2019 m. sausio 20 d. 05:03 val., sekmadienis

Ekonomikos naujienos

Sieks siuntų kainų skaidrumo

Sieks siuntų kainų skaidrumo nuotrauka, foto

KONKURENCIJA. Tikimasi, kad didesnis paslaugų kainų skaidrumas skatins konkurenciją, didins vartotojų pasirinkimo galimybę, taip pat mažins nepagrįstus įkainių skirtumus.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Europarlamentarai pritarė naujoms taisyklėms, kurios įpareigoja įmones viešinti tarptautinių siuntų kainas Europos Sąjungoje, siekiant sumažinti rinkos iškraipymus. Joms įsigalioti dar būtinas formalus ES Tarybos pritarimas. Tačiau Lietuvos paštas dėl naujosios tvarkos nesijaudina.

Su ES Taryba jau suderintose taisyklėse numatyta, kad tarptautinių siuntų paslaugas teikiančios įmonės turės informuoti valstybių institucijas apie siuntų įkainius. Šalys savo ruožtu turės perduoti šią informaciją Europos Komisijai, kuri viešins juos atskiroje interneto svetainėje. Tikimasi, kad didesnis paslaugų kainų skaidrumas skatins konkurenciją, didins vartotojų pasirinkimo galimybę, taip pat mažins nepagrįstus įkainių skirtumus.

Europos Komisijos atliktos viešosios konsultacijos atskleidė, jog du trečdaliai vartotojų nelinkę pirkti prekių iš kitų ES valstybių dėl per didelių pristatymo kainų. Tai patvirtina ir internetu prekiaujančių įmonių apklausa.

"Turbūt kiekvienas esame kažką užsisakę ir atsisiuntę internetu iš užsienio. Situacija tokia: lengva išsirinkti ir užsisakyti. Tačiau siuntos pristatymo kainų skirtumas valstybių viduje ir tarp valstybių yra didžiulis ir gali skirtis net penkis kartus. Lietuvoje išsiųsti nedidelį siuntinuką kainuoja maždaug du eurus, o štai, vos kirtus Lietuvos ir Latvijos sieną, suma išauga iki dešimties eurų", - stebėjosi europarlamentaras Petras Auštrevičius.

Pasak pašnekovo, siuntų pristatymo įmonės naudojasi palankia padėtimi: augančia prekyba, kainų kontrolės stygiumi.

Siekiant įvertinti siuntų sektoriaus augimo potencialą ir galimus rinkos iškraipymus, siuntų įmonės bus įpareigotos pranešti valstybių institucijoms savo metinę apyvartą, darbuotojų ir pristatytų siuntų skaičių, taip pat subrangovus. Tačiau ši pareiga nebus taikoma tik vienoje valstybėje verslą vykdančioms įmonėms, kuriose dirba mažiau nei 50 darbuotojų.

"Elektroninė komercija yra ateitis, ir ji turėtų būti skaidri. Reikia vengti manipuliacijų, - akcentavo pašnekovas ir pridūrė, jog geriausias atitikmuo šiuo klausimu būtų "roamingas". - Pasirodo, didelės tarptinklinio ryšio kainos nebuvo pagrįstos. Juk negirdime jokių pranešimų apie bankrutuojančias telekomunikacijų įmones..."

P. Auštrevičius mano, kad dideliais kainų skirtumais siekiama apsaugoti savo nacionalines rinkas. "Tačiau, manau, elektroninė komercija ir yra skirta tam, kad peržengtume valstybių sienas", - įsitikinęs EP narys.

Ryšių reguliavimo tarnybos ataskaitoje teigiama, kad Lietuvoje pagal 2017 m. IV ketv. gautas pajamas didžiausią rinkos dalį užėmė AB Lietuvos paštas ir UAB "DPD Lietuva".

Tačiau pasak Vaidos Budrienės, Lietuvos pašto korporatyvinių reikalų departamento vadovės, naujos taisyklės įmonei įtakos nepadarys.

Anot jos, universaliosios pašto paslaugos kainas nustato Ryšių reguliavimo tarnyba, atsižvelgus į Lietuvos pašto pateiktus kaštus.

Pasiteiravus, kodėl siuntinio iki 500 g siuntimas Lietuvoje kainuoja vos 0,62 euro, o jau siunčiant į Latviją kaina išauga iki 1,98 euro, V. Budrienė atsakė, jog pastarąją kainą sudaro logistikos, dviejų (šiuo atveju Lietuvos ir Latvijos) siuntų paskirstymo centrų kaštai, tarptautiniai atsiskaitymai ir žmogiškieji ištekliai. Vis dėlto klausimas, kodėl siuntinį siunčiant į Ispaniją kaina lieka tokia pati (1,98 euro), o į Iraną - vos keliais centais daugiau, lieka neatsakytas.

"Universaliosios pašto paslaugos kainos skelbiamos viešai, todėl Lietuvos paštui naujas reglamentavimas įtakos neturėtų. Mes esame už atvirumą, todėl palaikome iniciatyvą, kad kitos įmonės turėtų viešai skelbti savo tarifus, vidutinius kiekius ir pan.", - komentavo V. Budrienė.

Tomas Vaišvila, atsakingas už UAB "DPD Lietuva" komunikaciją su žiniasklaida, teigė, jog DPD įmonių grupė apie tokius pokyčius žino jau seniai. "Tačiau, kalbant apie Lietuvą, kol grupė analizuoja dokumentus, o mes dar negavome žinių, mūsų įmonei Lietuvoje dar anksti kažką komentuoti. UAB "DPD Lietuva" nėra labai savarankiški, priimdami tokio lygio sprendimus, tad vadovausimės visos grupės pateiktomis instrukcijomis. Vis dėlto bet kokiu atveju naujų ES normų ir aktų privalėsime laikytis", - teigė T. Vaišvila.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą (31)

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ (KN) pasirašytu memorandumu su...

Klaipėdos nafta prisidės prie SGD infrastruktūros plėtojimo JAV nuotrauka, foto

Klaipėdos krašto lietuvininkų-šišioniškių kulinarijos paveldo bruožai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, "Varninės" restoranas ypač didelio lankytojų antplūdžio susilaukdavo įvairių švenčių progomis: Joninių ir...

"Neptūnas" Klaipėdoje sutriuškino "Skycop" nuotrauka, foto

Sportas, Be dviejų legionierių žaidęs Klaipėdos „Neptūnas“ (15-4) namuose 85:68 (16:13, 18:16, 30:19,...

"Fortūna" namuose patyrė apmaudžią nesėkmę nuotrauka, foto

Sportas, Apmaudų pralaimėjimą Multigyn Moterų Baltijos šalių čempionate patyrė Klaipėdos „Fortūna“ (2-6), kuri...

4 šių metų interjero tendencijos: sodrios spalvos ir netradicinės formos nuotrauka, foto

Stilius, Šią savaitę Kelne, Vokietijoje, prasidėjo viena didžiausių pasaulyje baldų ir interjero parodų...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...