžią cibulynę ir muzikos marias nuotrauka, foto

Žmonės, Prieš 800 metų pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Žemaitijos (Samogitia) vardas, todėl...

Sužaloti visam gyvenimui galima ir nepakėlus rankos“ nuotrauka, foto

Psichologija, Visi tėvai į vaiko elgesį yra sureagavę impulsyviai: pakėlę balsą, nepagrįstai apkaltinę...

Nuomonės, Paskelbta prieš 31 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 3 val.

Psichologija, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...